Sari la conținut

Maneta frana moale la prima apasare.


steph
 Share

Postări Recomandate

Salutari,

 

Intampin o mica problema. La prima apasare maneta de frana este moale. La a doua e ok. La urmatorul semafor aceeasi problema. Daca merg cativa km maneta are nevoie de 2 3 apasari ca sa se intareasca.

 

Motocicleta are 2 saptamani si 1200 km. Problema a aparut la cateva sute de km dupa ce am montat niste inaltatoare de ghidon care cumva sunt la limita. Furtunul de frana nu e intins dar e singura chestie care imi vine in cap. In caz ca nu e coincidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In caz ca nu e coincidenta.

 

Tu ce crezi?

Eu nu cred in ele.

Mie imi suna ca si cum ai avea aer in instalatie.

Poate se tensioneaza cand virezi.

Dunno, just sayin`.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La viraj maxim stanga e o usoara tensiune in furtun. Oare sa prinda aer pe la imbinarea dintre furtun si cupla metalica (sau cum rahat ii zice)? In cazul asta trebuie sa schimb furtunul dintre maneta si urmatoarea imbinare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cand ai montat inaltatoarele ai intors ghidonul cu tot cu pompa de frana si asa a putut patrunde aer in circuit. Oricum trenuie sa rezolvi cumva tensionarea furtunului, nu prinde aer din cauza asta dar solicitarea mecanica il va deteriora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta are 2 saptamani si 1200 km.

adica e in garantie?

indiferent cata incredere as avea in colegii de forum, eu m-as duce la reprezentanta cu ea. si i-as lasa pe cei de acolo sa incerce sa ii dea de cap singuri pana sa le spun ca am pus inaltatoare, ca sa nu risc sa mi se spuna in stil romanesc ca e din cauza mea

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si i-as lasa pe cei de acolo sa incerce sa ii dea de cap singuri pana sa le spun ca am pus inaltatoare, ca sa nu risc sa mi se spuna in stil romanesc ca e din cauza mea

Asta e o atitudine foarte nasoala si din pacate autentic romaneasca. La fel de nasoala ca aia in care iti spun nu merge din vina ta, ca nu stii sa tragi de manetute. Si iti mai anuleaza si garantia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica e in garantie?

indiferent cata incredere as avea in colegii de forum, eu m-as duce la reprezentanta cu ea. si i-as lasa pe cei de acolo sa incerce sa ii dea de cap singuri pana sa le spun ca am pus inaltatoare, ca sa nu risc sa mi se spuna in stil romanesc ca e din cauza mea

nu, tu te duci sa inseli o firma si sa minti pentru ca asta e foarte romanesc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Copilului cu 100 de moase ii cade drobul de sare in cap! Fa.i o aerisire normală, apoi una de jos in sus si scapi de problema. Dacă persista inseamna ca prinde aer pe la ambutisarea furtunului mentionat, desi nu prea cred, tu spui ca tensiunea este mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate l.u.v

Aeriseste calumea, cu un dot 4 nou.

Sigur ai o bula de aer care se plimba.

Pune o poza cu furtunul ala de frana...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este in garantie. O sa ajung intr-o zi saptamana viitoare sa fac o aerisire. Stiu si ei de inaltatoare. Le-am montat inainte de revizia de 1000 si oricum nu as avea cum sa le ascund :))

 

Daca dupa aerisire problema se intoarce schimb furtunul. Daca dupa furtun nou e la fel inseamna ca am tras paiul scurt cu pompa. :) Revin cu poza.


» Post actualizat in 01 Apr 2017 08:57

eu tot nu ma prind de ce il sfatuiti sa umble de unul singur intr-o motocicleta care este in garantie.....

 

E exclus sa-mi bag eu nasul oricum. Un drum la service e o plimbare in plus :D


» Post actualizat in 01 Apr 2017 10:05

In prima poza ghidon drept, in a doua ghidon maxim stanga si cablu usor tensionat.

post-64638-0-98089100-1491041102_thumb.jpg

post-64638-0-15592100-1491041104_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm... motocicleta are ABS? daca da, mai bine la reprezentanta KTM, ca deoarece s-ar putea sa fie nevoie de diagnoza sa aeriseasca din modul ABS,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deloc. Furtunul sta ok, stutul ala metalic are mai bine de 1 cm de contact pe furtun acolo unde este fixat.
Eu as aerisi sistemul si daca dupa aerisire problema reapare as verifica pompa si tot ce tine de garnituri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o atitudine foarte nasoala si din pacate autentic romaneasca. La fel de nasoala ca aia in care iti spun nu merge din vina ta, ca nu stii sa tragi de manetute. Si iti mai anuleaza si garantia.

Confirm. Din experienta mea prin mai multe tari si cu mai multi oameni, orice-ar fi, tre sa fii documentat. Din pacate si la doctor daca mergi, e bine sa stii ce ai, pt ca incompetenta e universala cam ca si gravitatia si alte chestii. Nu conteaza unde, cine, ce. Or fi exceptii, dar in principiu...ora 6 nu e doar o oara pe ceas

» Post actualizat in 02 Apr 2017 02:04

Discuri exclus. Motocicleta e noua. Nu vibreaza pe frana. Ce e straniu e ca problema e usor mai prezenta la frig.

Ok, atunci discuri nu, bula de aer si/sau o garnitura sau un racord insuficeint strins si din cauza diferentei de contractie mai primesti un pic de aer

» Post actualizat in 02 Apr 2017 02:15

Aeriseste-o intii, sanse sint ca aia e si ai scapat. Daca nu, trage aer pe undeva, stringe toate racordurile, aeriseste-o din nou si merge. Nu merge, e vreo granitura..Zic io

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

eu tot nu ma prind de ce il sfatuiti sa umble de unul singur intr-o motocicleta care este in garantie.....

Nici eu nu ma prind unde scrie ca-l sfatuieste cineva sa umble singur, motorul fiind in garantie.

Toti i-au spus sa fac o aerisire a sistemului, dar asta nu inseamna sa puna el mana fizic pe motor, poate merge la service.

Lasand deoparte ca o aerisire de frana nu este vreo mare lucrare, eu as face-o singur fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e termenul corect dar ... se formase putin vid in rezervorul de lichid. Cand i-am desfacut capacul, maneta si-a revenit si a ramas asa. Totul ok acum. wtf?

Editat de steph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...