Sari la conținut

Grecia Antica - Septembrie


Kosh
 Share

Postări Recomandate

Pe 1 septembrie planuiesc un tur mai amplu al Greciei cu accent pe vizitarea obiectivelor istorice.

Turul este dupa cum urmeaza:

Bucuresti
Turnul Magurele
Kipopol - ferry
Sofia

Salonic - 1 nopti
Thermopylae
Delphi - 2 nopti
Antirio - pod
Rio
Spartis (Sparta) - 2 nopti
Corinth
Atena - 3 nopti
Artemisio - 2 nopti
Agiokampos - Glifa (ferry)
Salonic
Kavala
Keramoti - (ferry)
Thasos - 3 nopti
Komotini
Makaza

Stara Zagora
Veliko Tarnovo
Ruse
Bucuresti

GOOGLE MAPS cu traseul
la Thermopylae m-a dus pana la Molos pe autostrada, dar nu vom ajunge acolo...

3000km - pe harta, dar punem 3200 ca ne mai plimbam si extra (mai ales in Thasos)...

Buget estimat cam asa:

benzina - pus la 8% - 265l * 6l/l 355 euro include eventuale plimbari extra
13nopti cazare (de la 30 la 50eur/noapte) 520 euro (media) NUMAI la hotel/pensiuni cu parcare safe
taxe autostrazi / poduri (dupa caz) 35 euro
3 ferry-uri (din care doua dus-intors) 25 euro

"ceva" muzee (100 euro) 100 euro
mancare, yo "mai subtire" ca am de unde da jos :)

Am lasat Thasos la sfarsit deoarece nu pot estima corect costul cazarilor si al meselor + apa, etc
Poate nu gasesc, poate's obosit si n-am chef sa mai caut ...

Bugetul este oricum flexibil, deci daca am omis ceva, rog sa ma corectati.

In cel mai rau caz, renuntam la Thasos pe care-l facem separat ulterior in Septembrie...

Vreau sa merg relaxat si sa ma bucur de peisaje si vestigiile turistice de pe traseu, cu alte cuvinte, daca din X motive am chef sa ma cazez la 14 ziua, "trag pe dreapta" de la traseu si ma cazez.
Nu am zi de intoarcere, deci c-o zi in plus sau minus, chiar nu conteaza.
Singura "graba" va fi bacul de la Turnul Magurele care pleaca la 9 dimi, urmatorul fiind la 12.

Costurile cu cazare nu sunt realiste avand in vedere c-am gasit cazare si cu 250 lei 3 nopti prin unele locuri programate.
Probabil pana atunci se vor mai schimba lucrurile.

Nu pot rezerva nici o cazare caci nu stiu cat voi sta. Voi vedea pe loc cate nopti stam, functie de gradul de oboseala al meu si al pasagerei, functie de "chef".

E o tura asa mai lejereanu', mai in voia lelii, accentul fiind pus pe "absorbirea" locurilor vizitate, nu simpla bifare a acestora.
Se va merge pe autostrazi acolo unde este posibil.
Nu voi iesi din vitezele legale, sau chiar mai jos unde este cazul pentru ca am pasagera si, intelegeti situatia, mai ales ca-i aceeasi pasagera care a mai sarit peste un logan.

Daca exista doritori sa se alature la o astfel de tura avand in vedere "conditiile", rog sa nu ezitati.
Sfaturi, indicatii si observatii, sunt deasemenea indicate.

HAI SEPTEMBRIE!!!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta si asfalt uscat!

Intrucat fac drumuri de Grecia de doua ori pe luna cu motorul, eu zic sa te mai gandesti la buget. Un exemplu este taxa de austrada, de la Salonic la Volos, Larissa, care este de 11.70 euro. Pana la Atena, inca 9 euro. La orice taverna, nu vorbesc de restaurante, un fel de mancare este 6 euro. Tzatziki, 2.50. O bere, cea mai ieftina, la magazin, Alfa, la jumatate, este 1.20 euro. Apa la 1.5 litri, 1 euro. Pentru gratar, daca vrei sa iesi mai ieftin, pulpele de pui congelate, 3.60 euro/kg, ceafa porc 4 euro/kg. Suta aia de euro e cam insufcienta. Daca vrei sa cumperi o punga de gheata, 2.50 euro. Prinde foarte bine pe caldurile alea.

