Sari la conținut

Amenda rovinieta, desi am vandut autovehiculul!


cmd
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Nu m-am lovit de problema asta, dar din ce am inteles de la unu/altu numai pe baza unei hotarari judecatoresti se poate rezolva problema, nu la CNANDR..

Aia nici nu te baga in seama, indiferent ce acte le duci tu,.

Poate lucrurile s-au mai schimbat de atunci!

 

PS: Comunicatul CNANDR despre speta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cit se poate de eronat.

CNADNR nu comunica cu ANAF, ci doar cu serviciul inmatriculari. Acestia, la rindul lor, nu comunica cu ANAF. Deci, un vehicul instrainat dar caruia noul proprietar nu ii face formalitatile necesare la serviciul inmatriculari, figureaza in continuare ca fiind in proprietatea vinzatorului. Puteti discuta la nesfirsit cu toate partile, va puteti si certa, nu rezolvati absolut nimic. Amenda trebuie platita sau contestata la tribunal. Daca nu este platita, ea nu ajunge la finante (nu toate amenzile ajung acolo) si colegul va fi executat pina la urma.

 

Se mai vehicula pe undeva un fel de declaratie care se poate depune la serviciul inmatriculari (impreuna cu documentele doveditoare), pentru a-i informa ca autovehiculul a fost instrainat. Dar nu functioneaza in toate judetele, aparent fiecare functioneaza dupa propriile reguli.

 

:agree:

 

Daca stii ca in momentul in care s-a dat amenda nu mai erai posesorul atelajului si stai linistit acasa ca nu e problema ta, esti bun de plata. Singura varianta este a se contesta PV-ul in instanta. Explicatia CNADNR intr-un caz similar in care un prieten se judeca de vreo juma' de an cu ei a fost ca in momentul vanzarii, vanzatorul trebuie sa mearga la politie sa radieze atelajul in baza documentelor de vanzare, cumparatorul ii scoate numere rosii (ca sa poata circula) si in felul asta ai scapat de grija amenzii pt rovinieta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dat mail sa intreb oficial ce fac cu masina vanduta si neimatriculata de cumparator. Am fost sunat de cineva de la DRPCIV Pipera si mi-au spus ca sa evit astfel de amenzi de rovinieta ma duc cu actele de vanzare (inclusiv de la administratie certificatul fiscal), platesc o taxa de 5 lei si ei opereaza in baza de date a DRPCIV (de unde si iau si cei de la CNADNR datele) noul proprietar al masinii.

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua

La data de 11.10.2012 am vandut o masina cu ctr. de vanzare cumparare, - in talon am scris instrainat de data de 11,10 - la administratia fiscala a fost radiat.

Acum am primit un proces verbal de amenda -pe masina vanduta - circuland vara rovineta- masina nefiind inscrisa pe numele noului proprietar. Prolema mea este ca nu pot sa preiau legatura cu cumparatorul, nu raspunde ninci la telefon, posta etc. asa ca nu știu ce pot sa fac in acest caz, iar circuland pe drum - toate amenzile o sa primesc eu.

Ce cale exista pentru rezolvarea problemei

Multumesc mult pentru ajutor

Moni

25tess's Photo25tess

31 iul 2013

1. Contestatie impotriva procesului verbal atasati copie de pe contractul de vanzare cumparare.

2. Actiune in instanta prin care solicitati emiterea unei hotarari judecatoresti necesara radierii autoturismului din circulatie.(atasati copii de pe pv. de la rovigneta)

 

Sursa http://www.politisti.ro/topic/5481-cumparare-si-inmatriculare-auto/page-2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este vorba despre notificarea de mai sus..

 

 

Eu zic ca i mai bine sa prevenim decat sa ne agitam cu procese, contestatii, timp pierdut, nervi pierduti prin tribunale.

 

Mai ales ca acum e faza cu taxa de inmatriculare si cred ca 99% din oameni nu mai inmatriculeaza masinile...

