Sari la conținut

BMW K1200R


rekaller
 Share

Postări Recomandate

Salutare, este vreun posesor de K1200r in Brasov?  Sunt curios de cateva detalii de fiabilitate, intretinere si reparatii cost piese in Brasov?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, baubau_arad a spus:

Este o motocilcleta fiabila

... 

Probleme sunt la pompele de abs ,in cazul in care are

Intinzatorul de lant de distributie

sonda litrometrica

flansa roata spate

mai au o problema cu cutiile de viteze 

 

😨

Acum 30 minute, l.u.v a spus:

Mai au probleme cu relanti ul mărit, trebuie schimbat airbox ul etc etc. 

Este foarte important să aibă toate schimbate la recall, altfel, dacă te lasă ceva, plângi lângă ea. 

😱😱😱

Nu dați cu pietre, dar nu cred că există vreo jafoneză care să viseze măcar la atâtea probleme... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, baubau_arad a spus:

...

Este o motocilcleta fiabila,cu conditia sa o ingrijesti cum trebuie si sa ai recall-urile facute

Depinde si de anul de fabricate  

Probleme sunt la pompele de abs ,in cazul in care are

Intinzatorul de lant de distributie(a fost recall)

sonda litrometrica(a fost recall)

flansa roata spate(a fost recall)

In rest
...

Nu este o mototcicleta de mers prin oras

 

E clar ca e doar pentru obraz subtire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, john17 a spus:

😨

😱😱😱

Nu dați cu pietre, dar nu cred că există vreo jafoneză care să viseze măcar la atâtea probleme... 

ai mers pe un K12-13? nici dupa 15 ani nu au japonezii ceva comparabil .

 

Acum 19 ore, baubau_arad a spus:

 

Consum :pana in 120 km/h 6-6,5

consuma sub 6 l/100 la viteza de croaziera de 180km/h 

daca a ta consuma mai mult e ceva in neregula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, superbec a spus:

ai mers pe un K12-13? nici dupa 15 ani nu au japonezii ceva comparabil

Nu, si nici nu e genul de moto BMW pe care mi-as cumpara-o. Dar oricat imi plac masinile BMW nu mai vreau sa ma incurc cu astea recente din motive de fiabilitate, si vad ca nici moto nu sunt mai breze... Stiu, atat timp cat merg te ung pe suflet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Nu, si nici nu e genul de moto BMW pe care mi-as cumpara-o.

atunci dc distribui dezinformare? mi-au trecut destule prin mana sa-ti spun ca toate problemele enumerate sunt rare si rezolvate in garantie/postgarantie si recalluri (gratuit) 

bmw inca face recalluri la produse de 15-20 de ani complet gratuit , ia vezi cati chinezoi fac asta? sau au posibilitatea sa o faca pe piata europeana.

 

singura problema de mentionat e cu pompa de abs la modelel 2005 si 2006 si asta pentru ca au ajuns mobrele la carpaci care nu le intertin sau alexeni care schimba lichidul din master si zic ca au facut schimbul de lichid de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, superbec a spus:

atunci dc distribui dezinformare? mi-au trecut destule prin mana sa-ti spun ca toate problemele enumerate sunt rare si rezolvate in garantie/postgarantie si recalluri (gratuit) 

bmw inca face recalluri la produse de 15-20 de ani complet gratuit , ia vezi cati chinezoi fac asta? sau au posibilitatea sa o faca pe piata europeana.

 

singura problema de mentionat e cu pompa de abs la modelel 2005 si 2006 si asta pentru ca au ajuns mobrele la carpaci care nu le intertin sau alexeni care schimba lichidul din master si zic ca au facut schimbul de lichid de frana.

Stii pe cineva in Brasov care are acest model sau vreun mecanic priceput ? Vad ca esti super activ pe forum si banui ca poate ti-a ajuns pe la urechi informatia aceasta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, superbec a spus:

atunci dc distribui dezinformare?

Nu distribui nimic, am pus alaturi afirmația că e fiabilă de lista de defecte să le zicem cunoscute! 

Nu știu cauza problemelor cu abs, pot spune doar că e prezentă și la niște conserve bmw unde nu are absolut nimic de-a face cu lichidul. Știu și de recalluri, știu și cât de receptiv, competent și customer supportive e serviceul bavarez, știu și că f mulți clienți fug de el mai ceva ca dracu' de tămâie! Justificat aș adăuga. Iar "kulanz" primești doar dacă ai istoric de service in rețea... 

Ai să râzi, mi-a schimbat Dual Tours tps-ul la trocarici 2005 in 2016 pe recall, moka! Nu mă așteptam, sincer. 

Dar hai că am bătut câmpii destul. 

