Sari la conținut

Alpi 2016


tom67
 Share

Postări Recomandate

ghinion mare ai avea

 

Si eu credeam pana acum ca pot pleca cu necunoscuti la drum, dar daca dau de "kollar"?


» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:06

Nu stiu care din noi ar avea mai acut nevoie. Unul care da sfaturi pe forum sau unul care cauta prieteni pe forum...

 

 

caut oameni pasionati de moto ca si mine , nu forumisti cu 2 km pe moto si 4782307230 de posturi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu credeam pana acum ca pot pleca cu necunoscuti la drum, dar daca dau de "kollar"?

Exact! Ai perfecta dreptate. Si chiar nu glumesc. Chestia functioneaza in ambele sensuri. Adica pot pleca cu tine la drum lung si sa apara disensiuni grave ori din pricina mea, ori din a ta. Adica... eu n-am pretentia despre mine ca sunt vreun simpatic, vreun maleabil sau vreun ingaduitor. Ceea ce tie s-ar putea sa nu-ti placa. Si, existand posibilitatea ca si tu sa ai aceleasi defecte, prefer sa te cunosc intr-o tura de 300 km prin tara in loc sa te cunosc intr-o tura de 3000 km prin Europa cu remorca ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot sa spun ca nu am nici o emotie sa plec cu nescunoscuti la drum lung. Atata timp cat suntem insufletiti de aceasi pasiune nu gasesc un motiv de neincredere fata de un necunoscut. Daca ceva merge prost, in ce priveste comunicarea, fiecare isi poate urma drumul mai departe singur.

Eu spun de la inceput felul meu de aventura care vreau sa-l urmez, el la fel, si daca gasim cale de mijloc, pe cai.

Surprize poti avea si cu cei cunoscuti, parerea mea. Parerea mea NU trebuie luat ca un sfat, ci fiecare face cum crede de cuvinta.

Hai, pe cai ca vine vara.

Sustin cele spuse si eu.

Organizez ture pe munti, cu necunoscuti, de mult timp( evident impartasind aceeasi pasiune), atat la cort cat si la cabane, atat vara cat si iarna, dupa socializare imi dau seama daca cel inscris poate parcurge traseul sau nu ( 1-2-7 zile)

De asemenea pe mobra, se pleaca de la niste intelegeri si trebuiesc respectate, plecarea nu este maine, asa ca pana in iulie iti dai seama din conversatiile avute in privat daca se poate merge cu astfel de persoane sau nu, daca au cazut de acord cu cazarea, cu traseul, cu viteza, cu nr de km/pe zi , etc. Kollar, ai dreptate si tu, dar si exagerezi . Iar tinand cont ca nu te intereseaza tura, tii mortis sa te avanti pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca ai fi avut atata experianta precum te lauzi remorca ai fi stiut ca sunt probleme cu remorci de 3 motoare pe care incap doar 2 depinde ce motor este....ca nu poti sa tragi remorca mai grea de 750 de kg fara dispozitiv de franare...da ce stiu eu

Daca la aspectele astea te-ai gandit inseamna ca te pricepi la remorci moto dar ai mari probleme de comunicare. Cel putin in scris pe forum.

 

Nu vad nicaieri expuse aspecte legate de greutatea mobrelor, volumul lor, ampatament (ca si asta conteaza cand o pui pe remorca), masina de tractare, volumul si greutatea bagajelor care tre' sa incapa in masina (nu spui ce masina e, daca are sau nu "cosciug" deasupra, daca se merge sau nu cu pasageri (si asta conteaza prin prisma incarcaturii masinii sau a (dis)confortului la dus si la intors etc.

 

Practic tu nu spui nimic si dupa aia te plangi ca te intreaba lumea. De-aia ti-am si zis ca sunt indoit in privinta stiintei tale de a planifica o tura de genul asta in asa fel incat ea sa iasa bine pentru toata luimea si din toate punctele de vedere. Si de-aia ti-am dat si sfaturile de mai sus, ca sa te ajute pe viitoar sa eviti transformarea unei calatorii intr-un fiascao.

Daca ai fi scris in primul post exact ce vrei sa faci, de ce material dispui, care sunt limitele de incarcare si alte asemenea amanunte niscutiile astea nu ar mai fi avut loc.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:22

Sustin cele spuse si eu.

