Sari la conținut

Mortal Arad :(


xsebi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incearca sa privesti lucrurile si dintr-o alta perspectiva: ce viteza aveau motocicletele in momentul impactului in situatiile de mai sus?

Ce inseamna sa te asiguri?

sa te asiguri? inseamna... sa te uiti daca vine ceva si sa nu te bagi daca vine.

eu era sa lovesc mizerii de pateuri cu miizerii de soferi scarbosi la 60 - 70 la ora.

ca deh, el cu troaca lui .. are timp...

Dar daca vine un OZN, cu de trei/patru ori viteza normala? Timpul tau de reactie dispare, desi aparența, văzând o luminiță acolo, departe (asta în cazul în care există vreo lumină, că am vazut și fără, deși e obligatorie), spune că ai timp berechet. Și atunci e POC și, de cele mai multe ori, RIP.

am fost in situatia respectiva.

intelectul, ochii si urechea au estimat ca ozn-ul vine tare.

Care a fost factorul determinant? VITEZA.

da. hai sa mergem cu maxim 50 in oras si 90 afara.

Acum, legat de starea tehnica a parcului moto&auto in Ro, aceasta e, într-adevăr, determinată de situația economică a țării, dar ar trebui controlată de/prin autoritati.

si o sa conduca doar autoritatile masini scumpe platite din banii nostrii...

Dar nu stiu cum determina situatia economica a țării condusul fără permis și/sau vehicule neinmatriculate sau cu viteza peste limita admisă.

simplu...

sa faca drumuri pe care sa se poata circula ...

sa ridice pragul economic si lumea sa fie mai educata..

etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ridice pragul economic si lumea sa fie mai educata..

etc.

 

Sunt unii pe care oricat te-ai stradui, nu-i poti educa

Ei stiu tot, inteleg tot, fac totul perfect si nu gresesc niciodata.

Ei n-au nevoie de echipament, ca nu vrea muschii lor. Oricum nu-i ajuta o toala, ca - nu-i asa? - creierul lor destept ii ajuta sa nu cada niciodata.

Ei nu au nevoie de permis de conducere, ca ce rahat inveti in scoala aia, si la urma pamantul e rece si cu si fara plastic in buzunar.

 

Drumuri daca ar fi, ca in rest cu "educatia" am rezolvat-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. hai sa mergem cu maxim 50 in oras si 90 afara.

 

 

sa faca drumuri pe care sa se poata circula ...

sa ridice pragul economic si lumea sa fie mai educata..

etc.

 

Da, subscriu și, de fapt, așa procedez, fie pe 2 sau pe 4 roți. Viteza maxim admisă în oras dar și in afară (hai ca afară mai pun, după starea drumului&traficului, +20/30km/h).

Pentru viteză există circuite. Îți permiți, mergi. Nu îți permiți (da, costă datul pe circuit, nu este pentru toate buzunarele...) mergi legal.

 

Cu educația ai nimerit-o. Dar asta nu este determinată de starea economică, ci de sistemul care sancționează abaterile. Educația se face cu parul, dacă nu merge cu bun-simț.

Drumuri pe care să se poată circula există. Nu sunt, toate, adaptate la traficul de azi, e adevărat, dar în traficul cu probleme e stupid să mergi mai tare. Instinctul ți-ar spune să mergi mai atent.

Circul de 25 ani pe patru roți, fac mult peste media anuală la volan, nu am avut niciun incident, am plătit vreo trei amenzi (toate legate de depășirea vitezei cu maxim 20km/h), niciuna în ultimii cinci ani. Am ajuns de fiecare dată unde mi-am propus, în timpul propus.

 

Să ții mereu cont de faptul că pe străzi/șosele există și oameni care au crescut și trăit în timpuri când 100km/h era viteeeeeză! Pentru ei e dificil să-și imagineze un idiot cu 200+.

În ritmul ăsta, peste vreo 30 ani, s-ar putea ca chiar tu să nu poți realiza că unii zboară mai repede decât tine...

 

Live and let live.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Live and let live.

exact si as mai adauga eu...

 

Live and let die...fiecare cu pielea lui.

Si daca mai continuam cu blamarea motociclistilor, mai intai hai sa umplem frigiderele categoriei care se face vinovata de 99% din evenimentele de pe sosea... mai intai.

 

eu unu... NU merg cu 50 sau cu 90. NIMENI nu merge cu 50 - 90...

nu judec pe nimeni decat daca ma incomodeaza. atat.

in rest... faca fiecare ce vrea pe pielea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti ridicol in incerarea ta de a-i infatisa pe motociclisti ca fiind niste "ingeri". Iti explica Geo_Zga cateva postari mai sus cum e cu viteza. Cred ca suta la suta din accidentele mortale in care a fost implicata o moto, nu mai erau mortale daca viteza nu era excesiv de mare. Zi-mi de cate ori ai auzit ca o masina care se deplasa cu 150+Km/h a lovit o motocicleta. Dar invers?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, principiul ăsta, atât de folosit, ”ride fast and die young”, (apropiat de modul formulat de tine) din punctul meu de vedere, e adoptat de retardați - cu sensul din Dex...

 

Orice om, dintre cei cu toate țiglele pe casă, evident, ține la viață. Atât a lui, cât și a celorlalți. (Nu discutăm de cei cu deviații patologice, evident.)

Unii dintre noi, însă, nu conștientizează pericolele, neavând, efectiv, capacitatea să perceapă și să proceseze toate variabilele mediului înconjurător. Iar asta ține de calitatea instinctului de supraviețuire. Și atunci:

- merg cu viteză neadaptată experienței, traficului, stării șoselei, meteo, etc.

