Sari la conținut

Accident DN1 in Puchieni


bezaru
 Share

Postări Recomandate

Cred ca mai clar este Puchenii Mosneni, parca asa este sectorul/localitatea din Prahova. In fine, ai putea scrie mai in detaliu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Transalp/v-strom/tdm...din categoria lor" Puchenii Mari/Mosneni.....sanatate sa fie! Sa speram ca a fost un incident minor.

Editat de iulian-isaia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e grav, a intors o masina pe linie dubla continua fix dupa separatoare, motociclistul a franat cat a putut dar nu a reusit sa evite.

P.S: Locuiesc fix unde s.a intamplat, daca pot fi de folos cu ceva.. 0732 922 067

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut rapid....nu conduceam eu asa ca tarziu am vazut si constientizat. Daca era alt topic cu detalii mai multe nu as mai fii creat topicul. Dar am zis macar sa anunt cat de putin stiu. Sanatate multa motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

Sunt posesorul motorului din accidentul din Puchenii Mosneni. El e cam varza acum, eu sunt intreg si doar cu citeva contuzii musculare severe, fara oase rupte. Multumesc tuturor pt grija si solicitudine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

Sunt posesorul motorului din accidentul din Puchenii Mosneni. El e cam varza acum, eu sunt intreg si doar cu citeva contuzii musculare severe, fara oase rupte. Multumesc tuturor pt grija si solicitudine

Vanataile dau bine la fete pe plaja :peace: . Bafta mai departe cu demersurile in recuperarea daunelor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

Sunt posesorul motorului din accidentul din Puchenii Mosneni. El e cam varza acum, eu sunt intreg si doar cu citeva contuzii musculare severe, fara oase rupte. Multumesc tuturor pt grija si solicitudine

Ok, bine ca esti intreg. Spune si cum a decurs evenimentul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe scurt veneam de la munte si totul parea frumos. Imi facusem norma de viteza si ma hoatarisem asa merg linistit. In pucheni un destept (63 de ani soferul) venind dinspre Bucuresti a intors brusc dupa separatoare cred ca undeva la 50 m in fata mea. Aveam undeva sub 70 kmh (ma hotarisem sa merg usor!!) dar cu toata frina cu ABS (am o honda 600 cbf) nu l-am putut evita. Am incercat sa apreciez pe unde voi avea minimul de daune si am sarit dupa impact peste masina. am aterizat pe spate ca o scandura. Noroc cu jacheta echipata cu de toate si casca buna. dupa aia SMURD spital si plecat din spital pe unu noaptea cu dureri dar intreg. Motorul … mai vedem ce se poate face cu el pe asigurare, dar as vrea sa-l repar

 

concluzia : de prosti te poate apara doar Dumnezeu … dak vrea

 

PS inca nu m-as duce pe plaja, ca merg ca tataie (am niste hematoame in fese care dau volum ,dar … fara miscari bruste :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cacava-ti pe el de dn1. autostrada nu va place.

 

nu ma intelege gresit, ma bucur ca esti intreg, ca esti bine si iti doresc multa sanatate in continuare; dar sa maor daca inteleg ce trece prin capul celor care aleg dn1 in locul autostrazii. acolo nu intoarce nimeni peste linia dubla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distanta am apreciat-o eu la 50 m … dar asta ar fi maximul si habar n-am care a fost distanta exacta (daca tinem cont ca au fost si observatori externi poate mai aflu si eu ceva). Ceeace nu a fost in regula este ca eram prea relaxat: mergeam regulamentar pe banda 1 si ….. m-a luat prin surprindere TOTALA. Oricum daca tinem cont ca la 70 parcurgi aproape 20 m/s orice intarziere poate fi critica. Oricum fiecare avem experientele noastre si experienta de drum, iar analiza postuma (si te asigur ca am intors-o zilele astea pe toate partile) ajuta doar la adaptarea pe viitor….

 

pentru moment asta e .. in regula sau nu, ma bucur ca sunt viu si urez altora sa poata opri mai bine decit mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din descrierea intimplarii rezulta ca in 50m nu a reusit sa opreasca de la 70km/h. Ceva nu e in regula. Mai ales ca cauciucurile nu erau reci.

 

Ba a oprit, doar ca un pic mai neconventional.

