Sari la conținut

Capacitate Cilindrica?.... :what:


mircescu
 Share

Postări Recomandate

sal !

 

este suma cilindrilor (indiferent de numarul lor ! )

pentru cei care fac misto .... nu este frumos din partea voastra .... sau va-ti nascut "mecanici" sau pe masa ginecologica ati iesit pe motoare speriend doctorii ?

si chiar daca aveti masini sau motoare de 15 cil sau 80 de mii de cm/cubi asta nu inseamna ca esti mai "dastept" decit unul care intreaba!

am crezut ca asta e un forum unde ne ajutam intre noi si nu unde facem misto unii de altii si ne spargem in figuri ..... de buftea !

Pai daca nu ne-am mai si rade unii de altii ar fi plictisitor forumul.Nu cred ca cineva care face misto o face din rautate .De mine puteti face misto ,nu ma supar. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai daca nu ne-am mai si rade unii de altii ar fi plictisitor forumul.Nu cred ca cineva care face misto o face din rautate .De mine puteti face misto ,nu ma supar. :finger:

1 fara motiv nu are haz :D

2 eu un mucos de 17 ani cum pot face misto de `mneata care ai..........putea fi tata :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...drep!!!

Doar cilindru este "cilindric" nu "cubic"! :finger: :banana: :D

 

aici daca ne dam silinta si vrem sa parem chiar destepti, putem specifica ca clindrii nu sunt mereu cilindrici. dar asta e alta poveste..

pusa una peste alta este vorba de suma capacitatilor .

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ceea ce stiu eu..... se calculeaza..... cam asa aria bazei cilindrului imultit cu inaltimae cilindrului...

 

daca unmotor in 2 pistoane cu diametrul pistonului de 104 si cursa de 58,8 capacitatea va fi:

 

{[(pi x R x R) x h] / 1000 } x Q = capacitatea cil

 

unde pi= ~3.14

R= raza cilindrului (diametrul pistonuli /2)(diametrul= 2R)

h= inaltimea cilindrului(cursa pistonului)

Q= nr de cilindrii

{[(~3.14 x 2704) x 58.8] / 1000} x 2 = ~999

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ceea ce stiu eu..... se calculeaza..... cam asa aria bazei cilindrului imultit cu inaltimae cilindrului...

 

daca unmotor in 2 pistoane cu diametrul pistonului de 104 si cursa de 58,8 capacitatea va fi:

 

{[(pi x R x R) x h] / 1000 } x Q = capacitatea cil

 

unde pi= ~3.14

R= raza cilindrului (diametrul pistonuli /2)(diametrul= 2R)

h= inaltimea cilindrului(cursa pistonului)

Q= nr de cilindrii

{[(~3.14 x 2704) x 58.8] / 1000} x 2 = ~999

 

:crack:

:crack:

stai ca se gaseste vreunul sa zica ca nu-i bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cauciuc scrie sa-l umflu la 2.1 atmosfere, dar eu am doua la motor, sa bag in fiecare 2.1 sau impreuna? :crack:

Acum, nenea Enzo, adica tata lu Ferrari, s-a ghindit sa-si numeasca masinile, mai la inceput, de ex: F 365 GTC4, unde 365 este capacitatea unui cilindru, dar asta e doar numele, motorul un V12 amarit... inmultiti si voi.... dupa care aduceti-va aminte ca e o masina din 1971!

ps: pentru pasionati: http://www.ferrariworld.com/FWorld/fw/index.jsp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da, pe masina mea scrie:

"V8"

 

"5,2 LITRE MPI"

...

V8 = 8 cilindrii in "V"

5,2 LITRE = 5200 cmc

MPI = Multi-Point-Injektion

 

MPI am crezut ca inseamna - masina pe injectie :cheers:

 

Pe cauciuc scrie sa-l umflu la 2.1 atmosfere, dar eu am doua la motor, sa bag in fiecare 2.1 sau impreuna? :crack:

Acum, nenea Enzo, adica tata lu Ferrari, s-a ghindit sa-si numeasca masinile, mai la inceput, de ex: F 365 GTC4, unde 365 este capacitatea unui cilindru, dar asta e doar numele, motorul un V12 amarit... inmultiti si voi.... dupa care aduceti-va aminte ca e o masina din 1971!

ps: pentru pasionati: http://www.ferrariworld.com/FWorld/fw/index.jsp

GRESIT!!!

 

daca pe ala din fata scrie 2.1 si pe ala din spate scrie 2.5 atunci trebuie sa bagi [2.1+2.5] / 2 = 2.3 in fiecare cauciuc :crack:

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la intrebarea asta poate sa ne raspunda doar stres

hahahahaha hahahahahaha :crack: :crack: :crack: :cheers: :P

Ba nu pot sa va raspund,ca nu stiu care-i treaba cu timpii :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu pot sa va raspund,ca nu stiu care-i treaba cu timpii :crack:

e simpu...... motoarele in 2 timpi.... functioneaza in doi timpi si 3 miscari, iar motoarel in 4 timpi functioneaza in doi timpi si ceva mai multe micari :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GATA mutatzi'l la FUN :crack: :crack: :crack:

Alte intrebari de sezon:

cati cilindri are un cal putere ?

cati centimetri are un cilindru cub ?

cate biele are o manivela ?

cate compresii are un bar?

si nu in ultimul rand, daca traducerea in germana a lu' "arbore cotit" este "copac incovoiat" ?

 

Scuze da' nu m'am putut abtzine ! :cheers: :P :blink: ce inseamna "timp liber la servici" :hug: d'aia se duce tzara asta de rapa ! :crack: :crack: :crack:

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da daca pui 2 pistoane pe acelasi cilindru care sa mearga cap in cap atunci cati centimetri patrati mai are motorul ala? Ha?

 

 

 

da daca il faci cu piston fix si cilindrul mobil?, adica cati cm# o sa aiba atunci?

 

 

 

un piston fix si un motor care topaie peste el? Nu e misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar cei, daca este un motor in 4-timpi si are numai 3 cilindrii?

Cum imparti timpii?

 

Motoreta mea are 3 țilindri Âşi 4 timpi! Dar de răspuns!!! :crack: Mi-e că-mi prind urechile!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator TazzY

semnale. io mi-am facut la k 100-nu e k al tine, stii. e un nene care chiar le face misto. am ales albe, arata chiar bine de tot

 

 

Fiecare vorbeste pentru el.. :crack: :crack: :crack: :cheers: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare vorbeste pentru el.. :crack: :crack: :crack: :cheers: :P

poate ajuta pe cineva, mishu canishu cauta semnale. sa mai bag si io 15 randuri cu motoru meu in 6 timpi k asa m-a obligat sindicatu' pisoanelor, sa lucreze in schimburi? ai tu idee cat m-a costat sa bag ambreiaj la fiecare biela? ai idee cum e sa te fure pistoanele? adik acu lucreaza 8, la urmatoru ciclu doar 5?

nu stii cum e...si pistoanele se tot fac k lucreaza, da le vad prin fereastra de nivel k stau si joaca table. asa k....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...