Sari la conținut

Accident moto filmat


bezaru
 Share

Postări Recomandate

Nu se stie fiecare dintre noi cum reactionam in situatii critice...daca mai suntem in stare sa luam deciziile cele mai bune.In schimb va intreb pe voi? Ce obtineam in plus daca mergeam la politie?

 

 

ma, tu esti beat?

 

Cum adica ce puteai obtine? in primul rand ai incalcat niste reguli/legi prin actiunile tale...

 

E ca si cum ai spune ce obtin daca nu opresc cand imi face semn politistul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce obtineam in plus daca mergeam la politie?

Macar nu incalcai legea.

Capul face, poponeata trage.

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar nu incalcai legea.

Capul face, poponeata trage.

Sunt perfect intreg,am mers la munca la fel ca in oricare zi,am stat in picioare 8 ore,nu am avut nici o problema...P.S. nu eu am luat motorul de pe sosea,niste motociclisti care erau in trecere au oprit si mi-au dus motorul pe trotuar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect intreg,am mers la munca la fel ca in oricare zi,am stat in picioare 8 ore,nu am avut nici o problema...P.S. nu eu am luat motorul de pe sosea,niste motociclisti care erau in trecere au oprit si mi-au dus motorul pe trotuar...

 

Pe masura ce deschizi gura pe topic, accidentul tau imi pare din ce in ce mai inevitabil si normal....

 

Prietene, n-are nici o treaba ca ai mers la munca si ca ai stat in picioare. Tu chiar esti cazut din stele... Cand suferi un accident, te duci sa-ti faci si tu un control de rutina macar, ca nu esti medic in timpul liber ca sa-ti dai seama singur daca ai suferit ceva sau nu in urma accidentului..

 

Iar colegii care te-au 'ajutat' au fost la fel de destepti ca si tine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu asiguratorii sta in felul urmator: ei au tema sa plateasca cat mai putin (normal). Drept urmare in negocierile pe care la duc intre ei incearca sa scoata accidentele ca fiind din culpa comuna si atunci nimeni nu da bani nimanui. Cand ai hartia de la militie treaba este clara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunai la 112 veneau imediat atat ambulanta cat si politia. Pana la sosirea politiei nimeni nu trebuia sa mute masina si motocicleta. Efectiv te opuneai (asa am facut eu in cazul motocicletei). Nu aveai control asupra vehiculului, dar puteai ulterior sa consemnezi ca ai mentionat sa nu se mute autovehiculele.

Te duceai la urgente unde iti se faceau investigatii (este normal sa vezi sa nu ai ceva contuzii sau alte vatamari ce nu se observa cu ochiul liber). In urma rezultatelor date de doctori iti scoteai certificat medico legal. Intre timp sau apoi, contactai un avocat sau te contactau ei pt a te indrepta catre vinovat si ulterior parat pt daune. Faceai si plangere penala pt greautatea plangerilor civile.

Si de ce nu, aveai satisfactia ca individa avea permisul suspendat cel putin 30 de zile.

Toate cele mai sus nu sunt mofturi, sunt pasi normali catre normalitate. Nu mai spun ca, fiind motociclist, ar trebui sa fii pregatit sa faci fata unei asemenea intamplari. Aceasta este situatia in Romania, ca atare trebuie sa fii pregatit pt orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar acum problema cu care ma confrunt este aceea ca nu sunt propietar in actele motocicletei...si pana la urma s-ar putea sa nu ma aleg cu nimic...

 

Ba da, faci o fapta buna, scapi o penala de un dosar justificat.. Intr-o zi, un alt motociclist e posibil sa-ti 'multumeasca' pt fapta ta mareata...

» Post actualizat in 18 Jul 2016 14:16

Daca sunai la 112 veneau imediat atat ambulanta cat si politia. Pana la sosirea politiei nimeni nu trebuia sa mute masina si motocicleta. Efectiv te opuneai (asa am facut eu in cazul motocicletei). Nu aveai control asupra vehiculului, dar puteai ulterior sa consemnezi ca ai mentionat sa nu se mute autovehiculele.

Te duceai la urgente unde iti se faceau investigatii (este normal sa vezi sa nu ai ceva contuzii sau alte vatamari ce nu se observa cu ochiul liber). In urma rezultatelor date de doctori iti scoteai certificat medico legal. Intre timp sau apoi, contactai un avocat sau te contactau ei pt a te indrepta catre vinovat si ulterior parat pt daune. Faceai si plangere penala pt greautatea plangerilor civile.

Si de ce nu, aveai satisfactia ca individa avea permisul suspendat cel putin 30 de zile.

Toate cele mai sus nu sunt mofturi, sunt pasi normali catre normalitate. Nu mai spun ca, fiind motociclist, ar trebui sa fii pregatit sa faci fata unei asemenea intamplari. Aceasta este situatia in Romania, ca atare trebuie sa fii pregatit pt orice.

