Sari la conținut

Kawasaki Vulcan


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai baieti.... poate sa fie o membrana cu diametrul de 3 cm sa fie 60 euro??????? Oricum am cumparat o membrana pentru masini, si am facut un mix din ceea veche si asta :huh: . Functioneaza perfect (momentan), dar oricum vreau sa cumpar unu original, dar nu gasesc nici cum. Singurul pe care am gasit e de 60 euro :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,o intrebare: un ulei 15w-50 e bun pentru un vn 800A care bate 49.000 km,sau un 20w-50,merci

 

@iarba

ce-ai cu ea sa-i pui ulei de-ala inauntru?

chiar crezi ca e atat de uzat motorul sa fie nevoie de un ulei asa ca ala?

 

sfatul meu e sa-i pui ce scrie in carte si sa nu-ti faci vreun fel de griji. motoarele astea duc lejer 300.000 km daca ai un minim de grija de ele (gen uleiul de calitate la specificatiile fabricantului: 10W40 si-ai terminat balciul )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iarba

ce-ai cu ea sa-i pui ulei de-ala inauntru?

chiar crezi ca e atat de uzat motorul sa fie nevoie de un ulei asa ca ala?

 

sfatul meu e sa-i pui ce scrie in carte si sa nu-ti faci vreun fel de griji. motoarele astea duc lejer 300.000 km daca ai un minim de grija de ele (gen uleiul de calitate la specificatiile fabricantului: 10W40 si-ai terminat balciul )

sal,te cred,dar am 10w-40 in motor iar in 1200km mi-a papat 200ml de ulei ,am zis sa incerc cu unul mai gros

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde stii ca la papat?

sal,deci inaite de a face drumul de 1200km,nivelul la ulei pe fereastra era cu un milimetru peste nivel,am zis sa fie cind m-am intors era pe minim,am gresit cind am scris 200ml fix in jur de 200ml,tobele un pic afumate nu mult,ce sa zic motorul merge foarte bine,dar unde e uleiul daca nu la papat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,deci inaite de a face drumul de 1200km,nivelul la ulei pe fereastra era cu un milimetru peste nivel,am zis sa fie cind m-am intors era pe minim,am gresit cind am scris 200ml fix in jur de 200ml,tobele un pic afumate nu mult,ce sa zic motorul merge foarte bine,dar unde e uleiul daca nu la papat?

 

Salut

 

Intre momentul de oprire a motorului si momentul verificarii nivelului cat timp a trecut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,in jur de 2 ore,nu stiu ce sa fac sa contiui cu un 10w-40 sau unul mai grosut,merci

 

Uleiuri recomandate tip API SE,SF sau SG API SH sau SJ, JASO MA (luat din cartea tehnica)

viscozitate recomandata: SAE 10W-40

 

atasat diagrama de temperaturi minime si maxime

post-29000-1203424432_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,merci :cheers:

 

Nai pentru ce. Parerea mea e ca uleiul recomandat nu este degeaba recomandat. Daca chiar pierzi ulei, mai bine mergi cu motoreta la service. Dar eu zic sa mai verifici. Pierderea uleiului este influentata de mai multi factori.

 

Toate cele bune (ulei gratuit, copaci din cauciuc, etc :huh: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce marca de ulei folosesti?

 

<small>--- Mesaj completat în 21 Feb 2008 00:41 -------------</small><br/>ce marca de ulei folosesti?

 

Eu? :cheers: Habar n-am. Am mobra de 2 saptamini, si inca nu am schimbat ulei. Dar este in agenda. As dori sa fac curatenie generala la motor. Cred ca o sa bag si metabond. Iar ulei? inca nu am decis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga Motul, Valvoline daca gasesti de la producator, nu cacaturi de pe piata, Motorex.

 

Bunicu meu era un motociclist (nici nu avea permis pentru B ). El a zis ca daca bagi consumabile de calitate inalta, te va costa mult, dar daca nu faci, te costa si mai mult. Ungerea este extrem de importanta.

Editat de phoenix27
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@phoenix27 nu baga altceva in motor decat ulei, tie daca iti place friptura, o schimbi pe pietroaie?

 

@blackrider de ce ai pus ulei asa gros la vulcan? cand in carte e dat 10w40 ?

era motorul cu 150.000 km sau mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, gata. VN de 900 scrie pe mine. Da' acu' am o problema. Custom sau clasic? Stiu care-s diferentele, in mare, ma intereseaza pro / contra si daca stie cineva cu ce e diferita pozitia, ca au ghidonul si scarile diferite. Io sunt mai scurt, pe custom parca stau cam intins...

 

Scuze daca n-am nimerit bine locul unde sa intreb :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HELPPP

 

Caut membrana pentru carburator (item nr. 43028). Kawasaki Vulcan 1500 classis '2001'.

De se poate lua asa ceva? :) sau alte piese?

 

Mersi mult

acum studiez avantajele si dezavantajele vulcanului de 1500

daca te rog nu imi spui cat ti consumul la motorul tau de 1500 ca se vb tare mult pe tema asta

chiar nu m-ar deranja un 7 % dar mai mult nu e bine la drumuri lungi.

zaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum studiez avantajele si dezavantajele vulcanului de 1500

daca te rog nu imi spui cat ti consumul la motorul tau de 1500 ca se vb tare mult pe tema asta

chiar nu m-ar deranja un 7 % dar mai mult nu e bine la drumuri lungi.

zaha

 

Si eu sunt in faza de testare. Despre consum pot sa-ti zic ca ii place benzina tare de tot. Dar pana nu vine primavara, nu pot sa verific exact consumul. Pana atunci am un loc unde pot sa exersez manevrele si franarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt in faza de testare. Despre consum pot sa-ti zic ca ii place benzina tare de tot. Dar pana nu vine primavara, nu pot sa verific exact consumul. Pana atunci am un loc unde pot sa exersez manevrele si franarile.

azi a plecat frumosul meu vulcan de 800 e o senzatie sa il vezi plecand dupa 3 ani de prietenie, acum incepe perioada de cautare a altui motor eu am mers pe vn 1500 si imi place dar toata lumea povesteste ca e tare mare gurmand de aia mai ezi un pic totusi forma si aspectul motocicletei e superba si cred ca vn 1500 o sa fie alesul ,imi place modelul ala cu rosu si negru.

hai sa mai vb si te rog daca remarci ceva sa imi spui si mie .

cred ca o sa am timp im martie la sfarsit sa mergin germania sa il cumpariar pana atunci citesc ,ma documentez si ma dau cu speedul.

zaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Marian E. Stefanescu changed the title to Melcul vitezometrului/kilometrajului defect. Ma puteti ajuta sa gasesc unul SH/nou? Kawasaki Vulcan 400A/800A
  • IceLord changed the title to Kawasaki Vulcan

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...