- consideră verificarea tehnică (aia pe bune, nu timbrul de pe certificatul de inmatriculare) doar o chestie facultativă, destinată fraierilor

- nu iau în considerare că cel mai bine te protejezi tu însuți, prin modul de a acționa, nu ceilalți

- nu în ultimul rând, încalcă, cu bună știință, regulile (intrând, aici, reguli de bun simț, legi, orice fel de reglementare)

Uneori, mediul încnjurător îi sancționează, mai tare sau mai puțin tare. Și atunci dau vina pe ceilalți, pentru că e mai simplu să arunci vina către altul, în loc să-ți asumi, cel puțin o parte, din vină.

 

Cum faci diferențierea între cele două categorii? Unii dintre noi sunt parte din ambele... De ce să ”umplem frigiderele”, în mod gratuit, unor colegi de categorie? Generalizările miros urât...

 

Eu, unul, am ales să circul prudent. Poate mai prudent decât alții, dar e alegerea mea. Rațiunea pentru care am ales așa: am copii acasă, au nevoie de mine întreg.

Dar motivul principal este faptul că știu, sunt conștient de faptul că există și retardați în jurul meu, care au ales să fie zmei. Nu mă pot aștepta ca ei să mă ferească, trebuie să o fac eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar motivul principal este faptul că știu, sunt conștient de faptul că există și retardați în jurul meu, care au ales să fie zmei. Nu mă pot aștepta ca ei să mă ferească, trebuie să o fac eu.

100% adevarat!

e plin de retardati cu volanu-n mana si maneaua in castofon care sunt zmei.

Nu ma astept sa ma fereasca, asa ca ii ocolesc eu in drumurile mele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% adevarat!

e plin de retardati cu volanu-n mana si maneaua in castofon care sunt zmei.

Nu ma astept sa ma fereasca, asa ca ii ocolesc eu in drumurile mele...

 

Idei putine, dar fixe... ai ce ai cu soferii, dar omiti voit motociclistii care alearga ca dementii pe sosele si uiti ca marea majoritate a motociclistilor sunt si soferi, iar unii dintre ei sunt si "cu volanu-n mana si maneaua in casetofon"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

100% adevarat!

e plin de retardati cu volanu-n mana si maneaua in castofon care sunt zmei.

Nu ma astept sa ma fereasca, asa ca ii ocolesc eu in drumurile mele...

 

E adevarat, valabil pentru ambele categorii din permis:

- Cand sunt pe 4 roți, bag seama și la zmeii care croșetează prin trafic, țuști! pe o roată... Dacă mă urc pe unul din ăsta, fără voie, evident, dar de greșit putem greși cu toții, nu suntem perfecți, eu mă duc la bulău, el la spital sau.... Iar copiii mei au nevoie de mine.

- Când sunt pe 2 roți, belesc ochii la toți. Din același motiv, că țin la pielea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 pagini pentru un baiat care nu avea permis si care avea si viteza, pacat de el ca nu a avut mai multa minte, trist pentru familie.

Si eu am mers fara permis de la varsta de 16 ani, pe camp la sat in nici un caz pe drumurile nationale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Idei putine, dar fixe... ai ce ai cu soferii, dar omiti voit motociclistii care alearga ca dementii pe sosele si uiti ca marea majoritate a motociclistilor sunt si soferi, iar unii dintre ei sunt si "cu volanu-n mana si maneaua in casetofon"

eu nu am casetofon .... in ce categorie intru???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 pagini pentru un baiat care nu avea permis si care avea si viteza, pacat de el ca nu a avut mai multa minte, trist pentru familie.

 

Problema pe care eu o consider gravă e aceea că unii (cam mulți, din păcate) consideră drept acceptabil genul ăsta de comportament. Că, de fapt, el știa să conducă, că ce-i trebuia musai A-ul și alte vrăjeli din astea, care deviază atenția de la adevărata problemă: sistemul permite - prin lipsa de atitudine a autorităților - adoptarea acestui mod de gândire.

Nu ai permis, nu conduci pe drumuri publice. Simplu.

Vehiculul nu e inmatriculat, nu-l scoti pe drum. La fel de simplu.

Ai băut, nu conduci. Si lista poate continua...

 

Dar, faptul că nu sunt sancționate DUR astfel de abateri de la reguli, permite unora, mai slabi de minte, să creadă că ei sunt zmei, nu vor păți ceva rău, nu-i prinde nime'.

Anul trecut, unul, cu o enduroasa, prin Bihor, Zalau, nu-mi aduc aminte bine, a iesit cu capra pe asfalt, neinmatriculata, fără permis, a văzut poliția, a bagat mâna in gaz și...a murit, ieșind în decor.

 

Așa cum ai spus și tu, ”nu a avut mai multă minte”...se pare că sunt mulți, care nu au mai multă minte și le-ar trebui transplantată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai permis, nu conduci pe drumuri publice. Simplu.

Vehiculul nu e inmatriculat, nu-l scoti pe drum. La fel de simplu.

Ai băut, nu conduci. Si lista poate continua...

 

Dar, faptul că nu sunt sancționate DUR astfel de abateri de la reguli, permite unora, mai slabi de minte, să creadă că ei sunt zmei,

total de acord!

 

mai ales ca poti nenoroci si alte vieti......, ceea ce nu prea se poate contabiliza la ''pagube colaterale''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...