Sari la conținut

indreptare evacuare 525


Postări Recomandate

Am reusit sa indrept evacuarea la ktm 525 2004 ,fiind foarte deformata in zona cotului de dupa ecacuare,nu credeam ca poate fi indreptata cu gheata ,dar a mers,si cum sotia imi dadea cu ceva in cap daca bagam fieratania in congelator,am umplut cu apa cotul si l-am agatat de balcon,gerul de afara fiind perfec pentru operatiune,s-a indreptat excelent,urmeaza sa o trec printr-o electroliza pentru curatarea ruginii si un polish ca la primavara sa dau cu ea in prima piatra.Deci se pot repara indoiturile cu gheata,eu ca sa o fac ok am avut nevoie de 4 cicluri inghet-dezghet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cristi,e indoitura aia urata de pe cotul de evacuare,si poze unde se vad petele de rugina e locul in care era lovita,cred ca era indoita julatate de teava acolo,ramane sa ii curat maine rugina prin electroliza si polish dupa.Sa vad daca gasesc si poze cu ea lovita

post-52345-0-45466400-1451923541_thumb.jpg

post-52345-0-56300200-1451923554_thumb.jpg

post-52345-0-13909500-1451923567_thumb.jpg

post-52345-0-78724000-1451923584_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum era inainte,nu prea se vede bine dar era grav,indoita,abia astept sa vad ce efect are si electroliza asupra ruginii si a jegului care s-a strans pe teava


» Post actualizat in 04 Jan 2016 16:34

ovi am inteles ca la cele de 2 timpi merge cu lampa de incalzire sau cu un pistol de aer cald bun si cu aer,chiar exista un kit de cumparat cu doape si valva pentru aer

post-52345-0-24080900-1451925029_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia in 2T se sparge cu gheata, e prea subtire. Auzisem de solutia cu gheata, eram gata sa o incerc si eu,dar am lovit esapamentul temeinic, incat l-am rupt, si am luat un cot nou.

Oricum, congelatorul era ocupat cu porcul, deci tot afara trebuia facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e veche cestia asta cu gheata. asa despicau strabunicii lemnele care nu se crapau la topor. bagau o pana de fier cativa cm in butuc, apoi turnau apa si lasau peste noapte...a doua zi era despicat tot. e buna si o noapte geroasa la ceva totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 2t nu merge...e tabla pre subture si crapa in special pe suduri si NU,aia de la 2 t nu e teava ...:)

 

la "saxofoanele" noastre,se indreapta sau sub presiune de apa(cu doape speciale,supape..etc)...sau cu presiune de aer si lampa de sudura(se incalzeste in zonele indoite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Fara dopuri doar apa si lasata in frig,trebuie sa inghete bocna,sa faca presiune pe indoitura

» Post actualizat in 13 Jan 2016 18:24

asa arata acum evacuarea mea,mai trebuie sa lucrez la ea un pic

 

 

cum ai facut-o sa arate asa bine ? :))) vreau sa fac si eu la un 450 exc 2009, e indoita si daca tot o indrept sa o fac si sa luceasca.

 

App, daca aveti ceva idei cum pot sa curat si evacuarea finala pe exterior, e negrita,patata,nici nu stiu ,oricum,arata foarte urat, si daca tot am bagat calu in capitala sa ii fac si asta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima data am folosit electroliza (a mea era plina de rugina amestecata cu pamant in special in fata)dar daca nu este ruginita rau ,folosesti pe un flex un disc care are bucati de sminghel pe el ,arata ca un evantai pe disc,nu apesi foarte tare,o sa iti dai seama tu cat sa apesi.Dupa chiar daca luceste freci cu autosol,in realitate luceste mai tare ca in poze

» Post actualizat in 27 Jan 2016 13:39

Pe finala pasta autosol,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...