Sari la conținut

Yamaha NMax 155, md.2022


Rares42
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mi se pare foarte bun pret pentru revizii (mai ales la reprezentanta) si consumul incredibil de mic!
Să-l stăpânești sănătos si fără incidente ! 
 

Eu mi am luat in toamna un majesty 400 (din2005) și m a surprins costul mare al reviziei si consumul care e cam de 4.5%, dar tot îmi pare rău ca nu l am luat acum mai mulți ani. 

Mi se pare oricum genial un scuter pentru

1. timpul la mai putin de jumătate fata de cel cu mașina pentru aceeași distanța 

2. consumul la sfert fata de mașina (in cazul tău)

3. timpul câștigat pentru ca nu mai cauți loc de parcare 

4. Faptul ca nu mai plătești loc de parcare pentru ziua întreaga la munca

5. Fata de motor nu schimbi mereu vitezele

6. Nu Strici pantofii de la schimbător :)

7. ai loc suficient sub sa sa lași laptopul si la birou casca 

 

Din păcate noi nu i înțelegem pe italieni si suntem prea mândri sa lăsam mașina acasă ( la munca am destui care zic ca ei n ar lasă confortul din mașina pentru nimic sa meargă cu un trocarici + cineva care zicea ca pari sarac dacă mergi cu așa ceva :))))

 

Și foarte important clima in Italia le permite o perioada mai mare din an pe 2 roti fata de cea din Ro

 

 

Editat de B399ACT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B399ACT a spus:

cineva care zicea ca pari sarac

Păi asta e totul la noi, să pari pe barosăneală și dacă ești rupt în cwr! Și pe locul 2 să o arzi pe 🔑 cu un trocarici destinat mersului în oraș și puțin vai vânjos decât o mobra haihui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca or sa dea astia legea sa ai dreptul sa conduci cu B-ul si 125 ma gandesc sa or sa se mai schimbe lucrurile prin Romania, mai ales ca nu prea mai ai nici unde sa parchezi fara sa platesti.
 
Eu nu am mers in viata mea pe un 50cmc, care e limitat la 45kmh parca, dar imi povestea un coleg ca e mega enervant prin bucuresti pentru ca:

-te strecori printre masini si pleci primul de la semafor dar pana la urmatorul semafor te depasesc toti cu 60-65 la ora si o fac si trecand f aproape pe langa tine si dupa aia la urmatorul semafor iar trebuie sa filtrezi toata coloana.
Asa un 125 rezolva problema cu pleci primu si ajungi primu, ca poti merge lejer cu 70 intre semafoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Sudsemnatu a spus:

daca or sa dea astia legea sa ai dreptul sa conduci cu B-ul si 125 ma gandesc sa or sa se mai schimbe lucrurile prin Romania, mai ales ca nu prea mai ai nici unde sa parchezi fara sa platesti.
 
Eu nu am mers in viata mea pe un 50cmc, care e limitat la 45kmh parca, dar imi povestea un coleg ca e mega enervant prin bucuresti pentru ca:

-te strecori printre masini si pleci primul de la semafor dar pana la urmatorul semafor te depasesc toti cu 60-65 la ora si o fac si trecand f aproape pe langa tine si dupa aia la urmatorul semafor iar trebuie sa filtrezi toata coloana.
Asa un 125 rezolva problema cu pleci primu si ajungi primu, ca poti merge lejer cu 70 intre semafoare.

Exact asta e motivul pt care am vândut Kymco-ul de 49cc, am făcut școala pt A și apoi cumpărat Nmax-ul. Și cu Nmax-ul de 155cc ajungi repede la 60-70km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

În București la ore de vârf nu sunt spații mari rămase libere între semafoare. Ba chiar se și blochează intersecții de la coloanele blocate.

Orice scuter este folositor.

Ba chiar cu bicicleta ajung de multe ori mai repede, pentru că o mai iau și pe trotuare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, B399ACT a spus:

Și foarte important clima in Italia le permite o perioada mai mare din an pe 2 roti fata de cea din Ro

 

 

 

Hai ca pana acum este o iarna blanda, merge si la noi pe scuter/moto daca e ca acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Are cineva probleme cu nmax?.. cică ar fi vorba la rulmenți...nu știu exact.. revizia la 3mi se face așa mi-a spus la dual Motors...sau depinde de lotul care a fost adus...cineva care are și a mers cel puțin 30mi 40mi km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca zici, parca imi pare ca de cateva zile vobleaza putin fata si parca nici spatele nu sta prea bine pe sosea...

Am sa ma duc sa ii fac un diagnostic, eventual si la suspensie.

Al meu este din 2018 si are aprox 11.500 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

salutare! de cateva zile sunt si eu bucurosul detinator de nmax 155 luat de nou.

