Sari la conținut

Semnalizari spate dubioase


Saprodvl
 Share

Postări Recomandate

Va salut, am o nelamurire si cred ca ma puteti ajuta, sunt la prima motoreta (er6f) am schimbat semnalele spate cu unele tot pe bec si cand dau semnalizare lumineaza mult mai repede ca si cum am un bec ars.

Cu cele vechi mergeau normal.

Vre-o idee ce ar putea fi?

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, becul vechi avea un consum mai mare gen 21w si cel nou pus de tine mai mic , iar releul clipeste mai repede. De exemplu atunci can ai becurile standard si se arde un bec va clipi mai repede si tu ca pilot sti ca ai un bec ars. Nu ma pricep dar cred ca poti sa cumperi un releu pentru consumul nou.

Sper sa te ajute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de ajutor.

Semnalele fata au ramas aceleasi si probabil asta e problema.

Chestia nasoala e ca cele spate sunt capsulate dupa care am vazut si cred ca ori incerc sa pun alte becuri pe fata sau sa schimb semnalele pe spate.

Aveti alte idei mai bune?

Editat de Saprodvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat acum pe ebay de unde am luat semnalele, nu scrie tipul de bec dar am gasit alte anunturi cu aceleasi semnale si cica ar fi 12v 21w ca si cele originale doar ca sunt mai mici ca dimensiune.

O sa ajung la un service luna ce vine cred si o sa rezolv atunci sper.

Problema e ca sunt in UK si aici e mai greu sa gasesti meseriasi, aici totul se schimba nu isi bat astia capul 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai releu clasic (mecanic) de aici se trage. Niciodata un led nu o sa consume cat un bec standard, chiar daca pe el scrie ca are acelasi consum.

Exact cum a zis si colegul mai sus trebuie montata o rezistenta mai puternica dar trebuie montata in paralel cu led-ul.Practic legi la un capat si la celalalt al ledului rezistenta langa led.

Nu stiu daca ai inteles ca e destul de complicat de explicat in scris.

 

Cred ca o rezistenta de 5 ohmi ar fi de ajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca pui in paralel o rezistenta de numai 5 ohmi, o sa-ti bata siguranta.... ar trebui de cateva kile....

in serie montat, poti pune rezistenta de valoare mai mica...

Totul se reduce la P = U2 /R

puterea e de 2x21W

tensiunea e de 12-14V, U2 se intelege patratul tensiunii, e mai greu de pe telefon :)

Si calculezi valoarea rezistentei montate in serie..

din care scazi rezistenta interna a celor doua becuri, si ai valoarea rezistentei ce trebuie montata in fiecare ramura a circuitului.

...sper ca nu mi-a scapat ceva...

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt becuri de 12w mi se pare si diferenta de putere pacaleste releul sa creada ca ai un bec ars.

Sunt 2 solutii:

*ori cumperi becuri de semnalizare miniaturale BA9s sau BAY9s de 21w (ar trebui sa desfaci semnalul ca sa fi 100% sigur ce tip e, diferenta e data de unghiul dintre cele 2 tamburusuri de fixare) si incerci sa le inlocuiesti pe cele existente (cu riscul de a deteriora semnalul daca zici ca nu are suruburi sau de a-l topi in timpul semnalizarii indelungi daca e facut din plastic prost) sau

*adaugi o rezistenta de balast (16ohmi/9w ar reiesi din calcule pentru situatia ta) pe fiecare bec care sa aduca consumul la echivalentul lui bec de 21w.

Pe ebay se gaesc divere solutii de balast electronic: http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xturn+signal+load+resistor.TRS0&_nkw=turn+signal+load+resistor&_sacat=0

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astea sunt semnalizarile

http://www.ebay.co.uk/ulk/itm/151183050642

 

Si daca iau rezistentele astea credeti ca e ok?

http://www.ebay.co.uk/ulk/itm/281486869043

 

Imi cer scuze daca par batut in cap dar sunt depasit :)

 

Mai am o varianta sa iau alte semnalizari mari galbene si urate cu bec mare (ce aveam inainte) care le-am schimbat ca erau mancate de rugina in interior

Ps originale nu pot sa pun ca este tail tidy

Mersi de ajutor baieti

Editat de Saprodvl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut, am o nelamurire si cred ca ma puteti ajuta, sunt la prima motoreta (er6f) am schimbat semnalele spate cu unele tot pe bec si cand dau semnalizare lumineaza mult mai repede ca si cum am un bec ars.

Cu cele vechi mergeau normal.

 

Doua intrebari:

 

1. Te deranjeaza clipitul mai frecvent al lampilor de semnalizare? Legislatia din Anglia precizeaza cat de des ar trebui sa clipeasca lampile de semnalizare?

