Sari la conținut

Curge ulei din telescop


pytmarius
 Share

Postări Recomandate

...slefuit jamba la un mecanic care stie ce face, schimbat cuzineti si simeringuri de ulei. Simeringurile de praf pot fi refolosite lejer daca nu sunt crapate.

 

...depinde si de zgarietura, si mai ales daca jamba e stramba. Cand o faci sa iti verifice si cealalta jamba, poate e stramba si nu vezi la ochi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine cumpara alta, am incercat si eu variante de slefuire,lipire nu a fost ok, tot a mai curs si culmea nu era lovita tare nici nu se vedea, dar era lovita unde trebuie :)))


» Post actualizat in 17 Sep 2015 08:01

Jamba gasesti doar la set de 2 cu tot cu telescop ,mai rar 1 bucata si mai ales partea care iti trebuie, eu am recurs la metode de rectificare,lipire pt ca nu am gasit 2 luni nici unde jambe second de cumparat pt suzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana sa o desfaci poti sa incerci altceva mai simplu:

Iei o bucata de radiografie sau un plastic subtire si destul de tare.Tai o bucatica mica sub forma de carlig si o bagi incet pe langa semering.Apoi iei de jur imprejurul jambei si incerci sa scoti mizeria acumulata pe langa semering.

Eu am incercat de 3 ori si de fiecare a mers perfect.

Sper sa te ajute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am si eu un cbr f4i 2002 si zilele trecute am vazut ca pica ulei din telescopul stang fata, am vazut ca are o zgarietura pe jamba. Ce im recomandati sa fac?

Va multumesc.

 

Esti sigur ca e de la zgarietura? Cand ai servisat ultima oara furca?

 

Intreb pentru ca am umblat cu o zgarietura destul de nasoala pe jamba de la bicla si nu a avut nici pe dracu', nu pierdea ulei intre servisari, iar la greutatea mea o duceam la capatul cursei destul de des.

 

Ma rog, poate nu e aceeasi treaba la moto, dar unele zgarieturi desi arata rau sunt doar superficiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru ajutor. O sa mai merg asa o perioada si cand se termina sezonul ii dau jos furca si vad ce si cum trebuie schimbat.

Incearca sa ii faci ce ti-am zis eu.

Daca nu curge foarte mult,posibil sa o salvezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Buna ziua,am observat ce se vede si in poze, daca mariti o sa se vada probabil rupturile, stiu ca trebuie sa ajung in servis, intrebarea mea este daca pot sa mai curcul cateva zile pt ca vad ca a curs ff mult ulei.Multumesc

post-91096-0-06743600-1447327320_thumb.jpg

post-91096-0-38541700-1447327335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tu mai ai probabil putin peste jumatatate din cantitatea recomandata.

Cum zicea si Gnraloo, las-o acasa sa nu te tavalesti acum cand sezonul e pe terminate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta ta nu mai prezinta siguranta in starea asta. Uleiul din furca ajunge in etrier si pe discuri, adio frana!

 

Cred ca realizezi ce inseamna asta, nu?

 

Zero uzura la placute si discuri in timpul franarii ?

 

Ontopic: nu imi dau seama din poza dar daca ce se vede acolo sunt niste impunsaturi e grava treaba, trebuie schimbata jamba. Nu sti cat ulei mai este in ea, eu nu as mai merge cu ea deloc in starea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta ta nu mai prezinta siguranta in starea asta. Uleiul din furca ajunge in etrier si pe discuri, adio frana!

 

Cred ca realizezi ce inseamna asta, nu?

 

Multumesc de raspuns dar are o valoare de 0.Am intrebat daca pot ajunge acasa cu ea, nu daca realizez sau nu realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns dar are o valoare de 0.Am intrebat daca pot ajunge acasa cu ea, nu daca realizez sau nu realitatea.

nu, ai intrebat daca "pot sa mai curcul cateva zile"

 

poti sa CURCULI cat vrei tu cu atitudinea asta.

Editat de superbec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...