Sari la conținut

Un motociclist l-a luat la bătaie pe șoferul care l-a aruncat pe


pik
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Partea cu saritul la bataie s-ar putea sa-l coste pe motociclist niste bani grei daca soferul autoturismului il da in judecata . Bani cu care si-ar repara mobra ( ce primeste de la RCA , da la sofer ) . Trebuia sa -i retina nr de inmatriculare si altundeva / altcandva sa-i aplice " corectia " . Bine ca nu a patit nimic ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaaa, fara martori... uffff

astea se discuta in particular nu pe camera video.

 

nu l-a vazut. venea din FATA ... gisas.la draqu nu vedem nici ce este in fata?

daca era una pe trotuar cu ceva boobs sau cumva interesanta observa, clacsona...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt momente dupa ce te aduni de pe jos si-ti dai seama ca era sa crapi, cand ala vinovat deschide gura si in loc sa zica "Imi cer scuze" zice "Uita-te ba pe unde mergi". Momentele alea se lasa cu capete rupte, daca mai esti in stare.

Asta a fost unul din momentele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...............Bani cu care si-ar repara mobra ( ce primeste de la RCA , da la sofer ) . ...............................

nu cumva sa fie mult mai scumpa distractia decat ce primeste de la RCA......

oricum bine ca nu a fost mai grav accidentul si e feroce colegul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine nu a fost implicat intr-un accident cu moto nu isi da seama ca prima reactie e sa ii dai omorul boului care nu te-a "vazut".

Asta nu este reactie de om civilizat secolul 21. Fara dar si poate nici cum circula ala cu masina nu are legatura cu civilizatia.

Daca esti om normal si vezi ca te ridici pe picioare prima reactie trebuie sa fie ''ce noroc ca am scapat, cineva acolo sus ma iubeste''

In plus la Politie situatia va fi astfel: boul spune ca nu te-a vazut si la el se numeste ''din culpa'' adica nu a vrut, pe cand tu care ai sarit la bataie ai facut-o intentionat. Nu o sa te creada nimeni ca nu l-ai vazut si cum gesticulai tu din maini s-a intalnit pumnul tau cu moaca lui. Si daca soferul depune plangere mai ai si dosar penal si castiga in orice instanta.

Si ca sa vezi cat de usor poti gresi: acuma vreo 1 saptamana a intrat un domn mai in varsta intr-un sens giratoriu si trebuia sa ma astepte pe mine sa trec. Vazand ca vorbeste la telefon am redus si ce sa vezi - omul nu a oprit. Dupa ce a iesit din giratoriu a oprit pe dreapta si s-a dat jos din masina. Am oprit linga el si l-am intrebat daca chiar nu m-a vazut. Omul a spus: ''Ce vrei domne' nu te-am vazut!''. Moment in care trebuie sa ii sparg fata, nu? Dupa cateva clipe mi-a spus ca tocmai l-a anuntat de la spital ca i-a murit mama. Dupa fata sa transfigurata probabail ca era asa. Sa stzii ca nu si-a cerut scuze, am plecat si l-am lasat cu gandurile lui.

Ei cum era ca mai intai sa ii mut falcile si apoi sa vorbim?

Evident ca omul trebuia sa fie atent, dar sunt situatii cand uite asa se inlatuie evenimentele.

Poti sa stii unde era soferul din Braila cu mintea? Poate era cu copilul mic si se garbea la doctor (dau cu presupusul) sau mai gasiti voi cate si mai cate situatii, care normal ca nici una nu justifica greseala.

Asta trebuie sa fie solutia: cum te ridici sparge-i fata?

Ma rog, fiecare hotareste cum crede de cuviinta.

Si inca ceva Psycho87: incerca sa gandesti invers - tu esti in masina si nu esti atent (tuturor ni s-a intamplat macar o data in viata sa gresim in trafic) si pui un motociclist jos. Ce faci iesi din masina si astepti cuminte sa o incasezi? Si o sa fii multumit pentru ca ai meritat-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bigFatAss, on 12 Aug 2015 - 10:12, said:

bigFatAss, on 12 Aug 2015 - 10:12, said:

Sunt momente dupa ce te aduni de pe jos si-ti dai seama ca era sa crapi, cand ala vinovat deschide gura si in loc sa zica "Imi cer scuze" zice "Uita-te ba pe unde mergi". Momentele alea se lasa cu capete rupte, daca mai esti in stare.

Asta a fost unul din momentele alea.

:agree:

Psycho87, on 12 Aug 2015 - 10:20, said:

Psycho87, on 12 Aug 2015 - 10:20, said:

Cine nu a fost implicat intr-un accident cu moto nu isi da seama ca prima reactie e sa ii dai omorul boului care nu te-a "vazut".

