Sari la conținut

Am gasit masina lovita in parcare


RoberT. Mihai
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Pe scurt azi-noapte pe la ora 01:20 am coborat sa las din bagaje la masina ajung langa ea si gasesc o hartie: IMI PARE RAU V-AM LOVIT MASINA! SUNATI-MA -NR de tel********** este lovita in partea din spate, bara scoasa 1cm din partea de sus + langa orificiul unde intra cuiul de tractare fisurat putin, si aproape de portbagaj indoita tabla 1cm, si zgarieata!

Am vb cu respectivul la telefon cand am vazut si a ramas sa ne intalnim astazi si sa hotaram daca facem amiabila sau sa mergem la un service si sa imi repare stricaciunile. Problema este ca il tot sun de la ora 08:00 si nu raspunde, trebuia sa plec din buc si mi-a stricat weekendul!

Ce este de facut:
*Merg si fac o sesizare scrisa la politie cu nr de inregistrare cum ca am gasit masina lovita? parcarea din fata blocului dispune de camere de filmat (am sa cer inregistrarea)
*Trebuie sa declar la unul dintre SEDIILE BIROULUI CERCETĂRI ACCIDENTE CU AVARII, in 24h?
Este weekend si cred ca tipul trage de timp cum ca hai sa ti-o repar mai pe seara, (unde? la cineva in curte, pt ca peste tot o sa fie inchis dupa ora 18'')

Voi ce spune-ti ?
Ps: Masina are nr de Spania, este inscrisa pe numele Fratelui, am toate actele in regula!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

daca in 24 h nu dai de el, mergi la politie si fa declaratie. Pui si numarul de telefon, biletelul in copie, scrii ca nu raspunde.

Daca il gasesc, ii suspenda permisul pentru 90 zile+ amenda pt accident, cu parasirea locului-nedeclarare.

Daca nu te duci, si nu faci nici amiabila, iti asumi tu toata povestea. Oricum, daca nu raspunde la telefon, tot tu o vei repara.

Iti sugerez sa il suni si de pe alt numar, la minim 30 min fata de cand ai incercat de pe numarul tau, poate raspunde. Daca raspunde, obligatoriu amiabila-sau bani sa ti-o repari. Dar sa faci o estimare reala a costurilor, pt ca altfel risti sa te pacalesti.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mergi la politie și declari accidentul și celalalt nu merge în 24h de când s-a întâmplat ii ia carnetul. Dar dacă nu răspunde la telefon nu ai ce sa ii faci ca dacă merge el sa declare îți ia ție carnetul. Eu asa știu... Să confirme cineva care e pățit cu mașina parcata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă mergi la politie și declari accidentul și celalalt nu merge în 24h de când s-a întâmplat ii ia carnetul. Dar dacă nu răspunde la telefon nu ai ce sa ii faci ca dacă merge el sa declare îți ia ție carnetul. Eu asa știu... Să confirme cineva care e pățit cu mașina parcata.

Exact. daca nu declari tu, merge el la politie, declara ca el a gasit masina accidentata, si intrii tu cu dureri de cap.

Deci, suna l, raspunde bine, nu raspunde, dunga la prima sectie-declaratie. Stii si numele individului? ar fi trebuit sa il ceri, cand ti-a raspuns la telefon....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate doarme si nu aude telefonul. Mai lasa-l cateva ore. Daca era baiat rau, pleca fara sa iti mai scrie nimic si nici nu iti raspundea la telefon.

Corect si asta. dar daca eu as fi trosnit pe unul, nu dormeam linistit, stiind ca am comis-o. eu zic, mai stai o ora doua, suna l , si de pe alt numar. nu raspunde, aia e-declara accidentul.

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis sa nu fiu neam prost si sa fiu intelegator, dar se pare ca facerea de bn este f...e de mama!
Trebuia sa plec la prima ora din Bucuresti si ma tine pe loc, ca un tampit care din diverse cauze nu sa asigurat atunci cand a efectuat diverse manevre si atunci cand stii ca ai lovit pe cineva nu iti pui tel pe silent...
De sunat l-am sunat si dupa un alt nr de tel dar nu raspunde, cred cu tarie ca este vb de un sofer de taxi (pt ca am vazut unul prin zona doar ce plecase), si mai cred ca daca nu ereau camere ar fi plecat fara sa ii pese!

Ms pt sfat!


» Post actualizat in 18 Jun 2016 08:40


Corect si asta. dar daca eu as fi trosnit pe unul, nu dormeam linistit, stiind ca am comis-o. eu zic, mai stai o ora doua, suna l , si de pe alt numar. nu raspunde, aia e-declara accidentul.

bafta.

