Sari la conținut

Postări Recomandate

Anvelopele nu sunt tocite dar au crapat. Trebuie sa le inlocuiesc.

Au crapat si valvele, sunt fisurate, pierd aer.

 

Stiu ca o anvelopa nu tine zece ani, insa e neplacut dupa 1-2 sezoane sa le inlocuiesc. La motociclete nu e bai, oricum se tocesc. La scuter insa, uzura fizica e mica, iar daca nu s-ar "coace" as putea folosi caucicul 3-4 ani. Dupa 2 sezoane insa e copt.

 

E pagubos si la furtune - crap intr-o veselie, in cateva sezoane sunt deja coapte.

 

Am cautat pe net si am vazut ca exista diferite substante (solutii lichide) pentru a le proteja. Nu sunt rentabile (banii pe care-i dau pe solutie + transport mai bine cumpar alt cauciuc).

 

Cunoasteti vre-o metoda ieftina, babeasca, de a le proteja?

Mentionez ca nu parchez in soare.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Mirare . Am un scuter luat de nou in 2005, a fost echipat cu anvelope Hutchinson si cel de pe fata e tot acolo. Nu a avut nicio problema, pana, nimic. De mers a mers prin toate. Ploaie, zapada, pietre, noroi, camp..doar el stie. Ii voi face acum o poza sa vezi cum arata, m a prins ploaia azi si n am apucat sa l spal. Maine :P.

App, despre ce anvelope e vb?

post-44835-0-54367700-1428082082_thumb.jpg

post-44835-0-60717700-1428082121_thumb.jpg

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anvelopele nu sunt tocite dar au crapat. Trebuie sa le inlocuiesc.

Au crapat si valvele, sunt fisurate, pierd aer.

 

Stiu ca o anvelopa nu tine zece ani, insa e neplacut dupa 1-2 sezoane sa le inlocuiesc. La motociclete nu e bai, oricum se tocesc. La scuter insa, uzura fizica e mica, iar daca nu s-ar "coace" as putea folosi caucicul 3-4 ani. Dupa 2 sezoane insa e copt.

 

E pagubos si la furtune - crap intr-o veselie, in cateva sezoane sunt deja coapte.

Am cautat pe net si am vazut ca exista diferite substante (solutii lichide) pentru a le proteja. Nu sunt rentabile (banii pe care-i dau pe solutie + transport mai bine cumpar alt cauciuc).

 

Cunoasteti vre-o metoda ieftina, babeasca, de a le proteja?

Mentionez ca nu parchez in soare.

1 Nu mai lua gume chinezesti.

2 Cand le iei vezi sa fie "proaspete"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Nu exista. Ma voi uita si la dot maine, e minim 2005. Si am mers cu scuterul asta in toate felurile, crede-ma. Daca ar avea gura sa spuna...dar deja e off. Fiecare cum considera.

App, cel de spate l am schimbat acum 10 zile si e dot recent, adica max 2 ani. Si cu ce ma ajuta ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar cand cumperi cauciucuri fi sigur ca sunt fabricate in anul curent, nu de pe stocurile vechi. Poate fi nou in magazin, dar daca este dot 2012 , te mai dai 1-2 ani si s-au invechit. Esti in 2015 , cumpara dot 2015 ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista. Ma voi uita si la dot maine, e minim 2005. Si am mers cu scuterul asta in toate felurile, crede-ma. Daca ar avea gura sa spuna...dar deja e off. Fiecare cum considera.

App, cel de spate l am schimbat acum 10 zile si e dot recent, adica max 2 ani. Si cu ce ma ajuta ? :P

Chiar nu observi diferenta de aderenta? Curios, cand am luat mobra de 125 (in 2009) era din 2008, am mers cu originalele cam 25k, le-am schimbat in 2013. Diferenta a fost ca de la cer la pamant cele vechi aprope nici nu mai scartaiau la o frana mai tare, se duceau taras, cele noi pana la scartaiala mai trebuia sa apas destul pe frana si se simtea bine de tot deceleratia, ce sa zic alta viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anvelopele nu sunt tocite dar au crapat. Trebuie sa le inlocuiesc.