:agree:

 

pai societatea/sistemul/civilizatia asta inseamna, un permanent test psihologic, si nu numai in trafic, in orice domeniu/situatie, in Romania judecatorii unsi din cer direct de Dumnezeu pt. salarii si ulterior pensii de nababi, nu tin cont de circumstante, ei dau dreptatea cum li se scoala (cazul cu violatorii aia manelsisti de nu merita nici sa mai traiasca), tu tre' sa fii tot timpul calm chiar daca ai vazut moartea cu ochii, indiferent de nedreptatea care ti s-a facut

si boi de astia scapa tot timpul cu suspendare, conduc din nou, ca doar nu a vrut sa-l omoare, a vrut doar sa incalce legea, iar ca apoi unu' a murit din cauza aia, ii cu totul altceva

 

ramane doar sa modifice astia legea si sa stam drepti cu capul plecat in fata "organelor" de tot felul

Editat de aoreus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta nu este reactie de om civilizat secolul 21. Fara dar si poate nici cum circula ala cu masina nu are legatura cu civilizatia.

Daca esti om normal si vezi ca te ridici pe picioare prima reactie trebuie sa fie ''ce noroc ca am scapat, cineva acolo sus ma iubeste''

In plus la Politie situatia va fi astfel: boul spune ca nu te-a vazut si la el se numeste ''din culpa'' adica nu a vrut, pe cand tu care ai sarit la bataie ai facut-o intentionat. Nu o sa te creada nimeni ca nu l-ai vazut si cum gesticulai tu din maini s-a intalnit pumnul tau cu moaca lui. Si daca soferul depune plangere mai ai si dosar penal si castiga in orice instanta.

Si ca sa vezi cat de usor poti gresi: acuma vreo 1 saptamana a intrat un domn mai in varsta intr-un sens giratoriu si trebuia sa ma astepte pe mine sa trec. Vazand ca vorbeste la telefon am redus si ce sa vezi - omul nu a oprit. Dupa ce a iesit din giratoriu a oprit pe dreapta si s-a dat jos din masina. Am oprit linga el si l-am intrebat daca chiar nu m-a vazut. Omul a spus: ''Ce vrei domne' nu te-am vazut!''. Moment in care trebuie sa ii sparg fata, nu? Dupa cateva clipe mi-a spus ca tocmai l-a anuntat de la spital ca i-a murit mama. Dupa fata sa transfigurata probabail ca era asa. Sa stzii ca nu si-a cerut scuze, am plecat si l-am lasat cu gandurile lui.

Ei cum era ca mai intai sa ii mut falcile si apoi sa vorbim?

Evident ca omul trebuia sa fie atent, dar sunt situatii cand uite asa se inlatuie evenimentele.

Poti sa stii unde era soferul din Braila cu mintea? Poate era cu copilul mic si se garbea la doctor (dau cu presupusul) sau mai gasiti voi cate si mai cate situatii, care normal ca nici una nu justifica greseala.

Asta trebuie sa fie solutia: cum te ridici sparge-i fata?

Ma rog, fiecare hotareste cum crede de cuviinta.

Si inca ceva Psycho87: incerca sa gandesti invers - tu esti in masina si nu esti atent (tuturor ni s-a intamplat macar o data in viata sa gresim in trafic) si pui un motociclist jos. Ce faci iesi din masina si astepti cuminte sa o incasezi? Si o sa fii multumit pentru ca ai meritat-o?

 

Una e când oprește și te întreabă dacă ești ok și alta e când o șterge rapid ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Una e când dai de câte un amețit care își cere scuze că nu te-a văzut și alta e când începe să urle că tu ești de vină că i-ai zgâriat mașina că aveai viteză. Una e când îți taie fața și apoi îți face semn că regretă ce s-a întâmplat și alta e când începe cu "marș mă de aici", "așa și? ce o să faci?".

 

Pentru mine contează foarte mult atitudinea de după ce o comite. Dacă nu regretă, e de datoria mea să îi ajut să regrete, ca să știe că au greșit. Da, îi sparg fața dacă are geamul deschis, iese cu tupeu la mine sau pot să îl scot din mașină. Se închide în ea ca lașul, în cel mai fericit caz, îi dau oglinzile jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu s-a intamplat nimic acolo. niciun pumn, etc...

 

si nu pateste nimeni nimic

Sunt absolut de acord cu tine. Care pumn? Baiatul s-a impiedicat si s-a sprijinit de portiera masinii. Era in stare de soc si s-a impiedicat de adrenalina.

Un ochi mai putin avizat ar spune ca l-a lovit pe nenea ala, eu cred ca ala a plecat ochii, rusinat de fapta comisa. Si mana dusa spre fata inseamna ca e un bun crestin care varsa o lacrima pentru nenorocirea semenului sau.

Da' poate ca i-o fi zis si soferul ceva, poate l-a injurat...

Editat de GRI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am spus fiecare face cum considera.

Sonor nu avem casa stim ce s-a vorbit. Dar se vede cam asa: masina a oprit, motociclistul opreste motorul, apoi se repede catre masina INAINTE ca soferul sa fi coborat. Ma indoiesc ca soferul i-a spus ceva din masina si motociclistul a auzit cu casa inca pe cap, dupa care norocosul scoate casca opreste motorul (de teama unei explozii - tari astia de la Pro TV, trebuie sa fie dramatic cu sange, explozii etc) si s-a dus sa-i aplice corectia boului. Se vede ca soferul cand s-a dat jos deja pumnul zbura spre el.

