Sari la conținut

Tur in Europa


Grigore Dolghin
 Share

Postări Recomandate

Duminica (14 iulie) plec pentru 3 saptamani in concediu cu motorul si trec prin urmatoarele tari:

1. Ungaria (doar in trecere)

2. Austria (9 zile)

3. Germania - sud, in Bavaria

4. Lichtenstein (doar in trecere, tara aia are 8km est-vest si 22 km nord-sud, lol)

5. Elvetia - vest

6. Italia - nord (in Tirol) apoi Venetia

7 Slovenia (doar in trecere)

8 Croatia 2 zile

9 Bosnia (doar in trecere)

10. Muntenegru (2 zile)

11. Albania (doar in trecere)

12 Macedonia (doua zile)

13 Serbia (doar in trecere)

 

Eu mi-am facut un plan al traseului (Paso Stelvio si GrossGlockner sunt incluse), dar rugamintea e sa va sacrificati 3 minute si sa-mi spuneti ce credeti ca e util: unde platesc vigneta, ce alte drumuri imi recomandati, ce locuri de vazut, s.a.m.d. Orice informatie e buna.

 

Cazare mi-am luat doar in Austria, langa Innsbruck, in rest e flexibil totul.

 

Multumesc.

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut cand am luat-o dinspre Kaprun (Grossglockner) spre Munchen am facut-o pe drumul asta:

https://www.google.com/maps/dir/München,+Germany/Walchsee,+Austria/Kaprun,+Austria/@48.110265,11.5214837,11.17z/data=!4m20!4m19!1m5!1m1!1s0x479e75f9a38c5fd9:0x10cb84a7db1987d!2m2!1d11.5819805!2d48.1351253!1m5!1m1!1s0x47764734bd73566b:0xfc9141f847864bf!2m2!1d12.3191727!2d47.6511801!1m5!1m1!1s0x47771b485c24ec93:0xe79984a7f033db37!2m2!1d12.759674!2d47.2728876!3e0

 

Eu un drum superb care trece prin o gramada de satuce faine si chiar la granita cu Germania e Walchsee cu un lac frumos, alpine coaster si alte distractii.

 

Cand poti, pune cate un traseu si o poza de pe unde mergi, in august am de gand sa fac aproximativ aceeasi tura si mi-ar prinde bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vladf a spus:

Cand poti, pune cate un traseu si o poza de pe unde mergi, in august am de gand sa fac aproximativ aceeasi tura si mi-ar prinde bine.

 

Total de acord cu colegul. Cat mai multe detalii despre traseul facut insotit de poze ar fi super pentru o eventuala excursie de viitor.

 

Vacanta placuta si drum bun ! (asteptam povestea)

Editat de Mariusik85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vizitat de curand cateva tari din lista ta si poti sa iti spun ca:

 

- Ungaria - nu platesti autostrada, trebuie sa iei vigneta. Asta o poti lua din benzinariile de langa granita, de la noi sau de la ei. Eu am luat-o imediat dupa granita de la un chiosc si a fost 1.470 HUF, < 30 r. Poti plati card/cash, HUF/EUR. Sunt doua ghisee, unul pt cash si celalalt card, la cel cu card tipa vb ro. Stiu ca exista cu un site si o aplicatie de unde poti cumpara

- Austria - platesti vigneta si autostrada pe unele portiuni. Costa 5,30 EUR/10 zile si o poti lua de la intrare in tara din Nickelsdorf de la benzinaria Shell. Merge si online www.asfinag.at sau din app Unterwegs, dar cred ca nu o sa poti pt ca trebuie cumparata cu 2 sapt inainte din ce stiu. Eu am luat din Viena a doua zi de la un chiosc Tabak Trafik si i-am zis tipei sa capseze ziua anterioara. Vezi ca se lipeste in parbriz.

- Croatia - nu trebuie vigneta, dar platesti autostrada in functie de km parcursi

- Slovenia - platesti doar autostrada in functie de km parcursi. nu tin minte sa fi luat vigneta, mai bine verifica

- Serbia - nu platesti vigneta, autostrada se platesti in functie de km. Poti plati cu card, EUR sau dinari sarbesti

 

Drumuri, vreme buna si concediu fain sa ai!!

Nu uita sa ne scrii zilnic, cu poze multe :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Ungaria poti lua si din benzinariile din Bucuresti(eu am luat de la OMW). Nu rata Grossglockner, e superb, iar calitatea drumului e peste Stelvio, au un asfalt ca in palma. Taxa de drum era 26eur pt moto. 

Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bag seama ca ai 9 zile de Austria.

Intrebare: esti singur sau cu doamna? Asta ca sa iti pot propune cateva chestii de vizitat care sigur fac placere  doamnelor.

