Sari la conținut

Tura in alpi 2018 perioada 21 iulie - 4 august.


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

Salutare, dupa cum spune si-n titlu, m-am gandit la un traseu frumos pentru anul 2018 in perioada 21 iulie - 4 august in Alpi :

 

Prima parte a traseului :

https://goo.gl/maps/WqeBvfuzadE2

 

A doua parte a traseului :

https://goo.gl/maps/LgZdA5ibwqK2

 

Cam asta e lista preturilor in momentul de fata cu tot cu rezervari si cheltuiala de benzina :

 

 

 

 

Nota : Asta e traseul, nu se modifica, perioada nu se va schimba !

 

Daca mai exista doritori, se pot alatura cu placere traseului.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, nu stiu daca ai mai fost sau nu pe acolo, dar cam arzi gazul si pierzi ziua de pomana, parcurgand Croatia in maniera aia, pe autostrada aia interminabila. Partea frumoasa a Croatiei e pe insule si peninsule, nu pe acolo. Nu te va deloc pe spate Croatia in felul asta...

 

Mai misto ar fi, dupa parerea mea, sa mergi de la Rimini catre Bari, prin alea 5 sau 6 parcuri nationale din centrul Italiei, si de la Bari sa iei ferry, sa faci coasta Albaniei (SH8), SH 21 (la ce moto ai) si eventual si 20, intri pe la Podgorica, faci coasta Muntenegrului-Durmitor-canionul Tara-Serbia-acasa.

 

Ah, si in Muntenegru vad ca nu ti-ai pus in plan sa faci tot "M-ul" ala, tot golful. E pacat sa nu-l faci. Si ar mai fi si acele alea de par de pe P1, care-s tot prin zona.

 

Am vazut ca ai mentionat ca nu vrei sa modifici traseul, dar macar sa iei in calcul si ce ti-am zis, ca nu am zis-o din povesti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu interesat de un astfel de traseu,dar ,astept un grup mai "lent ",daca s-o forma asa ceva,ca dupa experienta din septembrie,imi dau seama ca mai mult incurc... Sper sa se formeze si un alt grup cu mers mai lejer. In rest,pare foarte interesant traseul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce termini cu Stelvio, ai putea sa treci si prin pasul Gavia, apoi dreapta pe SS42 si ai optiune sa mergi tot inainte sa te "legi" la traseul tau initial sau bagi iar o serie de curbe pe SP81 si astfel "te legi" mai devreme la SS38. Adica fix bucla ASTA. Am sa caut pe YT filmarea de pe acest traseu si daca dau de ea o postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in Alpi :

 

Nota : Asta e traseul, nu se modifica, perioada nu se va schimba !

 

Pai... cu 3 pasuri si cu, sa zicem, 15% din km / timp petrecut in Alpi... e tura in Alpi? :)

 

Plecarea cu noaptea in cap la 5:00 ce-ti poate aduce in afara de oboseala, cand te scoli pe la 3-4? Ca ajungi rupt pe la 17:00 in metropola Kekskemet? :D Caldura oricum o prinzi din plin daca e sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, vad ca ai scris ca traseul nu se modifica. Asa pe scurt la o prima vedere: ratezi zona de sud a Austriei (poate ai facut-o deja), cu un drum frumos ''Nockalmstrasse'' intre Recihenau si Innerkrems (sau invers :) ). Daca ai socotit ca Großglockner este suficient atunci asta este

 

Subscriu la ceea ce a scris @KHK : pleaca si tu ca omu' la 8-9 dimineata si ajungi linistit la ora 18-19 mers ultra lejer. Am venit ieri cu motocicleta de la Viena pina Bucuresti, prin ploaie si prin vant :crack: si a durat fix 10 ore jumatate cu pauze cu tot.

 

@Stefrusu Ce mai astepti grupul? Sus pe cal si da-i bice. Cat de lent doresti tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu legat de Ungaria: NU ai ce cauta pe langa autostrada strict ca tranzit. Pentru plimbare/curbe pot recomanda niste locuri frumoase cu asfalt decent dar nu sunt pe traseul ala oricum.

 

Ideal ar fi sa stai mai mult timp in Austria si Tirol/Dolomiti. Sunt enorm de multe zone frumoase, pasuri si curbe cat sa faci supradoza. Nu are rost sa mergi pana in zona Stelvio doar pentru a-l bifa. Toata zona aia merita o excursie dedicata.

 

Odata ce ai intrat in Austria nu prea ai nevoie de autostrazi decat daca vrei sa parcurgi distante mari - gen ajuns in zona Bormio repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa iau in considerare sfaturile voastre, Muntenegru Serbia le-am mai facut. Dinspre *Pulla catre Dubrovnic evident ca nu voi merge pe autostrada ci voi merge pe coasta Croatiei. Sa vad ce modific poate pe parcurs la traseu, acum avand in vedere ca e Roaming-ul gratis in Europa, nu cred ca va fi problema de traseu *(usoare modificari ma refer).

Cam astea sunt cazarile si punctele de oprire in care am facut rezervari pe Booking.

Editat de blue_nightwishX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 h si juma. Nu ai mai fost demult sa vezi cum a construit Romania autostrazi :). Haide sa socotim:

 

Viena, cartier Erdberg - Granita: circa 450 km autostrada, 3 h si 50 min, inclusiv o pauza de alimentare in apropiere de Szeged

Granita - Margina: circa 170 km autostrada, 1 h si 10 min, inclusiv o pauza de alimentare

Margina - Intrare A1: circa 60 km DN, 1 h (vai de capul alora care locuiesc prin satele alea ce trafic infernal au de indurat. Cred ca li se plimba mobila prin casa)

A1 pina la Vestem: circa 140 Km autostrada si un pic de DN, 1 h si 10 cu o pauza de alimentare la Vestem

Vestem - Rm Valcea: circa 90 Km, 1 h si 20 min

Rm Valcea - Intrare A1 la Pitesti:circa 65 Km, 1 h

Pitesti A1 - intrarea Bucuresti: 110 Km, 1 h si 10 min cu o pauza de alimentare

 

Total: 9 h si 100 min; adica 10 h si 40 min

 

Am plecat la ora 14:07 (ora Romaniei) si am ajuns la ora 12:40 noaptea la Bucuresti. Drumul a fost duminica seara, trafic absolut lejer, in vama am avut noroc si am stat 3 min. Motorul a mers pe autostrada in cea mai mare parte cu tempomat fixat la circa 145 km/h care inseamna cam 138 km/h. Aveam vigneta de Ungaria asa ca nu am pierdut timp si cu ea. Alimentarea a fost strict oprit, pus benzina, platit eventual un WC.. Camioane foarte putine, Valea Oltului foarte buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinspre *Pulla catre Dubrovnic evident ca nu voi merge pe autostrada ci voi merge pe coasta Croatiei.

Pe traseul tau de pe maps asa figureaza, ca ai lua-o pe autostrada pe portiunea aia. Merita sa dai o fuga si la Plitvice si Krka

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aplicatia Google Maps de pe telefon e mai "proasta", in sensul ca nu suporta asa multe puncte itermediare, ori nu stie de modificarile rutei prin "tragerea" cu mouse-ul (ceea ce poti face cand folosesti GMaps din browser). Mi se intampla sa fac trasee pe PC, le trimit pe telefon, a doua zi dimineata cand dau sa plec constat ca imi arata ruta diferita (practic cea considerata "optima" de aplicatie).

 

Eu de pe PC te vad pe coasta Croatiei ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...