Sari la conținut

gsxr


Satan
 Share

Postări Recomandate

Salutare,am si eu o dilema;se ia un bucata gsxr 1100 L si are o bataie undeva in motor(se aude pe partea stanga -centru)numai in sarcina,verificat cam asa pana acum: joc supape,ambreiaj,lant distributie,ok toate.zgomotul respectiv il face numai intre 2500-3500 RPM si pe accelerare si pe revenire in rest pe toata plaja de turatii suna normal.noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intinzatorul distributiei sigur e ok?? cum ai verificat? totusi,e batranica motoreta...doar daca ai schimbat distributia cu piese noi cap coada poti zice ca da ai exclus partea asta

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat patinele si lantul(masurat distanta intre alea 20 zale si este in cote).ambreiajul e nou,dar o sa comand si o distributie sa fiu impacat.Multumesc baieti.

» Post actualizat in 15 Jun 2016 06:25

Singura mea nelamurire,daca adaug o placa de frictiune la ambreiaj,prima este metalica si se termina cu frictiune,unii zic 10 placi altii 11;cu 11 placi dispare zgomotul ala😕

» Post actualizat in 15 Jun 2016 06:29

Prima placa metalica din interiorul cosului

post-29123-0-47645400-1465972125_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da jos capacul de la baia de ulei si cauta urme de cuzineti sau resturi metalice in partea de jos relantiul.

Bai baiatule, lasa-te de meseria asta, ti s-a mai spus. Fa-te pictor de biserici, ceva...

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat,multumesc celor care s-au implicat,TNG a fost cel mai aproape numai ca nu era distributia spre norocul meu, a fost intinzatorul(agata tija )schimbat cu unu nou si gata;TNG dau o bere,sau mai multe cand o sa ne vedem pe undeva.Norock

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

S-a rezolvat,multumesc celor care s-au implicat,TNG a fost cel mai aproape numai ca nu era distributia spre norocul meu, a fost intinzatorul(agata tija )schimbat cu unu nou si gata;TNG dau o bere,sau mai multe cand o sa ne vedem pe undeva.Norock

Cu placere,sa fii sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis inaintea lui tng fix de intinzatorul de lant distributie dar cine sa citeasca , astept berea...cat mai rece...e a nush cata oara cand vorbesc ceva si se pare ca sunt invizibil.....mersi Sinister ptr obsevatie........

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am zis inaintea lui tng fix de intinzatorul de lant distributie dar cine sa citeasca , astept berea...cat mai rece...e a nush cata oara cand vorbesc ceva si se pare ca sunt invizibil.....mersi Sinister ptr obsevatie........

Donez eu berea mea, si plusez cu inca 10 pentru tine sa nu fii suparat! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

deci daca tacane distributia tu dai jos baia! si te mai miri de ce te ia lumea in balon...

Lumea habar n.are de nimic asa ca mi se falfaie de balonul ei. Eu sunt un profesionist , am propriile reguli de verificare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mad_max_86 bere si pentru tine,nici o problema dar asa ase intampla cand faci 2 chestii si ceva nu merge ratezi chestiile simple....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu esti nici macar amator, ca te vezi tu profesionist e partea a doua! :)

Amice, la mine in cartea de munca scrie conducator atelier service moto, de 5 ani repar motociclete 10-12 ore pe zi, din asta imi castig painea.

Amator zici? Esti praf!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, deci tu esti doar un alt mecanic invidios pe alt mecanic.

zii asa, nu te mai ascunde pe dupa cires.

Toti avem de invatat dar asta nu inseamna ca nu suntem profesionisti.

» Post actualizat in 18 Jun 2016 08:50

Apropo, nu mai folosi cuvinte pe care nu le intelegi.

De facto mergea daca primeam cadou o firma cu angajati si clienti, dotari, acte, etc la care sa ma pun sef.

Atelierul este creatia mea, de la zero, te invit sa iti fac un tur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De facto pentru ca te-ai autointitulat sef de service si profesionist. Nu ti-a acordat nimeni titlul asta, n-ai facut nici o scoala in sensul asta.

Eu ma bucur ca ai atata incredere in tine, e un lucru bun si e dovada ca daca vrei cu adevarat poti.

Totusi, asta nu inseamna ca stii ce faci sau ca esti un profesionist.

 

Dovada e faptul ca iti dau peste nas mecanicii amatori de fiecare data cand scoti cate o ineptie din tine.

 

Referitor la cazul de fata, daca tu verifici o simpla bataie la distributie prin desfacerea baii de ulei (pe care probabil eu, clientul nu am chef sa o dau jos de pomana) si pentru a carei manopera + garnitura noua (sau silicon, whatever) o sa ma taxezi ulterior eu ca si client iti zic: "nu merci", prefer sa merg la un service unde nu e necesar sa-mi demonteze motocicleta surub cu surub ca sa vada de unde e bataia.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ude ai tras tu concluzia ca singura verificare pe care as fi facut.o era sa dau capacul baii de ulei jos?

E doar o verificare, iar daca in urma acestei verificari e totul in regula, treceam mai departe cu investigatia.

Daca dadeam capacul ala jos si gaseam bucati de cuzineti, motorul era declarat MORT, si nu mai facem nimic.

Sunt profesionist bre, asta e meseria mea pe care o fac zilnic, nu am nevoie de nimeni sa.mi ateste nimic.

Faptul ca nu sunt un excelent profesionist, e partea a doua, o mai dau si eu in bara uneori, dar aia nu inseamna ca sunt mai putin profesionist.Eu spre deosebire de amatori, traiesc din meseria asta si nu prea imi permit sa gresesc.

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt profesionist bre, asta e meseria mea pe care o fac zilnic, nu am nevoie de nimeni sa.mi ateste nimic.

Faptul ca nu sunt un excelent profesionist, e partea a doua, o mai dau si eu in bara uneori, dar aia nu inseamna ca sunt mai putin profesionist.Eu spre deosebire de amatori, traiesc din meseria asta si nu prea imi permit sa gresesc.

alex-en a face o meserie zilnic nu inseamna automat ca esti profesionist daca nu ti-o faci bine.

Unii "amatori" sunt mult mai buni ca asa zisi profesionisti, faptul ca tu traiesti din asta nu te face cine stie ce scula. Dar ai tot timpul sa te perfectionezi ca nevoia te impinge de la spate si cu fiecare mobra reparata mai inveti ceva, clientul habar nu are ca tu faci practica pe motorul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...