Sari la conținut

Chiulasa 2T


Postări Recomandate

Salut. Am o nelamurire.

 

Cilindrul si chiulasa is de pe un motor de 250 2T.

 

Chiulasa nu ar trebui sa aiba atatea gauri prin care circula apa cate are si cilindrul ? Ca daca ar fi asa cum e, care e rostul celorlalte gauri din cilindru ? ca alea se astupa complet cand pun chiulasa la loc.

post-79190-0-75368500-1469279811_thumb.jpg

post-79190-0-62850100-1469279817_thumb.jpg

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fi capacul de cilindru de pe alt tip de motor ? Nu stiu, este doar o paere.

 

PS: Nu exista chiulasa la motoare in 2T. Este mai mult un "capac" de cilindru. Prin definite chiulasa este cu totul altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau sa ma cert pe motive de genul. Nu are rost ...

Stii prea bine la ce m-am referit.

Vezi ca parca bat si tachetii putin. Ar trebui un reglaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o nelamurire.

 

Cilindrul si chiulasa is de pe un motor de 250 2T.

 

Chiulasa nu ar trebui sa aiba atatea gauri prin care circula apa cate are si cilindrul ? Ca daca ar fi asa cum e, care e rostul celorlalte gauri din cilindru ? ca alea se astupa complet cand pun chiulasa la loc.

Nu neaparat, e posibil ca cilindrul in interior sa aibe pereti despartitori, astfel incat traseul de "intrare/iesire" sa fie separat, probabil de aia si chiulasa cu 2 porturi separate.

Cum este cilindrul la baza ?

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si dumneavoastra!

 

Am dormit asa prost azi-noapte si nu stiam de ce, de la o-ul ala mi s-o fi tragand ...

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am zis si o sa zic mereu chiuloasa desi stiu ca se zice chiulasa. Si sunt alte mii de oameni care ii zic chiuloasa.

Vreti sa spuneti ca nu intelegeti despre ce e vorba cand auziti/cititi "chiuloasa". Va duce cu gandul la altceva, de exemplu.. "mop"?

 

La fel si cu "relanti".. corect este "ralanti" dar n-am sa zic niciodata asa pentru ca pur si simplu nu suna bine si nimeni nu ma poate obliga sa-i zic asa. :)

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Cele mai des intalnite cuvinte care sunt folosite gresit in lumea auto. Si va explicam si va spunem forma corecta, conform DEX-ului oficial. Si nu strica sa incepem sa folosim cuvintele limbii noastre asa cum trebuie.



Chiuloasa - chiulasa


Cuvantul chiulasa cu al sau plural chiulase a primit si el cateva variante. Cea mai des intalnita este chiuloasa. Nu se stie de ce, cum si cand a fost pocit acest cuvant, insa e clar ca, la fel ca si cuvantul janta mentionat mai sus vine din franceza. Cuvantul de origine este "culasse" si a fost importat de noi in diverse forme: chiuloasa sau culasa. Insa varianta corecta este chiulasa.



Etrieri - etriere






O denumire despre care foarte putina lume stie ca e gresita. La singular nu prea greseste nimeni cand spune etrier. Insa la plural, mai toata lumea spune etrieri. Ceea ce este gresit. Corect este etriere. Si asta pentru ca, la fel ca mai toate denumirile din auto, si acesta este luat din franceza. In limba originala, piesa care face parte din sistemul de franare se numeste ca in romana: etrier, cu pluralul etriers.


Marsalier / marchearrier - marsarier



La fel ca si cuvantul vizavi, care este gresit folosit de romanii care il scriu vis-a-vis, cuvantul marsarier a fost "romanizat". Adica si-a gasit o forma stabila in romaneste si a fost adoptat de catre dictionarul nostru intr-o forma diferita de cum o stim noi. La fel cum corect gramatical din punct de vedere romaneste este vizavi, la fel este si marsarier. Asa cum se aude, asa se si scrie. Chiar daca la origine stau cuvinte din franceza, limba romana actuala le-a dat forme individuale.



