Sari la conținut

Accident ATV - barbat decapitat


throttle
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Unu mergea, spre seara intuneric ( cu viteza sau nu ) și probabil nu cunostea zona, altul nu a semnalizat delimitarea hotarului cu nimic (macar o banner fosforescent ---ceva), doar a trantit un lant si atat.

O combinatie de factori care a avut un rezultat nefericit.

Am constat ca unii proprietari lasa calea ,,de acces libera„ pe timpul zilei iar spre seara pun o poarta de lemn, barne de lemn, lanturi sau poarta cu sarma ghimpata (crunte astea).

Am patit si eu odata la limita sa iau in piept o poarta de asta cu sarma ghimpata (2 pari si sarma ghimpata)

Editat de sprike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avea atarnata de lantul montat la 1,20m fata de pamant ,o pancarta destul de maricica pe care scria "Proprietate privata

Accesul interzis" ,dar pe intunericul din padure nu cred ca a mai apucat sa o vada si sa franeze.Drumurile forestiere au cam acelasi sistem de impiedicare a accesului , doar ca este o teava care se basculeaza.Amandoi au gresit-o . 1,20 vine pe la brau undeva , cat sa treaca de aripa atv-ului , peste ghidon ,piept apoi sub barbie cat sa-ti smulga capulProbabil nimic reflectorizant sau iluminat si gata nenorocirea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca acu' vine mengele xael si va spune ca nu ganditi! :moron:

Legal e prevazut cum trebuie sa-si semnalizeze cineva proprietatea? Daca nu inseamna ca poa' sa aiba lipit pe copac un timbru de 2*2 cm pe care sa scrie "proprietate privata". Cica atvistul avea "lumini puternice", probabil ca ori era pe modul "stealth" cu ele stinse, ori se uita doar in jos, la drum. Mie mult mai interesanta mi se pare treaba cu cagulele care l-au caftit pe proprietar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu incalcarea proprietatii, dar nici cu chestii de genul cabluri/cuie sau alte mijloace romanesti de a-ti marca teritoriul...

Parerea ta: Nici cal, nici magar. Daca cineva e proprietar, face ce vrea pe proprietatea lui.

 

Proprietatea era semnalizata si delimitata cu lant, conform schita Digi 24.

E responsabilitatea calatorului sa se informeze pe unde circula. Sau "si-a asumat", cum zic multi mobristi.

 

 

"Anchetatorii bănuiesc că, aici, grupul de ATV-uri a mers pe această variantă aproximativ 150 de metri, apoi a virat la dreapta. Chiroşcă ar fi pierdut legătura cu acest grup şi s-a grăbit să îi ajungă din urmă.

Jnc9NTgwJmhhc2g9YWI4Mjk4MzBlNDRhZTQ5Zjc3

Foto: Ziarul de Iași

După ce s-a terminat drumul asfaltat, Chiroşcă a mers cei 150 de metri pe drumurile dintre vii, însă nu a cotit la dreapta, ci a mers înainte: la o distanţă de 20 de metri se afla o pancartă pe care scria „Proprietate Privată“, legată de un lanţ de fier cu zale.

Anchetatorii bănuiesc că Bogdan Chiroşcă, cel mai probabil a observat indicatorul şi s-ar fi aplecat pentru a trece pe dedesubt, însă nu a reuşit.

Lanţul ruginit prins între cei doi stâlpi de beton şi viteza mare cu care circula au acţionat ca un ferăstrău."

» Post actualizat in 31 Oct 2018 03:51

Pot eu sa circul prin casa ta, cand vreau eu, si apoi sa te dau in judecata, ca m-am impiedicat de masa?

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a postat colegul UFO

https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1OAoAb1ySBuNjy1zdq6xPxFXaI/Free-shipping-Warning-No-Trespassing-Sign-Private-Property-keep-out-sign-size-30x20cm.jpg_640x640.jpg

 

 

 

John: am auzit o faza mai demult, cica s-a dat la televizor...

un tip tot fura vin din butoiul vecinului, din pivnita

o data vecinul a pus ceva antigel in vin...

hotul iarasi a mers la furat, a baut din vinul otravit si a murit...., iar pagubitului i s-a intocmit dosar penal pt ucidere din culpa....

intreb eu, oare trebuia sa puna reclama luminoasa in pivnita cu ''atentie, vinul contine antigel'' ??

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia-i cu premeditare.A pus deliberat antigelul..Asta cu lantul va fi,mai mult ca sigur,ucidere din culpa sau ceva p-aci.Si nu-i musai ca proprietarii sa ia cu executare.Ca aia au pus un anunt acolo si nu un fir electrificat sau lant cu tepi ..Sunt niste diferente intre cele 2 situatii..Dar ceva-mi spune ca el stia locul doar ca-n fuga lui a uitat de lantul ala..Este pur si simplu ghinion pe fondul grabei si neatentiei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo saptamana cam asa este o mare campanie de inregistrare a cainilor din categoria a 2a,adica periculoși. Rasele nu-s multe si naiba stie dupa ce criterii sunt gandite(ciobanestii caucazieni si alte rase de caini mari si apurcati, uimitor dpmdv, nu intra sub incidenta legii) . Al meu amstaff are 9 ani, cip-uit de mic, inregistrat la politie tot atunci in baza de date comuna. Acum, m-au chemat cu citatie la Politia Municipiului sa il DECLAR DIN NOU. Le spun la oameni ca el e inregistrat deja doar ca m-am mutat la curte(alta adresa decat cea din CI) si ca el nu iese pe strada never ever. Deci e pe proprietate privata, unde e fix problema mea daca are cip sau daca omoara pe careva care-mi sare gardul. Stiti ce raspuns am primit? "Daca el omoara un hot care incearca sa fure veti fi tras la raspundere conform legii X." intreb eu, "si hotul daca supravietuieste? E si el tras la raspundere? Si cine-l repara daca ramane fara maini si picioare?". Raspunsul urmator m-a lasat fara replica:"Daca apuca sa fure ceva va fi sanctionat. Daca nu, nu!". Ca o fi asa legea sau nu, nu am chef sa caut ca oricum nimeni nu indrazneste sa se apropie de curte. Dar parca iti da cu virgula cand iti spune nenea militian asa ceva.

