Sari la conținut

World Superbike 2023


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Nu știu nimic despre necesitatea ca ambele roți să fie pe verde. Cred că s-au și aplicat penalizări în trecut când s-a depășit doar cu spatele.

Nu cred că avea cum și unde. Yamaha aia stă foarte bine pe viraje. Bautista are alte trase pe viraje față de Toprak, datorită/din cauza motocicletei. Ducati stă foarte bine pe tracțiune și viteză de vârf.

 Da, ramasese in mintea mea de undeva. Habar nu am. 

la un moment dat, l-a depasit de 2 ori pe virajele 10-11, ceea ce mi-a s-a parut incredibil, sa depaseasca pe partea virajata a circuitului. Totusi, pe final ni a mai putut sa depaseasca acolo. Cred ca in ultimile 5 tururi s-a gandit ca il depaseste in ultimul viraj si il face pe tractiune pana la linia de sosire. A fost aproape, dar aici linia e prea aproape ca sa-l si faca ca la Portimao.

oricum, de remarcat de fiecare data block-pass-ul din ultimul viraj si cum se strecura top sub el pe viraj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minutes ago, damager said:

oricum, de remarcat de fiecare data block-pass-ul din ultimul viraj si cum se strecura top sub el pe viraj...

 

Nu prea ai cum să frânezi mai târziu decât Razgatlıoğlu și reușești să ții trasa strânsă în viraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

 

Nu prea ai cum să frânezi mai târziu decât Razgatlıoğlu și reușești să ții trasa strânsă în viraj.

si totusi, de fiecare data a franat mai tarziu, dar nu a iesit prea larg. doar ca lasa un pic de spatiu...cat sa arunce Top roata fata.

De vreo 2-3 ori mi-i s-a parut ca a intrat chiar pe vibrator la interior ca sa aibe loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Cu Aprilia RS-GP. Și Pirro testează pe GP23 (probabil cu ceva elemente de GP24).

 

image.thumb.png.f9dc95658989092dc9e0e7c11b7826ee.png

Mi-am dat seama ca pe gp-ul. Ce ma nedumereste este cum de sunt lasati la teste wsbk cu motogp....

pare ca un fel de track-day :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Gixu. a spus:

Ducati face un gratar si invita si vecinii mai putini norocosi :))))

Lipseste yamaha😂😂😂😂. In rest vad ca ducati, honda si aprilia. Yamaha nu a vrut sa plateasca track-day-ul la Ducati😂😂😂😂😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, PzKpfW a spus:

 

Pentru context, pole-ul de sâmbătă a fost la 1:38,6. Sunt departe timpii.

 

image.thumb.png.517024a5af2302bac98c8c7de9031811.png  image.thumb.png.211eb9e4c2f339f3b44f6caae79b21ac.png

Tot pentru context, se pare ca a plouat si temperatura a fost mult mai scauzuta decat in week-end. Decunde si diferentele de timp

Impresionant Bulega.

IMG_8039.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, danypop said:

 

But when he realized he wouldn’t have a seat in MotoGP immediately, he looked for other challenges (...)

 

Dacă nici acum, când Yamaha este la pământ și piloții nu se înghesuie la ușa lor nu au avut loc pentru Toprak, sigur nu a dat pe nimeni pe spate la testul ăla. Probabil că i s-au vândut promisiuni, eventual un loc la echipa de client pe care Yamaha o vrea acum cu disperare dar pe care o va obține cel mai devreme în 2025. Nu este de mirare că a plecat. Suprinzător totuși că a plecat la BMW - care se bate cu Honda pentru ultimul loc la constructori în WSBK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 ore, PzKpfW a spus:

 

But when he realized he wouldn’t have a seat in MotoGP immediately, he looked for other challenges (...)

 

Dacă nici acum, când Yamaha este la pământ și piloții nu se înghesuie la ușa lor nu au avut loc pentru Toprak, sigur nu a dat pe nimeni pe spate la testul ăla. Probabil că i s-au vândut promisiuni, eventual un loc la echipa de client pe care Yamaha o vrea acum cu disperare dar pe care o va obține cel mai devreme în 2025. Nu este de mirare că a plecat. Suprinzător totuși că a plecat la BMW - care se bate cu Honda pentru ultimul loc la constructori în WSBK.

