Sari la conținut

Sugestie Service Moto pentru Schimbat / Reglat Tacheti Suzuki TL1000S


ulquiorra4
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Sunt in cautarea unui service moto pentru a regla / schimba pastilele de la tachetii mobrei (cilindru fata si spate)

Imi poate recomanda cineva un service bun OK ?

Am schimbat 4 service-uri pana acum, toate 4 oferind neincredere maxima

Vreau neaparat in timpul operatiei sa asist si eu (vizual) din cauza faptului ca am reparat X si a aparut Y dupa lucrari,

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ashtray

Te referi la http://tngperformance.ro/ ?

Ce experiente ai avut pana acum cu ei ?

 

@AlexDragan

Ce experiente ai avut cu baietii de la Grand Racing ?
Ce timp de lucru ti-au dat ? Ca, costuri cum sunt ?

 

@Geo_ZGA

Da frate, neincredere maxima. Cei de la motorteam nu sunt in stare sa schimbe doua cauciucuri ca uita intinzatoru de lant si plec cu el desfacut

Unu imi zice ca nu stie ce sa ii faca

Altu lucreaza la motoreta, schimba defectu dar strica altceva iar scuza lui fiind ca problema era din totdeauna acolo

Altu din recomandari imi face testu X dar imi desyncronizeaza clapetii dupa cerand bani pe syncronizare...

 

Numai de dastia am avut parte

Editat de ulquiorra4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg la GRG de aproximativ un an si jumatate. Am facut multe la ei: servisat furca (pe care o voi servisa din nou maine cu niste cuzineti nou), reglat carburatie, schimbat placute de frana, ulei si de fiecare data a fost gata in aceeasi zi. Ca timp de lucru, daca problema nu e grava sau nu e de asteptat dupa piese, e foarte rapid din punctul meu de vedere. Toate preturile si detaliile se discuta de la inceput, se face fisa de service iar ca preturi mi se pare foarte rezonabil. Pentru mine, avand in vedere placerea pe care mi-o ofera motocicleta, banii nu au fost ceva la care sa ma uit cand a fost cazul, dar nici nu mi-au luat pielea de pe mine. Piesele sunt la acelasi pret ca la un magazin iar manopera e rapida si de calitate. Concluzie, sunt foarte multumit si nu as merge in alta parte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ashtray

Te referi la http://tngperformance.ro/ ?

Ce experiente ai avut pana acum cu ei ?

Am fost cu gixxerul meu al el, unde i-am pus furca usd, facut revizii, sincronizat clapete, schimbat anvelope, schimbat pastile, verificat distributie, verificat injectie, resoftarea motoretei, schimbat kit de lant..etc, etc...vorbeste cu el si nu o sa pleci dezamagit de acolo niciodata...dupa cum spunea un prieten...as merge pana la el doar sa imi fac presiunea la roti si sa schimbam o vorba...este un om si un mecanic extraordinar..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar voi credeti ca TNG sau Cezar chiar au chef sa-i orbiteze cateva ore un nub circumspect?

 

La Cesar nu-i nici o problema. Au canapele, stai relax :) Eu merg azi sa servisez furca si o sa atarn pe acolo vreo 2-3 ore :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)))) Voi nu vedeti ca omul e d-ala de cauta nod in papura? Parca toate se intampla doar la el...sunt curios cine-l va suporta...de parca daca stai langa mecanic stii tu ce face el acolo, iar daca stii...de ce nu iti faci tu acasa operatiunea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Supapa_Jr

 

Ba, da un hater mai mare ca tine nu am vazut decand lumea si pamantu...

Cred ca nu constientizezi ce inseamsa sa investesti o suma groasa de bani si mobra tot sa nu mearga ok iar raspunsu mecanicului sa fie ca "e normal sa faca asa"

E absolut normal sa investighez de unde e buba si ce simtome are mobra.

 

I-a de aici si citeste: http://www.tlzone.net/forums/performance-enhancement/130134-how-adjust-tappet-valve-clearances.html

DACA as fi avut garaj si scule DA, mi-as fi facuto singur.

Editat de ulquiorra4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)))) Voi nu vedeti ca omul e d-ala de cauta nod in papura? Parca toate se intampla doar la el...sunt curios cine-l va suporta...de parca daca stai langa mecanic stii tu ce face el acolo, iar daca stii...de ce nu iti faci tu acasa operatiunea?

 

Daca stii ce face nu inseamna automat ca ai si indemanarea, locul ,timpul si sculele necesare... Chiar si operatiuni simple pt mecanici pot manca mult timp cuiva care nu face asta des...

 

Daca esti idiot si esti total paralel cu mecanica, evident ca nu te-ajuta cu nimic daca stai si te uiti, dar nu inteleg fobia asta a mecanicilor daca sta si clientul. Atata timp cat nu se baga in seama aiurea cu 'pareri avizate', nu vad o problema in asta...

» Post actualizat in 17 Sep 2015 12:25

dar voi credeti ca TNG sau Cezar chiar au chef sa-i orbiteze cateva ore un nub circumspect?

 

Cu tot respectul pt TNG si Cezar, dar nu e ca si cum ei sunt Dumnezeu si cine vine cu mobra n-are voie sa se uite....

 

atata timp cat nu-l fu.ti pe om la cap cu intrebari retarde si nu-l incurci/nu te bagi in seama aiurea, nu vad care e problema..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii ce face nu inseamna automat ca ai si indemanarea, locul ,timpul si sculele necesare... Chiar si operatiuni simple pt mecanici pot manca mult timp cuiva care nu face asta des...

