Sari la conținut

Cauciucuri moto second Cluj


xsGhost
 Share

Postări Recomandate

Salut.

 

Stiti sa-mi recomandat cateva locuri de unde va luati cauciucuri moto SH in Cluj? Sau poate si din alte judete daca livreaza.

 

Eu caut cauciucuri sport 120/180, ceva gen Qualifier 2, Pilot Power 2CT, Rosso II, M5, BT016, dar informatiile cred ca pot fi utile si altora.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce te chiniu sa pui guma second,dot vechi manopera o faci de 2 ori ca dupa scurt timp sa pui nou,

mai bine nou de prima oara,

daca cauciucul este vechi nu mai aderenta de nici un fel si nu te mai poti apleca in curbe

recomand pe cei de aici

 

http://anvelopemoto.eu/anvelope-motocicleta-si-scuter/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce te chiniu sa pui guma second,dot vechi manopera o faci de 2 ori ca dupa scurt timp sa pui nou,

mai bine nou de prima oara,

daca cauciucul este vechi nu mai aderenta de nici un fel si nu te mai poti apleca in curbe

recomand pe cei de aici

 

http://anvelopemoto.eu/anvelope-motocicleta-si-scuter/

 

aveam de gand sa-mi iau noi, dar mecanicul mi-a recomandat sa ma orientez catre second.

si de-aia vroiam sa vad cam ce gasesc, din ce an, in ce stare, si la ce pret.

daca gasesc ceva decent care sa ma tina vreo 2 ani, de ce nu?

 

oricum, mersi pt link. in sfarsit un site bine gandit cu filtre ca lumea unde poti gasi si sorta exact ce vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveam de gand sa-mi iau noi, dar mecanicul mi-a recomandat sa ma orientez catre second.

 

Fain mecanic, nu ti-a recomandat si placute second hand?

Lasand gluma la o parte, nu vad cum iti poate recomanda asa ceva cineva care ar trebui sa inteleaga putin cum merge motocicleta. Primele 2 lucruri cu care nu te joci pe o motocicleta sunt anvelopele si franele. Poti sa-ti pui 20 de perechi de semnalizari cu leduri, tobe sport si tot felul imbunatatiri si cand trebuie sa te apleci intr-o curba sau sa pui o frana sa plece motocicleta de sub tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain mecanic, nu ti-a recomandat si placute second hand?

Lasand gluma la o parte, nu vad cum iti poate recomanda asa ceva cineva care ar trebui sa inteleaga putin cum merge motocicleta. Primele 2 lucruri cu care nu te joci pe o motocicleta sunt anvelopele si franele. Poti sa-ti pui 20 de perechi de semnalizari cu leduri, tobe sport si tot felul imbunatatiri si cand trebuie sa te apleci intr-o curba sau sa pui o frana sa plece motocicleta de sub tine.

 

Nu stiu daca-i chiar asa stres cu gumele noi. Inca mai merg cu cauciucurile cu care am cumparat motorul, si m-am uitat doar saptamana trecuta la ele. Si se pare ca am mers un an pe supercorsa-uri din 2006..

Ma gandesc ca prin comparatie, niste second-uri lipicioase bune din 2012-2013 ar fi ca noi :P

Editat de xsGhost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins. Nu e stres pana nu dai cu tine de pamant din cauza lor. Acuma incearca sa-mi explici ca mergi cu aceasi siguranta si pe ud ca si cu un cauciuc nou.

Nu stiu, poate la masina cum sunt 4 roti nu e asa mare stres cu anvelope vechi, dar la moto sunt de alta parere mai ales ca am vazut ce diferenta e intre o anvelopa noua, cu profil rotund, si una uzata care deja e "patratita". Dar vei vedea ca in caz de un eveniment nefericit, toata paguba va costa mai mult decat diferenta dintre sh si nou.

