Sari la conținut

Mortal Arad :(


xsebi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Pare rampa aia de acces pt. autostrada... sau cum i-o zice, cu 1 banda pe sens, parca nu e banda de accelerare. Ce sa zic si eu...recomand purtarea echipamentului (in adidasi pe autostrada eu cred ca ma simteam ciudat) si grija mare. Pt. un 0moment de nebunie si adrenalina, a crapat, in loc sa fie un pic responsabil si sa invarta roata calm ca baietii astia: /index.php?/topic/725503-bucuresti-elena-bg-bucuresti-18042015/

In parcare la Smaeb am "admirat" un motociclit care a coborat de pe o vitezana cu nr de PH, parca, echipat in costum de piele si adidasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te urci pe un vehicul pentru care nu ai permis si iesi pe un drum deschis circulatiei publice comiti o infractiune. Cine isi asuma in mod constient comiterea unei infractiuni are mari probleme de perceptie a realitatii...

 

Nu conteaza daca stii sau nu stii sa stapanesti o mobra. In momentul in care ai urcat calare fara permisul corespunzator, iti inchipui ca esti mai presus de lege, de reguli, de ceea ce inseamna condus preventiv, pur si simplu, in mintea celui in cauza apare un feeling de tipul ”eu sunt mai smecher decat toti ceilalti”.

De aici pana la bagat mana in gaz pana la capat, chiar daca nu sunt conditiile pentru asa ceva, nu mai e decat o clipa. Si, de multe ori, tocmai in clipa aia se stinge lumina...

 

Trist, dar e doar selectie naturala. Natura isi selecteaza, in fiecare specie, indivizii pregatiti sa supravietuiasca in conditiile date, pentru a asigura dezvoltarea speciei. De milioane de ani o face. Cu succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hotaraste-te! E sau nu motociclist?

Apoi maturizeaza-te!!! Sper ca 31 nu reprezinta varsta...

Nu intelegi

Hai ca-ti desenez!

Cand se urca pe moto un neposesor de permis corespunzator categoriei si moare, ar trebui sa se vorbeasca despre un infractor pe o motocicleta...

» Post actualizat in 20 Apr 2015 07:40

In parcare la Smaeb am "admirat" un motociclit care a coborat de pe o vitezana cu nr de PH, parca, echipat in costum de piele si adidasi.

Traducere pt mianmar: aici era vorba despre o alta situatie.

Cel de aici, probabil era posesor de A, dar era in adidasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine nu are permis corespunzator categoriei vehicolului corespunzator sa nu circule pe drumuri publice!

maxim pe coclauri ar putea merge, fara sa puna in pericol si alte vieti.......

 

RIP, dar deja e prea tarziu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intelegi

Hai ca-ti desenez!

Cand se urca pe moto un neposesor de permis corespunzator categoriei si moare, ar trebui sa se vorbeasca despre un infractor pe o motocicleta...

» Post actualizat in 20 Apr 2015 07:40

 

Ai uitat desenul si iar nu inteleg. Deci doar daca moare este infractor... Pentru tine "motociclist infractor" e un ...oximoron, o blasfemie la aderesa motocicistilor, ceva care-ti produce maaaare suferinta Cu ce probleme insurmontabile se confrunta unii!!!

Repet: maturizeaza-te!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat iti poti tine echilibrul pe o bicileta, poti fi si motociclist doar cu categoria B pe carnet. Singura diferenta este felul in care te propulsezi si experienta pe care ti-o dobandesti in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , discutia se repeta cam la fiecare accident cu victime . Legal , exceptand anumite situatii , a te urca la ghidonul unei motociclete fara a poseda permis de conducere ptr categoria respectiva , se numeste infractiune . La fel si daca ai permisul suspendat , dar aici se presupune ca ai totusi putina experienta si un minim de cunostine avand aceasta categorie . Exceptie , daca pot spune asa fac pasionatii de noroaie care bat campii in lung si in lat si urasc asfaltul ca dracul tamaia sau biserica ortodoxa ateii . Ne asumam , este adevarat , acelasi risc atunci cand ne urcam la ghidonul mobrei . Diferenta este ca unul cu permis are alta perspectiva si alta gandire in trafic in raport cu unul care nu are permis . Experienta este o alta latura pe care se poate dezbate foarte mult . Sunt unii care nu au permis si nu au avut vreodata si totusi au mai multa experienta la ghidon ca multi tastaturisti de aici . Dar nu asta se dezbate . Intr-o saptamana , au murit doi fara permis si unul zace pe un pat de spital . Aici ar trebui sa ne ridicam semne de intrebare . Tu ai lua cu tine la plimbare pe cineva de care stii ca nu are permis ? Ai da mobra cuiva care nu are permis ? Daca noi am fi mai responsabili , 20 % din ei ar mai fi in viata . Noi trebuie sa-i marginalizam si sa-i excludem pe cat de mult posibil pe cei care fac astfel de acte de eroism inutil . Refuzati sa-i mai acceptati in grup la plimbari si incurajatii sa faca o scoala de soferi .