Au crapat si valvele, sunt fisurate, pierd aer.

 

Stiu ca o anvelopa nu tine zece ani, insa e neplacut dupa 1-2 sezoane sa le inlocuiesc. La motociclete nu e bai, oricum se tocesc. La scuter insa, uzura fizica e mica, iar daca nu s-ar "coace" as putea folosi caucicul 3-4 ani. Dupa 2 sezoane insa e copt.

 

E pagubos si la furtune - crap intr-o veselie, in cateva sezoane sunt deja coapte.

 

Am cautat pe net si am vazut ca exista diferite substante (solutii lichide) pentru a le proteja. Nu sunt rentabile (banii pe care-i dau pe solutie + transport mai bine cumpar alt cauciuc).

 

Cunoasteti vre-o metoda ieftina, babeasca, de a le proteja?

Mentionez ca nu parchez in soare.

Se intampla si la "case mai mari" si nu numai mie.

se rezolva prin schimbarea producatorului

cazul meu aici( incepand cu postul nr 1910)

/index.php?/topic/599162-cauciucuri-totul-despre/page-96?hl=%20probleme%20%20anvelope

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau Ceat, facute in Brazilia. Fabrica apartine Pirelli, asa scrie pe net.

Nu stiu cat timp or fi zacut pe vapor si apoi in magazin, insa dupa 2 ani de folosinta au aparut crapaturile.

 

La scutere e mai greu de gasit anvelope "proaspete". Rulajul magazinelor e mic, stocurile nu se improspateaza des.


» Post actualizat in 03 Apr 2015 21:12

Nici la furtune nu s-o putea face nimic? Le-as da cu silicon de bord daca ar proteja.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Erau Ceat, facute in Brazilia. Fabrica apartine Pirelli, asa scrie pe net.

Nu stiu cat timp or fi zacut pe vapor si apoi in magazin, insa dupa 2 ani de folosinta au aparut crapaturile.

 

La scutere e mai greu de gasit anvelope "proaspete". Rulajul magazinelor e mic, stocurile nu se improspateaza des.

» Post actualizat in 03 Apr 2015 21:12

Nici la furtune nu s-o putea face nimic? Le-as da cu silicon de bord daca ar proteja.

Mitas nu ai gasit? Sunt foarte multumit de ele ( pe moto nu am cautat de scuter).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitas e-08 am avut eu la honda, mi-au placut, asa ca am luat si pt KLE, dupa nici un an de mers au crapat astea de la KLE de zici ca-s ultimele zdrente, cea de pe spate are o crapatura adanca cum a ilustrat kappy, daca imi sare cramponul le dau jos si le dau foc direct.

Mitas nu cred ca mai face anvelopele pe care le facea acum 4-5 ani, o sa ma reorientez catre alti producatori mai renumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti multumit de Mitas si recomanzi doturi noi? HAHAHAHAHA...Bravo...n-am ce zice, esti un motociclist cunoscator.

 

Nu exista modalitate ca un cauciuc sa se revigoreze decat cu crema de pantofi ca in "World's fastest Indian", dar nu o recomand...in momentul in care crapa le schimbi...costa un rahat de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 03 Apr 2015 21:12

 

Nici la furtune nu s-o putea face nimic? Le-as da cu silicon de bord daca ar proteja.

sa cumperi de la dezmembrari furtune de pe motociclete japoneze din anii '90

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti multumit de Mitas si recomanzi doturi noi? HAHAHAHAHA...Bravo...n-am ce zice, esti un motociclist cunoscator.

Explica-te, nu se mai fac, imbatranesc repede, esti nemultumit de ele, vorbesti in somn sau ca sa te afli-n treaba?