 

PS: cei drept, de cand am auzit ca se cauta pana si chituri de lant uzate, am inteles mentalitatea colectiva a second handului rumanesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu gumele SH e cam asa :

Gumele noi sunt scumpe, asa ca cine da jos niste gume si le schimba, are in general motive temeinice de a renunta la ele. Ca atare cei care folosesc gume SH isi asuma un risc major, risc pe care cei care le-au dat jos nu vor sa si-l asume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e pe la mijloc, depinde ce fitze avea in cap si mai ales grosime de portofel cel care le-a dat jos. Pot sa fie foarte bune inca unul sau doua sezoane (unii le dau jos din cauza dot-ului) sau pot sa aiba diverse vicii (boalfe, excentricitati sau sarja proasta de cauciuc). Ii ca si cu femeia formata de altul, cum ti-e norocul! :P Prin tara mai umblu si eu cu sh-uri. Dar daca se pune problema unei ture externe, clar gume noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti sa-mi recomandat cateva locuri de unde va luati cauciucuri moto SH in Cluj?

 

Gume second in CJ, din cate stiu eu, ai sanse sa gasesti la SSPBike, la BCustoms sau la user-ul "The Game".

 

Recomand totusi sa optezi pt anvelope noi, la pneurimoto.ro (MyMoto au magazin chiar in Cluj) sau anvelopemoto.eu, de exemplu, gasesti seturi de Pirelli Diablo sau Michelin PP 120/180 intre 700-800 RON ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara in care munca nu este privita cu ochi buni si daca ai pretentia sa poti duce o viata decenta muncind cinstit atunci esti ultimul fraier , normal ca sh-ul este la putere. Eu a-m avut prima guma noua montata pe una din motociletele mele abia anul trecut. Toata viata a-m umblat cu sh-uri. De prin targuri( oser), de pe EBAY, de pe unde a fost. Cine ma cunoaste stie ca cel putin odata pe an din 2007 incoace fac o tura prin Europa, in speta Alpi. Si nu am o motocicleta usoara deloc. Cu toate astea nu a m avut nici macar o pana pana acum. Si credetima ca am rulat fest pe autostrazi adevarate, cu viteze de peste 140-150 km la ora. Asa ca nu aruncati cu pietre , ca nu este cazul ! Si viata are legile ei, exact ca in fizica: exista cazul "ideal", pur teoretic, si cazul real, specific situatiei fiecaruia. Normal ca cel care vinde , ar dorii din suflet sa cumpere toti de la el . Ca vinde noi, ca vinde second-hand. Si din pacate in tara asta , cu bani faci ce vrei. Cumperi si un legiuitor daca trebuie. Asta ca sa-ti poti realiza planul de afaceri pe care ti l-ai propus. Exemplele le stiti si le simtiti si voi :de la tot felul de impuneri gen truse medicale sofisticate care trebuie sa existe intr-o masina (pe care le-ar putea folosi eventual un chirurg) , lopeti de zapada, cauciucuri de iarna,si pana la a te impiedica sa-ti cumperi o amarata de masina, pe care ti-o permiti tu. Daca ar fi atat de periculos sa folosesti ceva second hand, atunci ar trebuii interzisa total comercializarea acestor bunuri. Ori nicaieri in lume, nu-si permite nimeni sa faca acest lucru. Peste tot in lumea civilizata functioneaza regula de baza a democratiei : esti liber sa faci ce vrei, dar esti obligat sa raspunzi pentru ceea ce faci !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gume second in CJ, din cate stiu eu, ai sanse sa gasesti la SSPBike, la BCustoms sau la user-ul "The Game".

 

Recomand totusi sa optezi pt anvelope noi, la pneurimoto.ro (MyMoto au magazin chiar in Cluj) sau anvelopemoto.eu, de exemplu, gasesti seturi de Pirelli Diablo sau Michelin PP 120/180 intre 700-800 RON ;)

 

Mersi, Vallach. Primul raspuns on topic si o gramada de informatii utile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O regula simpla: O anvelopa noua poate deveni sh in timp, dar una sh nu o sa fie noua niciodata. Binenteles sunt si anvelope sh mai bune ca cele noi din prezent dar sunt vechi oricum, aderenta e scazuta, riscul de derapaj este mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...