Sari la conținut

Aditiv restaurator motor - parere


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 minute, Silver Arrow a spus:

@Nguyen  Poti sa ne spui din ce material este facut un cuzinet?

Da repede, din ceea ce ai invatat tu, nu de pe goagal.

Dupa aceea o sa iti explic si de ce se face cuzinetul dintr-un material mai moale decat arborele cotit.

Hai repede ca trebuie sa plec.

 

Ha ha ha, mai nea Silvere, in tineretea mea nu exista internet si-i intrebam pe altii care stiau. Diverse neferoase in aliaje sau straturi pe support de otel, sunt n retete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Nguyen a spus:

 

Uite acum dilema, chestiunea cu materialele moi folosite la lagare mi-a fost explicata tot de un inginer care a absolvit Politehnica inainte de 1989

 

da petrica , ti-o fi explicat tie cineva , si eu explic cainelui cum functioneaza quantum computing... nu inseamna ca el intelege sau ca eu stiu despre ce vb :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, suport de otel cu un strat moale, de obicei din staniu (adica cositor).

 

Cand ai doua piese care se pot duce draqu daca se freaca una de alta cand raman fara ulei, faci si tu o alegere care sa se faca mai degraba praf in caz de ceva.

In cazul de fata s-a constatat ca este ma eficient sa belesti cuzinetii, care sunt mai ieftini decat un arbore cotit.

In plus suprafata cuzinetului se face moale astfel incat daca apare vreo impurtitate intre cuzinet si arbore, aceasta sa se infiga in cuzinet nu in arborele cotit.

 

Se putea face si pe dos, adica  sa se aleaga praful de arbore dar s-a considerat ca mai bine nu.

 

Daca tot nu ai inteles iti dau o imagine mai plastica: 

Ca sa nu ti se frece pantalonii de poponeata (adica arborele direct de palier) in mod normal tu ar trebui sa iti pui chiloti (cuzineti)  intre poponeata si pantaloni (arborele).

Tu cum te crezi un fel de Superman al mecanicii e posibil sa o faci de dos, adica sa iti pui mai intai pantalonii si apoi chilotii si o sa vezi mai jos de ce nu e bine.

Treaba sta asa: cand vei rata sa te stergi cum trebuie la fund vei constata ca ai ramas cu ceva maro pe chiloti (cuzineti) iar rolul lor va fi sa protejeze pantalonii (arborele) sa nu ajunga si ei maro. Ideea de baza fiind ca chilotii (cuzinetii) sunt mai ieftini decat pantalonii (arborele cotit) si in plus sunt mai usor de spalat. In cazuri nasoale vei inlocui chilotii (cuzinetii) si vei spala intensiv pantalonii (vei rectifica arborele cotit) si ai scapat fara inlocuirea pantalonilor (arborelui)

Daca te vei crede Superman faci praf pantalonii si e mai scump.

 

Asa ca nu mai despica firul in patru de ce se face cuzinetul moale si arborele tare.

 

Am inchis discutia si am plecat, ca bietul om cu aditivul lui nu mai intelege nimica: sa puna sau sa nu puna aditiv 😂.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Silver Arrow a spus:

 

Ca sa nu ti se frece pantalonii de poponeata

 

postul asta aproape ca m-a convins sa nu mai port chiloti ... da imi aduc aminte ca mi-am prins odata pielea in slitz...

 

raspunsul corect si acceptabil pentru petrica ar fi fost :ca sa poti lua cu segmentu din cuzinet daca n-ai luat destul cu pila din arbore !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Starcream a spus:

Hai ca i-ati violat si contul asta lu’ Petrică, acum trebuie sa isi faca altul nou de pe care sa abereze.

 

Ooooof

 

Acum 2 ore, superbec a spus:

da petrica , ti-o fi explicat tie cineva , si eu explic cainelui cum functioneaza quantum computing... nu inseamna ca el intelege sau ca eu stiu despre ce vb :)

 

Iti explica Starcream, el castiga de sase ori cat tine.

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Bun, suport de otel cu un strat moale, de obicei din staniu (adica cositor).

 

Cand ai doua piese care se pot duce draqu daca se freaca una de alta cand raman fara ulei, faci si tu o alegere care sa se faca mai degraba praf in caz de ceva.

In cazul de fata s-a constatat ca este ma eficient sa belesti cuzinetii, care sunt mai ieftini decat un arbore cotit.

