Sari la conținut

Postări Recomandate

Casca: la banii astia ai multe alte optiuni mai bune. Icon arata bine, dar... nu se compara cu marci renumite.

Cizme: la drum lung mai merg, dar in oras sigur nu le vei purta. In plus, o sa te coci in ele vara. Ideal: 2 perechi de incaltari, ghete mai aerisite + cizme inalte pt exterior si vreme mai rece. Colegul adam.adrian, de pe forum, vinde incaltari moto tcx si, la banii astia, ti-ai putea lua 2 perechi de la el.

Manusile cred ca sunt ok, desi n-as da atatia bani pe o pereche de manusi. Da, stiu, calitate, firma... dar totusi mi se par destul de scumpe. La fel ca si la incaltari, vei avea nevoie de cel putin 2 perechi.

Combinezon: in oras sigur nu il vei purta, decat daca iesi seara la terasa, "sa dea bine". In afara mai merge, dar tot nu cred ca e ce trebuie... nu te dai pe pista, ai nevoie si de ceva confort. Macar cauta unul din 2 piese si cu ceva aerisiri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca o sa probez toate piesele pe care mi le voi cumpara,vreau neaparat ceva gen acel combinezon de la alpinestars cu cocoasa si cat mai multe protectii dar nu am gasit pe nici un site un combinezon de acel gen din 2 piese. Cel din 2 piese m ar interesa mai mult decat dintr o bucata,ce alte ghete si combinezon 2 piese cu acelasi grad de protectie mi ati putea sugera? Daca s ar putea si un link de la un magazin din romania care sa aiba aceste piese de echipament ar fii perfect :)


» Post actualizat in 16 Oct 2015 20:33

edit: Credeti ca o geaca gen http://www.motorteam.ro/magazin-echipamente-moto/echipamente-moto-spidi/geaca-moto-piele-spidi-jk-leather-jacket?filter=166#prettyPhoto[pp_gal]/2/

ii poate tine locul combinezonuli cand vine vorba de siguranta si protectie? bineinteles combinat cu pantaloni adecvati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! As vrea sa va intreb ce pantaloni s ar potrivi la urmatoarea geaca: https://www.moto24.ro/produse/strada/geci-piele/alpinestars--geaca-piele-celer.html

si daca se pot prinde de ea in asa fel incat sa fie practic dintr o singura bucata.

 

Eu ma gandeam la acesti pantaloni: https://www.moto24.ro/produse/strada/pantaloni-piele/alpinestars--pantaloni-piele-track.html

dar nu stiu daca se pot prinde de geaca si ce protectii au pentru ca respectivul site nu scrie mai nimic despre ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti despre aceste cizme? https://www.moto24.ro/produse/strada/cizme-moto-scurte/alpinestars--incaltaminte-schuh-faster.html

Intentionez sa le folosesc strict in oras. Sunt ele destul de protectoare si rezistente?

Editat de Andrei Prodanescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai ieftin iesi daca o iei de pe FC-Moto. Daca inscrii o firma si o treci ca echipament de protectie, mai dai jos si tva-ul. :)

 

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/secf36d71ef72/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Celer-Leather-Jacket/SubProducts/Alpinestars-Celer-Leather-Jacket-0052

 

transportul este mai nimic la astia, ca au contracte bune cu transportatorii. De exeplu pentru geaca asta este de 8,99 eur. Iesi pe la 1700 lei cu tva inclus. Daca dai jos si tva-ul de la nemti, e si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Fiind primul meu post pe acest forum mi se pare de bun simt sa incep prin a ma prezenta: Paul, sunt din Bucuresti si "tanar" entuziast in ale motociclismului.

 

La obiect:

1.Fiind produse ale acelaiasi firme, geaca Celer si pantalonii Track au fermoarul compatibil.

2.Colegul @luk77 te sfatuia sa faci un drum pana in Bucuresti pentru a proba ceva echipament... Eu nu ti-as da acelasi sfat dintr-un simplu motiv: IN ROMANIA NU EXISTA MAGAZINE MOTO sau in fine... nu in adevaratul sens al cuvantului. Exista doar niste, sa ii numim, intermediari. Personal, cand a trebuit sa-mi schimb echipamentul, am cutreierat magazine din Bucuresti, Constanta, Brasov si NICIUNUL nu a avut pe stoc echipament pentru a putea fi probat (sporadic gasesti chestii ieftine sau neridicate ce cei ce au comandat).

Si, DA! Asta inteleg eu prin magazin moto: sa gasesc cate o marime de la fiecare producator pentru a putea proba. Nu vreau sa fiu inteles gresit, NU AM NIMIC cu acesti comercianti si in unele situatii inteleg ca in Romania nu prea exista piata de desfacere mai ales pentru produse noi si scumpe, dar si eu vreau sa probez ceva inainte de a plati cateva sute de euro!

