Sari la conținut

Postări Recomandate

Domnilor, se da urmatoare problema:

- janta spate portocalie, frumoasa foc, vopsita perfect.

- lant uns, frumos, lucios, te vezi in el

 

Rezultatul: janta murdara, MARI pistrui pe janta spate, o combinatie intre portocaliu si negru :)

Cu ce dumnezeu curat eu janta de pe spate astfel incat sa iau maglavaitul ala (nici nu stiu ce este, parca ar fi ulei dar nu este) dar sa nu afectez vopseaua? Ma gandeam cu benzina imbinata cu motorita dar cred ca fac un mare fas..in sensul rau. Detergent cu buretele nu merge deloc, ca am spalat-o weekendul asta si nici nu ma gandeam ca va iesi...

 

Pareri?

Sa traiti (bine)

Alecsandru

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuma activa pt exteriorul turismelor, frecat cu carpa, nu doar cu jet

 

zi si tu un nume, sa stiu ce caut.

 

Vopsita cu ce?

Ar trebui sa iasa f usor cu spray de curatat lantul si un buretel.

 

vopsita cu....pensula sigur nu :) Pistolul.

spray de curatat zici...am sa incerc.

 

 

merci admin de mutare, nu am fost eu atent.

» Post actualizat in 18 Apr 2016 11:53

Cârpă + WD40 + răbdare și o faci ca nouă :)

rabdare am ca am lucrat in callcenter 2 ani :):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca punctele negre de care zici provin din jegul de pe lant trebuie sa se curete cu detergent si apa cat mai calda, nu se curata prea usor dar iese pana la urma.Amesteca eventual detergent de rufe si detergent de vase, cu apa fierbinte.

Mai usor s-ar putea sa mearga cu motorina sau ceva gen WD40 ( da-i mai ieftin cu motorina)

E posibil totusi ca punctele sa provina de la asfalt proaspat turnat , caz in care nu ies cu detergent, dar deobicei ies cu benzina.

Totusi n-as da cu benzina pe vopsea pt ca daca nu-i de calitate vopseaua, benzina o ataca, la fel si diluantii sau acetona.

O chestie foarte misto de curatat este white spirit dar la noi nu stiu de unde sa-l cumpar sau daca se gaseste. Pe afara luam de la supermarket.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zi si tu un nume, sa stiu ce caut.

mergi la spalatorie, nu vei gasi profesionala la cantitate mica. Cu un burete cred ca ai mai mult spor.

Aia vor sari repede cu solutii de curatat motoare, tu sa le spui NU ! doar spuma activa

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca punctele negre de care zici provin din jegul de pe lant trebuie sa se curete cu detergent si apa cat mai calda, nu se curata prea usor dar iese pana la urma.Amesteca eventual detergent de rufe si detergent de vase, cu apa fierbinte.

Mai usor s-ar putea sa mearga cu motorina sau ceva gen WD40 ( da-i mai ieftin cu motorina)

E posibil totusi ca punctele sa provina de la asfalt proaspat turnat , caz in care nu ies cu detergent, dar deobicei ies cu benzina.

Totusi n-as da cu benzina pe vopsea pt ca daca nu-i de calitate vopseaua, benzina o ataca, la fel si diluantii sau acetona.

O chestie foarte misto de curatat este white spirit dar la noi nu stiu de unde sa-l cumpar sau daca se gaseste. Pe afara luam de la supermarket.

 

100% de la lant si nu din asfalt proaspat turnat. Am sa incerc prima date cu apa fierbinte + detergent, am sa trec la WD40 daca nu iese prima varianta si daca nici asta nu merge, pe o arie cat mai mica am sa dau cu motorina+benzina si am sa las 1-2 zile sa vad cum reactioneaza.

Bineinteles, mai sariti cu pareri. O varianta ar fi sa o revopsesc si sa nu mai ung lantul niciodata....:):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...