In plus suprafata cuzinetului se face moale astfel incat daca apare vreo impurtitate intre cuzinet si arbore, aceasta sa se infiga in cuzinet nu in arborele cotit.

 

Se putea face si pe dos, adica  sa se aleaga praful de arbore dar s-a considerat ca mai bine nu.

 

Credeam ca o sa pui un copy/paste aici dar n-ai facut-o, ceea ce este foarte bine. E bine pt ca arata foarte clar ca nu ai nimic de spus si ca nu stapanesti fenomenul. Repet materialul poros formeaza perna de ulei, din acest motiv la arbore nu se pune cuzineti de otel care din cauza structurii fine a materialului nu ar asigura perna de ulei. Materialul poros are avantajul ca din cauza structurii poroase toate cavitatile se umplu de ulei care fiind lichid este incompresibil si astfel asigura materialului rezistenta si rigiditate la presiuni in timp ce un material dur nu poate asigura perna de ulei din cauza structurii fine iar arborele ar intra in contact cu cuzinetul de otel si s-ar uza rapid si unul si celalalt.

 

Cuzinetul nu este moale pt a prelua impuritatile, asta e chiar un pericol pt ca astfel cuzinetul ar actiona ca un smirghel, impuritatile nu au ce cauta in motoare. Chiar am intalnit arbori zgariati bine de tot din cauza faptulului ca in cuzinet s-au infipt impuritati metalice. Tot ce ai spus mai sus sunt informatii partial eronate de pe net, nici o baza stiintifica.

Acum 1 oră, superbec a spus:

 

postul asta aproape ca m-a convins sa nu mai port chiloti ... da imi aduc aminte ca mi-am prins odata pielea in slitz...

 

raspunsul corect si acceptabil pentru petrica ar fi fost :ca sa poti lua cu segmentu din cuzinet daca n-ai luat destul cu pila din arbore !

 

De astia ca tine care luau cu segmentul din cuzineti am mai intalnit, pe urma se mirau de ce s-a futut linia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambielajul ăla de Yamaha amintit mai înainte e cu role sau cuzineți? Întreb pt un prieten. :P

Oricum probabil că la 2 timpi or fi forțe mai mici de se folosesc lagăre cu rostogolire. De aia și puterea specifică e mai mare decât la 4 timpi...

@Silver Arrow, noroc că sunt pe tron, murdăream naibii cuzineții dacă aș fi citit postul tău cu pantalonii în altă ipostază! :lol:

N-are cu cine colegu', suntem prea slabi pt el!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, john17 a spus:

Ambielajul ăla de Yamaha amintit mai înainte e cu role sau cuzineți? Întreb pt un prieten.

 

Esti orb, nu esti in stare sa te uiti pe schita??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Flower-Power a spus:

Mărturisesc sincer ca urmăresc topicul și mă distrez pe cinste. Șou mast goan!

😂

 

Gasesc o mare asemanare intre aceasta melodie si actiunea de aici, nu stiu de ce:

 

 

Oricum, imi place cum dansezi!

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Flower-Power a spus:

Mișto melodia, tu ești ăla care stă in picioare și cântă la cuzineți.

 

Eram sigur ca o sa ma compari cu ala dar nu ma asteptam sa fii in stare sa scrii cuzineti.

 

Pentru ca dai dovada de umor iti dedic o melodie:

 

 

Editat de Nguyen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Nguyen a spus:

 

Eram sigur ca o sa ma compari cu ala dar nu ma asteptam sa fii in stare sa scrii cuzineti.

 

Pentru ca dai dovada de umor iti dedic o melodie:

 

 

Hai merci pentru dedicație, super voce.. continuați cu uleiurile,  cuzineții, arborele, ma mir că nu e și XaeL. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Silver Arrow a spus:

Experienta lui Xael cu arborele este de cu totul alta factura.

El știe de glumă, nu e problemă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Silver Arrow a spus:

Experienta lui Xael cu arborele este de cu totul alta factura.

muhahhahaha esti in forma maxima azi , ai incercat niste herburi indiene ceva? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

Birou? ...ai vrut sa spui in postul de paza , nu?

On 28.05.2019 at 13:42, Silver Arrow said:

 

Cel mai probabil la birou isi ia castane la greu de la toata lumea, 

 

Editat de goe 75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, goe 75 a spus:

Birou? ...ai vrut sa spui in postul de paza , nu?

 

 

Goe, ai ajuns ma acasa pana la urma sau tot mancare la borcan mananci ca sa pui diurna deoparte?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...