Sari la conținut

Caut meserias, sudor, lacatus


Postări Recomandate

Mno,asta am facut-o din protectie metalica de boxe Bose,Madaline:

Da, la tine e mai simplu pe far patrat. La mine e ciudat, stii. Dar am rezolvat-o cu plasa de sarma pentru custi de prepelita, cu ochiul de 16 mm si grosimea firului de 2 mm, 30 de lei mp, plus manopera la un super meserias 150 de lei.

Cand o sa fie gata si o sa pun pozele, va spun si cine este personajul care lucreaza la asa preturi de dumping si nu se arunca la 150 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca sudezxi tu plasa aia de tevuisca ailalta cu electrod, iti gasesc eu de munca la 1 mil pe ora

electrozi de 1mm la hornbach

» Post actualizat in 08 Dec 2016 21:56

am avut tupeu sa fac tentativa la tabla de 0.2 cu electrod de 2,5 (evident rezultat submediocru)

» Post actualizat in 08 Dec 2016 21:56

apropo, cati ati spart faru de aveti nevoie de asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

electrozi de 1mm la hornbach

» Post actualizat in 08 Dec 2016 21:56

am avut tupeu sa fac tentativa la tabla de 0.2 cu electrod de 2,5 (evident rezultat submediocru)

» Post actualizat in 08 Dec 2016 21:56

apropo, cati ati spart faru de aveti nevoie de asa ceva ?

Nu stiu cati au spart farul, dar nu vreau sa o patesc eu. Blocul optic la Vstrom e in jur de 2.000 de lei. Iar protectia aia nu e pentru pietre, ci mai degraba sa nu zgarii geamul cu diverse crengi cand ma duc prin padure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Plasa de prepelițe, dacă este cea care cred eu, este cam subțire. Eu am cumpărat plasa pentru cuști de iepuri. Este mai groasa și mai țeapăna. Am abandonat lucrarea pe motiv de lene, cheltuieli suplimentare de care nu mai am nervi, împiedicat lumina și asa de lumanare, găurit inutil/riscant pentru carene (devin mai predispuse la spart odată găurite și trantite) plus ca am luat serios în calcul demontarea întregii părți fata și montarea de proiectoare cu lupa.

To each it's own.

Pe de alta parte, nici nu am avut noroc de pietre în sticla farului pana acum. Sper sa nici nu fie cazul.

Piperat preț, nu gluma, la blocul de lumini de Strom :(.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

electrozi de 1mm la hornbach

» Post actualizat in 08 Dec 2016 21:56

am avut tupeu sa fac tentativa la tabla de 0.2 cu electrod de 2,5 (evident rezultat submediocru)

 

 

nu poti suda prietene sarmulitele alea cu electrod , poti incerca bineinteles dar o sa iasa ceva.... maro

 

tabla de 0.2 cu electrod invelit...

 

sigur n-ai invatat de la belbodi?

 

hai sa ajungem la o invoiala, cand vorbim despre sudura tu mai bine iei o pauza, ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai cu superlucrarea de 38 de euro, ca mor de curiozitate! :)

daca toata treaba e pentru craci si nu pentru pietre poti folosi cu succes folie de laminare pentru podele, e groasa cam de 0.5mm si are un efect asemanator foliei de protectie a ecranului de telefon.

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vorbim de folii, exista folie speciala pt faruri si e 20-30 lei o bucata suficient de mare. La tovarasul chinez, probabil e la jumatate de pret. Se monteaza usor, ca si folia de geamuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati au spart farul, dar nu vreau sa o patesc eu. Blocul optic la Vstrom e in jur de 2.000 de lei. Iar protectia aia nu e pentru pietre, ci mai degraba sa nu zgarii geamul cu diverse crengi cand ma duc prin padure.

nu se zgarie sticla de la crengi. duritatea e diferita si - in plus - nu cred ca ai viteza superluminica pe acolo

 

nu poti suda prietene sarmulitele alea cu electrod , poti incerca bineinteles dar o sa iasa ceva.... maro

 

tabla de 0.2 cu electrod invelit...

 

sigur n-ai invatat de la belbodi?

 

hai sa ajungem la o invoiala, cand vorbim despre sudura tu mai bine iei o pauza, ok?

iese. nu ceva fain si nici macar prea functional dar daca nu ai ce face poti incerca. Afturi la curent cc mic - minim posibil . dai cu electrodd pe piesa groasa, aproap ede tabla, cat sa prinda nitel si tabla. nu prea mult ca se evapora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata e in stand-by treaba pentru ca am cumparat o plasa prea subtire. Am dus motorul la service si omul mi-a zis ca nu are cum sa o sudeze pe aia si ca o sa incerce sa faca rost de ceva plasa macar de 1,6 mm grosime.

Asa e cand nu te pricepi.

@ZIDu' : adevarul e ca nu m-am gandit la folie, dar acum, daca am zis ca merg pe varianta plasa, plasa sa fie. Clar ca pe off nu mergi cu viteza, ca doar nu sunt cu o caprita de 250 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Am dus motorul la service si omul mi-a zis ca nu are cum sa o sudeze pe aia si ca o sa incerce sa faca rost de ceva plasa macar de 1,6 mm grosime.

 

e n-are cum , il invata Zidu ca a sudat multe vapoare , submarine , nucleare...ce ti-e o plasa de 1mm cu electrod de 2juma .. face d'astea in somn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca promite topicul asta. Care da varianta corecta de executie? Eu merg pe aftuire cu MIGu'.

 

PS: un far de Vstrom nou era cam 300 de euro cand am fost eu direct interesat ultima data asa ca nu merita sutienul ala 100 de euro defel. Plus ca daca e vorba de impact serios iti rupe carenele din prinderi.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba chiar poxipolul este pentru lucrari mari, de forta :crack:

nu ai inteles, cand am zis de "lucrari de anvergura" m-am referit la suprafete intinse , astfel incat sa folosesti toata cantitatea de poxilina, In cazul tau nu era logic sa cumperi un pachet de ala de juma de kil de poxilina pt umpic de sudura :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine o faci din policarbonat compact.

action-shot-altrider-lexan-headlight-gua

 

Sarmele alea iti acopera 5-6 cm patrati din suprafata farului. Poate mai mult.

Editat de Endurache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine o faci din policarbonat compact.

action-shot-altrider-lexan-headlight-gua

 

Sarmele alea iti acopera 5-6 cm patrati din suprafata farului. Poate mai mult.

Merci de idei, dar am dat-o deja la facut. Nu cred ca o sa fie problema cu iluminarea, ca V Strom-ul are doua faruri mari, lumina berechet. Plus ca i-am pus si Philips 130% Plus. Se vede ca ziua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e n-are cum , il invata Zidu ca a sudat multe vapoare , submarine , nucleare...ce ti-e o plasa de 1mm cu electrod de 2juma .. face d'astea in somn

electrod de 1mm domnu superbec. Se gaseste la Ho*****h - cel putin la ala din militari - zona de scule speciale - spre colt. Iti pun poza daca mai trec pe acolo

Online gasesti ceva mai grosi - gen 1.6 http://www.depozitudescule.ro/electrozi-sudura-rutilici-gys-d-1.6mm_1521/ - astia se mai folosesc pe la table auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa vina sa credeti sau nu.... Dar, Moshul mi-a adus o protectie de faruri originala, H&B.

Moshul este un membru al Motociclism.ro care m-a rugat sa nu-i fac public numele.

Un lucru am invatat: nu-ti dori ceva prea mult, ca o sa ti se intample!

post-88469-0-42285600-1482533889_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...