Sari la conținut

Caut filiera pas marunt - in Bucuresti


Roni
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Arunc intrebarea asta aici pe forum pentru ca, aparent, a devenit o problema mai mare decat ma asteptam. Caut un atelier/strungar/om priceput care poate face sau sa aiba o filiera cu pas marunt (ca-mi fac filetul singur :peace: ). Este vorba de gatul unei furci de bicicleta cursiera al carei filet trebuie sa-l prelungesc, piulita care strange cuvetele fiind pe filet marunt nu cel obisnuit (nu cunosc dimensiunile).

 

E treaba de 5 minute pentru cine are jucaria asta.

 

Roni,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la strungar am fost si n-au (sau n-au vrut). Nu am cum sa bucsez pentru ca o parte va trebui taiata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc sa le aflu pentru ca stiu doar sa ma uit la el dar n-am habar de cote

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(ca-mi fac filetul singur :peace: )

 

stiu doar sa ma uit la el dar n-am habar de cote

 

Aici e o problema. Nu exista filiere sau tarozi pentru orice tip de filet. Le gasesti pentru filete standard, cu pas normal (astea le gasesti usor), fin 1 si fin 2 (mai greu). Cel mai probabil ai un filet special.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu Oborul ma gandeam si eu in final, sau prin Vitan am vazut ca mai au cate unii filiere cu tona.

gn77b, ce vreau sa fac e relativ simplu (prelungirea unui filet pe o lungime de teava (nu stiu pas sau cote)) dar din cate am inteles sunt doua feluri de filete: cel normal, cu pasul clasic si cel cu pas marunt, specific prinderilor componentelor de biciclete. Am tarozi si filiere insa cu pas normal. Nu m-ar interesa sa cumpar piesa aia pt ce am de facut (un filet de aprox 5 cm lungime) si apoi sa ma impiedic de ea aiurea si sa rugineasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu furca la un strungar, ti-l poate face din cutit.

si mie mi-a facut strungaru' M10x1,25 interior pt care nu prea se gaseste tarod cu cu filet invers (la oglinda yamaha)... dar a avut nevoie de o piesa cu filet exterior invers , "pt model"

PS - 1,25 inseamna ca 4 spire au 5 mm, adica se vede "din avion"

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat la baietii de la bikexpert de pe bd Pantelimon. Treaba de 10 minute si e gata :) Project fixie ongoing ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...