Relanti / relantiu - ralanti



Nu trebuie sa va spunem ce inseamna, nu? Este acel mers al motorului incet, fara sa fie turat. Si multa lume numeste turatia aceasta drept relanti. Insa este gresit. Pentru ca forma corecta, asa cum ne spune si DEX-ul, este ralanti cu pluralul ralantiuri. Vine din francezul "ralenti" si a adoptat forma actuala prin acceptarea unei denumiri care se aude exact ca in franceza, dar se scrie... romaneste.



Bari - bare



Vesnica problema cu care inca nu s-au obisnuit multi dintre noi. La singular putem spune bara de striptease, bara de Logan sau bara de tractiuni. Insa la plural, cei multi care inca spun bari, gresesc. Pluralul este bare, iar cuvantul bari nici macar nu exista in acest context, decat pe buzele necunoscatorilor. Vine din francezul barre cu pluralul barres.



Cauciucuri - anvelope



Un cuvant extrem de des folosit. Insa in acest caz nu e vorba de o greseala gramaticala, ci de o greseala de context. Si asta pentru ca autoturismele nu au jantele incaltate cu cauciucuri. Ci cu anvelope sau pneuri. Uneori, popular, mai putem spune si gume. Insa cauciucul este un ingredient, un material folosit la realizarea anvelopei. O anvelopa nu are numai cauciuc. Asadar, data viitoare sa nu le mai numesti cauciucuri, ci anvelope sau pneuri. Pentru ca e ca si cum ai denumi o prajitura "zahar", doar ca ea contine zahar.



Vibrochen - vilbrochen



O piesa mare, din otel, caruia i se mai spune si arbore cotit. Dar asta stiai deja, nu? Ceea ce nu cred ca stiai este denumirea corecta in limba romana. Si anume vilbrochen. Nu vibrochen, asa cum ai crede si asa cum ai tot citit si auzit. Iar explicatia este una extrem de simpla. Evident, vine din franceza. Dintr-un cuvant care se aude ca si vibrochen, dar se scrie altfel: vilebrequin. De aici, Romania a adoptat forma vilbrochen care a ramas la aceasta forma pana azi.



Porbagaj / porte-bagajes / portbagajuri - portbagaj



Nu foarte multa lume greseste acest cuvant. Dar sunt destui care o fac. Si asta pentru ca este un cuvant care, la fel ca si marsarier sau vizavi, stie tot romanul ca vine din franceza. Si, din snobism pur, da mai bine daca il "frantuzam" inapoi, ca la origini. Insa forma adoptata de romani, cea corecta, este portbagaj cu pluralul portbagaje. Cuvant simplu, romanesc, caruia numai trecutul ii spune ca se trage din franceza: porte-bagages.



Semering - simering



Orice garnitura rotunda poarta denumirea de semering. De fapt, cuvantul semering este o forma gresita. Pentru ca limba romana ne spune ca trebuie sa ii spunem simering. Cu pluralul simeringuri. Si este un cuvant care, spre deosebire de cele de mai sus, nu este luat din franceza, ci din englezul simmering. De aici si scrierea corecta care nu are nicio legatura cu pocitul semering.



Geanta / Jeanta / Gianta / Genti / Genti / Jenti - janta / jante



Fara indoiala, cel mai pocit cuvant din lumea auto. Si asta pentru ca exista un cuvant asemanator care a fost mereu la indemana oricui. E vorba de cuvantul geanta, cu pluralul genti. E vorba de geanta nevestei sau eventual o geanta in care iti pui catrafusele si pleci in calatorie. Un cuvant foarte des folosit ce a fost imprumutat de soferi total gresit. Corect gramatical este JÁNTĂ, jante, s. f. si vine din franceza, unde se scrie jante la singular si jantes la plural.



Acestea sunt cuvintele folosite des in lumea internetului, cu o legatura auto-moto. Fara dubii ca exista mult mai multe denumiri "stricate" in limba noastra ce merita aduse inapoi in forma corecta din punct de vedere gramatical. Asadar, daca cumva ai intalnit si tu alte cazuri, spune intr-un comentariu ce greseli ai observat.


Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ADMIN si moderatorilor care au corectat termenul incriminat, mai ales in titlu...

 

post-882-0-20588500-1469357523_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc ADMIN si moderatorilor care au corectat termenul incriminat, mai ales in titlu...