 

O idee: daca de la Viena o iei spre sud, atunci o iei spre Mariazell. Evident nu pe A1 pina la St.Pölten si apoi stanga, ''decat'' daca esti presat de timp. Daca nu pui GPS-ul sa te duca pe orice in afara de autostrada. Sau te uiti pe google maps si cauti cel mai serpuit si incolacit drum 😋. Si apoi la fel te duci pina la Turacherhöhe sau  Bad Kleinkirchheim. Poti sa dormi pe acolo, mai faci si o baie la Therme si de acolo ai Nockalmstraße. Mai la sud ai Klagenfurt unde daca mergi cu doamna faceti de ex o vizita la Minimundus. O sa ii placa sigur.

Si daca tot faci Slovenia, vezi tu cum o legi de cele de mai sus si de traseu, de la Klagenfurt o iei spre Villach si apoi la sud spre Trente pe drumul 206 din Slovenia.

Tot pe langa Klagenfurt ai o cetate numit Burg Hochosterwitz. Merge asa pe drumul de intoarcere.

 

Daca semnalizai si tu mai din timp iti dadeam bibliografie cu tot felul de circuite prin Jermania, Austria si Italia. Sunt scrise pe germana dar pozele sunt pe romaneste 😂

 

Nu stiu pe unde vrei sa intri in CH, vezi ca si aici ai vigneta si se ia doar pe un an de zile.  40CHF 🙈. Daca tot dai banii mergi si tu la la Schaffhausen sa vezi cascada Rinului si dai o tura pe la Bodensee.

 

Mai procesez si ma mai gandesc la ceva idei.

 

Drum bun si distractie maxima!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca ai in plan Alpenstraße:  https://www.deutsche-alpenstrasse.de/en/home

 

O duci pe doamna la Castelul Neuschwanstein, ala dupa care a facut Walt Disney Castelul din desenele lui animate.

Poti sa treci si prin Garmisch-Partenkirchen. Case frumoase pictate.

Dar mai avem pe aici ceva colegi de prin Bavaria care te-ar putea ghidona mai bine.

Acuma nu stiu daca vei trece din Austria  in Lichtenstein prin Tunelul Arlberg. O chestie luuuunga. Daca ai timp o iei pe ocolite pe DJ188 😂 pe Silvretta Straße . Mai frumos decat 13 km de tunel.

https://www.silvretta-bielerhoehe.at/en/Silvretta-Hochalpenstrasse

Doar sa ai haine mai groase ca te cam strange sus pe munte 🥴

 

Mai ma gandesc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Silver Arrow a spus:

 

 

Nu stiu pe unde vrei sa intri in CH, vezi ca si aici ai vigneta si se ia doar pe un an de zile.  40CHF 🙈. Daca tot dai banii mergi si tu la la Schaffhausen sa vezi cascada Rinului si dai o tura pe la Bodensee.

 

 

 

 

Eu in elvetia nu mi-am luat vigneta pe baza sfatului granicerului care mi-a dat un pliant cu segmentele de sosele pentru cate-ti trebuie ... daca ocolesti autostrazile (de preferat) nu ai nevoie sa dai 4o CHF ... eu asa am facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e! In Elvetia nu trebuie vigneta, decat daca folosesti autosstrada! Insa grija mare la restrictiile de viteza. Sunt niste amenzi de te usca! Cand am fost pe acolo, am avut un sentiment foarte naspa, sa traversez o tara intreaga, respectand la sange regulile de circulatiesi restrictiile de viteza. Foarte nasol!

Cand treci granita in CH, debifeaza din gps autostrazile! Chiar nu merita sa platesti banii astia, sunt atatea locuri misto de vazut!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu un singur lucru am de adăugat. 

Pentru 3 saptamani, ți-ai creionat prea precis ce vrei sa faci. Cu număr de nopți și tot. 

Lasă-te mai purtat de val. Noi am avut 16 zile în care mi-am schițat doar pe unde vrem  sa trecem.  De trecut am trecut, dar de ramas am ramas unde ne-a plăcut. 

Vezi călătoria noastră. 

 

Bine, acum depinde de fiecare. Noi niciodată nu știam unde o sa dormim seara. Aveam un oraș ca target dar eram pragatiti ca în cazul în care nu ajungem sa ne cazam acolo unde ne prinde noaptea și/sau sa rămanem dacă si cât ne place. 

Iar pentru Croația sa aloci doar 2 zile înseamnă că ai mai fost și nu vrei sa vizitezi nimic, doar sa treci doar ca trenul pe autostrada ca daca mergi pe malul marii nu o faci în 2 zile. 

Editat de M!ha!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...