Sari la conținut

Intersectii - Evitarea centrului imaginar prin dreapta sau stanga


robertd
 Share

Postări Recomandate

"Art. 110. – (1) În situatiile în care exista benzi speciale pentru executarea manevrei, schimbarea directiei de deplasare se face prin stânga centrului imaginar al intersectiei, iar daca exista un marcaj de ghidare, cu respectarea semnificatiei acestuia. (2) Schimbarea directiei de mers spre stânga, în cazul vehiculelor care intra într-o intersectie circulând pe acelasi drum în aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin stânga centrului intersectiei, fara intersectarea traiectoriei acestora. (3) Amenajarile rutiere sau obstacolele din zona mediana a partii carosabile se ocolesc prin partea dreapta."

Exact. Cel mai corect si logic si rapid si simplu si tot ce vreti voi.

Cu toate astea, vechea legislatie spunea ca trebuie sa ocolesti prin dreapta centrului imaginar, motiv pentru care multi soferi in varsta continua sa faca asta. Chiar o sa caut o filmare unde astfel de soferi inteligenti exclama urat din masina la mine pentru ca eu faceam stanga legal iar ei nu intelegeau de ce m-am postat in fata masinii lor. E intersectia de pe Decebal cu Dristorului unde patesc asta aproape zilnic. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti destul de mult. Sunt multi soferi care conduc prost in Buc dar si foarte multi care conduc foarte bine. La fel cum sunt f multi distrusi prin orasele mici in care cu toate ca au un trafic mult mai mic decat Buc conduc ca niste idioti. (sper sa nu se simta nimeni jignit). E normal ca lumea aici sa fie in graba, plm e un oras mare, aglomerat oamenii mai au si alte probleme decat sa stea sa doarma in trafic. Unde sa se grabeasca unul din urziceni cand in doua min face orasul in lung si in lat.

este opinia ta si ti-o respect; nu am vrut sa te supar :)

insa, da-mi voie sa iti spun ca nu e normal ce crezi tu ca e normal, sau cel putin ce ai scris tu mai sus ca e normal. din fericire pt mine am fost in multe tari civilizate si implicit in capitale mult mai mari (metropole) si mai aglomerate ca bucuresti - ghici ce?! aia nu sunt neandertalari si stiu sa circule pe strazi; sunt multe motive de ce acolo se intampla asa si la noi nu!

vorbesc de orase care fac pipi pe bucuresti de la 100 de etaje ;)

e chiar amuzant, tu crezi ca doar in bucuresti au oamenii probleme?! lol..

 

 

Poti sa fii cea mai mare VIRGINA corecta si conforma cu articolul 110 si cu cele dinainte si dupa 110, pentru ca in jungla scapa cine poate

 

in caz ca nu ti-ai dat seama, suntem intr-o capitala din UE, nu in jungla; traficul din bucuresti a ajuns sa fie o "jungla" tocmai pt ca exista astfel de conceptii stricate si nesanatoase!!

tu nu vezi ca aici au permis analfabeti, orbi, etc.?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce e mai la est de cehi inclusiv conduce cam la fel

problema Bucurestiului e ca e un oras mai mare decat orice altceva din zona cu exceptia Istanbulului

 

asa e partea asta de lume, mai inapoiata

dar cu anumite exceptii, se conduce destul de atent si previzibil

previzibil inseamna si sa te astepti ca tuta aia care s-a incadrat pe banda de stanga sa se bage in tine fiindca ea de fapt vrea inainte si nu are oglinzi, semnal si altele asemenea

 

drumurile nationale totusi sunt cam loterie, nimeni nu se asigura cand ajunge in fata curtii si trage stanga peste dubla continua si 2 benzi de trafic intens fara sa incetineasca vizibil sau semnal

 

pe de alta parte cate topicuri cu "mi-am luat amenda, cum o pot anula?" ati vazut pe aici in ultimul timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca nu ti-ai dat seama, suntem intr-o capitala din UE, nu in jungla; traficul din bucuresti a ajuns sa fie o "jungla" tocmai pt ca exista astfel de conceptii stricate si nesanatoase!!

tu nu vezi ca aici au permis analfabeti, orbi, etc.?!

 

traficul e o jungla datorita infrastructurii idioate: bulevarde cu 3 benzi care devin brusc o banda, ti se pune verde si 20 de metri mai incolo se pune rosu samd

exemple de astfel de strazi in bucuresti pot sa enumar pana maine.

Ca sa ajungi unde ai treaba, trebuie sa te adaptezi, nu ai cum altfel. Nu se aplica aceleasi reguli ca in orasele in care la semafor sunt maxim 3-4 masini

Eu cand merg in orase mai mici (destul de des) ma crucesc peste ce specimene dau. Nu generalizez, dar intr-un oras aglomerat oamenii parca sunt mai obisnuiti sa se asigure. Cand esti singura masina pe strada (de obicei) mai uiti.

In schimb in weekend e jale in Bucuresti datorita soferilor de duminica. Desi e mult mai liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact. Cel mai corect si logic si rapid si simplu si tot ce vreti voi.

Cu toate astea, vechea legislatie spunea ca trebuie sa ocolesti prin dreapta centrului imaginar, motiv pentru care multi soferi in varsta continua sa faca asta. Chiar o sa caut o filmare unde astfel de soferi inteligenti exclama urat din masina la mine pentru ca eu faceam stanga legal iar ei nu intelegeau de ce m-am postat in fata masinii lor. E intersectia de pe Decebal cu Dristorului unde patesc asta aproape zilnic. :)

 

inseamna ca sunt deja batran :D.

 

in legislatia germana cum e ? chiar sunt curios .

si intradevar, dupa ora 8 seara si in zilele de weekend traficul se schimba cu totul :D . ies pe strada copii de bani gata si fetitele care se tem sa conduca in zilele aglomerate. deci prefer zilele aglomerate cu soferic cu bun simt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb in weekend e jale in Bucuresti datorita soferilor de duminica. Desi e mult mai liber

 

De fapt atunci trebuie sa fi cu ochii in 4 ... In timpul saptamanii avem grija sa nu intram unii in altii .. Da in weekend scoate George ''shukarul'' bmw-ul facut cadou de tati sa impresioneze gagicile .... =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...