Sari la conținut

accident Deda


zielsziek
 Share

Postări Recomandate

acuma sunt în gară în Deda, cu prietenii, am fost la Tg Mureș și trenul stă aici două ore ca nu este legătura, după am văzut un accident, au fost implicați 3 motocicliști din 5 (cred), unul a murit.. doamne.. și un motor era sub o căruță și unul lângă, din câte am înțeles, ei au sărit de pe motocicletă.. poate vine cineva cu imagini.. eu nu am putut face și nu asta m-a interesat.. îmi pare rău de motociclist.. Dumnezeu să-l odihnească în pace.. mare grijă.. e drum lung, nu mereu e de accelerat.. aici stă unchiul meu și din câte am înțeles mereu trec cu viteză bikerii pe aici. îmi pare rău.. acum a fost accidentul, încă este lume, cred că pe la 21:30.

numai bine și sănătate

edit: sunt de pe telefon, scuzați scrisul de om beat

Editat de zielsziek
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat si eu pe gugli, dar din pacate nu am gasit nimic despre eveniment

noi de la MAN pe acolo ne-am dus acasa, undeva dupamasa tarziu, iar evenimentul vad ca s-a intamplat cu vreo 3 ore dupa

asfalt bun, drum drept, chiar ca e ca si o pista de drag racing de la Reghin pana sa intri pe valea Muresului, inainte de Toplita

singurul lucru nasol e ca sunt cel putin 2 radare pana la Toplita, si patruleaza mai tot timpul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat si eu pe gugli, dar din pacate nu am gasit nimic despre eveniment

noi de la MAN pe acolo ne-am dus acasa, undeva dupamasa tarziu, iar evenimentul vad ca s-a intamplat cu vreo 3 ore dupa

asfalt bun, drum drept, chiar ca e ca si o pista de drag racing de la Reghin pana sa intri pe valea Muresului, inainte de Toplita

singurul lucru nasol e ca sunt cel putin 2 radare pana la Toplita, si patruleaza mai tot timpul....

Ce e nasol ? Că e radar şi nu pot merge mai repede ? Bă, eşti prost ?

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat si eu pe gugli, dar din pacate nu am gasit nimic despre eveniment

noi de la MAN pe acolo ne-am dus acasa, undeva dupamasa tarziu, iar evenimentul vad ca s-a intamplat cu vreo 3 ore dupa

asfalt bun, drum drept, chiar ca e ca si o pista de drag racing de la Reghin pana sa intri pe valea Muresului, inainte de Toplita

singurul lucru nasol e ca sunt cel putin 2 radare pana la Toplita, si patruleaza mai tot timpul....

da.. asfalt bun, dar e sat, ştiu zona de acolo că am copilărit.. degeaba se vede drum lung, că până la topliţa, sau topliţa - deda sunt la drumuri lungi de te saturi, peste tot este drum lung, dar acolo la deda nu e mereu de accelerat, e sat, poate ieşi o pisică în faţă, o căruţă nesemnalizată, cum a fost acuma, un câine, orice, mai ales noaptea, nu e de mers tare.

şi despre eveniment, ce am mai înţeles e că motociclistul avea 28 de ani şi ceilalţi doi care au sărit de pe motoare de au intrat în căruţă nu au păţit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.. asfalt bun, dar e sat,

da colegu, asa-i, stiu si eu, cunosc f bine acel drum :)

....numai ca, pt cine nu are autocontrol, acolo trage gazul ca nebunul !

 

caruta nesemnalizata nu are ce cauta pe drumuri publice!

RIP :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caruta nesemnalizata nu are ce cauta pe drumuri publice!

nu... care dintre cele cateva mii de carute nesemnalizate nu au ce cauta pe drum?

 

si eu era sa o belesc cu carutele. si cu masina si ca pasager si ca sofer si cu motorul...

sunt o pacoste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"În urma accidentului motociclistul, de 26 ani, a decedat şi doi minori de 8 şi 11 ani, din vehiculul cu tracţiune animală, au fost răniţi uşor."

bun! aia doi au supravietuit, iar daca staul barba cot roman nu face nimic in continuare o sa avem inca 2 carute nesemnalizate noaptea pe strazi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbind de biciclisti...aseara cand ne indreptam spre locul accidentului un biciclist nesemnalizat a fost acrosat de masina din fata noastra. Nesemnalizat si intoxicat bine...

» Post actualizat in 22 Aug 2016 11:42

Cazul cu biciclistul a fost mai fericit insa...doar cateva julituri pe coate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe fondul vitezei neadaptate, a acroșat din spate vehiculul cu tracțiune animală, nesemnalizat corespunzător, condus de un bărbat, de 29 ani, din comuna Aluniș

 

as interzice TOTAL vehiculele cu "tractiune animala"....plm, alea nu se conduc, se ghideaza cat-de-cat, calul nu are nici pedala de frana nici contact sa-i dai OFF.

pe langa asta, taranetii astia nu au nevoie de permis sa "conduca" vehiculul cu tractiunea balegoasa, deci despre ce plm vorbim aici?

 

trecem si noi in secolul 20 macar, ca 21 se pare ca e prea departe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt puțin off-topic dar ieri,Duminica, în drum spre Brașov erau doua vitezane nu am apucat sa vad modelul, una verde și una alba care au depășit in curba fără vizibilitate (linie continua,clar) si erau sa se infinga în mine. Ultimul era și cu pasager!! Omorâți-va singuri, nu distrugeți și viata prietenelor / prietenelor! Ele sunt mai inconstiete din fire si nu simt pericolul.

