Sari la conținut

Ce e motociclistii si ce vrea ei ?


Leon
 Share

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Leon a spus:

Din pacate, ne-am mai imputinat.

Anul asta (2022) au fost multe accidente moto soldate cu RIP sau vatamari grave.

:((

și pe cei proaspăt intrați în pâine" nu i numeri.....

scolile moto sunt pline de BRAVI oșteni'.....

sa fie școală cât mai aproape de casa, cât mai ieftină,.....CATI SE INTREABA SI DE CALITATE????

stii cat durează o școală auto /moto afara.....și ce fac acolo?

oricum....numatul accidentelor este dat și de NUMARUL celor care circula și de sistemul prost care permite prea multor animale analfabete și moși senili sa circule pe drumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 5 minute, ianachim a spus:

și pe cei proaspăt intrați în pâine" nu i numeri.....

scolile moto sunt pline de BRAVI oșteni'.....

Ai dreptate, am uitat învăţăceii... Scolile moto sunt pline.

Chiar am vazut ca unii comenteaza ca se face doar proba practica si ca ar vrea si teorie (acum 20 ani, era invers...stateai 2 ore sa iti vina randul sa faci poligon 5 minute).

 

La calitate nu se gandeste nimeni...toti vor plasticul in buzunar ca sa se dea cat mai repede.

Pe Ryde sunt multi care intreaba daca e legal sa se dea pana le vine carnetul prin Posta (nu mai au rabdare 1-2 zile).

E plin de Rossi pe strazi (majoritatea viseaza la vitezane si chiar ma sperie ca multi prefera sa isi ia un R1 hartanit din 2000, decat un nacked cu peste 10 ani mai tanar, la aceeasi bani sau chiar mai ieftin).

 

 

Acum 3 minute, Asimplu a spus:

...Unul pe care-l intereseaza sa invete, invata pe cont propriu mai mult decat il poate invata orice scoala.

Este grav, totusi, ca testele medicale si psihologice sunt facute la misto. De unde stiu? Pai am o cunostinta care are B-ul si si-a luat A-ul acum 4 ani, desi el are un ochi de sticla.

 

Corect.

Nu stiu cum e treaba cu ochiul, dar poate sa fie legal...Cred ca nu risca nimeni sa se aleaga cu dosar penal (oricata spaga i-ar da nenea cu dizabilitatile). 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Asimplu a spus:

@ianachimEste vorba si de oameni. Unul pe care-l intereseaza sa invete, invata pe cont propriu mai mult decat il poate invata orice scoala.

Este grav, totusi, ca testele medicale si psihologice sunt facute la misto. De unde stiu? Pai am o cunostinta care are B-ul si si-a luat A-ul acum 4 ani, desi el are un ochi de sticla.

 

Poate e bionic și vede full HD cu el! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 10/18/2022 at 10:56 AM, ianachim said:

stii cat durează o școală auto /moto afara.....și ce fac acolo?

 

El poate nu știe, dar știu eu.

Am permise obținute din alte țări, se pot vedea, sunt încă valabile pentru că nu am permis din România.

Poți face școala și în două săptămâni și în șase luni, după disponibilitatea cursantului. Ce se face? E puțin diferit de la țară la țară, dar nu cu mult diferit față de România (așa cum am zis, nu am făcut școala aici dar am un amic instructor moto și mai trec pe la el din când în când - locul este la Ilioara unde sunt mai multe școli moto).

Două exemple:

- Olanda, poligonul este asemănător cu România, în traseu se iese cu instructorul pe motocicletă separată. Examenul constă în diferite probe în poligon, alese de examinator (e.g. slalom, frânare de urgență) și traseu unde primești instrucțiunile prin radio, examinatorul merge în urma ta.

- Israel, poligonul asemănător cu România, dar poate fi diferit de la un oraș/district la altul, numai că peste tot se face cu maximum 8-10km/h, tocmai pentru a pregăti viitorul motociclist/scuterist să nu meargă ca ghiolbanul printre mașinile oprite la semafor (cu viteză mai mare te pică). La traseu instructorul iese pe motocicleta lui și merge în față fiind urmat de cursanți. La examen poligonul se dă integral, traseul ca la antrenament, cursanții fiind urmați de examinator.

 

Mai știu și din alte țări dar nu mai am permisele valabile.

 

Bottom line: instructorii și școlile sunt aproape la fel peste tot, interesul lor este să ia bani și să-i pregătească pe cursanți să treacă examenul - asta pentru că rata de promovabilitate este importantă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, Kagemusha a spus:

 

El poate nu știe, dar știu eu.

Am permise obținute din alte țări, se pot vedea, sunt încă valabile pentru că nu am permis din România.

Poți face școala și în două săptămâni și în șase luni, după disponibilitatea cursantului. Ce se face? E puțin diferit de la țară la țară, dar nu cu mult diferit față de România (așa cum am zis, nu am făcut școala aici dar am un amic instructor moto și mai trec pe la el din când în când - locul este la Ilioara unde sunt mai multe școli moto).

Două exemple:

- Olanda, poligonul este asemănător cu România, în traseu se iese cu instructorul pe motocicletă separată. Examenul constă în diferite probe în poligon, alese de examinator (e.g. slalom, frânare de urgență) și traseu unde primești instrucțiunile prin radio, examinatorul merge în urma ta.

- Israel, poligonul asemănător cu România, dar poate fi diferit de la un oraș/district la altul, numai că peste tot se face cu maximum 8-10km/h, tocmai pentru a pregăti viitorul motociclist/scuterist să nu meargă ca ghiolbanul printre mașinile oprite la semafor (cu viteză mai mare te pică). La traseu instructorul iese pe motocicleta lui și merge în față fiind urmat de cursanți. La examen poligonul se dă integral, traseul ca la antrenament, cursanții fiind urmați de examinator.

 

Mai știu și din alte țări dar nu mai am permisele valabile.

 

Bottom line: instructorii și școlile sunt aproape la fel peste tot, interesul lor este să ia bani și să-i pregătească pe cursanți să treacă examenul - asta pentru că rata de promovabilitate este importantă.

o sa rog un amic care sta în Franța sa ne povestească...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...