 

distanta am apreciat-o eu la 50 m … dar asta ar fi maximul si habar n-am care a fost distanta exacta (daca tinem cont ca au fost si observatori externi poate mai aflu si eu ceva). Ceeace nu a fost in regula este ca eram prea relaxat: mergeam regulamentar pe banda 1 si ….. m-a luat prin surprindere TOTALA. Oricum daca tinem cont ca la 70 parcurgi aproape 20 m/s orice intarziere poate fi critica. Oricum fiecare avem experientele noastre si experienta de drum, iar analiza postuma (si te asigur ca am intors-o zilele astea pe toate partile) ajuta doar la adaptarea pe viitor….

 

pentru moment asta e .. in regula sau nu, ma bucur ca sunt viu si urez altora sa poata opri mai bine decit mine :)

 

E bine ca esti Ok si ca n-a fost mai grav de atat.

 

Sper sa fi invatat ceva din asta. Pe motor nu merge sa te relaxezi si sa te ia ceva prin surprindere totala. Cred ca fiecare om are zile in care e mai aerian, dar cand simti ca esti intr-o stare vizatoare, mai bine lasa motorul si plimba-te cu bicicleta sau pe jos.

Daca mergi cu motorul fii atent tot timpul, mai ales in localitati si mai ales pe DN1. Nu numai ca trebuie sa fii atent, dar trebuie sa si anticipezi traficul. Probabil ca daca ti-ai fi dat seama cu 1 secunda mai repede despre ce se intampla ai fi evitat fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am invatat destule. Oricum multam de comentariul cu distanta pt ca am incercat sa evaluez acum in spatiu distanta la care mi-a aparut masina in fata (eu o evaluasem al 50 m si este corect ca la distanta asta sa fi avut suficient spatiu de frinare) Am profitat si de ora aprox aceeasi (fix acum o saptamina !) , iar distanta am apreciat-o de data asta (masurata cu pasul) la MAX 30 m. Incerc sa refac firul povestii ca sa invat cit se poate de mult. Oricum eram mai relaxat decit la drumul cu viteza mare … si ai dreptate: nu e bine

 

Multam tuturor pt implicare si comentarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau era deja in Ciolpani si batranul vietii putea intoarce cat vroia el in Pucheni :)

 

Si ii intorcea altul in fata la Ciolpani. Presupuneri se pot face la infinit.

Deocamdata e cum a zis Jagi... bine ca nu a avut viteza. Pe DN1 intorsul pe linia continua e sport national (ma rog, local).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveam o Romanie plina de autostrazi parca mai intelegeam sa zici asta, dar asa... Mai sunt si alte drumuri de facut, nu se pot evita drumurile nationale decat intr-un procent foarte mic. Eu urasca autostrada, si in masina si pe moto.

 

Sanatate, bine ca nu a patit nimeni ceva grav.

ai dreptate, nu prea ai de unde sa alegi de cele mai multe ori. dar in cazul bucuresti-ploiesti chiar ai posibilitatea asta :). si stiu foarte bine ambele drumuri. il fac zilnic sau aproape. si oricat de enervanta ar fi autostrada (si pe mine ma enerveaza) este net superioara dn-ului. poate, doar poate, dn-ul are alea cateva succesiuni de viraje, dar chiar merita oboseala si stresul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ramin uitmit in weeken-duri citi motociclisti aleg sa se plimbe pe DN1. E alegerea lor.

 

Da, e alegerea fiecaruia.

 

Pe de alta parte mie personal imi e mult mai usor sa ies in DN1 decat sa ajung la autostrada vietii. Ocolesc o ora prin oras. Daca s-ar face si 6 kilometri aia care lipsesc, daca s-ar face si centura probabil ca mult mai multa lume ar alege autostrada.

 

La noi asa se intampla mereu - ne inecam ca tiganul la mal. Bine ca da guvernul bani pentru Catedrala Neamului in loc sa termine autostrada.

O sa ne ducem cu motoarele sa le sfinteasca preafericitul si dupa aia suntem feriti de d-astia care intorc pe linie continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mult mai usor sa ies in DN1 decat sa ajung la autostrada vietii

Exact asta e motivul pentru care traficul e foarte redus pe A3, accesibilitatea.

Pacat de ea, ca e o sosea faina, dar din cauza ca pentru a ajunge la ea pierzi o gramada de timp este mult mai comod DN-ul pentru toata lumea, timpul de ajuns la Ploiesti e aproape acelasi . Asta ca sa nu mai vorbim ca in afara de iesirea/intrarea de la Ghermanesti nu mai exista nici un alt acces in afara de capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...