Asta apropo de legile din tarisoara asta de minune.

 

Btw, dintr-o comuna cu peste 5000 de locuitori care are in componenta 3 sate, cainele meu e singurul inregistrat la Politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia-i cu premeditare.A pus deliberat antigelul..

apoi eu in pivnita mea si cu vinul meu fac ce vreau eu! ...am chemat eu hotul pe proprietatea mea, in pivnita mea sa-mi bea vinul??

cand incalci legea, iti asumi niste riscuri...., si e posibil sa o patesti tu !

..stai langa foc si te incalzesti, dar poate mai sare si o scanteie si te arzi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apoi eu in pivnita mea si cu vinul meu fac ce vreau eu! ...am chemat eu hotul pe proprietatea mea, in pivnita mea sa-mi bea vinul??

cand incalci legea, iti asumi niste riscuri...., si e posibil sa o patesti tu !

..stai langa foc si te incalzesti, dar poate mai sare si o scanteie si te arzi....

Nu e asa. Daca ala intra la tine pe pamant si tu il vanezi cu arbaleta, cu pusca, sau pui otrava de unde stii ca bea, e cu intentie. Ai facut un gest care stiai ca va duce la vatamarea sau decesul unei alte persoane. Mai rau, cu scopul de a il vatama / ucide.

» Post actualizat in 31 Oct 2018 10:46

mai depinde si ce declari la politist / procuror; daca spui ca a venit o pala de vant si ti-a turnat antigel in butoiul cu vin in loc de borcanul de langa, mai ai o sansa; altfel, daca mai si recunosti intentia, e o problema.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte pe bietul cantaret!

Parerea mea este urmatoarea: Cine nu beleste ochii, beleste..... _ _ LA!

Un 13 ani de experienta am si eu cu atv-urile ,implicit cu navigarea numai offroad... In cazul de fata cred ca daca nu era acel obstacol, sigur era o prapastie si atunci nu mai erau discutii.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

george05,exact despre asta vorbeam.Nu exista decat 1 proprietar achitat,de fapt nu era nici macar proprietar ci sotul proprietaresei,pt uciderea infractorului si ala a fost Adrian Iovan.In rest sunt curioasa sa-mi spuneti voi care mai sunt..Asa putem specula la greu.Cine are curajul sa puna antigel in vin si sa astepte hotul la butoi? Si dup-aia vedem hotararea tribunalului..

 

Dupa cate stiu eu sunt mai periculoase atv-urile decat orice alt vehicul motorizat..Spuse de un coleg care s-a urcat pe unul si-a zis ca pe teren accidentat+viteze+manevrare brusca a ghidonului=cazut atv-ul peste tine..Nu-i musai dar spunea ca nu-l mira cati mor pe sub ele sau cazuti prin hauri..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa. Daca ala intra la tine pe pamant si tu il vanezi cu arbaleta, cu pusca, sau pui otrava de unde stii ca bea, e cu intentie. Ai facut un gest care stiai ca va duce la vatamarea sau decesul unei alte persoane. Mai rau, cu scopul de a il vatama / ucide.

 

» Post actualizat in 31 Oct 2018 10:46

 

mai depinde si ce declari la politist / procuror; daca spui ca a venit o pala de vant si ti-a turnat antigel in butoiul cu vin in loc de borcanul de langa, mai ai o sansa; altfel, daca mai si recunosti intentia, e o problema.

Bai, tu n-ai pacienti de (mal)tratat?!?

Ce plm, daca eu beau vin cu antigel de la mine din pivnita, ma antrenez pt o expeditie in Siberia si nu vreau sa-mi inghete instalatia, sau am pus in butoi un produs propriu cu calitati superioare Motocool-ului de la Motul inseamna intentie?!?

Bine, in justitia romana am vz accident intre moto pe drum cu prioritate si auto cu cedeaza trecerea (ranire usoara, nu a fost clar viteza mare) la care concluzia unui renumit expert, depusa la dosar, zicea ca motociclistul e vinovat pt ca ar fi putut sa franeze si sa evite impactul... Tara xaelilor, ce plm.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce plm, daca eu beau vin cu antigel de la mine din pivnita, ma antrenez pt o expeditie in Siberia si nu vreau sa-mi inghete instalatia, sau am pus in butoi un produs propriu cu calitati superioare Motocool-ului de la Motul inseamna intentie?!?

Tu ce varsta ziceai ca ai? Cand te intreaba procurorul de ce ai antigel in vin, crezi ca ii vii cu povesti din astea vanatoresti? Ai impresia ca sala de judecata e forum, faci un misto slabutz si iei aplauze si te simti superior?

Daca te-ai mai si plans pe la vecini ca iti bea cutare din pivnita si eventual te-ai laudat ca ii vii tu de hac, ai belit-o garantat. Hai trezeste-te, si nu mai pune antigel in ce bei, ca iti da avarie la neuroni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...