Sari la conținut

Un motociclist l-a luat la bătaie pe șoferul care l-a aruncat pe


pik
 Share

Postări Recomandate

felicitari, vezi ca mai e un film prin america cu unii care il inconjoara pe unul cu un suv, si a trecut ala peste ei cu tot mobrele lor.

ai grija cand mai 'incercuiesti' masini ca la razboi ca nu stii cum reactioneaza omu la panica si sperietura, cam cum a reactionat si baiatu asta cazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

as vrea eu sa fiu asa pacifist cum sustin niste colegi ...

poate asa e corect, nu faci tu educatie la un retardat care se crede stapanu' soselei prin simplul motiv ca o are mai mare !

- de multe ori e vorba numa' de tablarie !!

:-L

da' crezi ca o sa ma pot abtine ?!!??

mai bine sa nu fie cazu'...

:nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-i rupi capul conservarului mai face si alta data asa,eu l-am urmarit pe unul cu loganul peste 30 de km sa-i dau picioare in gura pana l-am umplut de bohrsh,eram in afara localitatii,in fata mea pe contrasens venea un loganu rosu,care depasise un camion si nu se tragea pe banda lui,am franat de la 260 pana la 0 deoarece venea fix in mine..cand am reusit sa-l opresc si dupa vreo 2 picioare in bot mi-a zis ca m-a vazut ca vin cu viteza prea mare si a vrut sa ma opreasca ca de ce mergem noi cu viteza asa mare..i-am mai dat 2 si l-am lasat sa contemple cerul,in urma cu vreo luna eram cu varadero si cu sotia,mi-a taiat fata un matiz care iesea de pe un drum unde avea cedeaza,doar experienta si CBS-ul m-au salvat...m-am luat dupa el si...nu mai scriu ce a urmat.

In ruma cu multi ani ma intorceam de pe transfagarasan cu prietenii..toti la fel de sanatosi ca mine,iar un logan care aproape a lovit pe unul dintre noi sicane,injuraturi din partea lui..l-am inconjurat cu motoarele..era la iesire din pitesti spre autostrada,de frica cand a vazut ca ne-am adunat imediat 8 in jurul lui a intrat pe contrasens pe una din intrarile care il intorceau spre pitesti..ce zici,mai face vreodata asa unui motociclist??

In concluzie,eu conduc masina zilnic minim 100km,nu mi s-a intamplat niciodata sa pun in pericol viata sau sanatatea unui motociclist..cei care o fac din rautate sau neatentie trebuiesc taxati serios,altfel or sa mai faca si altora daca sunt lasati.

 

Probabilistic vorbind, o sa te intalnesti la un moment dat cu unul cu minte si mai putina ca tine...si atunci sa vezi distractie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

..cei care o fac din rautate sau neatentie trebuiesc taxati serios,altfel or sa mai faca si altora daca sunt lasati.

 

Nu te supăra, dar cum poți stabili, în mod obiectiv, asta? Dintr-o simplă privire sau ai calități speciale care-ți permit să citești prin mințile oamenilor?

 

În plus, dacă tu te deplasezi cu 260km/h, Gigi, care vine din față, te percepe doar ca pe un punct luminos care vibrează, presupune (poate) că ești pe mobră, raționează că vii cu viteza legală deci apreciază că are timp să depășească și tu...dai peste el. El s-a asigurat temeinic, așa cum face mereu, tu, însă, ți-ai asumat riscul, deci e pe pielea ta. În cazul ăsta nu e neatenție, nici răutate, ci prostie. Nu a lui.

Că dacă te iei după vitezele relative, poți aprecia că el stă pe loc și tu ești rachetă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-i rupi capul conservarului mai face si alta data asa,eu l-am urmarit pe unul cu loganul peste 30 de km sa-i dau picioare in gura pana l-am umplut de bohrsh,eram in afara localitatii,in fata mea pe contrasens venea un loganu rosu,care depasise un camion si nu se tragea pe banda lui,am franat de la 260 pana la 0 deoarece venea fix in mine..cand am reusit sa-l opresc si dupa vreo 2 picioare in bot mi-a zis ca m-a vazut ca vin cu viteza prea mare si a vrut sa ma opreasca ca de ce mergem noi cu viteza asa mare..i-am mai dat 2 si l-am lasat sa contemple cerul,in urma cu vreo luna eram cu varadero si cu sotia,mi-a taiat fata un matiz care iesea de pe un drum unde avea cedeaza,doar experienta si CBS-ul m-au salvat...m-am luat dupa el si...nu mai scriu ce a urmat.

In ruma cu multi ani ma intorceam de pe transfagarasan cu prietenii..toti la fel de sanatosi ca mine,iar un logan care aproape a lovit pe unul dintre noi sicane,injuraturi din partea lui..l-am inconjurat cu motoarele..era la iesire din pitesti spre autostrada,de frica cand a vazut ca ne-am adunat imediat 8 in jurul lui a intrat pe contrasens pe una din intrarile care il intorceau spre pitesti..ce zici,mai face vreodata asa unui motociclist??

In concluzie,eu conduc masina zilnic minim 100km,nu mi s-a intamplat niciodata sa pun in pericol viata sau sanatatea unui motociclist..cei care o fac din rautate sau neatentie trebuiesc taxati serios,altfel or sa mai faca si altora daca sunt lasati.