De la bmw mi-ar face cu ochiul doar un K, era să cumpăr unul astă vară - stricat, bineînțeles 🤭 - dar nu s-au aliniat planetele. Altfel nu zic că nu or fi avioane, dar prefer să rămân cu amintirea bmw-urilor (conserve) pe care le-am avut și birjarit fără recalluri și defecte, "decât" 30 și ceva de bucăți cu vârste între 2 și (cred) 20 ani. Oldies but goldies cum s-ar zice. 

:peace:

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, rekaller a spus:

Stii pe cineva in Brasov care are acest model sau vreun mecanic priceput ? Vad ca esti super activ pe forum si banui ca poate ti-a ajuns pe la urechi informatia aceasta. 

nu stiu pe nimeni din BV dar cred ca poti face un drum la Bucuresti o data pe an pentru servis , ai cel putin un servis specializat pe bmw in afara de reprezentanta de care se plang multi

exista pe undeva un topic pt r1200gs acolo poate gasesti un mecanic din BV

 

trebuie doar sa intelegi ca bmw e "naspa" rau daca nu ti-l permiti, nu este stricacios , nu costa mult mai mult mentenanta decat la o japoneza dar costa sa n-o faci.

 

p.s. recomand k13 , jumate din problemele enumerate mai sus nici nu exista(nu are servofrana electrica) , cativa ani buni mai nou si ceva mai multa putere pe toata plaja de turatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 ma amuza  comentariile celor care nu s au dat cu un k1200r dar stiu ce si cum...

Acum 3 ore, superbec a spus:

nu stiu pe nimeni din BV dar cred ca poti face un drum la Bucuresti o data pe an pentru servis , ai cel putin un servis specializat pe bmw in afara de reprezentanta de care se plang multi

exista pe undeva un topic pt r1200gs acolo poate gasesti un mecanic din BV

 

trebuie doar sa intelegi ca bmw e "naspa" rau daca nu ti-l permiti, nu este stricacios , nu costa mult mai mult mentenanta decat la o japoneza dar costa sa n-o faci.

 

p.s. recomand k13 , jumate din problemele enumerate mai sus nici nu exista(nu are servofrana electrica) , cativa ani buni mai nou si ceva mai multa putere pe toata plaja de turatii

  k1200 ul are pana in 2007 un model de servofrana

2008 are alt model .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
On 23.04.2020 at 19:11, rekaller said:

Salutare, este vreun posesor de K1200r in Brasov?  Sunt curios de cateva detalii de fiabilitate, intretinere si reparatii cost piese in Brasov?

 

Fost posesor de K12S. Sunt în Brașov. Ne putem vedea la o terasă pe o bordură și-ți povestesc.

 

On 24.04.2020 at 21:26, l.u.v said:

Ee, consuma pe drak!! La viteza aia, mers constant, nu are cum să ia mai puțin de 7 %, cel puțin. 

 

Zice bine becul. La mers constant (și benzină 99/100) ia cam 6-6.5%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, l.u.v said:

La mers constant kilometri intregi pe autostradă cu 180 km/oră? 

Îți pun eu benzina toată viața dacă îți ia mai puțin de 7%!

 

Variații între ~150 și ~200km/h. Cu pasager și laterale. Până în 6.5L, testat :) 

Din nou, foarte important carburantul. Cu benzină 95 consumă cam cu 1L mai mult la suta de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 24.04.2020 la 20:26, l.u.v a spus:

Ee, consuma pe drak!! La viteza aia, mers constant, nu are cum să ia mai puțin de 7 %, cel puțin. 

trimiti prin western union sau faci un card la shell ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutare ! daca e cineva interesat de un parbriz de genul acesta https://www.smallgear.ro/cumpara/parbriz-touring-pentru-bmw-k-1200-r-2005-2009-1359 as cam avea eu unu de vanzare la 450 lei. Cred ca se potriveste si pe k1300r. Am si o evacuare zard si un modul abs gen 1 defect (am trecut franele pe direct)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, popicadi a spus:

Salutare ! daca e cineva interesat de un parbriz de genul acesta https://www.smallgear.ro/cumpara/parbriz-touring-pentru-bmw-k-1200-r-2005-2009-1359 as cam avea eu unu de vanzare la 450 lei...

Dai si sistemul de prindere (kit de montaj) la el, in pret? O poza reala face cat mii de cuvinte! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P6282063.thumb.JPG.5bd572c55a96c2cfdb600242ee6dc175.JPGP6282062.thumb.JPG.d66a3a7878094a2ac0b0059716b5878f.JPG La cererea publicului :) Cu aceste elemente de fixare vine. Daca ai deja parbrzul original atunci se da jos si se monteaza acesta. Suruburi plus piulite saibe sunt niste gunoaie si trebuie altele pus fata de cele cu care vine parbrizul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc...nu cred ca se pupa pe tractoru' meu (R1200R-2010)! La fel are si al meu prinderi din metal negru (posibil aluminiu), dar difera clar!

Asadar, daca are cineva kit de montaj si parbriz touring (minimum 45cm inaltime) pentru modelul de mai sus, sa ma traga de maneca!

Up...ca merita!👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...