Sari la conținut

Școala moto În București?


Postări Recomandate

Relax, cumatra e o feminista d-aia pe sistemul "Zoe, fii barbata!" Pana si eu, care am facut franceza si germanala scoala stiu ca guys ala se foloseste inclusiv cand e vorba de un grup amestecat de femele si masculi.

Revenind la subiect, mai bine ceri o recomandare de instructor, decat de scoala, la scoli instructorii se tot schimba.Personal nu pot sa te ajut decat cu sfatul asta, fiind trecuti vreo 15 ani de cand n-am mai avut contact cu vreunul.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, gabisica a spus:

merci :)) 

guys in general...u know...:D:)) dar touche

 

Do not worry  ,e ok.. în poligonul ala de la AmI în electronicii sunt vreo 3 scoli moto.. eu nu știam și ma înscriesem telefonic la AMI dar cand am ajuns în poligon m-am dus la primul care mi-a ieșit în cale și l-am rugat sa îmi spună cinstit dacă am înclinații sau nu..neștiind ca nu e de la AMI , ba mai mult eu insistam ca m-am înscris telefonic...anyway, era primul din poarta poligonul și m-am jucat vreo 30 min ca să îmi zică ca e ok sa fac scoala..nu sunt prafao 😀..eu aveam ceva emoții ca nu am avut bicicleta la viata mea ..ca să înțelegi.

M-a direcționat omul la AMI ca acolo eram înscrisă și am cunoscut destui instructori foarte zen și deschiși la minte..asta se întâmplă în 2018..nu cred ca s-au schimbat lucrurile de atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Școala moto În București?
  • 2 weeks later...
La 22.07.2022 la 22:50, Speedy.K a spus:

Relax, cumatra e o feminista d-aia pe sistemul "Zoe, fii barbata!" Pana si eu, care am facut franceza si germanala scoala stiu ca guys ala se foloseste inclusiv cand e vorba de un grup amestecat de femele si masculi.

Revenind la subiect, mai bine ceri o recomandare de instructor, decat de scoala, la scoli instructorii se tot schimba.Personal nu pot sa te ajut decat cu sfatul asta, fiind trecuti vreo 15 ani de cand n-am mai avut contact cu vreunul.

Succes!

Multumesc pentru raspuns!

La 22.07.2022 la 23:21, Flower-Power a spus:

Do not worry  ,e ok.. în poligonul ala de la AmI în electronicii sunt vreo 3 scoli moto.. eu nu știam și ma înscriesem telefonic la AMI dar cand am ajuns în poligon m-am dus la primul care mi-a ieșit în cale și l-am rugat sa îmi spună cinstit dacă am înclinații sau nu..neștiind ca nu e de la AMI , ba mai mult eu insistam ca m-am înscris telefonic...anyway, era primul din poarta poligonul și m-am jucat vreo 30 min ca să îmi zică ca e ok sa fac scoala..nu sunt prafao 😀..eu aveam ceva emoții ca nu am avut bicicleta la viata mea ..ca să înțelegi.

M-a direcționat omul la AMI ca acolo eram înscrisă și am cunoscut destui instructori foarte zen și deschiși la minte..asta se întâmplă în 2018..nu cred ca s-au schimbat lucrurile de atunci.

Super. Am sa contactez luni sau marti:D sper sa fie cu noroc !! Merci inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salut. Ca sa nu mai deschid alt topic, am sa cer aici cateva informatii despre scoala moto. Asta fiindca nu mai stiu care e procedura/metodologia in zua de azi (probabil s-a schimbat de cand am facut eu scoala, prin 2010).

 

Am un prieten care a luat legatura cu Scoala Moto Louis, evident pentru obtinerea permisului categoria A. Pretul 2000 ron. Bun, zis si facut, s-a inscris telefonic.

 

Fara a incepe cursurile practice (din ce am inteles au avut ceva curs teoretic online), cei de la scoala i-au spus ca inainte faca vreo sedinta de condus, trebuie sa se duca la ei la sediu, sa dea examen teoretic (identic cu cel de la politie, acelasi barem/criteriu de trecere) si sa mai plateasca inca 600 ron pt acest examen :huh:. Ceea ce mie sincer mi s-a parut total aiurea. Adica pretul stabilit de la inceput este unul, nu lasi omul sa se suie macar 1 min pe moto, dar ii mai ceri bani ca sa-l "examinezi" tu teoretic. Wtf ?! 

