Sari la conținut

Ce e motociclistii si ce vrea ei ?


Leon
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 83
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 17.03.2022 la 11:33, Leon a spus:

Mai e careva pe-aici care crede ca toba zgomotoasa salveaza vieti ?

 

Ar putea salva vieti... Dar, doamne... cate vieti ar putea fi salvate daca am sti dracu' sa mergem cu motocicleta si sa nu spargem tambalul la cea mai mica eroare in trafic... a noastra sau al altor participanti la trafic. Sau daca am investi in ceva cursuri de perfectionare in manevrarea motocicletei... pe langa simpla scoala de soferi... 

Da, ar fi ceva. Doar ca multi sunt deja Dumnezei cand isi trag casca pe pac. Mama lor de conservari... de trotinetisti... de pietoni... 

Nu? sau... 

decat zic. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2022 la 10:36, Alexandru Boros a spus:

...Dar, doamne... cate vieti ar putea fi salvate daca am sti dracu' sa mergem cu motocicleta si sa nu spargem tambalul la cea mai mica eroare in trafic... a noastra sau al altor participanti la trafic. Sau daca am investi in ceva cursuri de perfectionare in manevrarea motocicletei... pe langa simpla scoala de soferi... 

Da, ar fi ceva. Doar ca multi sunt deja Dumnezei cand isi trag casca pe pac. Mama lor de conservari... de trotinetisti... de pietoni... 

Intamplarea face ca azi sa aflu de la o colega, cazul unui pusti de aprox. 20 ani, care a cedat si a dat motorul pentru o tura unei rude (40+ ani) cu ceva alcool la bord dar fara carnet (categoria A). Ala a cazut, si-a spart bostanul, +rupt maini si picioare, ajuns la urgente. Ce sa mai, a avut noroc ca a scapat cu viata, dar se lasa cu niste dosare penale si spitalizare multa...

Ghinion, prostie si inconstienta in doze egale!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten cu doi băieți, unul are A1 (a mers mult pe mobra de A plin, fără permis, o perioadă scurtă pe mobre de 125), nu le-am dat să meargă nici un metru cu mobrele mele. Am avut un dosar penal, nu mai vreau încă unul.

Nu dau mobra decât celor care au A și în care am încredere (strict combinația asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A dat unul peste mine și eu n-am avut tatăl și fratele cu relații. Am mai discutat. Și nici camera nu era montată pe bord.

A, eu am fost accidentat, mie mi-au făcut dosar pentru autovatamare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Lucian_M a spus:

....eu am fost accidentat, mie mi-au făcut dosar pentru autovatamare.

Si daca de exemplu cadeai singur cu motorul in fata casei/blocului si te accidentai, tot asa se procedeaza (iti iau carnetul si intocmesc un dosar pentru autovatamare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

doar daca suni la 112....

sau vreun vecin "bunavoitor' suna :)

Nu e obligatoriu. E suficient sa ajungi la Urgente(spital). Suna ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Leon a spus:

E suficient sa ajungi la Urgente(spital). Suna ei...

 

Doar daca spui ca ai cazut cu motocicleta. Daca zici ca erai cu rolele in parc, nu e problema.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, TETEA. a spus:

 

Doar daca spui ca ai cazut cu motocicleta. Daca zici ca erai cu rolele in parc, nu e problema.

 

Corect. Dar daca nu te poti deplasa si te gaseste salvarea langa motor cu casca pe cap, e cam greu sa le explici ca de fapt erai cu rolele....   :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, apriliacluj a spus:

daca te gaseste asa salvarea, sigur cineva a sunat deja la 112....

Pai cam asa se procedeaza cand cineva e ranit si nu poate sa mearga pe propriile picioare...suni la salvare (tu sau un trecator binevoitor).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, robert23mg a spus:

Motociclistii ie uoameni si vrea mult timp pentru hoinareala.

 

Amin!*

 

 

 

 

 

 

* si multi bani pentru benzina! :D 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Leon a spus:

Si daca de exemplu cadeai singur cu motorul in fata casei/blocului si te accidentai, tot asa se procedeaza (iti iau carnetul si intocmesc un dosar pentru autovatamare).

Chiar și cu bicicleta. Legi interesante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, robert23mg a spus:

Usor usor am ajuns la ce sunt motociclistul si ce NU vrea el :))
Motociclistii ie uoameni si vrea mult timp pentru hoinareala. (pt ontopic)

Ai dreptate! 

Acum 29 minute, Lucian_M a spus:

Chiar și cu bicicleta. Legi interesante.

Cu bicicleta nu stiam...

In cazul asta banuiesc ca daca e sa cazi pe scari sau daca (mergi pe strada si) te impiedici de bordura si dai cu dovleacul de asfalt, se aplica aceeasi procedura ...!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea asta se aplica tuturor evenimentelor produse pe drumurile publice, deci implicand (auto)vehicule ce se pot deplasa legal pe drumul public. Daca pici pe scari in beci la bunica sau te impiedici de bordura ca pieton, nu se aplica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Leon a spus:

Ai dreptate! 

Cu bicicleta nu stiam...

In cazul asta banuiesc ca daca e sa cazi pe scari sau daca (mergi pe strada si) te impiedici de bordura si dai cu dovleacul de asfalt, se aplica aceeasi procedura ...!?!

 

Se foarte aplica cu bicicleta... am patit eu :)) 

Cazut urat, ajuns acasa... rani destul de urate, chemat ambulanta si explicat. Spital... explicatii... radiografii... Dupa ce am iesit de la radiografie ma astepta un nenea militian... i am spus patania si imi zice ca trebuie sa dau o declaratie pentru a putea demara procesul de deschidere a dosarului de cercetare. 

Mi am reamintit subit ca eram in parc in momentul in care am cazut cu bicicleta.... si nu pe podul Grant cum imi aminteam eu in urma impactului... Asadar, atentie la ce si cum va amintiti... 

Daca nu stiti sigur cum ati cazut, e mai bine sa va sunati avocatul si sa il rugati sa va aminteasca modul in care ati cazut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.05.2022 la 13:22, apriliacluj a spus:

si rock, si bere, si pixxda, si cartofi pai :) :)

Da', motociclizdele ce-or vrea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator goe 75

Aparent, motociclistii sunt de doua feluri : salbatici si domestici,aka forumisti/foru-mistici.

 

Se pare ca astia forumistici au un singur scop in viata si anume sa faca motociclitul sa para mult mai complicat decat este in reitate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, goe 75 a spus:

Aparent, motociclistii sunt de doua feluri : salbatici si domestici,aka forumisti/foru-mistici.

 

Se pare ca astia forumistici au un singur scop in viata si anume sa faca motociclitul sa para mult mai complicat decat este in reitate.

 

Perfect de acord.

De ani de zile am observat ca aia care-si dau cel mai des cu parerea (si sunt de obicei si foarte vehementi), se plimba rar sau deloc cu mobrele...

(hai sa le zicem "motociclisti de duminica", intotdeauna mi-a placut cum suna).

:)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...