Sari la conținut

Cum trebuie sa procedez daca schimb motorul motocicletei?


Eduard 650
 Share

Postări Recomandate

Acum 25 minute, florinelu07 a spus:

Adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Acum 32 minute, Eduard 650 a spus:

Salutări! Motorul de pe SV650 ul meu s a stricat de tot. Trebuie înlocuit motorul. Cu montarea noului motor ma poate ajuta un prieten. Ce trebuie sa fac ca sa imi treaca noua serie de motor in carte? 

Asta e misto, prietenul ala e atelier autorizat? :)

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Eduard 650 a spus:

Nu cred. Mi a zis ca motorul este piesa de schimb si doar ma duc la rar si imi schimba seria fara problema 

Hai ca esti simpatic. TU AI CITIT CE SCRIE IN ARTICOLUL POSTAT DE RAR PE SITE? Ala de ti l-a dat colegul? eu ti-am facut copy paste de acolo.

Deci lasa ce zice amicul tau, ITI TREBUIE ADEVERINTA DE LA ATELIER AUTORIZAT ca ei au inlocuit motorul. Deci iti trebuie o hartie, indiferent cine monteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca e greu cu link-urile, asadar copy-paste de la https://www.rarom.ro/?p=655
 

Citat

 

Registrul Auto Român R.A. » Întrebări frecvente » Cum să procedez dacă doresc să schimb motorul vehiculului?

 

Conform Ordinului ministrului transporturilor, construcţiilor şi turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărţii de identitate şi certificarea autenticităţii vehiculelor rutiere – RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie să se menţină cel puţin acelaşi nivel al emisiilor poluante. […]

Dacă se înlocuieşte motorul unui autovehicul, este necesară prezentarea la Registrul Auto Roman pentru efectuarea modificării cărţii de identitate. Cel mai simplu este să se monteze un motor identic cu cel anterior, adică unul care are acelaşi cod motor cu cel menţionat în cartea de identitate. În acest caz la R.A.R. se verifică doar aspecte legate de fixarea noului motor, dacă au fost păstrate elementele pentru reducerea poluării (catalizator, sonda lambda etc.) şi se realizează testul de poluare specific unei inspecţii tehnice.

 

Dacă se montează un motor diferit, autovehiculul va fi reomologat, iar în cazurile în care noul motor are performanţe mult diferite faţă de cel iniţial (putere mai mare, configuraţie diferită care presupune reamplasarea suporţilor motorului etc.) se efectuează probe specifice în cadrul Laboratorului de încercări pentru securitate rutieră al R.A.R., inclusiv cele legate de stabilirea normei de poluare a vehiculului, în noua configuraţie.

 

Menţionăm că modificările vehiculelor înmatriculate în România ce determina omologarea acestora se pot efectua numai în ateliere specializate, autorizate conform legislaţiei în vigoare. Lista de ateliere autorizate le găsiţi la sediul oricărei reprezentanţe R.A.R. sau la adresa www.rarom.ro.

 

Actele necesare sunt:
– act identitate deţinător vehicul;
– cerere activitate R.A.R. (cererea se va completa olograf de către solicitant pe propria sa răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);
– carte de identitate vehicul;
– adeverinţa din partea atelierului autorizat care a efectuat înlocuirea motorului.

Informaţii suplimentare se pot obţine la tel.: 021/9672 (*tarif normal RCS & RDS)

 

 

Daca l-a inlocuit "un prieten" sau "in regie proprie", e necesara reomologarea practic.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Eduard 650 said:

Nu cred. Mi a zis ca motorul este piesa de schimb si doar ma duc la rar si imi schimba seria fara problema 

 

Asta era candva, daca puneai acelasi tip de motor nu era necesar sa fie schimbat in service autorizat dar de ceva ani s-a schimbat procedura si trebuie montat in service autorizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai seria motorului vechi trecuta in carte? Intreb pentru ca mai sunt norocosi (am fost si eu la un moment dat, la un Renault) carora nu au putut citi seria la RAR si au trecut la observatii "fara serie motor".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...