Sari la conținut

Planificare pana la Coasta de Azur


clodel
 Share

Postări Recomandate

Salut tuturor.

Vreau sa ajung pe coasta de azur si am nevoie de ajutor pt planificare,

-locuri de vizitat,

-cazare (am si cort),

-pe unde sa o iau etc..

M am gandit sa merg o zi si una sa o stau pt a vizita. Am 2 saptamani liber si sper sa ma incadrez :)

Orice informatie este utila , nu am nici o idee pt acest drum si il voi construi impreuna cu voi , cine vrea sa ma ajute :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Am facut drumul asta de doua ori. Prima data cu motorul, apoi cu masina. Uffff, ce frumos. Te sfatuiesc sa nu ratezi Cannes si St Tropez. Iar daca tot esti prin zona, atunci da o fuga si pana la Monte Carlo. Din Cannes sunt aprox 50-60 km pana acolo.

Eu am mers in majoritatea timpului pe autostrada, pentru ca scopul meu era sa ajung cat mai repede. Traseul a fost: Nadlac - Budapesta - Maribor - Ljubljana - Trieste - Genova - Imperia - Cannes.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici am stat eu acum 2 ani, 20 Euro/noapte intr-un camping cu casute-rulote. Am dormit 5 persoane intr-o casuta, e grup sanitar separat f civilizat si bar. Campingul e safe, am tinut motoarele langa casuta, nu era nicio problema. 10 minute de mers pana la plaja.

 

https://www.google.ro/maps/place/Camping+Les+Treilles/@43.6152565,7.1231572,17.75z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x12cdd4e53094e195:0x3231a5821eee6141!2sAquasplash!8m2!3d43.615356!4d7.124161!3m4!1s0x0000000000000000:0x297f83ba330e41a3!8m2!3d43.6161448!4d7.1229064

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am făcut și eu drumul ăsta cu mobra o dată la început de mai și o dată la mijloc de septembrie. Dacă aș face eu traseul ăsta acum vara, cu un VN1600, aș prefera să o iau prin Serbia - Croația - Slovenia spre italieni. Dar depinde cum îți place ție să mergi, eu refuz să merg pe autostrăzi. Din principiu, refuz și să alimentez la suprapreț de la frații unguri ca să merg pe șosea dreaptă cât văd cu ochii și plină de gropi.

 

Aș dormi pe lângă Orșova prima zi și pe lângă Karlovac în a doua, aș veni Rijeka Trieste Veneția în a treia și aș dormi pe lângă Verona. A patra zi m-aș plimba pe lângă Lago di Garda, la Sirmione apoi aș ține-o drept Milano Torino și aș dormi lângă Susa, în Val di Susa. Aș intra în Franța tot pe la Briancon și aș face bucuros (din nou) Col d' Izoard prin Vars și Col de la Bonette prin Jausiers până jos la Nisa. Apoi aș veni pe coastă până la Genova și nu aș rata Cinque Terre, până în La Spezia. De acolo aș veni pe Passo dei Centocroci prin Albareto spre Parma. De acolo aș veni pe lângă San Marino spre Ancona, aș trece Adriatica cu ferry în Zadar, Croația de unde (dacă e musai) aș găsi un drum spre casă.

 

Aș evita campingurile la italieni (au multe costuri ascunse gen taxă separată ptr moto, pasager și cort, ștecher ptr prize, wifi, duș) și restaurantele la francezi (costă de te îndoaie).

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice informatie este utila , nu am nici o idee pt acest drum si il voi construi impreuna cu voi , cine vrea sa ma ajute :)

 

In primul rand, topicul asta nu trebuia deschis aici la Poze & Filme, ci la "evenimente, excursii".

La sectiunea asta de poze faci daca vrei topic cu poze impresii etc dupa excursie.

 

Referitor la excursie, parerea mea este ca mai intai sa te hotarasti cum vrei sa ajungi acolo: cat mai direct/rapid pe autostrazi ca sa vezi cat mai mult pe coasta sau vrei drum relaxat, eventual prin Alpi, si ai mai putin timp acolo?

 

De asemenea, este importanta perioada. Eu as evita cu orice pret august, eventual si iulie. Foarte cald, aglomerat, mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu stiu dace este genul de calatorie pe care ti-o doresti, dar eu anul trecut am facut o tura mai lunga (cu pasager), cu trecere (printre altele) si pe Coasta de Azur.