 

De aceea intreb pe cei care ati facut scoala recent (sau poate cunoasteti pe cineva care a facut), asa se procedeaza acum ? Dai examen teoretic la scoala inainte sa incepi sedintele de condus ? Asa e la..toate ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ovi_ice said:

Dai examen teoretic la scoala inainte sa incepi sedintele

Var-miu tocmai face la Moto Louis, a sustinut un examen teoretic in cadrul scolii si acum face partea practica. N-am auzit sa-l fi costat acel examen in plus.

 

Poate prietenul tau a vrut sa plateasca in rate si ceea ce i s-a cerut a fost de fapt o rata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ovi_ice said:

De aceea intreb pe cei care ati facut scoala recent (sau poate cunoasteti pe cineva care a facut), asa se procedeaza acum ? Dai examen teoretic la scoala inainte sa incepi sedintele de condus ? Asa e la..toate ? 

Cel mai bine ar trebui sa te lamureasca @Speedy.K.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ovi_ice a spus:

Salut. Ca sa nu mai deschid alt topic, am sa cer aici cateva informatii despre scoala moto. Asta fiindca nu mai stiu care e procedura/metodologia in zua de azi (probabil s-a schimbat de cand am facut eu scoala, prin 2010).

 

Am un prieten care a luat legatura cu Scoala Moto Louis, evident pentru obtinerea permisului categoria A. Pretul 2000 ron. Bun, zis si facut, s-a inscris telefonic.

 

Fara a incepe cursurile practice (din ce am inteles au avut ceva curs teoretic online), cei de la scoala i-au spus ca inainte faca vreo sedinta de condus, trebuie sa se duca la ei la sediu, sa dea examen teoretic (identic cu cel de la politie, acelasi barem/criteriu de trecere) si sa mai plateasca inca 600 ron pt acest examen :huh:. Ceea ce mie sincer mi s-a parut total aiurea. Adica pretul stabilit de la inceput este unul, nu lasi omul sa se suie macar 1 min pe moto, dar ii mai ceri bani ca sa-l "examinezi" tu teoretic. Wtf ?! 

 

De aceea intreb pe cei care ati facut scoala recent (sau poate cunoasteti pe cineva care a facut), asa se procedeaza acum ? Dai examen teoretic la scoala inainte sa incepi sedintele de condus ? Asa e la..toate ? 


Bai baieti, reveniti-va! Cum o sa fie 600 de lei examenul teoretic cu scoala?! Asa raspandesc unii tot felul de zvonuri aiurea!

Cei 600 de lei sunt prima rata din costul total al scolii. Scoala se poate plati in trei rate, prima 600 si restul pe parcursul efectuarii sedintelor impartit in doua jumatati, pe la sedinta 3-4 si pe la 8-9.

La orice scoala orice elev are de platit asa:

* Costurile scolarizarii (cei 2000 in maxim trei rate) la scoala la care face cursurile

* Taxa de examen  (400 ) la scoala cu care da examen, pentru ca avem elevi care fac scoala la o scoala din Bucuresti, dar se duc, de ex, la Vaslui sa dea examenul pentru ca acolo au domiciliul

* contravaloarea vizitei medicale si a avizului psihologic necesare inainte de a incepe cursurile practice ( pret in functie de clinica la care le face)

* contravaloarea permisului nou (nu mai stiu cat e) la DRPCIV

 

Asta e tot.

 

A, si mai au de platit eventuale sedinte suplimentare de poligon sau trafci cei care nu reusesc sa fie buni de iesit pe strada sau de examen dupa cele normal incluse in pachetul de scolarizare, dara asta e alta discutie.

Acum 7 ore, ovi_ice a spus:

?

 

De aceea intreb pe cei care ati facut scoala recent (sau poate cunoasteti pe cineva care a facut), asa se procedeaza acum ? Dai examen teoretic la scoala inainte sa incepi sedintele de condus ? Asa e la..toate ? 


Da, la scolile care se respecta asa e procedura. Mai mult decat atat, inainte de prima sedinta de iesit in trafic eu ii mai verific o data sa vad daca stiu chestiile de baza si daca au probleme mari nu ies cu ei decat dupa ce le invata. Mai ales cu pustii de A1 sau cu cei care mai maturi care n-au permis de B.

Acum 5 ore, The Flying Dutchman a spus:

👍

Sper sa fie un instructor la fel de bun pe cat are gura de mare pe aici.:P

Probably the best moto trainer in the world, vorba lu' Carlsberg.

Si cel mai modest, desigur!

