Sari la conținut

Azi era sa ma tavalesc


TrekOut
 Share

Postări Recomandate

ce mizerii de semnalizari rutiere, trebuie sa fi fost lemn aia care le-au pus.

Lemn sigur era ala care a facut asta:

https://www.google.ro/maps/@44.4480389,26.0819926,3a,75y,309.1h,80.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9XwNAgXnP-azik4UGZ8FYg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Acuma s-a mai uzat marcajul pe drum, dar vedeti semn de cedeaza pentru banda care vine din dreapta refugiului, observati linie cu dungi sub break-ul gri, unde mai de mult era chiar desenat si un triung de cedeaza pe carosabil. Adica, dintr-o parte era cedeaza prin semn, de pe alta banda era cedeaza prin marcaje pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linia devine discontinua in 50 de m

Pai nici asa nu ii vad logica...sa iti spun de ce.

Eu stiam asa (poate s-a schimbat ceva intre timp)...indicatorul rutier plasat in punctul x se adreseaza celei mai apropiate intersectii de punctul x (spre inainte nu spre inapoi :)) ).

Ei bine in cazul pasajului, semnul cedeaza este inainte de iesirea din pasaj (de unde se unesc benzile)....cu putina imaginatie se poate considera intersectie iesirea din pasaj+banda de langa pasaj (intersectie in "Y rasturnat" unde unghiul dintre cele 2 brate care se unesc este mic mic mic)....deci acelei intersectii se adreseaza cedeaza...dar este totusi linie continua....cand se termina linia peste 50m nu mai este deja intersectie, acolo sunt alte reguli.

 

Dar na, semnele se cumpara de la firma privata..politia rutiera alte alte prioritati , ce nu tin neaparat de circulatia rutiera.

Ca fapt divers, am trimis petitie online la ei, in care intrebam de ce nu pun la semafoare aparate foto...treci pe rosu, te-a fotografiat....eram curios ce raspund. Au raspuns "nu avem fonduri". Cred ca si-ar fi scos banii in primul an din amenzi, dar na, din nou au alte prioritati decat siguranta rutiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lemn sigur era ala care a facut asta:

https://www.google.ro/maps/@44.4480389,26.0819926,3a,75y,309.1h,80.92t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9XwNAgXnP-azik4UGZ8FYg!2e0!7i13312!8i6656?hl=en

Acuma s-a mai uzat marcajul pe drum, dar vedeti semn de cedeaza pentru banda care vine din dreapta refugiului, observati linie cu dungi sub break-ul gri, unde mai de mult era chiar desenat si un triung de cedeaza pe carosabil. Adica, dintr-o parte era cedeaza prin semn, de pe alta banda era cedeaza prin marcaje pe drum.

 

Foarte multi care vin din spre Polizu acolo o iau pe contrasens crezand ca e banda lor de stanga. Eu am patit-o de 3 ori pana acum, sa ma trezesc cu 2-3 pe banda mea, eu venind din spre Victoriei.

 

Cat despre situatia prezentata de colegu, bine ca ai reusit sa eviti. Am patiti si eu ceva de genul dar am franat fara sa evit pt ca eram atent. Era un A4 negru de fum in spate fara nici un stop de frana aprins. Incredibil ( sau nu? ) la volan, dupa ce l-am depasi, un "smeker" care vira cu burta.

 

Mai mare atentie pe viitor. Degeaba facu upgrade la frane daca nu esti atent si te trezesti sa franezi la 10 m de masina din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, bravo pt greseala mea. :)

Indiferent cine e de vina in trafic, cel mai important este daca se poate evita.

La fel ca aici am patit in tg jiu, era o masina in fata mea si unde a avut deschiderea mai mare a intors, daca nu claxonam sa ma vada si nu apasa acceleratia sa invarta rotile intram in el. La fel mi s-au blocat nitel rotile si am redresat-o.

Ochii larg deschisi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca ai scapat! cred ca o fi pus instructorul frana la cum s-a oprit masina de scoala! probabil nici elevul nu a fost atent

dar aveai 3 semne acolo si nu ai vazut nici unul primul cu "sfarsitul drumului cu prioritate" dupa care cedeaza trecerea si ultimul tot cedeaza trecerea pus in stanga pe axul drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnul de cedeaza de pe partea dreapta mi se pare o mare prostie. Semnele de circulatie se refera la ce trebuie sa faci in urmatoarea intersectie sau iti arata ca un alt semn de circulatie isi pierde valabilitatea (prioritati, restrictii) la urmatoarea intersectie. Asa cum e pus semnul, inseamna ca trebuie sa cedezi prioritatea celor care ies din benzinarie, ceea ce eu n-am mai auzit pana acum.

 

Semnul de cedeaza de pe stanga macar e vizibil.

 

Dar una peste alta toata semnalizarea e o prostie. Din moment ce ai 2 drumuri de cate 1 banda care se varsa intr-un drum cu 2 benzi puteau pur si simplu sa lase ca fiecare sa isi pastreze banda (si sa le separe prin linie continua inca 50 de metri. In felul asta n-ar fi fost nevoie de nicun semn de cedeaza trecerea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de bizara ar parea semnalizarea, erau totusi trei indcatoare care-l atentionau ca isi va pierde prioritatea. Treaba cu benzile separate se explica foarte simplu: uitati-va cum ala cu furgoneta albastra nu e in stare sa ia curba pe o singura banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel cu duba albastra poate lua curba f usor, el acolo mai mult de 30-40 km nu poate prinde, sunt 20 metri de la celalta intersectie unde trebuie sa incetineasca suficient sa poata intra.

Doar ca am specificat ca vina e a mea, fiind buna sau rea intersectia, ca e vina la scoala sau nu. distanta si atentia sporita in momentul acela.

Asa a fost sa fie, pana acum nu am avut nici un incident si am ceva ani de cand sunt sofer de moto si auto.

Editat de TrekOut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa degajare! Filmarea e din Deva,nu?eu acolo am facut,prima facultate ,si carnetul moto l-am luat la scoala de soferi O.Z.N. O mai fi scoala ? Mi-a parut zona cunoscuta ,si daca era din Deva,in locul unde e acel magazin de piese auto,era o bomba penala,insa faceau cafea la nisip,fantastic de buna si de ieftinache.

 

Plus ca eu as fi mers mai pe stanga benzii, niciodata pe mijloc.

In cel mai rau caz, mai castigi ceva distanta de franare.

Ala cu masina albastra nu trebuia sa intre pastrandu-si banda pe care era? Si apoi, dupa asigurare si semnal sa intre pe banda 1?

Pai el,poate o fi vrut sa fie mai vizibil !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...