A plecat dupa bani. Mult mai multi bani ca la yamaha. Ti-o zic din surse sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, PzKpfW a spus:

 

But when he realized he wouldn’t have a seat in MotoGP immediately, he looked for other challenges (...)

 

Dacă nici acum, când Yamaha este la pământ și piloții nu se înghesuie la ușa lor nu au avut loc pentru Toprak, sigur nu a dat pe nimeni pe spate la testul ăla.

 

Nu este de mirare că a plecat. Suprinzător totuși că a plecat la BMW - care se bate cu Honda pentru ultimul loc la constructori în WSBK.

 

Pai nu se vehiculau niste timpi cu 7 zecimi mai slabi decat ai lui Crash?? Intr-un fel era previzibil ca nu va rupe gura targului... pur si simplu stilul lui nu se potriveste cu M1. 

 

Cu siguranta a plecat pentru  bani ... trebuie sa se gandeasca si la partea  financiara, mai ales ca salariile in WSBK sunt foarte mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

 

Pai nu se vehiculau niste timpi cu 7 zecimi mai slabi decat ai lui Crash?? Intr-un fel era previzibil ca nu va rupe gura targului... pur si simplu stilul lui nu se potriveste cu M1. 

 

Cu siguranta a plecat pentru  bani ... trebuie sa se gandeasca si la partea  financiara, mai ales ca salariile in WSBK sunt foarte mici.


Se pare ca la yamaha avea salariu mult sub 1 milion + bonusuri de victorie(anul asta cu Bau au fost mult mai putini bani), in timp ce la bmw se pare ca s-a  dus la peste 2 milionane + bonusuri...

deci incomparabil.

pacat, ca anul care vine cu modificarile de greutate, cred ca avea o sansa sa ia campionatul. Cred ca o sa dureze un pic pana isi regaseste Bau feelingul si stilil pt kg in plus.

vedem ce o face la bmw... ar fi frumos sa se bata macar la podiumuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, damager a spus:


Se pare ca la yamaha avea salariu mult sub 1 milion + bonusuri de victorie(anul asta cu Bau au fost mult mai putini bani), in timp ce la bmw se pare ca s-a  dus la peste 2 milionane + bonusuri...

deci incomparabil.

pacat, ca anul care vine cu modificarile de greutate, cred ca avea o sansa sa ia campionatul. Cred ca o sa dureze un pic pana isi regaseste Bau feelingul si stilil pt kg in plus.

vedem ce o face la bmw... ar fi frumos sa se bata macar la podiumuri...

Deci am intuit bine. Un salariu de 2 milioane in WSBK este enorm, majoritatea pilotilor avand salarii sub un milion. Ma gandesc ca daca germanii sunt dispusi sa ii dea un salariu atat de mare, inseamna ca vor sa se puna pe treaba. Va fi interesant. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, damager said:

Se pare ca la yamaha avea salariu mult sub 1 milion + bonusuri de victorie(anul asta cu Bau au fost mult mai putini bani), in timp ce la bmw se pare ca s-a  dus la peste 2 milionane + bonusuri...

deci incomparabil.

pacat, ca anul care vine cu modificarile de greutate, cred ca avea o sansa sa ia campionatul. Cred ca o sa dureze un pic pana isi regaseste Bau feelingul si stilil pt kg in plus.

vedem ce o face la bmw... ar fi frumos sa se bata macar la podiumuri...

 

Acum are sens. Îl dezavantaja masiv modul de calcul al compensației (salariu anual relativ mic, bonusuri mari pentru victorii) având în vedere victoriile pe bandă ale lui Bautista. Iar Yamaha nu au dorit cel mai probabil să modifice sistemul.

 

După testele de la Jerez, Bautista spunea că simte ceva mai multă inerție pe schimbările de direcție și pe frânări. Oricum mi se pare destul de evident că măsura a fost luată împotriva lui. O prostie din punct de vedere competițional, dar până la urmă performanțele trebuiesc ajustate pentru spectacol. Păcat doar că nu s-a făcut nimic în acest sens pe vremea când Rea defila sezoane la rând cu Kawasaki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...