Ce m-a surprins neplacut e ca pe cadru, la suduri are cateva puncte de vopsea sarita ce au si ruginit (ca in imaginea atasata sunt in mai multe locuri). A mai avut cineva problema asta la un scooter nou nout?

P.S. ati gasit cumva o varianta mai ieftina decat cea originala pentru suport topbox si topbox insine? Poate ceva de la shad?

 

Multumesc

 

98eaf733-8276-4baa-b532-50a78d982e14.jpg

Editat de TA700VA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, TA700VA a spus:

Ce m-a surprins neplacut e ca pe cadru, la suduri are cateva puncte de vopsea sarita ce au si ruginit (ca in imaginea atasata sunt in mai multe locuri). A mai avut cineva problema asta la un scooter nou nout?

Mergi cu ea la Dealer, fiind în garanție, se va rezolva foarte ușor.

Acum 27 minute, TA700VA a spus:

Ati gasit cumva o varianta mai ieftina decat cea originala pentru suport topbox si topbox insine? Poate ceva de la shad?

 

Editat de Rares42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, TA700VA a spus:

salutare! de cateva zile sunt si eu bucurosul detinator de nmax 155 luat de nou.

Ce m-a surprins neplacut e ca pe cadru, la suduri are cateva puncte de vopsea sarita ce au si ruginit (ca in imaginea atasata sunt in mai multe locuri). A mai avut cineva problema asta la un scooter nou nout?

P.S. ati gasit cumva o varianta mai ieftina decat cea originala pentru suport topbox si topbox insine? Poate ceva de la shad?

 

Multumesc

 

98eaf733-8276-4baa-b532-50a78d982e14.jpg


In ce zona se afla placuta asta? Am vazut asta si la motociclete mai scumpe, de genul Africa Twin 1100, luate de noi.

 

Sunt curios ce va spune reprezentanta. Sa ne tii la curent.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, TA700VA a spus:

salutare! de cateva zile sunt si eu bucurosul detinator de nmax 155 luat de nou.

Ce m-a surprins neplacut e ca pe cadru, la suduri are cateva puncte de vopsea sarita ce au si ruginit (ca in imaginea atasata sunt in mai multe locuri). A mai avut cineva problema asta la un scooter nou nout?

P.S. ati gasit cumva o varianta mai ieftina decat cea originala pentru suport topbox si topbox insine? Poate ceva de la shad?

 

Multumesc

 

98eaf733-8276-4baa-b532-50a78d982e14.jpg

Ciudat defect - sper sa nu fie vb de fisuri 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 9/24/2023 at 6:58 PM, Rares42 said:

Mergi cu ea la Dealer, fiind în garanție, se va rezolva foarte ușor.

am mers la dealer. Raspunsul lor: "garantia acopera motorul si variatorul. toate vin asa. n-avem ce sa le facem."

si au zis ca-mi dau mail-ul importatorului sa le scriu lor.

Editat de TA700VA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterul meu a ajuns la 10.000km

A primit o bine meritată revizie, prin înlocuire ulei, filtru ulei și filtru aer.

L-am rugat pe mecanic să verifice și bujia, pentru că îmi crescuse consumul, ajunsesem la 2.6l/100km, de la 2.2-2.3😁

Răspunsul lui a fost că nu, bujia este în parametri.

După ce am scos scuterul din service, și mai citind pe net despre cauzele creșterii consumului de carburant, am vrut să văd dacă într-adevăr a verificat mecanicul bujia sau nu.

SURPRIZĂ: totul era neatins, nicio urmă de demontare, nici la plastice, nici la bujie, nicăieri.

Așa că am cumpărat bujie și m-am pus să o schimb. În poza atașată puteți observa bujia veche și cea nouă.

Și fiind sătul să mă tot cert cu toți "Împărații" din reprezentante, o să aștept să văd când îmi schimbă dealerul bujia, că mai am 1 an de garanție și mă ambiționez să mai adaug încă 10.000km până la finele garanției.

 

20230923_231931.jpg

20230927_202002.jpg

20230927_202011.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, Rares42 said:

ajunsesem la 2.6l/100km, de la 2.2-2.3

eu am 2.8l/100km in acesti primi 45km facuti. n-am depasit 65km/h. incerc sa-i fa rodajul cat mai corect. nu prea ineleg de ce e asa mare consumul dar poate mai e nevoie un pic pana se stabilizeaza.

Apropo de rodaj. In manual scrie 1000km cu maxim 1/3 din acceleratie si dupa inca 600km cu maxim 1/2 din acceleratie...e un pic exagerat dupa parerea mea...1000km cu 1/3 din acceleratie asta inseamna sa mergi cu maxim 40-50km/h.