In fine . Sa-i fie tarana usoara .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un cimpanzeu se urca in cabina unui camion si pleaca pe drumurile publice, provoaca un accident, cum ar fi corect? Un camionagiu sau o maimuta a produs un accident?

» Post actualizat in 20 Apr 2015 09:40

Stiu ca exista un pasionat de motociclee, un infractor cu mai mule dosare pentru conducere fara permis.

Anul trecut, fiinf beat, facea figuri printre blocuri. Cum se credea smecher, a incercat s-o dea pe-o roata. Cand sa revina la sol, scapat moto si a rupt picioarele unui copil.

Am fost uimit acum o luna sa aud o moto urland in limitare, probabil, si ghiciti cine era fara casca pe ea?

Nu este la racoare!! Incredibil!!

Data viitoare cand o va comite, va veti simti confortabil sa se vorbeasca de el ca motociclistul...???

Caci doar de ani de zile o arde prin oras pe moto, de cele mai multe ori fara casca,deci e motociclist, frate de-al nostru (conform logicii unora).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIPieces.


» Post actualizat in 20 Apr 2015 10:03

ps: omu... infractor, total de acord! Da macar impartea un lucru cu noi toti, si anume pasiunea pt chestia asta pt care suntem stransi aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIPieces.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 10:03

ps: omu... infractor, total de acord! Da macar impartea un lucru cu noi toti, si anume pasiunea pt chestia asta pt care suntem stransi aici.

Nu , internetul ne-a adunat aici . Din pasiune sunt doar vreo 60 % .

Editat de 5129114
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca un cimpanzeu se urca in cabina unui camion si pleaca pe drumurile publice, provoaca un accident, cum ar fi corect? Un camionagiu sau o maimuta a produs un accident?

» Post actualizat in 20 Apr 2015 09:40

Stiu ca exista un pasionat de motociclee, un infractor cu mai mule dosare pentru conducere fara permis.

Anul trecut, fiinf beat, facea figuri printre blocuri. Cum se credea smecher, a incercat s-o dea pe-o roata. Cand sa revina la sol, scapat moto si a rupt picioarele unui copil.

Am fost uimit acum o luna sa aud o moto urland in limitare, probabil, si ghiciti cine era fara casca pe ea?

Nu este la racoare!! Incredibil!!

Data viitoare cand o va comite, va veti simti confortabil sa se vorbeasca de el ca motociclistul...???

Caci doar de ani de zile o arde prin oras pe moto, de cele mai multe ori fara casca,deci e motociclist, frate de-al nostru (conform logicii unora).

Pateticule....

Cum scoti nasul in strada dai numai de "frati": motociclisti, automobilisti, camionagii, biciclisti, carutasi, skateboard-isti, role-isti, pietoni, s-or mai fi...

Vezi ca Jodie Foster n-are facultatea de actorie si a castigat Oscar-ul si cred ca multe alte premii in cinematografie. Actorii din lumea intreaga protesteaza , nevrand sa fie catalogata drept actrita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect era "frate de-ai nostri".

Un individ, de o anumita calitate, cand nu are argumente, recurge la jigniri.

Pai e frumos asa?

Ce ar zice parintii dumneavoastra?

Dar moderatorii?

A compara un campion cu niste sinucigasi/potentiali criminali inconstienti si a concluziona cu aroganta ca sunt neposesori de A si ca ambii motociclisti, omitandu-se skill-ul, anii de sacrificii su antrenamente ai unuia, demonstreaza grave lacune in firul logicii si o superficialitate crunta!

La fel de bine puteau scrie ca o actrita, un infractor si un campion sunt oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai concluzionat gresit. nu am comparat pe nimeni. dar sa fim seriosi, in cazul accidentelor de genu', lipsa permisului este cauza?(doar in cazul in care nu are nicio categorie si nu stie semnele de circulatie sa zicem) Din punctul meu de vedere inconstienta si teribilismul este cauza. Fac referire la cel de saptamana trecuta acum. Crezi ca daca facea niste 8'uri in poligon, reusea sa controleze altfel motocicleta la 220km/h+?? Cate accidente sunt provocate de motociclistii ce au peste 30-35 de ani? In cate accidente sunt implicate motociclete sport in comparatie cu restul? Care este cauza principala? Educatia si spiritul de conservare te tine in viata, nu carnetul. O persoana educata nu si-ar insusi niste drepturi, deci nu s-ar urca pe motor fara sa aiba carnet si de aici firul poate continua. Atata timp cat nu a luat pe nimeni cu el, imi pare rau pentru accident. Este vorba de variabile si de cum le gestionezi in diferite situatii. Daca unul fara permis face accident si moare, il acuzam. Dar daca unul cu permis moare si mai omoara si pe altcineva? Nu vreau sa intru in polemici si discutii inutile mai ales pe topicuri de genu'(unde scriu extrem de rar) dar excesul de motogp dauneaza grav sanatatii in unele cazuri.

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu nu cred ca a vrut sa moara, deci nu cred ca era sinucigas. Infractor e doar prin pricina faptei, si aia probabil datorata varstei si faptului ca nu a constientizat pericolul. De pe canapea pare foarte simplu sa controlezi un YZR-M1. Chiar si cand mergi in linie dreapta intr-o parcare. Mai greu e cand apare prima curba.