Organizez ture pe munti, cu necunoscuti, de mult timp( evident impartasind aceeasi pasiune), atat la cort cat si la cabane, atat vara cat si iarna, dupa socializare imi dau seama daca cel inscris poate parcurge traseul sau nu ( 1-2-7 zile)

De asemenea pe mobra, se pleaca de la niste intelegeri si trebuiesc respectate, plecarea nu este maine, asa ca pana in iulie iti dai seama din conversatiile avute in privat daca se poate merge cu astfel de persoane sau nu, daca au cazut de acord cu cazarea, cu traseul, cu viteza, cu nr de km/pe zi , etc. Kollar, ai dreptate si tu, dar si exagerezi . Iar tinand cont ca nu te intereseaza tura, tii mortis sa te avanti pe forum.

Nu stiu cata experienta de munte ai (in ziua de azi oricine a facut un curs de 3 zile la Cristian Tour e ghid montan - nu zic ca ar fi neaparat cazul tau, e doar un exemplu.), dar eu n-as pleca 3 zile pe munte cu cineva pe care-l cunosc de 3 ore.

La fel si cu mobra, pastrand proportiile de durata.

La plecare oamenii entuziasti isi asuma orice intelegeri, pe care apoi le este foarte usor sa le incalce. Si cand esti la 8 ore de mers prin zapada sau la 3 zile de mers pe mobra de casa nu iti pica bine o astfel de situatie.

Bineinteles ca detaliile se vor discuta in privat, nu cere nimeni sa scrii pe forum unde ai de gand sa doirmi, ce vrei sa mananci si cate beri ai de gand sa bei pe zi. Dar cateva detalii esentiale trebuie expuse, tocmai pentru a evita pierderea de timp.

Cat despre interesat pe mine tura, sper ca ai citit ce am scris in sensul asta.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:24

 

 

caut oameni pasionati de moto ca si mine , nu forumisti cu 2 km pe moto si 4782307230 de posturi ;)

Ti-am mai zis ca devii obraznic?!

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la aspectele astea te-ai gandit inseamna ca te pricepi la remorci moto dar ai mari probleme de comunicare. Cel putin in scris pe forum.

 

Nu vad nicaieri expuse aspecte legate de greutatea mobrelor, volumul lor, ampatament (ca si asta conteaza cand o pui pe remorca), masina de tractare, volumul si greutatea bagajelor care tre' sa incapa in masina (nu spui ce masina e, daca are sau nu "cosciug" deasupra, daca se merge sau nu cu pasageri (si asta conteaza prin prisma incarcaturii masinii sau a (dis)confortului la dus si la intors etc.

 

Practic tu nu spui nimic si dupa aia te plangi ca te intreaba lumea. De-aia ti-am si zis ca sunt indoit in privinta stiintei tale de a planifica o tura de genul asta in asa fel incat ea sa iasa bine pentru toata luimea si din toate punctele de vedere. Si de-aia ti-am dat si sfaturile de mai sus, ca sa te ajute pe viitoar sa eviti transformarea unei calatorii intr-un fiascao.

Daca ai fi scris in primul post exact ce vrei sa faci, de ce material dispui, care sunt limitele de incarcare si alte asemenea amanunte niscutiile astea nu ar mai fi avut loc.

mai omule. lucrurile astea se discuta cu cine e interesat. nu am dc sa le discut cu tine. vrei sa iti dau si cnp u ?

 

tocmai de asta am zis daca ai dubii iesi de pe topic. daca te intereseaza cu adevarat nu mai sabota topiul si fii constructiv. chiar nu ma intereseaza ce dubii ai tu in privinta mea .

 

aici e ca la magazin. nu-ti place ce vezi te duci la alt magazin. vezi ca mai e un baiat care organizeaza de multi ani ture in alpi...sigur se gaseste ceva de care sa te legi si acolo sunt sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa concluzionez despre partea cu plecatul cu necunoscuti sau cu prea-putin-cunoscuti, dupa ce ti-o iei de cateva ori iti trece cheful. Toti am fost odata nepriceputi, ideea e sa invatam. Si daca reusim sa invatam din greselile altora suntem mult mai castigati decat daca invatam doar din greselile noastre. Eu n-am avut norocul asta, mi-am luat-o de cateva ori si acum suflu si-n iaurt.

