Sari la conținut

Sfaturi medicale si juridice accident


B299JOY
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua. Am o ruda care a foat accidentata le trecerea de pietoni de o masina . In urma controlului de la spital s au depistat mai multe fracturi la coaste , bazin, clavicula , genunchi si traumatisme la cervicala

 

Se poate solicita transferul din provincie către București ? Ce spital / doctor recomandați ?

 

Exista vreun tabel cu zilele de îngrijiri de la IML ?

 

Se pot recupera bani de la asigurare fara proces ?

 

Multumesc

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) da, se poate. Nu inseamna ca se si intampla daca il ceri, conteaza si unde e persoana. In functie ce ce e mai grav (cervicala sau bazin / clavicula / genunchi) - te eindrepti spre ortopedie sau neurochirurgie. Preferabil un spital cu competente pe ambele.

2) nu stiu sa existe un normativ la IML din care sa te prinzi cate zile de ingrijire sunt necesare.

3) da, in mod sigur contravaloarea cheltuelilor dovedite pana la insanatosire. Daca e vorba si de daune morale - am senzatia ca trebuie stabilita de ceva judecator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua. Am o ruda care a foat accidentata le trecerea de pietoni de o masina . In urma controlului de la spital s au depistat mai multe fracturi la coaste , bazin, clavicula , genunchi si traumatisme la cervicala

 

Se poate solicita transferul din provincie către București ? Ce spital / doctor recomandați ?

 

Exista vreun tabel cu zilele de îngrijiri de la IML ?

 

Se pot recupera bani de la asigurare fara proces ?

 

Multumesc

Apeleaza la Asociatia Victimelor accidentelor de circulatie, se vor ocupa ei de tot.http://avacromania.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transferul se decide de catre medicul curant de unde este internat pacientul. sunt doi factori: beneficiul posibil (se transporta pacientii daca nu exista mijloacele terapeutice necesare in spitalul unde este, catre un spital care are), si riscurile posibile. se face un raport beneficiu / risc (in capul medicului respectiv, nu exista vreo formula de calcul) si se decide. in plus, pacientul trebuie si acceptat de catre spitalul unde este trimis, dupa un consult telefonic cu medicul de garda / medicul sef de sectie primitor.

exista si varianta externarii pe propria raspundere si transport prin mijloace proprii sau cu salvare privata la un alt spital la alegere, spital care nu poate refuza pacientul decat daca se considera ca nu au ce ii face si i-ar fi mai bine la un alt spital mai potrivit nevoilor medicale ale acestuia (aceeasi discutie beneficiu / risc de la primul punct).

dorinta pacientului si / sau a rudelor nu este un factor care se ia in calcul atunci cand se decide ceva, inclusiv transferul unui pacient, doar daca semneaza un refuz (de internare, de transfer, de interventie chirurgicala, etc). in rest conteaza doar criteriile medicale.

 

.

.

.

.

.

(cel putin asta este teoria)

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a rapsuns foarte corect Zidu mai sus. Pentru cheltuielile medicale vei primi cat dovedești cu bonuri si facturi. Pentru suferinta psihica sunt mari sanse sa trebuiască mers in instanta, mai ales cu o firma care inteleg ca se apropie de insolventa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferul desi se pare ca are suficienti bani spune ca mai mult de 500 lei nu poate sa ajute. Ca si cheltuieli de spitalizare (nu le-am platit noi), dar sunt necesare cateva cheltuieli cu medicamentele (pana acum am cheltuit vreo 1000 ron).

Eu ma gandeam ca sunt niste despagubiri standard (fara docuemtne justificative) pt fiecare fractura/problema.

 

 

Noi o sa facem un set de RMN din nou la tot ce e afectat. Aici se poate justifica cu factura.

dar spaga din spitale, in cazul in care trebuie sa facem operatie nu punem deconta spaga medicilor, nu putem justifica plata unei persoane care sa stea cu persoana vatamata acasa cat timp ceilalti membrii ai familie sunt la serviciu. Pentru toate astea noi nu putem justifica cheltuieli desi probabil o sa fie suficiente.

 

De asemenea este o diferenta (pe perioada de recuperare) intre salariul primit + bonurile de masa si concediul medical. Acesti bani daca i aduni cateva luni chiar sunt semnificativi mai ales pentru persoane cu niste venituri mai putin decat modeste...