In rest, cum am zis, drum bun si nu te strofoca cu parcarile safe, grecii nu-s ca noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mancare, yo "mai subtire" ca am de unde da jos

 

.................... Bugetul de mai sus este FARA mancare...

normal, tu mergi cu proviziile ''incorporate'' ;)

 

 

bune informatiile cu aceste preturi!

multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Madalin, multumesc ptr info.

Intrebare: e musai nevoie de gps, sau exista indicatoare rutiere.

Evident imi iau harti cu mine, just in case.

Multumesc

 

Consum... nu stiu ce sa zic... data trecuta m-am panicat dar pe urma am aflat ca indicatorul de km parcursi pe Trip setat, este in mile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Madalin, multumesc ptr info.

Intrebare: e musai nevoie de gps, sau exista indicatoare rutiere.

Evident imi iau harti cu mine, just in case.

Multumesc

 

Consum... nu stiu ce sa zic... data trecuta m-am panicat dar pe urma am aflat ca indicatorul de km parcursi pe Trip setat, este in mile.

 

Din cate imi aduc aminte, exista indicatoare englezesti. Daca stii alfabetul - si daca ai fost prezent la orele de mate, le stii - le mai potrivesti si in greaca. Presupun ca in locurile "turistice" te descurci, nu stiu cum e in afara de astea. Daca stai in orasele mari/autostrada si hoteluri, presupun ca merge si fara.

 

In schimb, daca ai un android, nu te costa nimic sa-ti incarci un gps pe el. Gasesti o modalitate de a-ti fixa mobilul pe ghidon. Ori il tii in buzunar si mergi dupa sunet. Sau, iti printezi harti google maps pe hartie si te plimbi cu alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, m-am uitat acum pe google mpas si sunt indicatoare usor de inteles si parcurs.

O sa-mi printez oricum hartile la detaliu mai maricel ca sa stiu pe unde.

 

Si maine as pleca... :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea e cit se poate de serioasa. I-am pus-o special lui Kosh deoarece el are antecedente. Nu e absolut nici o certitudine ca dupa ce ai cazut ultima data, aceea va fi si ultima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum la fel, este valabila si reciproca.

Daca in viata "functionezi" dupa aceasta mentalitate, usor usor iti va fi din ce in ce mai greu sa iesi din casa.

 

Am planuri mari, calatorii din ce in ce mai indraznete.

Vreau sa vad lumea pe busa. To boldly go where nu busa has gone before :crack:

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vad lumea pe busa. To boldly go where nu busa has gone before :crack:

Sunt varianta mai confortabile si mai simple din multe puncte de vedere. Tu am inteles ca mergi cu pasager. Pe busa. Nu e la fel ca si cand ai merge singur. Pe ultimele 2 troace (zx9r si zx12r) tot cu pasager am incercat majoritatea timpului si ii dai peste cap ciclistica daca mai pui si ceva bagaje. Not ok. Ajungi sa tragi de ea destul de serios. La zx9r indiferent cum puneam maneta de ambreiaj (ideea era sa ajung cu mana cat mai dreapta pt. a evita tasarea nervului care trece prin tunelul carpal, deja afectat de la utilizarea sculelor de mana) tot ajungeam cu dureri si asta din cauza pasagerei care inevitabil se lasa pe mine pe curbe (si sa nu iti inchipui cu umblam cu foca cum radea unul de pe un chopperist). Pt. mersul cu pasager sunt mobre mult mai decente: TDM, R1100-1150RT/GS, plus altele (nu imi vin acum si alte modele insa ce ti-am zis te-ar satisface din punct de vedere al cuplului, inteleg ca viteza nu iti place, insa alt motiv decat cuplul, nu vad la busa - hai poate look-ul, insa asta nu te ajuta la pilotat), care iti ofera un plus de confort si manevrabilitate cand umbli cu 'ghiozdanelul' dupa tine.

 

In caz de cazatura (sau defect major)... daca supravietuiesc, mobrele mele au fost intotdeauna indeajuns de ieftine incat sa nu imi para rau de ele daca le las pe acolo. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi.
Pasagera mea are 47 de kg.

Bagaje... nu iau decat un rucsac cu un minim necesar. Ne vom hidrata cand alimentez, fie ca ne va fi sete sau nu, doar ptr a elimina nevoia de a cara apa.

