Sari la conținut

Amenda rovinieta, desi am vandut autovehiculul!


cmd
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Ai dreptate, dar atunci era altceva, la vremea aceea nu o putea inmatricula, valoarea taxei depasea valoarea masinii! El vroia cu procura, dar nu mai mergea nici la notariat. Imi amintesc ca ramasese sa o inscrie pe Bulgaria, neavand alta varianta, dar se pare ca a mers in continuare asa. Asta esta acum, va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

OG 15/2002, art.1:

(1)În înţelesul prezentei ordonanţe, termenii şi expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:

a)vehicul – orice autovehicul rutier înmatriculat, având cel puţin două axe, sau un ansamblu format dintr-un autovehicul şi semiremorca ori remorcile tractate de acesta;

» Post actualizat in 16 May 2017 23:42

P.S. Hotii de la CNAIR (CESTRIN) jefuiesc si pe cei cu mai putin de 2 axe (osii). Ca... la cei mai multi merge figura asta :crack:

 

De ce, ai primit amenda pentru hooverboard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am scris in talon instrainat catre. Nu e asta problema. Trebuia sa merg la politie si sa anunt ca nu mai sunt proprietar, sau sa iau numerele. Nu stiu ce trebuia, dar o voi face data viitoare :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update.

 

La prima amenda - executare silita, Instanta de apel a respins cererea de apel formulata de CNADNR, asa ca primesc banii inapoi pe mi le au luat din contul bancar, plus cheltuielile de judecata.

A 2-a inca e in joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Admin

Mi-a venit plic acasa prin judecatorie, in motivatia lor stufoasa cei de la CNANDR vor neaparat banii de la mine, cica singura baza de date este cea de la Politie, pe ei nu-i intereseaza daca sunt unificate cele de la politie cu altele, sa il dau eu in judecata pe cel caruia i-am vandut masina :).

Trebuie sa fac o intampinare serioasa care sa sune bine dpdv legal si asta ma cam depaseste, caut un avocat care a mai avut spete de genul, vreo recomandare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai verificat daca amenda apare la taxe si impozite?Din cate stiu in cazuri de genul asta cei de la taxe de care apartii, trimit catre cei de la taxe si impozite de care apartine cumparatorul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mi-a venit si mie scrisoare cu contestatie de la cestrin, unde scrie ca eu sunt in baza de date a MAI si doar MAI ofera numele proprietarului de aici rezulta ca eu trebuie sa platesc. Pe langa asta, scrie muult si bine despre cum nu am indeplinit toti pasii pt a scoate masina de pe numele meu, bazandu se pe o lege unde scrie ca trebuie sa merg sa spun ca am vandut o catre xulescu, dar cu cateva pagini mai inainte se bazau pe o lege unde scria ca noul proprietar trebuie sa faca asta:)).

anyway, scrie muult si bine despre cum nu am indeplinit pasii aia sa anunt ca am vandut-o si ca nu sunt un bun cetatean si mi-am batut joc si nu-mi pasa de legile tarii. Nu fac caterinca, sunt vreo 7 pagini in contestatia cestrin.

 

mi-a trimis un prieten scrisoarea lui ca si raspuns la contestatia cestrin, in care scrie ca se bat legile cap in cap si nu e vina mea blabla,

acestui prieten tocmai i-a venit a doua amenda pe rovinieta, pe masina vanduta.

 

sper sa fie bine in continuare.

 

 

PS nu stiu daca am mai scris: cand am fost la judecatorie sa depun dosarul, am intrebat secretarele ce pot face sa il oblige instanta pe noul proprietar sa o inmatriculeze. Mi-au spus ca se face la fel, o scrisoare frumoasa cu copii la contract v-c, fiscalu etc, si timbru judiciar de 20lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit un telefon de la avocata, a cerut cnair sa le comunic contul bancar în vederea restituirea costuriile de judecată. Om vedea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Admin

Am dat instantei copiile contractului de vanzare cumparare si ale fisei de scoatere de la fisc, pe acte apare seria Motor si sasiu, dar nu apare numarul de inmatriculare. Instanta vrea o copie dupa talon si / sau CI sa faca o corelare intre numarul masinii si seriile respective, dar eu nu mai am nicio copie.

De unde pot cere un duplicat dupa actele respective? Politie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Intre timp, banii de la prima executare mi-au fost inapoiati, plus cheltuieli de judecata bla bla.

Zilele trecute am castigat si procesul cu a 2-a executare pt amenda nr.2. procesul a avut alt parcurs, am inteles ca de data asta cel mai probabil nu mai fac apel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu. Om vedea. Din ce mi a spus avocata s-a judecat in fond si chiar nici pentru statul nu prea ar avea rost. Eu nu ma pricep.

Pe 23 2018 a fost admis cererea, au 10 zile de apel dupa comunicare.

 

La celalt proces au facut apel si au pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am castigat si nu mi a venit instiintare cum ca au contestat decizia. A fost prima amenda pe auto vandut, procesul s a terminat prin septembrie 2017

» Post actualizat in 02 Mar 2018 15:06

Si, dupa modelul te lauzi si ti se ntoarce, am primit scrisoare de la judecatorie cum ca cnadnr afacut apel si sunt obligat sa dau raspuns in 15 zile.

Revin eu zilele astea cu modelul ales de cnadnr pt a ma batjocori si de data asta.

 

Cum nu ma pricep deloc, si am facut cererea de anulare a amenzii din copy paste si modificari, voi care v ati mai judecat cum ati raspuns la apel? O formulez la fel, zic aceleasi lucruri? Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mi au cerut cei de cnair IBAN pentru restituirea baniilor. Asadar am rezolvat cele 2 executari silite in favoarea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...