 

 

 

Poltiia insista sa nu ne grabim cu plangerea (nu inteleg dc). Vrem sa facem plangere penala si civila si eventual dat in judecata asiguratorul cat si soferul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plangere penala faci daca nu te intelegi amiabil cu asiguratorul si / sau daca vrei neaparat sa fii sigur ca soferul primeste dosar penal (ceea ce probabil ca oricum se va intampla din oficiu la ce traumatism ai descris tu acolo). afla de la politie (scrie si in lege pe undeva) la ce numar de zile de spitalizare se face dosarul penal din oficiu. daca depinde strict de plangerea voastra, e si asta o cale de a obtine bani direct de la sofer.

ca idee, sa te astepti ca si de la stat veti primi o factura. in caz de accidente nu plateste statul din oficiu, ci victima, care ulterior isi recupereaza banii de la vinovat. asa e legea cretina din Ro, daca nu o fi modificat-o careva intre timp. ca sfat, daca nu e ceva deosebit de grav care se poate rezolva exclusiv la stat, faceti interventiile la privat. oricum nu e pe banii vostri. in Ro privatul nu poate face chiar tot ce se poate face la stat, inca, dar pana la un punct se poate. avantaje: e mai curat, primiti mai multa grija si atentie, nu se da spaga, exista factura pentru orice. doar sa inteleaga aia de la privat ca e posibil sa isi primeasca banii cand ii recuperati voi de la asigurari.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce inteleg de la doctori posibil vreo 60 zile de ingrijiri de la IML. Politia se sesizeaza din oficiu (cf noului cod penal) de la 91 zile.

 

 

Persoane nu este deplasabila si cei de la IML nu accepta sa vina acasa sau sa se duca cineva din familie cu biletul de iesire.

 

Trebuie sa platim si o ambulanta privata sa o ia pe targa pana la iml de acasa si inapoi.

 

Repet nu vrem sa ne imbogatim din acest accident, dar nici nu vreau ca tot noi sa platim banii ce trebuie recuperati de la asigurari sau sofer si sa ne acoperim macar 95% din cheltuieli.

 

Factura de spitalizare am primit o. Vreo 3000 lei 9pt 1 sapt si 2 zile) si din ce am inteles spitalul o trimite direct la asigurator/sofer (nu sunt sigur cine o plateste), dar era ceva scris pe net ca daca nu depunem plangere sau daca depunem si o retragem apoi trebuie sa o platim noi. De asemenea daca retragem plangerea asiguratorul nu ne mai da nimic.

 

Nu vrem nici sa i facem rau soferului. Oricum probabil o sa ia cel mult amenda penala sau NUP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mergi al un avocat specializat, plateste o taxa de consulatatie si te lamuresti exact, s-au schimbat destule cu noul cod penal. S-ar putea sa fii nevoit sa dai Societatea de Asigurari in judecata si atunci ajungi in instanta, ceea ce va dura foarte mult. Poti recupera orice (inclusiv spagile de prin spitale, repet, consulta un avocat!), dar un proces va dura mult.

Celalalt sofer (daca nu are antecedente) va primi NUP si va plati cheltuieli de judecata + o cota parte din despagubire, in solidar cu soc.de asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dosarul penal se intocmeste pe loc la locul accidentului, dupa nou cod penal, daca victima nu are nevoie de mai mult de 90 zile de ingrijiri, dosarul se inchide cu NUP.

daca victima are nevoie de o perioada mai mare de 90 zile de ingrijiri, se incepe urmarirea penala, audierea persoanelor in cauza, proces etc.

si mai stiu, de pe vremea cand am fost si eu patit, plangerea o puteti face maximum in 60 zile de la data accidentului, dupa aceasta perioada n-ar mai fi valabila cica, s-ar subintelege ca v-ati inteles si n-aveti nicio pretentie, daca nu cumva s-a schimbat si aspectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai stiu, de pe vremea cand am fost si eu patit, plangerea o puteti face maximum in 60 zile de la data accidentului, dupa aceasta perioada n-ar mai fi valabila cica, s-ar subintelege ca v-ati inteles si n-aveti nicio pretentie, daca nu cumva s-a schimbat si aspectul asta.

90 zile. am aflat cand am dat peste un pieton in aprilie 2016, direct de la politist (a fost vina idiotului care mi-a sarit in fata de dupa o duba, fara sa fie pe trecere, asa ca au trecut fara stress cele 3 luni)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

deci ce am mai rezolvat :

 

medical :

 

se pare ca super doctorii de la pitesti au spus ca nu e nimic de operat / pus in ghips si tot ce trebuie sa facem e sa asteptam..

Am reusit (persoana fiind nedeplasabila) sa ajungem la Bucuresti la un ortoped si dupa un alt set de rediografii se pare ca trebuie urgent sa operam clavicula...

 

Concluzia : evitati spitalele din provincie !