 

Cel mai bine ne ducem dupa vanzare, notificam DRPCIV, luam numar de inregistrare, notificam si CNADNRul, luam nr de inregistrare si speram sa nu primit amenzi :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Concluzii:

-Pentru a preintampina problema cu amenda datorita rovinietei trebuie mers la Serviciul Inmatriculari cu actele de vanzare/cumparare si ei fac notificarea discutata.

-Daca ti-a sosit amenda acasa ai de facut urmatoarele lucruri:

1. Contestatie impotriva procesului verbal atasati copie de pe contractul de vanzare cumparare.
2. Actiune in instanta prin care solicitati emiterea unei hotarari judecatoresti necesara radierii autoturismului din circulatie.

 

 

Eu zic ca i mai bine sa prevenim decat sa ne agitam cu procese, contestatii, timp pierdut, nervi pierduti prin tribunale.

Corect!

 

PS: Am retusat titlul si am facut topicul pinned, este de interes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic

pe site-ul asta https://www.roviniete.ro/ro/info/Legislatie zice asa

 

"Atat pentru utilizatori romani cat si pentru utilizatorii straini tariful de utilizare se poate achita pentru perioade de valabilitate de 1 zi, 7 zile, 30 zile, 90 zile si 12 luni de la data declarata."

 

de fiecare data cand am cerut rovigneta pt minimul de valabilitate imi spuneau ca pot lua pt 7 zile

acu vad ca se poate si pt o singura zi.

eu nu prea circul cu masina in afara bucurestiului si mi-ar conveni sa platesc doar atunci cand am nevoie.

o sa intreb la benzinarii , chiar sunt curios daca se acorda doar pt o zi.

 

poate le vine mintea la cap si in privinta RCA-ului pt moto....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta am zis si eu

da a fost scos de la impozit in ziua cand a fost facut contractul de vanzare cumparare

Atunci nu ai treaba.

Sunt patit cu o masina, a venit o amenda de rovineta un an dupa ce am vandut-o.

In stilul meu caracteristic, nu am facut nimic, si cand la anul nou am intrebat la impozite daca am vreo amenda neplatita, raspunsul era negativ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci e ca lumea. Faci tot ce e in mod normal necesar cand vanzi o masina, si tot tu trebuie sa aduci dovezi catre nu stiu ce compania nationala ca nu mai ai vehicul respectiv.

Putred.

In cat timp se prescrie o asa amenda?

Mai e ceva - daca o primesti in plic in cutie postala. Ce dovada de primire au ei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci e ca lumea. Faci tot ce e in mod normal necesar cand vanzi o masina, si tot tu trebuie sa aduci dovezi catre nu stiu ce compania nationala ca nu mai ai vehicul respectiv.

Putred.

In cat timp se prescrie o asa amenda?

Mai e ceva - daca o primesti in plic in cutie postala. Ce dovada de primire au ei?

nu prea se prescrie....

cei de la primarie / finante o sa-ti blocheze conturile, o sa te execute, etc

de la primarie de obicei vine cu recomandata, in termenul de 60 de zile de la fapta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca la finante nu figureaza nici o amenda?

Daca nu au legatura una cu alta, te executa CNADNR?

:ninja:

NU CNADNR te executa, ei nu au treaba cu asta...

ei trimit amenda catre primarie, si apoi ei vin sa ciocaneasca la tine la usa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la Finante ajunge amenda atunci ei vor observa ca acel autovehicul nu mai figureaza in baza ta de date si vor redirectiona cel mai probabil catre noul proprietar atat timp cat ei au la dosar contractul si fiscalul scos pentru el.(parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma judec de aproape 2 ani pentru o amenda emisa de cnadr pentru o masina pe care am instrainat-o , am castigat la instanta de fond,iar cnadr a facut recurs invocand IN FALS faptul ca nu am urmat toate procedurile legale ce imi revin pentru radierea autoturismului din evidentele serviciului de inmatriculari.

