Sari la conținut

Vtx 1300 - Pro Si Mai Ales Contra!


circel
 Share

Postări Recomandate

Salve!

 

ma uit de mult pe piata moto( modele noi) incercand sa aleg un model de cruiser care sa aiba:

1 . peste 1000 cm3

2 . performante cat mai bune (CP/ Cuplu)

3 . look interesant

4 racire lichid

5 CARDAN

 

eu am ales Honda VTX 1300 S, ( fiabilitatea honda este proverbiala) - nu in ultimul rand si din cauza pretului( 9350 Euro CIP) si performantelor - (75 CP si 123 Nm) dar pana in martie mai am timp sa consider si alte variante...

 

Singurul lucru care ma inspaimanta este greutatea de 320 kg, dar sper sa ma descurc, deoarece actuala de 215 kg mi se pare chiar usurica.

 

Am citit o gramada de posturi pe situri din US, dar voiam sa aflu pareri de la cei ce au incercat sau chiar au asa ceva de pe aici.

 

Ce alte variante( mai bune, nu mai proaste!) as avea, fara sa urc prea tare bugetul?

post-4400-1169370861_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kawasaki 1600 Classic e cea mai buna oferta.

 

M-am gandit si eu, multumesc.

Dar pret cip 10.274 - sunt aproape 1000 euroi la CIP !

performantele sunt cam aceleasi - 67 CP si 127 Nm- nu prea justifica pretul.

De remarcat injectia vs carburator la honda. - mi-ar fi placut pe injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut circel...

vtx 1300 ...are un prieten din GL...din cit am vazut e super...am si mers putin cu ea dar nu destul cit sa imi dau cu parerea...

iti dau un link un de poti sa citesti orice despre vtx-uri... http://www.vtxoa.com/

:rose: sa ne auzim cu "monstri"

 

Si eu tot brailean sunt...

 

de cand ai vtx ul de 1800? Cum merge? ce probleme ai avut cu el ?

 

ma gandeam si la el, dar am zis s-o iau incet... :blink:

 

Crezi tu ca nu-s diferente?

300 cemecei in plus crezi ca sunt de forma? Honda are puterea si cuplul specificat de producator la turatie sensibil mai mare decat Vulcanul.

Vezi ca sunt o groaza de siteuri cu opinii despre Vulcanul de 1600. Toti zic ca au incercat si VTX-ul inainte, si i-a dezamagit.

Pretul? Daca ai 9300, si si 10200. Parerea mea.

 

Eu nu zic ca nu ai dreptate.

 

Tocmai asta e problema, ca nu poti face drive test in romania.

Daca as avea showroom nu as lasa prea multi sa incalece un motor nou nici eu.

 

Cei ca au incercat VTX: stii pe cineva ? Si in ce sens i-a dezamagit?

 

Cei care au spun ca este excelenta, dar stiu ca multi din ei( daca nu toti)sunt subiectivi, ca fiecare isi lauda puiul de cioara.

 

LE m-am uitat si la intruder 1500. la vreo 9000 CIP - tot 67 CP ca si KAWA de 1600 classic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...eu am motorul din iulie...probleme...?...no way...

awd zice el ceva...dar aici vb de cruisere...si eu am prospectat multa vreme...la vn 1600 m-am oprit doar ptr ca pe afara sunt mai ieftine...bineinteles toate sunt bune in felul lor...am mers cu citeva modele si tre sa spun ca vtx-ul e usor de manevrat...asta e plus-ul lui...eleganta si manevrabilitate...si vn-ul e misto si intruderul de la suzuki care are cel mai bun pret...etc...acu tu prospectezi...dak vrei ne gasim si mai discutam...nu tre sa iai neaparat honda...depinde ce urmaresti...si de bani...desigur... :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...eu am motorul din iulie...probleme...?...no way...

awd zice el ceva...dar aici vb de cruisere...si eu am prospectat multa vreme...la vn 1600 m-am oprit doar ptr ca pe afara sunt mai ieftine...bineinteles toate sunt bune in felul lor...am mers cu citeva modele si tre sa spun ca vtx-ul e usor de manevrat...asta e plus-ul lui...eleganta si manevrabilitate...si vn-ul e misto si intruderul de la suzuki care are cel mai bun pret...etc...acu tu prospectezi...dak vrei ne gasim si mai discutam...nu tre sa iai neaparat honda...depinde ce urmaresti...si de bani...desigur... :rose:

 

multumesc,

 

Sa fiu sincer, mai degraba as lua honda, dar vreau sa-i aud pe cei ce le-au incercat. Eu vin cam rar prin braila, da-mi semn cand vii in buc pe PM sau MSGR

 

Iti spun ce am vazut pe niste forumuri. Erau oameni care erau exact in postura ta: aveau banii, si nu stiau ce sa-si ia. Am sa le caut cam am sa ma timp si am sa le postez. Sunt chiar faine povestioarele.