Voi faceti cum vreti, fireste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti repet inca o data. nu am nevoie de lectiile tale de viata..nici tu nu ai nevoie sa mi le dai mie. sigur ai altceva mai bun de facut..poate ar fi cazut sa iti reorientezi resursele catre acel ceva. sau vrei neaparat sa strici tu topicul asta pt ca nu iti place?


» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:30

am aceeasi ani de motociclism pe care ii ai si tu...si multe ture la activ. stiu ce vb si stiu ce anume caut. lasa-ma pe mine sa aleg ok?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai omule. lucrurile astea se discuta cu cine e interesat. nu am dc sa le discut cu tine. vrei sa iti dau si cnp u ?

 

tocmai de asta am zis daca ai dubii iesi de pe topic. daca te intereseaza cu adevarat nu mai sabota topiul si fii constructiv. chiar nu ma intereseaza ce dubii ai tu in privinta mea .

 

aici e ca la magazin. nu-ti place ce vezi te duci la alt magazin. vezi ca mai e un baiat care organizeaza de multi ani ture in alpi...sigur se gaseste ceva de care sa te legi si acolo sunt sigur

Cum ti-am spus, turele mi le organizez singur. Sunt extrem de pretentios atat la detaliile calatoriei, cat si la partenerii de drum. Asta face sa nu am surprize neplacute decat foarte rar.

Ce ti-am tot scris pe topicul asta ar trebui sa te indatoreze, unu' - au fost sfaturi moca, doi - ti-am tinut opicul sus intr-o dimineata plictisitoare de duminica. La berea pe care ar trebui s-o dai pentru asta renunt, nu cred ca mi-ar facea placere sa o bem impreuna.

Oricum, daca mai ai ceva intrebari sau nelamuriri in vederea organizarii acestei ture poti sa apelezi cu incredere a mine. Nu port ranchiuna, nici pe forum, nici in afara lui. Oameni suntem, predispusi greselii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti repet inca o data. nu am nevoie de lectiile tale de viata..nici tu nu ai nevoie sa mi le dai mie. sigur ai altceva mai bun de facut..poate ar fi cazut sa iti reorientezi resursele catre acel ceva. sau vrei neaparat sa strici tu topicul asta pt ca nu iti place?

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:30

am aceeasi ani de motociclism pe care ii ai si tu...si multe ture la activ. stiu ce vb si stiu ce anume caut. lasa-ma pe mine sa aleg ok? :)

Ne rupem degetele continuu cu aceleasi chestii.

Nu vrei sfatul? OK, nu-l lua in seama. Acuma...ca tu vrei sa ma impiedici sa-l dau...e o dorinta iluziva din partea ta. Io cand vad oameni facand greseli incerc sa-i ajut. Nu-i fortez sa se lase ajutati, doar incerc. Mai departe alegerea le apartine.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 11:35

ok. acuma poti sa imi lasi topicul sa traiasca si el linistit?

Ma mai gandesc. Asa cum e alegerea ta daca sa asculti sau nu un sfat, e si alegerea mea daca sa-l dau o data sau de 1000000 de ori.

Daca esti "asa superior" vezi-ti de drum si lasa-ma pe mine sa latru in gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de motociclism aici.

Off: Am intalnit persoane pe munti f de treaba, cazul tau se refera la persoane ce merg in pantofi pe munte. Eu discut despre altceva. Ceea ce spui tu se refera strict la creste iarna, cand este nevoie de acel echipament tehnic si coarda. In rest poti merge oriunde cu persoane ce au ca pasiune muntele.

Nu stiu cata experienta de munte ai (in ziua de azi oricine a facut un curs de 3 zile la Cristian Tour e ghid montan - nu zic ca ar fi neaparat cazul tau, e doar un exemplu.), dar eu n-as pleca 3 zile pe munte cu cineva pe care-l cunosc de 3 ore.


» Post actualizat in 10 Jan 2016 12:02

Edit: Daca este un admin binevoitor sa stearga posturile pana la #12..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de motociclism aici.