Menționez ca eram cu mașina, am frânat puternic și am tras dreapta.

Chiar nu admir specimenele astea si cel mai tare m-a deranjat ca era cu pasager!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as interzice TOTAL vehiculele cu "tractiune animala"....plm, alea nu se conduc, se ghideaza cat-de-cat, calul nu are nici pedala de frana nici contact sa-i dai OFF.

pe langa asta, taranetii astia nu au nevoie de permis sa "conduca" vehiculul cu tractiunea balegoasa, deci despre ce plm vorbim aici?

 

trecem si noi in secolul 20 macar, ca 21 se pare ca e prea departe!

Sint interzise carutele pe DN , de ceva ani de zile. Dar nu se aplica pedepsele. Nu vrei sa te angajezi dictator si sa aplici tu legile? E ca in faza cu " sa facem ceva". Da, fa tu primul.

 

Eu, prin 2005 am aflat ca chiar exista carute pe DN1, in plina noapte, fara semnalizari, chiar fara VIZITIU, caii liberi cu caruta dupa ei. De atunci nu mai merg noapte pe DN-uri, nici cu masina. Daca ma prinde intunericul, merg si cu 80/h. Scapi o data, de 10 ori, de 100 de ori, dar la un moment dat ti se termina norocul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint interzise carutele pe DN , de ceva ani de zile. Dar nu se aplica pedepsele. Nu vrei sa te angajezi dictator si sa aplici tu legile? E ca in faza cu " sa facem ceva". Da, fa tu primul.

 

Eu, prin 2005 am aflat ca chiar exista carute pe DN1, in plina noapte, fara semnalizari, chiar fara VIZITIU, caii liberi cu caruta dupa ei. De atunci nu mai merg noapte pe DN-uri, nici cu masina. Daca ma prinde intunericul, merg si cu 80/h. Scapi o data, de 10 ori, de 100 de ori, dar la un moment dat ti se termina norocul.

S-a plictist calu sa mai astepte la carciuma dupa stapan care probabil bea acolo de la 10 dimineata si a plecat spre casa , stai linistit ca daca era si stapanu in caruta era egal cu zero, poate mai rau.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu asta, si repet, evit maxim sa circul noaptea pe DN-uri. Rar, mai merg pe autostrada pe intuneric. Carutasii erau in padure la taiat lemne, caii au luat-o la sanatoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu carutele pe DN...daca respectivul carutas nu are alta poteca/drum pe care sa se deplaseze politia nu are ce sa ii faca, primaria trebuie sa asigure drumuri pentru acestia, e la fel ca in cazul pistelor de biciclete. Legile din RO lasa loc interpretarilor.

 

Din pacate ca si motociclisti suntem adesea vazuti ca si vitezomani, donatori de organe, nebuni care fac numai prostii si lista poate continua. Politia mereu scapa cu cuvintele "viteza neadaptata", este doar o particica din lege care poate fi folosita fara a fi nevoie sa mai dai explicatii, daca mergeai cu 30km/h trebuia sa adaptezi viteza la 20km/h etc. Adevarul este ca noi trebuie sa avem grija de noi pentru ca nu o sa o faca altcineva.

 

Partea proasta este ca noi am pierdut un prieten drag, si oricat l-ar judeca lumea pentru noi a fost inainte de toate un om incredibil si plin de viata.

 

Pentru cei care vor sa aduca un ultim omagiu dragului nostru prieten va spun ca inmormantarea v-a avea loc miercuri 24.08.2016 la orele 12:00 la cimitirul romano catolic din oras si ne vom aduna in jur de orele 10:30 pentru un tur de onoare urmand ca la 11:30 sa ne adunam cu restul cluburilor si motociclistilor in parcare la LIDL (In Reghin, jud. Mures) pentru a merge la inmormantare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1

plus ca trebuie sa avem grija si de prostia / neatentia altora....

Ai noroc, supraviatuiesti si devii tot mai precaut. Altii, carne de tun care nu-s la fel de norocosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jagi: asa era si in razboi! ...ca si pe sosele cam asa se pune problema!

unii mai norocosi, unii carne de tun

singurul meu semn de intrebare e cat reusim sa supravietuim fara evenimente neplacute......, daca sau cand va interveni ''shit happens''

eu totusi sper ca pana la urma vom reusi sa evitam acel ''shit happens'', sunt optimist, precaut, si ......fricos cu trecerea anilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. Sa-i fie tărâna uşoară şi condoleanţe familiei!

 

Adevărul e că acel drum cere să mergi, eu am trecut de nenumărate ori pe acolo (ziua şi noaptea) tot timpul am găsit unul cu căruţa, unul cu bicicleta, altul beat şi cu una şi cu alta.

Am încercat să fiu cât pot eu de precaut, dar totul e posibil din păcate, în România sunt mult mai mari riscurile ca ţările dinspre apus.

 

Recomandarea mea este să sunaţi la 112 dacă sesiaţi seara sau noaptea în trafic căruţaşi, biciclişti care nu au elemente de siguranţă şi de iluminare corespunzătoare, iar la 112 stipulaţi ceea ce a-ţi sesizat. Organele competente sunt obligate să meargă şi să ia măsuri, respectiv să sancţioneze respectivele persoane. E ceva simplu şi care nu necesită mare efort.

 

Drumuri fără evenimente vă doresc tuturor!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...