Sari la conținut

Bataie ciudata Suzuky Marauder


Postări Recomandate

Salut.

Am un suzuky marauder si ieri am auzit o bataie ciudata...eram la semafor si tot se auzea o bataie scurta la un interval de 1 secunda. daca aceleram bataia nu-si marea intensitatea si nici frecventa.... azi am pus urechea pe rezervor si bataia pare ca se transmite de undeva in interiorul rezervorului ... parca ar da la fiecare secunda cineva un bobarnac in rezervor....

 

Stie cineva care ar putea fi cauza??

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....inseamna ca motorul merge ceas.

....tic-tac, tic-tac.... ;)

 

on-topic: Daca tie ti se pare ca e ceva ciudat, du-o la un mecanic care isi da seama ce si cum cu ea in fata si motorul mergand. O sa primesti sfaturi si pareri de aici. Probabil unele vor fi la subiect iar altele pe din afara. Repet, cel mai sigur, du-o la un mecanic. Chiar daca nu are nimic, daca tie ti se pare ca nu e in regula, du-o ca sa iti iei de-o grija.

 

Succes!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca nu pare un argument tehnic dar sigur nu ai ceva in rezervor care tot loveste ? Ia o lanterna si uite te pe acolo

 

 

cum adica sa se uite cu lanterna in rezervor........

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

in rezervor te uiti cu bricheta :alcy: :alcy: :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un Suzuky marauder VZ 800 din 99 pe carburatie cu pompa benzina

E cumparat din austria de la un amic.... sper ca nu e o copie chinezeasca

M-am gandit si eu sa nu fie pompa de benzina dar la motociclete nu ma prea pricep si nu stiu nici macar unde e pozitionata pompa

Cu lanterna nu am nicio sansa sa vad in rezervor ca are o forma destul de compacta separatorul care vine peste cadru si nu am unghiul de a vedea in rezervor iar camera telescopica nu am

Oricum nu ced ca e nimic in rezervor ca s-ar fi auzit si pana acum zgomotul si daca ar fi ceva acolo s-ar auzi un zgomot la miscarile laterale nu in pozitie fixa si zgomot constant ...

Tocmai ce am facut o tura cu motoreta si vad ca a disparut zgomotul pentru nmoment...

Ma poate ajuta cineva cu pozitia pompei de benzina?!

Multumesc tuturor pentru implicare

Editat de Mr.Sebi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fixed

 

Foarte funny ... armata de experti.

In 2014 cand am fost sa vad un motor si nu stiam ce troncane in rezervor, plutea o chestie neidentificata in el , deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 800 cmc are o baie de ulei de 1.8 L, ceea ce este foarte putin.

Sfatul cel mai bun pe care ti-l pot da? Mecanic

Stii cumva daca e acelasi ulei si-n motor si-n cutia de viteze sau in cutie se pune separat?!

Cu mecanicii pt motorete in PN e mai greu... dar am sa ajung si la un mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mecanicii pt motorete in PN e mai greu... dar am sa ajung si la un mecanic.

 

PN nu stiu unde e , pm stiu unde e dar nu te ajuta , oricum e acelasi ulei si in cutie, uleiul de motor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

multumesc de raspuns.... vad ca 90% din comentariile tale sunt ca sa maresti numarul afisat in rubrica posts.

daca ma puteti ajuta cu un sfat vis-a-vis de acest zgomot va multumesc anticipat, daca va mananca limba ca au coborat piticii de pe creier in cavitatea bucala, aveti FB pentru a socializa sau alte rubruci de pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca motoretele nu se repara pe forum ... bate ceva la 10-20 rotatii ... motoarele nu prea bat asa rar ... dar poate e o biela care vrea sa vada lumina zilei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...