Off: Am intalnit persoane pe munti f de treaba, cazul tau se refera la persoane ce merg in pantofi pe munte. Eu discut despre altceva. Ceea ce spui tu se refera strict la creste iarna, cand este nevoie de acel echipament tehnic si coarda. In rest poti merge oriunde cu persoane ce au ca pasiune muntele.

» Post actualizat in 10 Jan 2016 12:02

Edit: Daca este un admin binevoitor sa stearga posturile pana la #12..

subscriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de gand sa deschid si eu un topic cu o excursie in Alpi. Calatoria va fi in mod sigur pe la jumatatea lunii iunie 2016 si o sa cuprinda cam ce a fost in prima excursie (cu Vlad) la care am participat.Deci cine nu poate merge in perioada propusa de Tom mai are o varianta.Scuze Tom ca ti-am poluat topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rocc:numarul de participanti nu este limitat.Se merge pe roti toata excursia.Durata este de aprox. zece zile (se pleaca intr-o zi de vineri si întoarcerea va fi maxim la sfarsitul saptamanii viitoare).

Cazarea va fi la pensiuni( cam doua nopti intr-o locatie).Rezervarile le vom face la vedere pe booking.com.Din ce stiu eu camera dubla este in acea perioada este cam 40-50 euro/noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' Yo,daca n-am nici remorca,nici motocicleta,nici bani ,nici nu sunt pasionat de moto....pot sa merg? :)

» Post actualizat in 10 Jan 2016 14:33

avem totusi un lucru in comun : si eu sunt PUSTNIC !

Felicitari ! Ati mai facut un post, peste 500 posturi veti fi Super Membru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul nu l-am facut inca dar alpii austrieci italieni si elvetieni...evwntual si francezi daca e timp. Stelvio grossglockner furka susten ...cat se poate de multe pasuri.

 

Mers normal. Putin peste limita legala :)

 

Fix acolo voi merge eu pe la inceputul lui iulie anul asta. Dar pe roti din tara, 2 saptamani. Vorbim mai atunci daca vrei, nu mi-am facut un plan clar inca.

» Post actualizat in 14 Jan 2016 12:32

Vin si eu da pe roti . Imi ziceti cand ajungeti in Furka Pass . Imi beau cafeaua si vin.

 

Asa Micutzule, ne bagam da? :P

 

Da' Yo,daca n-am nici remorca,nici motocicleta,nici bani ,nici nu sunt pasionat de moto....pot sa merg?

 

Poti sa mergi, dar pe jos. :crack:

» Post actualizat in 14 Jan 2016 13:01

Mi-am propus si eu cu un amic ( el are hornet) sa facem soselele alpine, dar mers normal, sa vizitam, nu sa alergam , de aceea parca 8 zile ar fi cam putine.

Ma gandeam la vreo 2 saptamani, evident, plecare din Ro.

Pana in Austria aveti masina sau de inchiriat ?

 

Ahh, iete, e ce fac si eu. Acum depinde cand vreti sa plecati si ce targets aveti de vizitat/ nr de km pe zi.

» Post actualizat in 14 Jan 2016 13:17

Tura mea de anul trecut a fost 5500 km in 15 zile, din care am mers 13. O medie de ~425 km/zi. Dar nah, sunt zile cand vizitezi chestii si mergi 2-300 km si zile in care ii dai 700... decent, frumos, relaxant. Cred ca e greu sa te sincronizezi, de multe ori chiar si cu prietenii, cand vine vorba de condus mult. Daca vrei sa vezi ceva si ceilalti nu vor, tentatia e prea mare. E vorba de motivul pentru care motociclesti.

 

Sunt senzatii pe care insisti sa le traiesti cu orice pret. Ai de ales intre placerea de a merge cu niste prieteni, indiferent de destinatie, si placerea de a vedea/simti anumite lucruri, singur. Sau cu altii, daca vor sa vina. Daca nu, e ok. Totul se combina, in proportii diferite. Unii sunt la extreme - ori merg numai insotiti, ori numai singuri, ca mine in majoritatea cazurilor. Consider ca e ceva la care nu prea vrei sa faci compromisuri.

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...