Daca te hotarasti sa cumperi echipament prin intermediul acestor comercianti cauta-i totusi pe aceia ce sunt dispusi sa iti permita refuzul marfii in caz de nepotrivire, exista cativa.

3.Daca vrei sa cumperi online verifica intai lista marimilor de pe site-ul producatorului ( http://www.alpinestars.com/size-guide ) . Eu am riscat aceasta varianta si, desi am niste masuri mai "speciale", geaca mi s-a potrivit perfect.

 

P.S. PONT: pe louis.de am gasit Celer-ul la 300 euro (cam 1400 lei total si noua zile de asteptare). Acum vad ca mai au doar in combinatia negru/alb/galben.

 

Succes!

Editat de 1man2wheels
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma refeream sa incerci sa probezi macar de la producatorul de la care vrei sa iei echipamentul ,am zis Bucuresti pt ca sunt cu mai multe magazine sau intrebi pe forum poate are cineva o geaca/pantalon etc si te lasa sa probezi.

Am avut pana anul trecut cand mi am luat Dainese,3 sau 4 geci de la Alpinestars,toate aceeasi marime si toate diferite in privinta calapodului.

In concluzie ,ma refeream sa probezi cat mai mult inainte sa comanzi ,ai timp pana la primavara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tovarasi motociclisti! M am tot interesat si cautat in ultimul timp echipament moto de protectie dar nu sunt sigur ce sa achizitionez. Prima oara m am gandit la un costum de piele 2pieces combinati cu niste cizme sport dar acum nu mai sunt asa sigur daca ar fii bine pentru ce vreau eu de la motocicleta.

Intentionez sa folosesc motocicleta pentru oras si plimbari de maxim 250 de km, mai mult de 50% din timp in oras.

Acum vine si intrebarea mea: Ce echipament imi recomandati? As dori sa il pot folosi primavara-vara-toamna SI SA FIE CAT MAI PROTECTOR.

BUget am 1300 de euro pentru tot echipamentul fara casca(casca am cumparat o deja)

Astept recomandarile dumneavoastra :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm. in 2 ani am avut 8 prieteni accidentati. 1 la iesire din oras, restul toti in oras. neacordare de prioritate si "nu te-am vazut" cam la toti, mai putin unul care s-a dat pe o roata si a incercat sa pupe in fund un taxi. deci, daca mergi 50% in oras, acolo iti trebuie protectie sanatoasa. afara, desi creste viteza, scade numarul de idioti cu masina (ca nu toti au permis).

 

vara la 40 grade afara, asfaltul are 70. deci in combinezon din 2 piese fierbi. daca il iei negru cu atat mai bine, te faci rotisor. eu am o geaca de piele (vara pe conditiile alea e greu, greu rau) si blugi cu protectii, manusi lungi (problema personala la alegere). eu personal sunt anti-armuri de "plasa". am avut un amic cu o chestie ca aia si la frecare cu asfaltul i-au fugit protectiile din loc.

 

ce recomand dupa experienta personala? geaca textila, nu se incinge la fel de rau ca pielea si respira mai bine, blugi cu protectii din kevlar. manusi...orice cu ceva protectie.

 

poti lua si combinezon de piele din 2 piese si un blug cu protectii...in oras lasi pantalonii acasa, afara iei costumul complet.

 

cat de incaltaminte...poti lua bocanci peste glezna sau cizme. eu am de la Forma cizmele si nu ma pot plange de ele. si la 40 grade nu imi transpira picioarele decat la semafor.

 

asa ca cizme 600 lei + combinezon (alpinestar orbiter e pe net nou la magazin 2400 ron) + pantalon blug cu protectii 500-650 + manusi 100....si iti raman si bani sa te dai cu ea cateva mii de km =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

In ceea ce priveste costumul de piele...nu cred ca este o idee buna. Vara tine cald si toamna tarziu tine rece. Cred ca mai nimerit este un costum textil ceva mai fit (pentru a se potrivi cu motorul pe care-l ai). Marca, protectii etc...asta tu alegi.

Sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salut,eu folosesc un costum OXFORD stockholm 2.0,este un costum foarte bun din doua piese,material textil foarte rezistent la apa si vant si tot adata calduros.Avantajul la costum este ca poti uni geaca cu pantalonii prin doua fermoare si care la nevoie se face de vara,ca manusi am de iarna material textil de ALPINESTAR drystar,la fel foarte calduroase iar cizmele de la NO FEAR.Pentru vara am niste manusi no name din piele de aprox 100ron foarte bune de altfel.toate m-au costat ceva de genul 2500ron

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...