 

Pana una alta :

http://www.motorcyclecruiser.com/roadtests...1300c_vtx1300s/

http://www.motorcyclecruiser.com/roadtests...i_1600_classic/

 

 

am citit link-urile cu mare interes. Cam critici baietii, dar eu asta speram, ca de bine tot auzi.

inca o data merci frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o Honda Shadow VT750C (dragoste la prima vedere) si trebuie sa iti spun ca atunci cand o voi schimba in mod sigur va fi ori cu varianta de 1300 ori cu cea de 1800 (prietenii stiu de ce)

 

si nu sunt singurul care are parerea asta am un prieten care a trecut de la Shadow 750 la VTX 1300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mirceo...! Nu te lasi... :lol: ! Raman la parerea mea: Triumph Rocket III !!! Luat din State,nu de-aici...Aici 19320 euroi,in State 16000 $...142 CP,cuplu 200Nm la 2250 rpm,320 kg,CARDAN.Na!

P.S.: Uitati-va pe ebay,sa le vedeti cica s/h,cu citeva mii de mile,cel mult,si la ce preturi :crack: !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mirceo...! Nu te lasi... :moron: ! Raman la parerea mea: Triumph Rocket III !!! Luat din State,nu de-aici...Aici 19320 euroi,in State 16000 $...142 CP,cuplu 200Nm la 2250 rpm,320 kg,CARDAN.Na!

P.S.: Uitati-va pe ebay,sa le vedeti cica s/h,cu citeva mii de mile,cel mult,si la ce preturi :crack: !!!

 

 

salut...

inainte sa iau vtx-ul am vrut tot rocket sau warrior...am stat o luna in italia ptr asta...am vb in 3 locuri unde am gasit rocket in jur de 13 000 euri...am si probat una :P prin curtea garajului...cind ajungeam sa stabilim intilnirea nu mai raspundeau nici la mail-uri nici la tel...ce se intimpla nu stiu...dezamagit am venit aksa si am gasit vtx-ul... :lol:

rocketul e "the king"...dar pe bune e super greu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mirceo...! Nu te lasi... :lol: ! Raman la parerea mea: Triumph Rocket III !!! Luat din State,nu de-aici...Aici 19320 euroi,in State 16000 $...142 CP,cuplu 200Nm la 2250 rpm,320 kg,CARDAN.Na!

P.S.: Uitati-va pe ebay,sa le vedeti cica s/h,cu citeva mii de mile,cel mult,si la ce preturi :crack: !!!

 

Rocketul nu e motor, e gadget. Si fara V nu are nici un farmec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...

inainte sa iau vtx-ul am vrut tot rocket sau warrior...am stat o luna in italia ptr asta...am vb in 3 locuri unde am gasit rocket in jur de 13 000 euri...am si probat una :moron: prin curtea garajului...cind ajungeam sa stabilim intilnirea nu mai raspundeau nici la mail-uri nici la tel...ce se intimpla nu stiu...dezamagit am venit aksa si am gasit vtx-ul... :crack:

rocketul e "the king"...dar pe bune e super greu...

Si mie imi place rocketul, dar e la cer cu pretul. Daca ai, face, multi il doresc, e un fel de maserati al cruiserelor.

 

Dar de Harley ce zici? Sau nu-ti place? Nu mai e Harley sperietoarea de acum vreo douazeci de ani. Si e Harley...

 

 

ca idee, imi place, mi-e teama de unele lucruri de ordin practic( import, service, piese de schimb)

nu imi iau motorul sa ma dau mare cu el, vreau mai degraba sa-l ingenunchiez de km. Oare harley e varianta castigatoare?

 

si ca idee, daca mi-as lua harley, cu siguranta ar fi VROD.

:lol:

 

Rocketul nu e motor, e gadget. Si fara V nu are nici un farmec.

De acord cu V. Dar parca tot as incerca unul, asa ciudatel cum este rocketul.

 

@ darian:

19320 euroi

 

iar credit??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rocketul nu e motor, e gadget. Si fara V nu are nici un farmec.