 

Voi cum ati facut rodajul?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Rares42 a spus:

Scuterul meu a ajuns la 10.000km

A primit o bine meritată revizie, prin înlocuire ulei, filtru ulei și filtru aer.

L-am rugat pe mecanic să verifice și bujia, pentru că îmi crescuse consumul, ajunsesem la 2.6l/100km, de la 2.2-2.3😁

Răspunsul lui a fost că nu, bujia este în parametri.

După ce am scos scuterul din service, și mai citind pe net despre cauzele creșterii consumului de carburant, am vrut să văd dacă într-adevăr a verificat mecanicul bujia sau nu.

SURPRIZĂ: totul era neatins, nicio urmă de demontare, nici la plastice, nici la bujie, nicăieri.

Așa că am cumpărat bujie și m-am pus să o schimb. În poza atașată puteți observa bujia veche și cea nouă.

Și fiind sătul să mă tot cert cu toți "Împărații" din reprezentante, o să aștept să văd când îmi schimbă dealerul bujia, că mai am 1 an de garanție și mă ambiționez să mai adaug încă 10.000km până la finele garanției.

 

20230923_231931.jpg

20230927_202002.jpg

20230927_202011.jpg

Unde i mecanicul asta asa misto, de minte la discretie?

Motodynamics? Dual Motors? Ca astia fac yamaha aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, TA700VA a spus:

eu am 2.8l/100km in acesti primi 45km facuti. n-am depasit 65km/h. incerc sa-i fa rodajul cat mai corect. nu prea ineleg de ce e asa mare consumul dar poate mai e nevoie un pic pana se stabilizeaza.

Apropo de rodaj. In manual scrie 1000km cu maxim 1/3 din acceleratie si dupa inca 600km cu maxim 1/2 din acceleratie...e un pic exagerat dupa parerea mea...1000km cu 1/3 din acceleratie asta inseamna sa mergi cu maxim 40-50km/h.

 

Voi cum ati facut rodajul?

 

Eu merg la fel cu el din prima zi. In perioada rodajului a văzut Transcilăul, autostrada A3 și DN1. Tot în perioada rodajului am realizat că nu e optim pt deplasări extraurbane, având rotile mici și fiind prea ușor, e sensibil la curenții de aer din spatele mașinilor mari, iar cu puterea e cam la limită după 100km/h.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Rares42 a spus:

Răspunsul lui a fost că nu, bujia este în parametri.

Chiar era, se vede cu ochiul liber în poze!

Sunt curios dacă a revenit consumul la valorile inițiale după ce ai  înlocuit-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, ENEOS a spus:

Chiar era, se vede cu ochiul liber în poze!

Sunt curios dacă a revenit consumul la valorile inițiale după ce ai  înlocuit-o!

Revin peste 2 săptămâni că să am măcar 2 plinuri făcute.

Dar până atunci, am observat o bună îmbunătățire a accelerației.  

 

Și totodată vreau sa arat puțin din aplicația Y-Connect, care se nu găsește pe Google play in Romania, dar se poate downloada că și .apk de pe net

Editat de Rares42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.09.2023 la 17:16, TA700VA a spus:

eu am 2.8l/100km in acesti primi 45km facuti. n-am depasit 65km/h. incerc sa-i fa rodajul cat mai corect. nu prea ineleg de ce e asa mare consumul dar poate mai e nevoie un pic pana se stabilizeaza.

Apropo de rodaj. In manual scrie 1000km cu maxim 1/3 din acceleratie si dupa inca 600km cu maxim 1/2 din acceleratie...e un pic exagerat dupa parerea mea...1000km cu 1/3 din acceleratie asta inseamna sa mergi cu maxim 40-50km/h.

 

Voi cum ati facut rodajul?

 


Rodajul corect il faci daca treci cu motorul prin toata plaja de turatii fara sa il accelerezi brusc ci progresiv si fara sa mergi subturat. Acceleratii, frane de motor, fara sa mergi cu motorul cu turatie constanta pe durate mari de timp.

La 28.09.2023 la 17:17, Adrian M. a spus:

Unde i mecanicul asta asa misto, de minte la discretie?

Motodynamics? Dual Motors? Ca astia fac yamaha aici.


Am intalnit la mai multe reprezentante mecanici care au spus ca au facut X operatiune, au taxat-o si nu era facuta. Imi fac singur toate reviziile la motociclete / scutere, chiar daca sunt noi.

La 28.09.2023 la 17:07, Rares42 a spus:

...pentru că îmi crescuse consumul, ajunsesem la 2.6l/100km, de la 2.2-2.3😁

 


Nu stiu cum scoateti voi consumuri de 2.2 - 2.3, eu in oras nu scot sub 3%.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...