 

Daca esti idiot si esti total paralel cu mecanica, evident ca nu te-ajuta cu nimic daca stai si te uiti, dar nu inteleg fobia asta a mecanicilor daca sta si clientul. Atata timp cat nu se baga in seama aiurea cu 'pareri avizate', nu vad o problema in asta...

» Post actualizat in 17 Sep 2015 12:25

 

Cu tot respectul pt TNG si Cezar, dar nu e ca si cum ei sunt Dumnezeu si cine vine cu mobra n-are voie sa se uite....

 

atata timp cat nu-l fu.ti pe om la cap cu intrebari retarde si nu-l incurci/nu te bagi in seama aiurea, nu vad care e problema..

daca nu-mi acorzi incredere esti liber sa-ti repari cazanul in alta parte, daca nu ai incredere in nimeni indiferent de recomandari atunci reprezentanta este pentru tine, platesti nu vezi dar teoretic ai garantie.

 

mai simplu de atat nu stiu cum sa-ti explic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este treaba fiecarui mecanic particular sau chiar service autorizat (reprezentanta) cum isi desfasoara activitatea, departe de mine gandul sa dau sfaturi sau sa comentez in acest sens... eu insa as evita sa folosesc catalogari de genul "cazan" daca as lucra in bransa, cel putin in mod public. De multe ori un cazan de peste doua decenii este in stare tehnica cu mult mai buna decat motoare cu jumatate sau sub aceasta varsta.

 

Motociclistul este o specie aparte de conducatori de autovehicule care de obicei dezvolta o relatie mai atipica cu agregatul din dotare si care devine excesiv de circumspect si suspicios, uneori chiar cu tente paranoice, cand se pune problema ca cineva sa lucreze la motocicleta sa. Reprezentatele sau service-urile autorizate nu refuza accesul proprietarilor in zona de reparatii din cauza ca ofera garantia lucrarii ci datorita legilori si politelor de asigurare; daca patesti ceva ei sunt responsabili. Pe de alta parte, multe service-uri cu staif tin cont de psihologia motociclistului si, desi nu permit accesul fizic in zona de lucru, motorul si respectiv lucrarile pot fi urmarite direct prin ferestre ori prin intermediul CCTV si monitoarelor instalate in camerele de asteptare.

 

Respectul si increderea se castiga, nu se impun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu-mi acorzi incredere esti liber sa-ti repari cazanul in alta parte, daca nu ai incredere in nimeni indiferent de recomandari atunci reprezentanta este pentru tine, platesti nu vezi dar teoretic ai garantie.

 

mai simplu de atat nu stiu cum sa-ti explic.

 

tu ca si mecanic (presupun ca asta faci) e normal sa ai atitudinea asta, pt ca automat te gandesti la tristii aia care-si tot dau cu parerea si-si baga nasul, dar priveste si din partea cealalta,ca sunt o gramada de oameni care si-au luat teapa prin diverse locuri si la un moment dat sufli si in iaurt, daca intelegi aluzia...

 

Si ei au avut incredere la un moment dat in nu stiu ce service/mecanic (si nu ma refer la aia din spatele blocului) si apoi au ramas si fu.tuti si cu banii luati...

 

Exista o cale de mijloc agreata de oameni de bun simt, nu doar extremele (gen my way,daca nu du-te-n #@$@# la reprezentanta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, se pare ca lumea s-a ambalat destul de bine...

Nu sunt genu care sa frece / futa omu la cap, am fost mecanic timp de 3 ani in alt domeniu. Lasam oamenii sa se uite la mine atat timp cat nu eram frecat la cap ca de ce X sau Y.

Ii inteleg perfect pe oameni... La TNG am observat ca se fac poze in timpul lucrarilor "before" si "after" gen test de comperesie inainte si dupa lucrare avand rezultate foarte bune.

Din punctul meu de vedere daca am macar o dovada ca asta (ca s-a lucrat, sa restituit busitu etc) e ok din partea mea.

 

Ca fost mecanic in alt domeniu stiu foarte bine ce magarii se fac si cum se furau piese bune si se montau nasoale sau clasica metoda de a strica intentionat pentru a pune clientu la plata.

De experienta descrisa cu un rand mai sus am tot avut parte decant trecut pe moto, nu credeti ca e normal sa fiu cam "paranoia" cand vine vorba de "inmanat unui alt mecanic mobra" ?

 

@superbec

Ca sa vorbim de la egal la egal ca doar suntem motocilisti. Poate iesim intr-o zi (cat mai permite vremea) cu cazanele la o tura. Dar te avertizez ca estetic arata cam "naspha" (vreau sa termin partea mecanica mai intai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@superbec

Ca sa vorbim de la egal la egal ca doar suntem motocilisti. Poate iesim intr-o zi (cat mai permite vremea) cu cazanele la o tura. Dar te avertizez ca estetic arata cam "naspha" (vreau sa termin partea mecanica mai intai)

vezi locatia la profil, daca ai drum pe langa mine cu cea mai mare placere, pe mine ma deranjeaza conditia , ma duc la X DACA ma lasa sa ma uit... la mine in garaj nimeni nu-mi pune conditii, intreaba daca poate sa se uite si binenteles ca raspunsul este da

 

stiu si eu prea bine cum e cu servisurile in ro, m-am dus cu o duba in garantie si mi-au schimbat sabotii pe spate cu altii praf, Peugeot Pantelimon.

 

Urmatoarea mobra vreau sa fie 0 km , deci o sa inghit cativa ani servis la reprezentanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...