Am tinut si un jurnal, il poti vedea aici: http://joyridecoffee.ro/tag/eu-moto2015/

 

Poate te ajuta.

 

post-73939-0-24792200-1464871988_thumb.jpg

Editat de gserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut eu am facut coasta de la Nisa la Barcelona in 2013. Ca sfat la cazare daca alegi sa stai la hotel sau pensiuni cel mai bine e sa cauti in orasele mai putin cunoscute. Eu de obicei imi faceam dimineata planul jnde vreau sa ajung sk apoi faceam rezervare pe booking.com. Plata o faceam

La teceptie iar hotelul il gaseam cu gps la intrare in oras il

Activam in rst mergeam dupa harta. De vizitat neaparat Canionul Verdon si oraselul Casis mai inspre Marseille daca ai de gand sa ajungi acollo. Orice ai decide sa faci cu siguranta vei avea satisfactie. Calatorie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu stiu dace este genul de calatorie pe care ti-o doresti, dar eu anul trecut am facut o tura mai lunga (cu pasager), cu trecere (printre altele) si pe Coasta de Azur.

Am tinut si un jurnal, il poti vedea aici: http://joyridecoffee.ro/tag/eu-moto2015/

 

Poate te ajuta.

 

attachicon.gifharta.jpg

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam pe acolo am luat-o si eu in mare... dar fara Grossglockner in Austria? Trebuie sa te intorci... :P

 

Initial la sugestiile lui KHK am vrut sa mergem si prin pasurile din Elvetia urmand sa luam trenul din Feldkirch pana la Viena. Dar n-am gasit bilete la tren (desi eram cu cateva luni inainte) si tot la sfaturile intelepte ale lui Vlad am hotarat ca deja sunt prea multe obiective pentru o singura tura. Asa ca am lasat pentru alta data Elvetia si Austria, ca o tura in sine si ne-am bucurat mai mult de locuri din nordul Italiei (Lacul Como, Lago di Garda, ne-am bucurat de zile linistite cu pauza in Bolzano).

» Post actualizat in 03 Jun 2016 05:43

:10:

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mute cineva topicul unde trebuie :) multumesc

multumesc mult si de implicare, am o veste mai putin buna , trebuie sa reduc numarul de zile la maxim 11 (serviciul :-L )

vreu sa ma plimb nu sa fug pe autostrazi.

Vreau sa fac prima oprire la Budapesta si sa ma indrept spre Venetia si sa ma intorc pe Croatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu as zice ca de la Smederevo sa alegi Belgrad - Zagreb -Lublijana- Trieste . Dai in goarna numai pe autostrada . Fa coasta dalmata separat altadata . O sa faci 2 zile dus 2 intors minim . Trebuie sa ai cat mai mult timp pentru Coasta de azur . Cand ai sa vezi cum e acolo ai sa intelegi de ce ! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca de la Smederevo sa alegi Belgrad - Zagreb -Lublijana- Trieste . Dai in goarna numai pe autostrada . Fa coasta dalmata separat altadata . O sa faci 2 zile dus 2 intors minim . Trebuie sa ai cat mai mult timp pentru Coasta de azur . Cand ai sa vezi cum e acolo ai sa intelegi de ce ! :hug:

+1

 

Si stiu ca e la ceva distanta de coasta, dar merita sa ajungi si prin Gorges du Verdon, mai ales cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca de la Smederevo sa alegi Belgrad - Zagreb -Lublijana- Trieste . Dai in goarna numai pe autostrada . Fa coasta dalmata separat altadata . O sa faci 2 zile dus 2 intors minim . Trebuie sa ai cat mai mult timp pentru Coasta de azur . Cand ai sa vezi cum e acolo ai sa intelegi de ce ! :hug:

 

 

+1

 

Si stiu ca e la ceva distanta de coasta, dar merita sa ajungi si prin Gorges du Verdon, mai ales cu moto.