Acum 5 ore, Radu Andrei Gabriel a spus:

Este, este! Numai cuvinte de lauda la adresa lui :)


Spre binele meu sper sa nu fi fost ironie... 🤪😜🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru raspunsuri.

 

I-am zis sa-mi dea si mie mailul trimis de scoala si de acolo e 95% clar ca cei 600 ron sunt parte din costul total al scolarizarii (2000 ron). Sincer nu inteleg cum de a inteles el altfel :mellow:.

In fine, i-am transmis si faptul ca nu se va sui pe moto pana ce nu da examenul teoretic (desi asta e putin cam ciudat pt cine are deja B-ul).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Radu Andrei Gabriel a spus:

Nu, nu, nu e ironie . 😀 Asa zice el, ca esti foarte bun :)


Multumesc, apreciez. Zi-i sa-mi spuna si mie cand ne vedem care e, sa stiu si eu cui datorez multumiri pentru reclama! Si sa dau si o bere! De fapt si la tine una, ca mi-ai ridicat cota pe forum! Sa traiesti!

Acum 4 minute, ovi_ice a spus:

Mersi pentru raspunsuri.

 

I-am zis sa-mi dea si mie mailul trimis de scoala si de acolo e 95% clar ca cei 600 ron sunt parte din costul total al scolarizarii (2000 ron). Sincer nu inteleg cum de a inteles el altfel :mellow:.

In fine, i-am transmis si faptul ca nu se va sui pe moto pana ce nu da examenul teoretic (desi asta e putin cam ciudat pt cine are deja B-ul).

 


N-ai idee cati posesori de permis au impresia ca trebuie sa opreasca la trecere doar daca a pus pietonul piciorul pe carosabil! Sau cati habar n-au cand avem treaba sau nu cu pietonii care sunt pe celalalt sens de mers. Sau ca benzile se numara incepand de la bordura, nu de la axul drumului. Sau ca la schimbarea benzii de pe unu pe doi trebuie sa acorde prioritate celor care circula pe banda doi.

Etc, etc etc.

Cand ai permis de zece ani ajungi sa mergi ilegal mare parte din timp, sofereste, cum se spune. Si in examen conteaza. Ca sa nu mai vorbim ca instructorul isi pune viata in mana elevului, ca nu e ca la auto unde ai comenzi duble si volanul la indemana. E un pic mai complicat... Innfine, riscurile meseriei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

33 minutes ago, Speedy.K said:

Si sa dau si o bere!

Berea sa o dea el dupa ce-si ia permisul :)  Mai multe chiar, nu ma supar :)

 

49 minutes ago, ovi_ice said:

e putin cam ciudat pt cine are deja B-ul

 

Sunt enorm de multi cu B-ul care nu stiu sa citeasca sau sunt analfabeti functionali. Si Speedy are dreptate, am fost si eu in situatia respectiva (B de 30 de ani si aprox un milion de km plus sau minus) iar cand am iesit in traseu cu moto am fost un dezastru. Dadeam prioritate in functie de judetul din care era masina aflata pe drumul prioritar sau in functie de partidul in care era inscris soferul (fiind intr-un oras mic, ii stiam).  Iar pietonii se vad complet diferit de pe motocicleta fata de cum ii vezi din auto. La simularea de examen am luat 11/20. Si toate astea in conditiile in care cazierul meu rutier este curat de vreo 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 hours ago, ovi_ice said:

Mersi pentru raspunsuri.

 

I-am zis sa-mi dea si mie mailul trimis de scoala si de acolo e 95% clar ca cei 600 ron sunt parte din costul total al scolarizarii (2000 ron). Sincer nu inteleg cum de a inteles el altfel :mellow:.

In fine, i-am transmis si faptul ca nu se va sui pe moto pana ce nu da examenul teoretic (desi asta e putin cam ciudat pt cine are deja B-ul).

 

Tot la Moto Louis am făcut şi eu. Cum s-a zis şi mai sus, cei 600 lei reprezintă prima rată. Asta scrie şi pe site. 

 

image.thumb.png.91eb77941ba60f079949a6286c4b2ec3.png

 

Doi la mână, şcoala începe cu partea teoretică, online. Am avut câteva şedinţe pe skype, apoi am fost invitat la sediu pentru examinare. În funcţie de rezultat, intri la poligon sau mai rămâi pentru pregătirea teoretică. Nu contează ce ai deja, eu am B;C;E de mulţi ani şi n-am comentat. 

 

Baftă colegului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...