 

 

scos certificat - se pare ca se poate scoate certificat medicol legal in maxim 30 zile putand ca pana la 1 an sa revenim cu analize/iesiri din spital pentru completari.

NU se poate deplasa echipa la pacient acasa indiferent daca este sau nu imobilizat. a trebuit sa inchiriem o salvare privata sa mergem la spital, sa asteptam la rand si sa vina doctorul sa vada pacientul.

 

Juridic - am consultat un avocat , dar insista ca de la asigurari o sa luam ciuciu si peste multi ani .. Insista sa mergem pe mediere cu soferul si sa recuperam de acolo ceva...

Noua soferul ne-a spus ca n are bani si ca are RCA asa ca sa ne ducem la City Insurance

 

 

Avand in vedere faptul ca a trebuit sa platim salvare sa mergem la IML, la bucuresti, o femeie care sa stea acasa sa aibe grija de victima, au fost foarte multe cheltuieli. De asemena trebuie sa platim nush ce placuta pt clavicula si e vreo 2000 ron . La asta se adauga probabil spaga doctorilor (nefiscalizata)

 

NU stim cate zile o sa primim de la IML. La politie s-a inceput dosar, dar daca nu are 90 zile se inchide. De asemenea daca are pana in 90 zile il urmareste doar daca depunem noi plangere penala. DIn ce inteleg nu o sa pateasca mare lucru. Cel mai rau probabil o amenda penala si nush daca i mai lasa permisu...

 

Concluzia - putem da peste oameni linistiti pe strada (in limita a unor picioare rupte, vanatai, coaste rupte) ca nu platim mare lucru si nici justitia nu ne face nimic rau :)

 

Acum va intreb inca o data . exista cineva pe forum care a fost platit de rca pt accidentele cu victime ? imi puteti spune in privat macar pentru ce si ce sume ati primit ?

 

La asigurare din ce am discutat la call center o sa primim o oferta doar dupa ce comisia interna de medici vede actele si avem facturi pentru cheltuieli.

 

 

LUV - pt spagi si altele (daune morale de exemplu) nu o sa primim nimic cica ...

 

Mi se pare incredibil ...

 

Avem o cun de familie care in italia a suferit un accident de circulatia in urma caruia a ramas cu o luxatie la mana. In 1 sapt a primit in cont 8000 euro de la societatea de asigurari fara sa se chinuie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se mai poate depune plangere penala daca nu primeste cel putin 90 zile de ingrijiri, d-asta se si inchide dosarul cu NUP.

Poate pe partea civila sa puteti continua in vreun fel, dar trebuie bani, timp, rabdare si un avocat ok, dar nu neaparat cu un rezultat favorabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se depune plangere si aia il cerceteaza si pt mai putin de 90 zile, dar nu e "pedeapsa " asa mare.. e incadrata la alta fapta si nu la vatamare parca... oricum nu asta conteaza... si nu ne intereseaza asta. pe noi ne intereseaza sa recuperam ceva de la asigurari. Si o suma rezonabila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Deci:

- Eu am avut accident in 2008, intrat unul peste mine pe rosu, mana stanga ghips 60 zile, ramas cu imobilitate permanenta la incheietura, la IML certificat 55 zile, procesul a durat 5 ani jumate, despagubire de la RCA 15.000 EURO pagube morale si 4500 daune materiale + 2000 Ron de la vinovat. Tot ei au platit si onorariul avocatului + cheltuieli de judecata.

- Daca avocatul ti-a spus ca nu plateste RCA-ul si sa te indrepti catre cel vinovat schimba-l urgent, nu vrea sa se bage sau nu se pricepe. Un avocat bun si cu rabdare nu gasesti usor, dar daca dai de el te poate ajuta foarte mult si poate scoate o gramada de bani de la asigurari.

- Toate cheltuielile fara chitante - spagi spital, transport epava moto facuta de cineva cu un camion pe care l-ai platit tu etc, etc - se probeaza in instanta pe baza de martor(i).

-Tot martorul sau martorii depun marturie ca ai avut ceas Tissot de 1500 euro care s-a facut praf, telefon Samsung S10 Edge + de 800 euro, tot echipamentul paradit etc etc. Bineinteles, ai avut casca Schuberth de 800 euro, costum Rukka de 1400, ghete Daytona de 600, manusi de 230 etc, la astea nu iti trebuiesc chitante, ci o factura proforma pe care o iei de la cineva care are magazin cu echipamente. Nu conteaza ca este obtinuta ulterior, tu la vremea respectiva nu ai tinut chitantele si judecatorul nu-ti cere sa le aduci in original.

