Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

La inceput sunt bune motocicletele cat mai putin sportive. Eu am facut scoala pe GN 250 si faceam poligonul sub 2 minute. Cei cu Hornet stateau mult la 8-uri in general.

sunt muuuult mai grele Hornet ca GN 250 .... eu faceam opturile cu kawa er5 bine ... cand m-am urcat pe Hornet am pus piciorul jos de vreo cateva ori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

sunt muuuult mai grele Hornet ca GN 250 .... eu faceam opturile cu kawa er5 bine ... cand m-am urcat pe Hornet am pus piciorul jos de vreo cateva ori...

Am avut si eu probleme cu manevrele la viteza mica. Stateam prea in spate pe sa pe Er-6n, mainile imi erau intinse mai tot timpul iar cand intorceam o faceam cu tot corpul si asta ma dezechilibra. Stai cu ouale pe rezervor, bratele indoite si vezi daca e vreo diferenta, la mine a fost o revelatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primadata cand m-am suit pe un motor , cred ca se vedeau morcovii de la 10 KM. Aveam impresia ca esti ca pe ghiata:) Cum nu stau bine cum m-am dus . Dupa prima sedinta aveam febra musculara la maini :) Dupa aia am ajuns sa fac opturi si sa dau cu suportu de picioare de asfalt :) vine incet incet totul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine foarte mult de tine si de cat de temperat esti. Au mai fost multe topicuri pe aceasta tema. Eu am 23 de ani, 1.74 si 65 de kg. Mi-am luat din prima Ducati 750 SS. Multumesc lui D-zeu, insa nu am avut evenimente neplacute. Primul drum mai "serios" l-am facut in mai, cand aveam doar 500 de km facuti. Am plecat din Brasov spre Vama Veche. Aproape 1000 km dus-intors. Lamaia pusa sub numar si ochii beliti :D. Daca-ti iei un motor prea mic (atat ca putere cat si ca statura) ai sa te saturi de el dupa o luna de zile. Nu e practic sa il schimbi din 2 in 2 luni. Eu zic ca un motor de 600 de cm e mai mult decat ok. Vb colegului de mai sus. Uita-te dupa un Hornet daca vrei ceva naked. Daca vrei drum lung, un Hornet S e super pentru ca are si semicarena si te ascunzi dupa parbriz (la drum lung te omoara vantul daca nu ai dupa ce sa te feresti).

 

ducati 750ss chiar E motor de incepatori... pana mea, 65 de cai, nu e vreo racheta intercontinentala :)) in plus ciclistica buna si franele brembo iarasi ajuta un incepator! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este chiar cea mai importanta puterea maxima ci felul in care o transmite,livreaza la turatii mici-medii...pt incepatori este recomandat un motor fara reactii agresive la tragerea mansonului...unele motoare au cuplu mare de la turatii mici,altele te surprind dupa ce treci de o anumita plaja de turatie...

Nu este Ducati-ul o racheta intercontinentala pt tine,dar un incepator poate sa isi rupa capul si pe un GN de 125 daca nu stie ce face..

Editat de MZRider18
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu probleme cu manevrele la viteza mica. Stateam prea in spate pe sa pe Er-6n, mainile imi erau intinse mai tot timpul iar cand intorceam o faceam cu tot corpul si asta ma dezechilibra. Stai cu ouale pe rezervor, bratele indoite si vezi daca e vreo diferenta, la mine a fost o revelatie.

am patit asta la kawa er5... la inceput statea pe rezervor cu outele mele firave :))) dupa aia m-am dat mai in spate pt ca era cam incomod :)

 

nu este chiar cea mai importanta puterea maxima ci felul in care o transmite,livreaza la turatii mici-medii...pt incepatori este recomandat un motor fara reactii agresive la tragerea mansonului...unele motoare au cuplu mare de la turatii mici,altele te surprind dupa ce treci de o anumita plaja de turatie...

Nu este Ducati-ul o racheta intercontinentala pt tine,dar un incepator poate sa isi rupa capul si pe un GN de 125 daca nu stie ce face..

aici s-a vorbit ca un adevarat profesionist... cum se spune ... gazul este la mana ta dreapta... pusese cineva o poza cu o mobra si niste sageti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa fiu de ajutor sa mai temperez pe unii...dar oricum fiecare va face ce vrea si se va echipa cum vrea pe mobra.........intr-adevar mana dreapta si creierul dicteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, dupa cum scrie si in titlu sunt un proaspat incepator si as avea nevoie de cateva sfaturi de la voi.Vechea poveste ca la toti ce motor si ce echipament sa aleg.Motorul ma intereseaza sa franeze si sa manevreze cat mai bine mai ales ca sunt incepator si nu vreau sa am probleme cu accidentele.imi plac foarte mult cele sport exemplu kawasaki ninja 250r.pentru inceput as vrea unul de 250 si dupa unul de 600.la echipamente am citit foarte mult si sincer nu stiu ce sa aleg.ma intereseaza mai multa protectie si mai putine fite.toate echipamentele au protectie in ele?bani pe care ii duspun pentru motor si echipament ar fi undeva la 3000 euro.am citit pe forum ca ar conta si inaltimea la un motor.eu am 1.85.va multumesc tuturor pentru sfaturi

Editat de geopantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți sa îți iei direct de 500-600 dacă nu mai ești la rebel :) de 250 o sa te saturi repede. De frânat vă trebui sa înveți tu ca motoarele nu excelează iar la banii aia și Pt moto și Pt echipament nu știu dacă găsești cu abs. Ți-aș recomanda cu abs totuși. În rest alege care îți place mai mult. Nu contează ce tip/marca e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SS pentru inceput? nu iti mai ajung gagicutele? :)) de ce nu un naked?te trantesti cu el nu plangi asa tare nu se sparge carenajul.

Iar daca ai ideea fixa pentru un ss poti alege din urmatoarele modele:

Kawasaki ninja 250r care este foarte populara

kawasaki-ninja-250r.jpg

 

 

Honda CBR 250r

Honda-CBR-250R-1.jpg

 

 

Hyosung tot de 250r

 

2012-Hyosung-GT250R-Red.jpg

 

Daca as fi in locul tau din astea as alege,dar deci DAR pentru low buget si zici ca vrei si echipament mai sunt si altele,de cmc mai mari dar nu prea nervoase,tot pentru incepatori si putin mai vechiute,cum ar fi:

 

Kawasaki GPZ de 500

Kawasaki-GPz_400R-1989.jpg

 

 

Foarte bun motorul si ieftin.

 

 

Suzuki gs500r

GS_500_FK8_K8_08_1.jpg

 

Si multe altele acum depinde ce vrei

Editat de MasTerShoT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...