2. Daca semnalele vechi nu sunt sparte, crapate sau n-au alte probleme de ce nu le schimbi la loc?

Editat de gabizxc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Doua intrebari:

 

1. Te deranjeaza clipitul mai frecvent al lampilor de semnalizare? Legislatia din Anglia precizeaza cat de des ar trebui sa clipeasca lampile de semnalizare?

2. Daca semnalele vechi nu sunt sparte, crapate sau n-au alte probleme de ce nu le schimbi la loc?

Verificarea tehnica (mot) o am in mai parca si da este specificata viteza cu care sa clipeasca semnalizarile, cum sunt acum e fail mot. Pe mine nu ma deranjaza cum sunt

 

Cele vechi nu erau cele originale ci probabil ceva ieftin si era totul ruginit in ele, unu nu mai functiona deloc.

Bine ca ce am luat tot ieftinele sunt dar nu am gasit nimic cu bec sa fie mai dragute si nu am luat led tocmai ca un nepriceput ca mine sa le monteze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Nu poti sa faci modificari in instalatia de semnalizare pastrand semnalele care le ai, daca nu ai date concrete/parametrii pentru aceste becurile/semnalele. Pentru a cunoste ce ai cumparat te invit sa faci un montaj foarte simplu. Ai nevoie de un multimetru( ampermetru, voltmetru, etc in curent continuu, este ieftin, sau poti sa-l imprumuti) si acumulatorul tau de la motocicleta.

a) In prima etapa masori tensiunea de la bornele acumulatorului prin conectarea in paralel a voltmetrului in curent continuu pe borne( img 1) si notezi tensiunea masurata(V) cu doua zecimale.

B) In etapa a doua, inseriezi un semnal/bec cumparat intre acumulator si ampermetru de c.c( comuti multimetrul pe domeniul A c.c)/ circuit serie, si masori intensitatea curentului(A)(img 2).

c) Avand tensiune si curentul masurate, calculezi puterea becului P=UxI , in cazul meu P= 12,62V x 0,79A = 9,96 W ( pe semnal scrie 10 w), este OK.

d) Cunoscand valorile pentru noul semnal( acum vei cunoaste si puterea reala a becului) putem calcula corect rezistenta aditionala pentru noul circuit, sau iti cumperi alte semnale comparabile cu primele. In plus, le poti masura si pe cele intiale pentru a vedea exact la ce te referi.

Ne auzim :hug:

post-74268-0-38376000-1451838485_thumb.jpg

post-74268-0-68487000-1451838538_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalizatoarele tale seamana forte bine cu ce gasesc eu prin Dragonul Rosu, banuiesc ca au undeva pe la 3W cu bec de bord, daca ar fi avut 10w releul ar fi mers ca are si el o plaja de putere, masoara asa cum a zis si dedant68 si vino cu o rezistenta in paralel pe ramura respectiva care sa aduca sarcina releului la normal. De exemplu daca ai dedus ca ai 5w consum pe semnalizatorul tau trebuie sa vii cu 16w pana la 21w (cat aveai) asta inseamna ca ai nevoie (12x12)/16 = 9 ohmi/minim 16w.

Cam greu de gasit si voluminoasa mai bine achizitioneaza un releu universal ce merge si pe LED-uri.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi baieti, o sa incerc sa vad cu un amic electrician daca le dau de cap cu toate ca instinctul imi spune sa le arunc direct la gunoi si sa iau altele de la un magazin specializat sau cand o bag in service sa se ocupe baietii.

Ps: mai e o varianta sa ma indrumati spre niste semnalizari care merg fara modificari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi baieti, o sa incerc sa vad cu un amic electrician daca le dau de cap cu toate ca instinctul imi spune sa le arunc direct la gunoi si sa iau altele de la un magazin specializat sau cand o bag in service sa se ocupe baietii.

Ps: mai e o varianta sa ma indrumati spre niste semnalizari care merg fara modificari

Simplu, citesti valoarea puterii de pe semnalele initiale pe care le-ai demontat/ puterea becului. Exact la aceeasi putere cumperi altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ps: mai e o varianta sa ma indrumati spre niste semnalizari care merg fara modificari

cel mai simplu, UITA EXPLICATIILE DE SAVANTI ELECTRICIENI !

 

cumpara un releu de semnalizare pe led, sunt 2-3 modele, vezi care merge la er6 si infige-l in locul releului vechi, ai scapat de problema, pe viitor poti sa-ti pui semnale cu led, se vad mult mai bine de ceilalti participanti la trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai simplu, UITA EXPLICATIILE DE SAVANTI ELECTRICIENI !

 

cumpara un releu de semnalizare pe led, sunt 2-3 modele, vezi care merge la er6 si infige-l in locul releului vechi, ai scapat de problema, pe viitor poti sa-ti pui semnale cu led, se vad mult mai bine de ceilalti participanti la trafic.

Vezi ca te acuz de plagiat

 

mai bine achizitioneaza un releu universal ce merge si pe LED-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...