Repet, pe baza de martori se probeaza tot, judecatorul nu o sa ceara sa aduci tu sosonii rupti sau ceasul stricat :-)

- Cel vinovat nu o sa-ti plateasca niciun sfant, in cazul tau el stie asta, dovada ca te-a trimis la RCA. Va plati cel mult o parte mica din despagubire + cheltuieli de judecata.

- Nu trebuie sa te miri de lege, asa este peste tot, este un accident din culpa, indiferent daca iti rupe o mana sau omoara trei ooameni nu face inchisoare :-)

- Vei avea sanse de succes mai mari daca ai ramas cu ceva sechele, o mica imobilitate etc, recunoscuta si certificata de catre IML.

- Din pacate depinde foarte mult de judecator si mai ales de prima instanta, daca acestia iti dau despagubire mare atunci la recurs nu prea se intoarce nimic. Nu in ultumul rand trebuie sa ai si noroc, ca peste tot. Aici merita sa iti spun ca un amic de-al meu, desi a fost sifonat mult mai rau, nu a primit mai nimic, vreo 2500 euro in total!

-Ce iti spun eu a fost valabil in 2008, desi s-a mai schimbat treaba cu codul penal, in cazuri de astea lucrurile au ramas sunt cam la fel.

Bafta.

 

PS: Daca ai nevoie in Bucuresti iti pot recomanda avocatul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luv Iti Multumesc mult pentru ajutor. Nu a fost un accident cu moto. Soacra mea a fost lovită pe trecerea de pietoni in Pitesti . O sa tin cont de sfaturile tale si mai căutam . Sa vedem ce rezolvam cu certificatul Medico legal. Sper sa putem Adaugă si operația la clavicula făcută dupa ce am ajuns la IML pitesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare! Sunt relativ nou pe aici,desi am mai avut cont si anul trecut am uitat parola sau s-a dezactivat...in fine,profit de titlul acestui topic in speranta ca mai pot afla cate ceva despre cum poti recupera paguba de la nenorocitii de asiguratori. Pe scurt...avut accident in 2016 neacordare prioritate,moto FZ1fazer 2006 dauna totala,eu cu ,,doar'' 6 zile ingrijiri medicale, mi-am permis sa ma iau de maria sa ,,euroins''! Crezand ca ma descurc singur,aveam sa raman consternat de tot felul de oferte,care mai decare mai nesimtite,incepand cu 5200 lei mobra + 600 lei daune morale! Facut sesizare si pe la ASF si cand i-am vazut si p-astia din acelasi aluat, mi-am pus avocat si am demarat actiunea in instanta pe 31 ian 2017. Pe 23 oct 2017 am castigat fondul, cererea fiind admisa in totalitate adica nici mai mult nici mai putin decat 64000 lei pagube materiale si 200000 lei despagubiri morale,sentinta la care s-a declarat apel in 7 feb 2018. Asa cum spunea-i Luigi un avocat bun te poate ajuta mult.Intrebarea mea ar fi cam ce se poate intoarce la apel si daca mai urmeaza si recurs sau mai stiu eu ce cale de atac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La apel se judeca din nou, pe scurt. Prima hotarare nu mai conteaza la nimic. Avantajul este ca apelul este definitiv, parca. Adică nu poti fi frecat cu apeluri la infinit.

Dar decat sa întrebi pe forum, nu mai bine pui mana si il întrebi pe avocat? Mai ales ca ai fost atat de multumit prima dată..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le cerusem astora de la euroins undeva la 25-30000 lei ca sa-mi pot lua o mobra similara,specificandu-le sa cumuleze cumva cele 2 dosare,paguba materiala si vatamarea corporala. Daca primeam suma asta nu mai demaram nimic in justitie...La drept vorbind, cand am vazut ce sume a avansat avocatul in cerere nu-mi venea s-o semnez, el asigurandu-ma ca stie ce face! Nu m-am inteles cu el la procent, a vrut onorariul lui 3000 lei la inceput, asigurandu-ma ca va scoate substantial mai mult decat le cerusem eu ,,falimentarilor'' de la euroins. Sigur l-am intrebat acum cat ar mai dura si mi-a spus ca un apel dureaza mai putin decat fondul, eu intrebam pe aici in speranta ca a mai auzit dintre noi spete dintr-astea si ne-am da cu parerea....Cu banii oferiti de euroins imi luam cel mult vreun cazan, asa incat creditul la banca a fost inevitabil, de aici si nerabdarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatii intotdeauna iti garanteaza (verbal) succesul! Daca iese - OK, daca nu iese... aia e. Cu comision de succes as avea mai multa nadejde ca isi da silinta decat cu onorariu fix. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...