Desi eu in momentul vanzarii am eliberat certificatul fiscal si am procedat la radierea din evidentele fiscale..am scos si un certificat prin care se atesta faptul ca masina este radiata din evidentele fiscale si ca nu mai figureaza pe numele meu la primarie,cnadr a motivat ca amenda se aplica proprietarului inscris in certificatul de inmatriculare si ca pe ei nu ii intereseaza atata timp cat eu figurez acolo,din punctul lor de vedere inca sunt proprietar..bla bla..

...cine are o problema de genul asta si este interesat cum sa scape in instanta de acest tip de amenda il pot ajuta cu formularea actiunii de anulare a amenzii ,tot ce trebuie sa scrie pentru a castiga garantat la instanta de fond,inclusiv ce trebuie sa scrie in intampinare atunci cand cnadr o sa faca recurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia sunt dusi rau.

Cum sa fie proprietar in talon unu si proprietar la alte acte altu'?

Un bun are un singur proprietar, dovedit cu contrat de vanzare-cumparare. Transfer de proprietate pe baza acest act se face, nu prin taloane, CIV-uri.

Am un prieten care a patit ceva de genul cu o masina, cumparat, facut act CV, apoi masina a fost ridicat de hingerii. Nu au acceptat ca el e proprietar, tot voiau sa vine cel din acte sa rezolva problemele.

 

Pe de alte parte, chiar politia o sa spune ca nu ai obligatie sa faci ce la ei dupa ce ai vandut masina. Nu se mai radiaza din circulatie la vanzare de ani buni. Nici nu stiu daca poti radia o masina odata ce ai vandut-o, nu mai e al tau.

» Post actualizat in 06 Aug 2015 21:43

l.u.v, on 06 Aug 2015 - 20:53, said:

Da, daca primesti amenda acasa..

Poate nu o primesti (nu ai semnat pt primire).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum o sa am putin timp liber am sa scriu aici toata procedura corecta care trebuie urmata pentru asa ceva.

CNADR isi intemeiaza actiunea in baza Ordinul nr. 1501/2006 art 24 , al 2 , lit.d si motiveaza ca tu ca si proprietar nu ai dus pana la capat transcrierea autoturismului in termenul legal de 30 de zile pe numele noului proprietar,in concluzie esti vinovat si trebuie sa platesti.

Multi au castigat la instanta de fond si au pierdut la recursul formulat de CNADR care invoca acest articol,dar aici este o smecherie a cnadr pe care daca nu o sesizezi ai toate sansele sa pierzi procesul si sa fii bun de plata.

articolul 24 face referire la 2 categorii distincte de autovehicule,cele inmatriculate si cele inregistrate..iar aliniatul 2 litera d invocat de cnadr face referire strict la vehiculul inregistrat,care stim cu toti ca se refera la un vehicul inregistrat doar la consiliul local (primarie)

0..cu toate acestea daca nu se face aceasta precizare in fata instantei ai toate sansele sa pierzi procesul.

 

articolul 24 spune asa

ART. 24
(1) Proprietarii de vehicule inmatriculate sau inregistrate pot solicita radierea din circulatie, daca fac dovada depozitarii acestora intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii.
(2) Proprietarii de vehicule inmatriculate sau inregistrate sunt obligati sa solicite radierea din circulatie in termen de 30 de zile de la data:
a) cand vehiculul a fost dezmembrat, casat sau predat unei unitati specializate, in vederea dezmembrarii;
B) scoaterii definitive din Romania a vehiculului;
c) declararii furtului vehiculului;
d) trecerii vehiculului inregistrat in proprietatea altei persoane.
(3) Vehiculul declarat, prin dispozitie a autoritatii administratiei publice locale, fara stapan ori abandonat se radiaza din oficiu in termen de 30 de zile de la primirea dispozitiei respective.
(4) Vehiculul pentru care politia rutiera a dispus radierea din circulatie, potrivit legii, se radiaza de la data comunicarii masurii.
(5) Radierea se comunica in termen de 30 de zile, de catre autoritatea care a efectuat-o, organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale.

Editat de b86dtm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiatul a depus astazi actele la judecatorie si a fost la inmatriculuari sa anunte ca a instrainat bunul,acum asteptam ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...