 

Rocket-ul este un Speed Triple cu motorul alezat si facut "ciopar". Parerea mea... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am vtx 1800c din martie 2006. am 10.000 km facuti si pot sa-ti dau cateva sfaturi daca-mi permiti in legatura cu alegerea.

...daca urmaresti linia retro, cu spite , aripi evazate, carburator, ambreiaj pe cablu,putere medie(60-80 cp),plimbari linistite cu prieteni cu acelasi gen de motoare(100-120 km/h),vtx1300 f este alegerea perfecta.

...daca vrei linia power cruiser,aripa taiata pe spate, aripa mica pe fata, janta de aluminiu...vtx1300 c reprezinta un compromis slab intre ceea ce vrea sa fie si ceea ce poate.

...posesorul unui power cruiser poate iesi la o plimbare cu chopperele si sa se simta de-al casei, dar poate iesi si cu un grup de cruisere sport sau , de ce nu, chiar cu vitezane, numai ca tre sa faca fata catdecat ritmului!!!...din punctul asta de vedere iti recomand sa nu te zgarcesti la 1000 de euro si sa-ti iei vtx1800c.

e mult mai puternica,are injectie,consum in oras 8/100 sau daca te dai la ea( cat se poate in oras)10/100.la drum intins6.5/100 sau 7/100...la o medie de 130-140km/h.ESTE F MANEVRABILA!!!eu am tratat-o ca pe un scuter, merg zilnic in aglomeratie urbana, chiar si in Bucuresti.DAR ATENTIE!!! DE LA 320KG IN SUS ...DISCUTAM CU TOTUL ALTFEL!!!...ORICE MANEVRA TRE FACUTA IN ECHILIBRU PERFECT, NU TRE SA TE BAZEZI PE FORTA FIZICA SA O REDRESEZI!!!.daca ai aplecat-o mai mult decat este aplecata pe cric...LA REVEDERE!!!...doar cu ajutor o redresezi!!!(pe loc, nu in mers)...in mers...o apleci si pana la scarite!!!

...ar mai fi si suzuki m 1800 r...un concept mai radical de power cruiser,mai puternic decat vtx1800 cu aprox25-30 cp,cauciuc spate lat de 240 !!!, la fel de grea, am testat-o,e mai putin manevrabila, dar ...mai aratoasa (ca power cruiser)...mai ieftina totusi ca honda ...9500 euro...cip...fata de 10.950

...alege cu grija! :crack: ...dar cred ca stii...intr-o singura motocicleta...nu regasesti tot ce-ti doresti!!!

post-14269-1169680991_thumb.jpg

post-14269-1169681821_thumb.jpg

Editat de levese68
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!...am vtx 1800c din martie 2006. am 10.000 km facuti si pot sa-ti dau cateva sfaturi daca-mi permiti in legatura cu alegerea.

...daca urmaresti linia retro, cu spite , aripi evazate, carburator, ambreiaj pe cablu,putere medie(60-80 cp),plimbari linistite cu prieteni cu acelasi gen de motoare(100-120 km/h),vtx1300 f este alegerea perfecta.

...daca vrei linia power cruiser,aripa taiata pe spate, aripa mica pe fata, janta de aluminiu...vtx1300 c reprezinta un compromis slab intre ceea ce vrea sa fie si ceea ce poate.

...posesorul unui power cruiser poate iesi la o plimbare cu chopperele si sa se simta de-al casei, dar poate iesi si cu un grup de cruisere sport sau , de ce nu, chiar cu vitezane, numai ca tre sa faca fata catdecat ritmului!!!...din punctul asta de vedere iti recomand sa nu te zgarcesti la 1000 de euro si sa-ti iei vtx1800c.

e mult mai puternica,are injectie,consum in oras 8/100 sau daca te dai la ea( cat se poate in oras)10/100.la drum intins6.5/100 sau 7/100...la o medie de 130-140km/h.ESTE F MANEVRABILA!!!eu am tratat-o ca pe un scuter, merg zilnic in aglomeratie urbana, chiar si in Bucuresti.DAR ATENTIE!!! DE LA 320KG IN SUS ...DISCUTAM CU TOTUL ALTFEL!!!...ORICE MANEVRA TRE FACUTA IN ECHILIBRU PERFECT, NU TRE SA TE BAZEZI PE FORTA FIZICA SA O REDRESEZI!!!.daca ai aplecat-o mai mult decat este aplecata pe cric...LA REVEDERE!!!...doar cu ajutor o redresezi!!!(pe loc, nu in mers)...in mers...o apleci si pana la scarite!!!