 

90 de zile. (e 'standard')

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Imi pare rau de accident. Oricum, esti naiv si s-ar putea sa te coste. Cum au spus si colegii, la asigurari poti avea probleme cu despagubirea, sunt niste nenorociti fara margini.

Eu nu inteleg de ce umblati frate cu motociclete cumparate pe care nu ati facut actele? Chiar nu realizati ce complicatii apar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi sunt fix 20 de zile de cand am cumparat motocicleta.Nu am apucat sa o inmatriculez.Deja ma simt vinovat ca am indraznit sa ies cu ea in oras fara prea multa experienta pe 2 roti.Asta a fost sa fie.Daca eu mi-am luat teapa sper ca macar cativa cititori ai forumului sa aiba de invatat din greseala mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa se solutioneze oricum. Daca ai amiabila semnata, vei primi candva niste bani. Din nefericire s-ar putea sa te judeci cu asiguratorul pentru banii respectivisi sa ii primesti peste niste ani. Daca te judeci, ceri oricum mai mult, sa acoperi si avocatul.

Poate totusi se rezolva fara circul asta. Unele societati de asigurări sunt mai ok. Chiar, unde are femeia RCA?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are RCA la Euroins....

 

Ar trebui sa se solutioneze oricum. Daca ai amiabila semnata, vei primi candva niste bani. Din nefericire s-ar putea sa te judeci cu asiguratorul pentru banii respectivisi sa ii primesti peste niste ani. Daca te judeci, ceri oricum mai mult, sa acoperi si avocatul.
Poate totusi se rezolva fara circul asta. Unele societati de asigurări sunt mai ok. Chiar, unde are femeia RCA?

Are RCA la Euroins din pacate....nu am auzit prea multe lucruri bune despre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce obtineam in plus daca mergeam la politie?

1. Un proces verbal pe care asigurarile nu mai aveau cum sa-l "intoarca" si n baza caruia ai fi obtinut despagubiri cel putin pt. mobra si echipament

2. O tanti care ar fi fost probabil dispusa sa iti ofere o compensatie materiala pentru a scapa de o acuzatie penala (vatamare corporala).

Astea sunt avantajele tale directe. Indirect poate un sofer mai responsabil in viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

(2) 9Orice persoană care este implicată sau are cunoştinţă de producerea unui accident de circulaţie în urma căruia a rezultat moartea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau a mai multor persoane, [...] este obligată să anunţe de îndată poliţia şi să apeleze numărul naţional unic pentru apeluri de urgenţă 112, existent în reţelele de telefonie din România.

 

Adică oricare dintre noi poate suna la 112 să anunțe accidentul în locul tău. Dar, cam intri tu, Radu, la belea așa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu exageram. Cum probeaza politia ca a fost o vatamare? Pana una-alta sunt niste discutii pe un forum, in spatiul virtual. Discutia asta nu va fi vreodata proba in instanță sau, daca va fi, va rade frumos de ea judecatorul si cam atat.

Singurele lucruri reale sunt un accident cu moto filmat si o glezna poate inca umflata care poate fi asa din orice alt motiv.

Aveți si voi unii niste idei..

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine sa traga invataminte atat el cat si altii, pt ca nu stii cand vei fi in aceasta situatie.

In acest punct treaba este foarte simpla: nu exista nici o vatamare corporala (motociclistul a avut acea umflatura din alte cauze anterioare). S-a facut amiabila, asa ca trebuie sa intre in caruselul asiguatorilor. Recupereaza daune, dar foate probabil nu in totalitate.

Adevarul este ca in cazul unui accident cu motociclist ( chiar terminat si cu umflatuari) trebuie avut in vedere ca in peste 90% din ele se considera vatamari corporale. In consecinta trebuie actionat ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista, de ce nu, si posibilitatea in care un contact in trafic intre o motocicleta si o altceva sa fie din categoria "fierul se repara".

Accidentul tau clar nu se incadreaza in categoria une hirjoneli intre ferotenii, la naiba! ai zburat prin aer! ai cazut pe asfalt! ti-ai luxat/facut entorsa/contuzie o glezna (ce noroc sa fie doar atit!).

Sint de acord cu amiabila atita vreme cit nu e afectata in vreun fel o fiinta umana (oricine poate gresi, nu are rost sa arzi aiurea pe cineva doar pentru satisfacerea egoului), dar cind vine vorba de carne, oase si singe nu prea mai tine amiabila (de altfel asta e litera si spiritul legii).

In fine, o mie de vorbe un ban nu fac.

Bafta!

Sper din chestia asta sa pierzi doar bani (atentie la glezna aia!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...