:10:

 

stie careva daca pot sta cu cortu pe undeva ?

ii iau cu mine si daca ma prinde noaptea si ma opresc pe drum as putea sa stau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iei cortul si sac de dormit (ultralight ca sa nu ocupe loc ). O sa faci aproximativ 700 km/zi , deci 3 zile. La sfarsitul unei astfel de zile esti rupt . Daca nu gasesti motel liber pe autostrada o sa trebuiasca sa dormi in parcare . Daca esti cu pasager veti dormi pe rand , unu planton unu doarme . Sa nu cumva sa dormiti amandoi odata !!! Daca vrei la camping propun sa imparti traseul astfel :

Bucuresti - Beograd ( 600 km ) ai camping Auto Camp Dunav in Zemun , nu gasesti loc in camp dormi langa gard sau intr-un loc ferit langa camp . Desteptarea cat mai devreme , fara lalaiala , maninci ceva si goarna la Trieste .

Beograd - Trieste (600 km ) ai camping Campeggio Obelisco , e destul de marisor asa ca ai sanse sa gasesti loc .

Trieste - Nice (750 km ) aici stai unde ti-ai rezervat sau unde gasesti . E recomandabil sa lasi vreo 2-3 zile motocicleta si sa te familiarizezi cu zona si sa observi traficul . De evitat A8 ca se fac uneori niste stau-ri de nu poti sa iesi din ele nici cu motocicleta . Intre statiuni as recomanda prima data autobuzul ca sa vezi peisajul iar apoi trenul . Cu autobuzul iar poti sa prinzi vreun ambuteiaj , mai ales ca in perioada cand mergi e superaglomerat , de-ti vine sa plangi de nervi . La intoarcere din statiuni alege trenul , deoarece poti sa ramai acolo daca te bazezi pe autobuz .

Mai recomad sa incepi sa citesti Nice Matin pe net ca sa te mai familiarizezi oarecum cu evenimentele (sunt uneori greve la SNCF sau la Lignes d'azur, avertizari meteo sau de ambuteiaje ) .

Editat de remu1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Malul românesc al Dunării la cazane are asfalt perfect. Pe malul sârbesc mergi cu maxim 70 la oră. Dacă treci granița la Naidăș / Kaludgerovo și vii spre Belgrad, poți să rămâi la mine în Pancevo peste noapte.

 

Între Čačak și Vișegrad poți să pui cortul și pe marginea drumului că nu e nici o panică. E zonă de sate de munte și nu te întreabă nimeni nimic. La fel oriunde în Bosnia. Pe malul Adriaticii știu o plajă sălbatică la 2km de Drvenik, una lângă Mimice și vreo 4 pe lângă P.ula.

 

În Italia și Franța, mai bine stai la gazdă decât la camping, e mai ieftin.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu am citit tot threadul insa am dat un search rapid si vad ca a mai zis cineva ceva de Cinque Terre: https://en.wikipedia.org/wiki/Cinque_Terre

 

Nu e de ratat, e o zona super frumoasa.

 

Daca decizi sa treci pe acolo sa faci ceva research inainte: incepand cu anul asta au inceput sa se gandeasca la limitarea numarului de turisti pentru ca se degradeaza zona. Nu sunt sigur daca au si impus limitele inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cativa ani trebuia sa lasi mobra in Riomaggiore. Mai departe accesul se facea numai cu trenul. Faina, dar scumpa zona.

 

Cu mobra se poate trece bariera și în Riomaggiore și în Manarola și în Vernazza. Cine vrea să o vadă low budget cu motoreta, se poate caza ieftinescu la mânăstire, între Vernazza și Monterosso. Santuario di Nostra Signora di Soviore se cheamă. Are camere ptr turiști la 50-60 euro pe noapte dar în spatele clădirii ptr turiști e un fost internat în care sunt camere cu 8 și 12 paturi suprapuse și baie în cameră. Acolo mi-au cerut 15 euro pe noapte și le-am dat 20 pentru 2 nopți. Pentru Riomaggiore și Manarola se poate sta ieftinescu în Biassa, la 5km de Riomaggiore, 10 euro de persoană la hostel. Ostello Tramonti se cheamă, primul sat pe stânga după ieșirea din tunel, cum mergi spre La Spezia.

 

Cine se duce low budget, să ia mâncare de la piață și supermarket că în oricare din cele 5 sate, o cafea la terasă sau o bere e 7 euro.

Editat de sukhoi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...