 

Eu aveam scoala si permis, mai mult, mersesem aproape 100 km cu un speedtriple 1050. Si nu am fost in stare sa iau prima curba la 70/h, doi ani mai tarziu, in prima zi cu fazer-ul. Noroc ca am avut prezenta de spirit si am retrogradat vreo 2 trepte, caci sincer, uitasem ce e ala countersteering. Mai mult, in poligon, la scoala moto, nu apucasem sa-l experimentez la doar 20-30/h.

 

Concluzia... trebuie f multa rabdare ca incepator. Si nu toti avem sau reusim sa ne acordam acest lux.

 

Bafta!

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A detine un permis, orice categorie, insemna legalitate, verificarea indeplinirii unor conditii minimale, printre care si indemanarea. Dupa ce obtii permisul, esti incepator si trebuie sa respecti anumite prevederi legale cu privire la ce fel de vehicul, cu ce viteze s.a..

Nici cei care se urca beti la volan si produc accidente, nu asta au intentionat.

Ca faci ceva si se intampla, din cauza nepregatirii, ignorarii legilor, altceva, nu te transforma in victima.

» Post actualizat in 20 Apr 2015 12:29

Daca facea niste 8 in poligon, avea plasticul care atesta ca stie sa efectueze o depasire, un viraj si motocicleta conforma categoriei, poate, poate...

Legile, pe care majoritatea le respectam de voie, de nevoie ne ocrotesc si ii protejeaza pe cei din jur.

Ar fi mai bine sa conduca oricine, orice, fara permis?

Era mai bine cu scuteristii de acum cativa ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect era "frate de-ai nostri".

Un individ, de o anumita calitate, cand nu are argumente, recurge la jigniri.

Pai e frumos asa?

Ce ar zice parintii dumneavoastra?

Dar moderatorii?

A compara un campion cu niste sinucigasi/potentiali criminali inconstienti si a concluziona cu aroganta ca sunt neposesori de A si ca ambii motociclisti, omitandu-se skill-ul, anii de sacrificii su antrenamente ai unuia, demonstreaza grave lacune in firul logicii si o superficialitate crunta!

La fel de bine puteau scrie ca o actrita, un infractor si un campion sunt oameni.

Lumineaza-ma si zi-mi unde sunt jignirile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate aici? De ce nu vreti voi sa intelegeti ca MOTOCICLISTUL este precum Catalina lui Eminescu, adica;

 

" Mandru-n toate cele...

Precum Fecioara intre sfinti

Si luna intre stele"...

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai concluzionat gresit. nu am comparat pe nimeni. dar sa fim seriosi, in cazul accidentelor de genu', lipsa permisului este cauza?(doar in cazul in care nu are nicio categorie si nu stie semnele de circulatie sa zicem) Din punctul meu de vedere inconstienta si teribilismul este cauza. Fac referire la cel de saptamana trecuta acum. Crezi ca daca facea niste 8'uri in poligon, reusea sa controleze altfel motocicleta la 220km/h+?? Cate accidente sunt provocate de motociclistii ce au peste 30-35 de ani? In cate accidente sunt implicate motociclete sport in comparatie cu restul? Care este cauza principala? Educatia si spiritul de conservare te tine in viata, nu carnetul. O persoana educata nu si-ar insusi niste drepturi, deci nu s-ar urca pe motor fara sa aiba carnet si de aici firul poate continua. Atata timp cat nu a luat pe nimeni cu el, imi pare rau pentru accident. Este vorba de variabile si de cum le gestionezi in diferite situatii. Daca unul fara permis face accident si moare, il acuzam. Dar daca unul cu permis moare si mai omoara si pe altcineva? Nu vreau sa intru in polemici si discutii inutile mai ales pe topicuri de genu'(unde scriu extrem de rar) dar excesul de motogp dauneaza grav sanatatii in unele cazuri.

Cred ca minimizam totusi rolul scolii de soferi, chiar facuta si mai pe usor. Plus ca mai e si examenul la care se mai si pica, deci se mai triaza cate ceva.

Iar in ce priveste iesitul fara permis pe strada comparat cu cineva care omoara pe altcineva intr-un accident compari totusi mere cu pere.

Unul iese intentionat fara permis, altul are un accident("fortat oarecum de incalcarea unor chestii gen limita de viteza si altele"). Tind sa cred ca nu e chiar acelasi lucru, dar poate ma insel eu. La fel ca si exemplele de genul uite Gigi e campion mondiar si nu are categoria A. Asa si? E campion mondial la datul prin oras?

Oricum ar fi parerea mea e ca aceasta conducere fara permis indiferent de categorie ar trebui sanctionata mult mai dur decat este acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca La fel ca si exemplele de genul uite Gigi e campion mondiar si nu are categoria A. Asa si? E campion mondial la datul prin oras?

Gigi nu este capion la datul prin oras, dar este motociclist? Eu aici bateam si ma refeream la faptul ca motociclisti nu sunt doar cei care detin carnet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...