Doua observatii , fara suparare :

1 - ai franat de la 260 ! Legal erai cu 160 km peste limita legala si cu 80 km sub viteza minima de decolare a unui Boeing 747 .

2 - ati fugarit omul . Ok . Dar daca meseriasul cu Loganul rosu va ajunge intr-o situatie in care va plezni un motor ptr ca are prioritate si motociclistul a gresit si o face ptr a dovedi ca el este mai bazat ?

Nu sunt adeptul violentei in trafic si nici nu vreau sa promovez pacifismul ptr ca nici eu nu sunt clanta de la usa bisericii . Unii o merita , o cauta si chiar au parte de pumni in sfecla si picioare-n cap ptr ca efectiv nu au ce cauta la volan . In fine , fiecare va reactiona asa cum va considera de cuviinta si nu cred sa fie unul care sa sara la gatul soferului si sa se opreasca ptr ca era un topic pe forum .

Stima .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te supăra, dar cum poți stabili, în mod obiectiv, asta? Dintr-o simplă privire sau ai calități speciale care-ți permit să citești prin mințile oamenilor?

daca, de ex dupa ce da peste tine... pleaca linistit, doar asa un pic grabit... se poate spune ca si-o merita...

daca, de ex, dupa ce da peste tine... se rasteste la victima, adica tu sau eu sau unu din noi: uite-te ba pe unde mergi... se poate spune ca si-o merita...

daca, de ex, dupa ce da peste tine... se uita atent la masina atent sa vada ce daune are si-l doare in cot de fractura ta deschisa... se poate spune ca si-o merita...

daca, de ex, da peste tine... dupa ce l-ai vazut ca tasta mesaje pe mobil in timpul mersului ... se poate spune ca si-o merita...

 

nu trebuie abilitati speciale, doar bun simt.

din partea ta... din partea lui daca lipseste... se poate spune ca si-o merita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, asta presupune un mic raționament - văzut, analizat&gândit un pic, abia apoi ”acționat”, nu direct ranga.

Pe de altă parte, o palmă dată în momentul nepotrivit te poate băga în belele extreme. Lovitul cade, se lovește la cap și moare, de exemplu...

 

Acum câteva săptămâni o gagică, vorbind la telefon, a luat pe sus o nefericită care traversa regulamentar pe zebră. Nici măcar nu a aruncat telefonul, ci a început să zbiere la ăla/aia cu care vorbea: am lovit un om cu mașina, l-am omorât!!! Și a vorbit la telefon până a venit poliția și a luat-o la întebări. Aia chiar merita măcar o palmă peste ochi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma sperie fenomenul aparut in ultima vreme : postarea pe Facebook a radarelor . Imi imaginez ca individul de la volan , vede radarul , scoate telefonul , face poza dupa care alearga prin menu sa posteze poza , locatia , ora , etc . In tot timpul ala , atentia la trafic este . . . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@b86dtm

Inteleg ca tu ai pretentia sa fii protejat de ceilalti participanti la trafic indiferent cum circuli matale? Felicitari ca ai anticipat corect si macar ai frinat la timp.

Oare daca tu faceai o depasire si venea un Schumi cu 250 Km/h din sens invers de iti statea inima in loc, banuiesc te luai si dupa ala sa ii dai omor, nu?

In optica ta un conservar poate depasi doar daca nu vede absolut pe nimeni in fata la zeci de Km distanta?

Stii prea bine ca creierul uman are o problema cu perceptia corecta a distantei pina la o silueta subtire cum este cea a unei motociclete, si tu mai dai si gazul la blana.

Orice sofer face o evaluare pot/nu pot depasi. Si in aceasta evaluare omul presupune ca vii cu o viteza civilizata. Ori tu veneai cu 260 Km/h care inseamna un pic peste 70 m/s. Adica intr-o secunde si o leaca parcurgi un teren de fotbal.

Trecand dincolo de ce ti-a spus soferul (nu comentez intrucat nu am fost prezent) sa stii ca in Romania mai avem diverse obstacole pe sosele, de ex. caini care umbla aiurea pe camp. Crezi ca la viteza de 260 Km/h mai ai ce face cand apare patrupedul? Eu nu am avut ce face la 80 Km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi imaginez ca individul de la volan , vede radarul , scoate telefonul , face poza dupa care alearga prin menu sa posteze poza , locatia , ora , etc .

In Italia, de la 1 august este interzisa utilizarea castilor duble de la telefon, deoarece s-a constatat ca erau destui ametiti care si le bagau in urechi pe amindoua, fie sa vorbeasca la telefon fie sa asculte muzica; moment in care isi anulau (in)constient auzul ca sursa de informatii din trafic; se incurajeaza utilizarea telefonului pe speaker, chiar si o singura casca in ureche se pare ca nu e chiar OK.

Poze, vorbit la telefonul tinut la ureche, semeseuri? nici vorba ... nu stiu cum dracu' fratii nostri de ginta latina reusesc sa respecte niste chestii, care pina la urma tin de bunul simt de supravietuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

in cazurile de mai jos eu as fi sarit la bataie :D

 

politia nu vrea sa faca nimic daca le prezinti astfel de filmari. deci daca nu le rupe cineva muia or sa faca la fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...