 

post-882-0-20588500-1469357523_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

circulatia lichidului de racire este stabilita de fabricant am mai intalnit cazuri cand chiulasa astupa unele gauri . pompa de apa are un anumit debit sau instalatia de racire sa aiba 2l sau 4l . mai depinde si de marimea radiatorului!de capacitatea ventilatorului de valoarea la care deschide termostatul de valoare la care termocupla deschide ETC . ms.a... la unele motoare daca scoti termostatul fierbe!deci ,carti tehnice service !


» Post actualizat in 24 Jul 2016 16:31

am uitat presiunea din instalatie! supapa din buson gata am vorbit mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate ADMIN, multumesc pentru corectura deja operata in titlu si astept interventia necesara si in topic.

Am o intrebare: Gasesti normal ca orine sa iti foloseasca imaginea in public pentru un colaj degradant si off-topic?!

Te rog, nu lasa niciun topic pe acest site pentru motociclisti sa o ia razna, oricare ti-ar fi simpatiile. Un arbitru trebuie sa fie corect si impartial.

Una e sa raspunzi la un atac absurd cu spirit si o imagine care foloseste o idee amuzanta, si altul e atacul repetat la persoana.

Un om inteligent combate ideea, nu persoana si foloseste idei corecte si argumente asemenea.

Lumea asta se duce de rapa nu din cauza profesorilor care ne invata de bine, ci a detractorilor cu frustrari multiple

care folosesc ”haiul” grobian, uitand cele mai elementare norme de bun-simt.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Stimate ADMIN, multumesc pentru corectura deja operata in titlu si astept interventia necesara si in topic.
Am o intrebare: Gasesti normal ca orine sa iti foloseasca imaginea in public pentru un colaj degradant si off-topic?!
Te rog, nu lasa niciun topic pe acest site pentru motociclisti sa o ia razna, oricare ti-ar fi simpatiile. Un arbitru trebuie sa fie corect si impartial.
Una e sa raspunzi la un atac absurd cu spirit si o imagine care foloseste o idee amuzanta, si altul e atacul repetat la persoana.
Un om inteligent combate ideea, nu persoana si foloseste idei corecte si argumente asemenea.
Lumea asta se duce de rapa nu din cauza profesorilor care ne invata de bine, ci a detractorilor cu frustrari multiple
care folosesc ”haiul” grobian, uitand cele mai elementare norme de bun-simt.

Nu a zis nimeni ca ai gresit sau ca nu ai fost tratat incorect. La titlu da, era o greseala, greseala pe care am facut-o si eu, dar ca si BB o fac pentru ca asa m-am invatat si nu ma intereseaza in mod expre sa fie corect. Mai departe ai insistat pana te-a luat lumea la misto ... patesti.

» Post actualizat in 25 Jul 2016 19:42

Cu riscul unui warn, mai fac o postare offtopic , si plec in concediu :P

 

TarulSiBufonulSau.jpg

Si pana la urma asta chiar e fata ta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totdeauna m-am intrebat cum se spune corect, prezervor sau rezervativ...

Dar sa tranzversam pe partea cealalta zic. Stiu ca nu e corect, dar nu ma intereseaza!

Ce uameni... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumea asta se duce de rapa... nu din cauza profesorilor care ne invata de bine, ci a detractorilor cu frustrari multiple.

 

post-882-0-52417100-1469534993_thumb.jpg

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-882-0-44869400-1469606540_thumb.png


» Post actualizat in 27 Jul 2016 08:15

Cuvinte definitorii pentru pacalici care nu au realizat nimic in viata lor reala...

si ”traiesc” doar din conflicte, chiar si cu limba materna... doar-doar vor reprezenta si ei ceva... orice... in lumea noastra.


» Post actualizat in 27 Jul 2016 08:41

Da, din pacate... eu nu pot sa ma bucur de pensie... cata vreme ”onor” unii useri ”motociclism.ro”... folosesc titluri in conflict cu limba romana.

 

Aviz moderatorilor!


» Post actualizat in 27 Jul 2016 08:46

post-882-0-20166100-1469609090_thumb.jpg post-882-0-31350300-1469609162_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti spune voi orice, dar pe topicul asta Dan Nastase v-a dat clasa. Multa.

 

Iar ala cu poza... . Mai mult ca de obicei.

Editat de Baxxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...