 

Singura motocicleta ptr care as da busa este ZZR-ul 1400 model 2012 +, insa numai dupa ce ma voi "plictisi" de busa ceea ce nu se va intampla prea curand.

Momentan ramane busa indiferent daca exista mobre "mult mai decente". Din pacate acele mobre nu ofera ce vreau eu de la o motocicleta.

Si pentru mine este important ca motocicleta mea sa-mi ofere ceea ce vreau eu de la o motocicleta, nu ce vor altii.

 

Abia astept sa plec. Vom vizita (pe langa alte locatii) si locurile celor trei batalii mari (din patru) in cadrul Razboialeor Greco-Persane, unul dintre acele locuri fiind Marathon, unde grecii au infruntat armata persana si au invins, nici lor nu le-a venit sa creada. Mai ales ca Sparta nu a intervenit (bajetii erau in mijlocul unei sarbatori religioase).

Practic de aici avem "ideea" de maraton. Legenda spune ca un mesager a alergat de la locul bataliei pana la Atena ca sa duca vestea. Acesta a ajuns la Atena si dupa ce a strigat: "Am invins!" s-ar fi prabusit si-ar fi murit.

Daca persanii invingeau Grecia, altfel ar fi aratat Europa de astazi. Batalia de la Marathon impreuna cu cea de la Salamis sunt considerate de istorici ca fiind unele din cele mai importante batalii din istoria omenirii.

 

Ma rog, sunt multe de spus.. pe mine ma intereseaza sa vad locurile istorice despre care am citit vazut documentare si am ramas fascinat. Acestea sa le combin si cu pauze de relax si balaceala.



Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Momentan ramane busa indiferent daca exista mobre "mult mai decente". Din pacate acele mobre nu ofera ce vreau eu de la o motocicleta.

Ai fi uimit sa afli cate ofera alte mobre :) Eu ma referam ca sunt mult mai potrivite scopului spre care tu tinzi. Tu deocamdata esti imbatat de look si de 'mitul busa'.

 

Si pentru mine este important ca motocicleta mea sa-mi ofere ceea ce vreau eu de la o motocicleta, nu ce vor altii.

Pai chiar asa, ce vrei tu de la mobra? Sa stim ce iti recomandam ca sa te bucuri cum trebuie de plimbari :D

 

Istoria o stiu, insa nu neaparat pt. asta e Grecia cautata de turisti. Peisaje pe care nu le vezi peste tot, comparabile (sau chiar mai frumoase) decat in Bahamas si Caraibe, o idee de civilizatie diferita fata de ce suntem obisnuiti (desi in Salonik am prins politia cu automate langa hoteluri - si tot nu m-am simtit amenintat), insulele alea cu un aer boem, de ce nu si mancarurile (pe langa cele traditionale, in komotini am mancat cea mai buna pizza), vremea 99% buna si altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.................. Tu deocamdata esti imbatat de look si de 'mitul busa'.

 

..................

mie mi-a trecut betia mitului...., dar inca sunt mahmur rau de tot!

si nu cred ca ma voi trezi din aceasta mahmureala..., eventual atunci cand ma imbat iarasi dar deja cu Gen III !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba este foarte simpla: daca intr-adevar Kosh are de gand sa faca mai des plimbari lungi cu motocicleta, va ajunge singur la concluzia ca busa (si celelalte modele din aceeasi clasa) nu este potrivita pentru asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai chiar asa, ce vrei tu de la mobra? Sa stim ce iti recomandam ca sa te bucuri cum trebuie de plimbari :D

 

Istoria o stiu, insa nu neaparat pt. asta e Grecia cautata de turisti. Peisaje pe care nu le vezi peste tot, comparabile (sau chiar mai frumoase) decat in Bahamas si Caraibe, o idee de civilizatie diferita fata de ce suntem obisnuiti (desi in Salonik am prins politia cu automate langa hoteluri - si tot nu m-am simtit amenintat), insulele alea cu un aer boem, de ce nu si mancarurile (pe langa cele traditionale, in komotini am mancat cea mai buna pizza), vremea 99% buna si altele.

 

Pai n-am nevoie de recomandare moto pentru touring.

De la moto vreau doar sa fie Hayabusa 1999, si musai sa fie rosu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, faza cu antichitatile si grecia e cam naspa... sunt cateva pietre pana la urma.... mai bine o curba, un munte, o plaja, un tzipouro (ohi/horis glicaniso), un calamarki etc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...