Eu am luat in vara lui 2013 cu dot 0913.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La scutere e mai greu de gasit anvelope "proaspete". Rulajul magazinelor e mic, stocurile nu se improspateaza des.

Am 2 cauciucuri DOT 2014, noi, la 150 lei bucata 120/70/12 daca asta este dimensiunea ta.

Continental ContiTwist Sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai adus aminte ca acum 2 ani am luat un Continental pt spate la mobra actuala, DOT cateva luni vechime, si in 6 luni era praf, plina de crapaturi in masa cauciucului pana la sarma, desi nu se tocise pana la indicatorii de limita de uzura.

N-are nici o legatura cu tine, dar teapa pe care mi-au tras-o imi cand imi aduc aminte ii mai pomenesc pe rahatii aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile montate in service-uri autorizate, cumparate de noi au garantie.

Mitas sunt cauciucuri de buget redus, nu le poti recomanda ca si cauciucuri bune...bune la ce? Pe uscat? Pe uscat sunt bune orice cauciucuri...problema e cand ajungi la udatura, asfalt rece, iarba si praf.

Vlad58... Eu nu am nimic cu tine, dar faci pe desteptul cateodata cand de fapt nu esti. Vorbeste toata lumea de dot ca de Iisus Hristos...dar platitori mai rar.

Va zic eu un adevar...eu merg cu dot 2009 depozitate corect si montate anul trecut. Faptul ca va doriti cauciucuri care sa va tina o viata dar sacrificati aderenta pt asta, parca banii ar conta cand dai cu noada de ciment arata ca nu evoluam deloc ca si categorie de participanti la trafic, la 3 bikeri evoluati se gasesc 6 ciobani care sa strice media.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Cand am spus ca si eu merg cu o guma noua,cu dot 2009, montata anul trecut, s-au gasit bejetii spargatori de seminte si reisări pe compiutăr sa-mi spuna teoria chibritului. Unul din ei e ianachim, un mare "cunoscator", care se pune cu incepatorii si se lauda ca la fiecare 10 km de curbe,asteapta 10 minute un alt user... =))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mitas sunt cauciucuri de buget redus, nu le poti recomanda ca si cauciucuri bune...bune la ce? Pe uscat? Pe uscat sunt bune orice cauciucuri...problema e cand ajungi la udatura, asfalt rece, iarba si praf. Omul are scuter cam ce tip de cauciucuri crezi ca trebuie sa-si aleaga ?

Vlad58... Eu nu am nimic cu tine, dar faci pe desteptul cateodata cand de fapt nu esti. Vorbeste toata lumea de dot ca de Iisus Hristos...dar platitori mai rar. Eu nu fac pe desteptul, am dat un sfat de niste cauciucuri pe care le folosesc si sunt ok chiar daca nu sunt scumpe dar nici cele mai ieftine.

Va zic eu un adevar...eu merg cu dot 2009 depozitate corect si montate anul trecut. Faptul ca va doriti cauciucuri care sa va tina o viata dar sacrificati aderenta pt asta, parca banii ar conta cand dai cu noada de ciment arata ca nu evoluam deloc ca si categorie de participanti la trafic, la 3 bikeri evoluati se gasesc 6 ciobani care sa strice media. Pe ultima mea mobra pe care am cumparat-o anul trecut am dot 2008, dar a stat in depozit iar eu iarna o tin in spatiu incalzit, ma descurc cu ele dar parca tot nu-i ce trebuie.

Totusi nu explici de ce Mitas nu-ti place in afara ca sunt de buget ? Ai mers cu ele pe ploaie sau la zero grade si ai dat cu noada de asfalt? Sau nici nu ai incercat pentru ca sunt de buget si ex comuniste.

Cat despre desteptaciune scuze n-am doctoratul si nici Harvard-ul nu l-am facut, am fost prea puturos, deci sunt cam prost de felul meu, fii indulgent in intelepciunea ta nemarginita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...