Cum s-a prins motociclistul de atitudinea soferului inainte ca acesta sa si-o exprime? (alt text marca Pro TV)

Daca ar fi mers la sofer si avea loc o discutie dupa care bataia, atunci era alta treaba.

Motociclistul s-a dus sa-i sparga fata din principiu. Daca asa crede ca este bine, treaba lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt momente dupa ce te aduni de pe jos si-ti dai seama ca era sa crapi, cand ala vinovat deschide gura si in loc sa zica "Imi cer scuze" zice "Uita-te ba pe unde mergi". Momentele alea se lasa cu capete rupte, daca mai esti in stare.

Asta a fost unul din momentele alea.

exact asa cred și eu ca a fost. Oricât de cumpătat ești, când ala începe sa facă pwla mare, în loc sa își ceara scuze nu mai gândești limpede...

Și sa nu îmi ziceți ca nu ați simțit o oarecare satisfacție când l-a pedepsit pe muistul ala care "nu l-a vazut"

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa cred și eu ca a fost. Oricât de cumpătat ești, când ala începe sa facă pwla mare, în loc sa își ceara scuze nu mai gândești limpede...

Și sa nu îmi ziceți ca nu ați simțit o oarecare satisfacție când l-a pedepsit pe muistul ala care "nu l-a vazut"

dar ce bine ma simt pentru reactia baiatului:))))).....bravo lui, mai da-i dracu de nesimtiti daca nici pe asta nu l-a vazut ce mai poti spune????...eu cred ca idiotul a mers pe principiu da-l in p.... mea ca este pe 2 roti pune frana, nu intra in mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baaaaa, fara martori... uffff

astea se discuta in particular nu pe camera video.

 

Ba se poate si cu martori si in fata camerelor video. Dar trebuie sa fie un pic artistic.

Eu l-am pocnit pe unul mai demult de fata cu o gramada de martori. Se stransese lumea ca la urs, dar nimeni nu i-a tinut partea aluia, toti au tinut cu mine. Pentru ca in timp ce il pocneam dadeam si din gura si ma autovictimizam. La un moment dat a venit si politia, dar nu au gasit niciun martor care sa spuna ca eu l-am batut pe ala.

Aaa, era sa uit... i-am dat doar la ficat, nicio lovitura in mocalau ca sa nu ramana urme.

 

Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa cum am facut eu. But just in case, retineti cum ar trebui procedat.

 

si am evoluat incat ascultam de "prima reactie"?

 

imi vine sa ma cac: pot s-o fac aici in mijlocul biroului, imi vine sa o ling pe blonda asta: sar pe ea!

 

Corect.

In viata nu putem sa facem doar ce ne vine pe moment. Asta e adevaratul test de civilizatie si de barbatie - sa te poti abtine si cand instinctele primare te indeamna sa faci o nefacuta, sa ramai calm si sa controlezi situatia.

 

5 milioane amenda daca n-are antecedente. Nu iei parnaie pentru un pumn decat daca esti foarte, foarte special. De banii aia, baiatul cu masina ar trebui sa-si vulcanizeze cauciucuri si inlocuiasca geamuri vreo cativa ani de acum incolo.

 

Amenda aia intra in contul statului.

 

Dar depinde cat de destept e soferul masinii. Daca se duce si isi scoate certificat medical poate sa-l dea in judecata in civil si sa obtina cel putin cateva mii de euroi. Poate si el sa joace teatru - sa pretinda ca il ia cu ameteala din senin, ca nu mai vede bine cu un ochi, ca are insomnii si se sperie ori de cate ori aude o motocicleta trecand pe strada etc. Judecatorul o sa se uite un pic stramb la el, o sa se prinda ca sunt tromboane, dar tot ii va acorda ceva despagubiri morale.

 

Daca bataia era mai mare si se lasa si cu ceva spitalizare atunci lucrurile se agravau si se lasa si cu dosar penal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa pretinda ca il ia cu ameteala din senin, ca nu mai vede bine cu un ochi, ca are insomnii si se sperie ori de cate ori aude o motocicleta trecand pe strada etc. Judecatorul o sa se uite un pic stramb la el, o sa se prinda ca sunt tromboane, dar tot ii va acorda ceva despagubiri morale.

ma lasi... pai asa il dau eu in judecata pe ala care ma da pe jos ca ma apuca spaima de cate ori vad o masina...

si e plin de masini... iti dai seama cam ce naspha ar fi daca r fi pe bune? fobie de masini... hahahahh

bine i-ai facut aluia... sa caste ochii sau sa caste arcada...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai da-i dracu de nesimtiti

te rog sa-ti repeti in casca atunci cend mergi turat ca bezmeticul, atunci cand mergi cu 100 in oras, atunci cand mai ciupesti un galben sau cand mai treci peste linia continua - sa nu zici ca nu ai facut niciodata ca nu te crede nimeni.

 

te rog sa iti repeti treaba asta!

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...