Asta am zis si eu!
Din pacate sunt presat de timp trebuia sa plec cum am zis la prima ora din Buc pt ca am zis sa fiu om!
Nu am mai avut de aface cu nici un fel de accidente/tamponari drept urmare azi-noapte am sunat la 112 si am vb cu un domn, care fie vb intre noi ori eram eu nervos sau prea obosit dar nu sa facut inteles! Mi a cerut numele si adresa, oare sa inregistrat undeva astaa?
Ms


» Post actualizat in 18 Jun 2016 08:48

Zi și ce nr de telefon are, poate îl gasim

0786 093 574 nu am un nume

Editat de RoberT. Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Se înregistrează convorbirea.

» Post actualizat in 18 Jun 2016 08:49

E prepaid. Poți merge liniștit la politie. Încearcă sa găsești nr de înmatriculare, și apoi te vor contacta când au rca lui

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai sunat la 112 ti-a inregistrat reclamatia si datele. Asta ar fi in avantajul tau in cazul in care celalalt se duce sa reclame ca el ar fi gasit masina lovita.

 

Ca idee, cei de la 112 nu rezolva situatiile. Ei doar preiau apelul si, in functie de solicitare, fac legatura cu cei abilitati din zona. De exemplu, eu sunt din Pitesti si daca vreau sa anunt un incendiu in Baia Mare nu stiu unde sa sun. Asa, apelez 112 si ei ma directioneaza imediat catre pompierii din Baia Mare.

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

cred cu tarie ca este vb de un sofer de taxi

nu cred. taximetristii au cu 2 clase mai mult ca trenul.

refuz sa cred ca un taximetrist loveste noaptea o masina intr-o parcare si lasa un astfel de bilet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Se înregistrează convorbirea.

» Post actualizat in 18 Jun 2016 08:49

E prepaid. Poți merge liniștit la politie. Încearcă sa găsești nr de înmatriculare, și apoi te vor contacta când au rca lui

Am incercat de nenumarate ori, trebuia sa ajung in alt oras sa cumparam verechetele....fiecare dintre noi avem fel si fel de probleme si suntem presati de timp! Pacat ca se merge pe premiza lasa ca imi poarta altul de grija ca pe mine ma doare-n cot....

Am plecat!

Editat de RoberT. Mihai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit.o identic doar ca ala care m.a lovit a fost gasit de mine ulterior cu ajutorul unui martor.Initial a recunoscut dup.aia nu.Politia a zis sa chem martorul dar eu n.am vrut sa.l bag in rahatul asta.Am reparat masina pe Casco Degeaba ti.a dat nr. de telefon daca nu vine cu tine la politie sau asigurator,daca faci amiabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierzi....vremea.

 

Vorba lunga saracia omului. Politie si pa. Si dupa declaratie, te si cari unde ai de plecat, si lasi la politie nr tau si zici...ba,trebuia sa plec la mare. Asta am, restul dupa ce revin, ca nu stau sa imi strice unul vacanta.

Pa si pusi si concediu placut.

 

Daca te lasi pe aia cu "omul e bun"...patesti ca mine, cand m-a pocnit unul...

Initial mi-a dat nr lui, (marcasem nr de inmatriculare pe bord), probabil de frica sau ceva, dar dupa care, un "amic" l-a sfatuit sa renunte, si nu mi-a mai raspuns la telefon.

Mare i-a fost surpriza cand a fost chemat la politie si a ramas fara carnet dupa 4 zile.

Presupun ca l-a sfatuit gresit....

 

Politie,si vacanta placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge la prosteala!Politie si pa!Mentioneaza ca sunt camere in zona,numarul de telefon si biletelul(nu prea sunt mare lucru,daca cartela e prepay) si cu asta basta!

Fara numarul de la masina nu prea sunt sanse sa-l gaseasca(si nici nu se prea obosesc baietii)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la BIROULUI CERCETĂRI ACCIDENTE CU AVARII, am completat hartia, dar nu am depus-o, deoarece dupa am iesit afara cu un politist sa vada masina, ulterior mi-a zis ca daca nu stiu cine este si sunt camere de filmat sa vin cu inregistrarea si il gaseste dupa care sa ma cheme si sa imi dea asigurarea.
Tot politistul mi-a zis ca nu exista termen limita in care sa fiu obligat sa merg la ei pt a declara, deoarece masina era parcata, treaba cu 24h este valabila doar atunci cand esti in circulatie.
Am reusit sa vb cu tipul la telefon, si cum nu avem unde sa mergem ca este weekend a ramas pt Luni, la un service sa imi repare la masina, si pana atunci sa intru si in posesia inregistrarii, in cazul in care nu ne intelegem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...