...ar mai fi si suzuki m 1800 r...un concept mai radical de power cruiser,mai puternic decat vtx1800 cu aprox25-30 cp,cauciuc spate lat de 240 !!!, la fel de grea, am testat-o,e mai putin manevrabila, dar ...mai aratoasa (ca power cruiser)...mai ieftina totusi ca honda ...9500 euro...cip...fata de 10.950

...alege cu grija! :lol: ...dar cred ca stii...intr-o singura motocicleta...nu regasesti tot ce-ti doresti!!!

 

multumesc pentru insight.

 

Eu as ramane la 1300 mai clasic, modelul cu aripi evazate, de"plimbare"

am fost si la yamaha sa vad noul xvs 1300, dar inca nu au pretul definit, si nici un exemplar in show room. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Rocketul nu e motor, e gadget. Si fara V nu are nici un farmec.

 

Ce e? :) :( :lol: :) :) :) :) :) :) :haha: :) :lol:

 

Eu stiam ca gadget-urile sunt niste chestii mici care vin deobicei ca accesorii la chestii mai mari. Asa cam cum ar fi un VN800 la un Rocket :grinbandit: :bigstar: :baldy:

 

V-urile sunt foarte misto, au un singur defect le lipseste un cilindru...

 

 

Rocket Captain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rocket-ul este un Speed Triple cu motorul alezat si facut "ciopar". Parerea mea... :grinbandit:

 

Daaaa? Cat sa alezezi la un un motor de 1 litru sa-l faci de 2.3 si cum sa faci "ciopar" dintr-un naked care e mama naked-urilor? :baldy: :bigstar:

 

Triple langa Rocket e ca si copilul cu mama de mana. Doua super mobre la categoria lor dare care nu au nici o legatura in afara de marca si de numarul de cilindrii.

 

Rocket-ul este un concept la care s-a lucrat sase ani de zile, iese de pe o linie de productie speciala si este o motocicleta speciala, 180 Nm de la 1800 rpm si 200 Nm de la 2500 rpm. 261 km/h viteza maxima limitata la 225. 1-100 in 3 secunde

 

Foarte multi fosti posesori de Valkyries ranjesc acum pe un Rocket. Si nu numai. HD a pierdut clienti de Road King sau Fat Boy, plus cei care aveau speed bikes si vroiau si un cruiser cu veleitati sportive. Cam asta e, un cruiser cu nerv si sunet demential.

 

Ca sa revinem la topic, ia-ti Suzuki Intruder 1800 (Boulevard M109) si ai raspuns la V-Rod sau Rocket, vezi link aici http://www.suzukivest.ro/motoare_versiuni.php?ID=15 VTX1300 de la Honda nu mi-as lua, da acum depinde de cat de inistit iti place sa te dai.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa? Cat sa alezezi la un un motor de 1 litru sa-l faci de 2.3 si cum sa faci "ciopar" dintr-un naked care e mama naked-urilor? :bigstar: :grinbandit:

 

Triple langa Rocket e ca si copilul cu mama de mana. Doua super mobre la categoria lor dare care nu au nici o legatura in afara de marca si de numarul de cilindrii.

 

Rocket-ul este un concept la care s-a lucrat sase ani de zile, iese de pe o linie de productie speciala si este o motocicleta speciala, 180 Nm de la 1800 rpm si 200 Nm de la 2500 rpm. 261 km/h viteza maxima limitata la 225. 1-100 in 3 secunde

 

Foarte multi fosti posesori de Valkyries ranjesc acum pe un Rocket. Si nu numai. HD a pierdut clienti de Road King sau Fat Boy, plus cei care aveau speed bikes si vroiau si un cruiser cu veleitati sportive. Cam asta e, un cruiser cu nerv si sunet demential.

 

Ca sa revinem la topic, ia-ti Suzuki Intruder 1800 (Boulevard M109) si ai raspuns la V-Rod sau Rocket, vezi link aici http://www.suzukivest.ro/motoare_versiuni.php?ID=15 VTX1300 de la Honda nu mi-as lua, da acum depinde de cat de inistit iti place sa te dai.

 

Bafta!

 

Rocketul e o motocicleta de c_acat care isi va dovedi nefiabilitatea in timp.

Iar Intrudeul de 1800 e o carenata. Cum dracu sa dau banii pe ceva, ca apoi sa ma apuc sa-l chopperesc, sa dau jos platsticele de pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...