Sari la conținut

World Superbike 2023


PzKpfW
 Share

Postări Recomandate

Problemă tehnică într-adevăr pentru Bautista - și tot a reușit să intre în top 10. Fără acea problemă, probabil că ar fi câștigat (având în vedere cum a mers până acum). Ceva speranță pentru Razgatlıoğlu, dar mâine aș miza tot pe Bautista, cel puțin în cursa mare.

 

29 minutes ago, damager said:

e o motoreta cu fata mai grea decat Yamaha, in teorie ar tb sa fie mai stabila pe franare decat yamaha. 

 

Greutatea pe față vine și cu neajunsuri. În mod cert nu va mai putea avea aceleași trase pe care le are cu Yamaha acum.

 

Coordantorul tehnic al proiectului Ducati din WSBK, Marco Zambenedetti, spune clar care este problema japonezilor: lipsa de investiții în acest tip de motociclete.


 

Marco Zambenedetti

 

I don’t know why the Japanese have stopped investing in this type of motorcycle, I’m still convinced there is a market if you offer good and beautiful motorcycles.

 

But if the decision was made 10 years ago to stop investing in this type of motorcycle, it becomes difficult to keep customers interested. And when you lose customer interest, it makes even less sense to invest.  It’s a downward spiral, and it’s reflected in this championship. You can tell whether a manufacturer is investing or not.

 

Of course, the situation worries us. But we can’t make decisions for the Japanese.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cred ca merita un LLP Bautista dupa ce l-a scos pe RInaldi...dar nu i-au dat ca pierdea prea multe puncte :).

Ma rog, o explicatie ar fi ca nici Rinaldi nu era fix pe trasa dupa ce l-a depasit Raz..'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

22 hours ago, damager said:

cred ca merita un LLP Bautista dupa ce l-a scos pe RInaldi...dar nu i-au dat ca pierdea prea multe puncte :)

 

Cam la limită, dar a fost o greșeală onestă (spre deosebire de ce a făcut Rea anul trecut):

 

Álvaro Bautista

We had a really good battle with Toprak and my teammate Michael. But in turn five we had an incident because we all arrived together, and with the slipstream I could not stop the bike. The slipstream absorbed me and I tried to avoid the impact. Toprak went to the inside and Michael had to pick up the bike and I found him in the middle of the way. Sorry for Michael because he was really strong and could fight for the win.

 

La cum a arătat cursa 2, ar fi câștigat-o probabil și pe cea de sâmbătă fără acea problemă tehnică. Pe un circuit unde Razgatlıoğlu domina în trecut. Toprak este teribil de constant și impresionant pe perioadele de frânare, dar Bautista este în altă ligă sezonul ăsta.

 

Cursele de la Magny-Cours se pot vedea aici.

 

22 hours ago, damager said:

cred ca merita un LLP Bautista dupa ce l-a scos pe RInaldi

 

Cei de la Yamaha clar și-au încercat norocul cu o penalizare și au depus o plângere după cursa de SP. Puțin penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Cam la limită, dar a fost o greșeală onestă (spre deosebire de ce a făcut Rea anul trecut):

 

 

La cum a arătat cursa 2, ar fi câștigat-o probabil și pe cea de sâmbătă fără acea problemă tehnică. Pe un circuit unde Razgatlıoğlu domina în trecut. Toprak este teribil de constant și impresionant pe perioadele de frânare, dar Bautista este în altă ligă sezonul ăsta.

 

Cursele de la Magny-Cours se pot vedea aici.

 

 

Cei de la Yamaha clar și-au încercat norocul cu o penalizare și au depus o plângere după cursa de SP. Puțin penibil.

 

Da, Bautista e in liga lui. Sa vedem la anul cum o sa fie....cel putin teoretic, BWM-ul ar tb sa franeze un pic mai bine ca yamaha, dar ramane de vazut cat de repede reusesc sa seteze electronica.

pariul meu e ca anul viitor Top nu va mai fi in top 3. 

 

Da, cu LLP-ul era destul de la limita, cred ca nu l-au dat ca si Rinaldi era iesit de pe trasa, dar il dadea jos si dc era pe trasa, a intarziat prea mult franarea, pb crezand ca va trece si el odata cu Top.

Am vazut LLP_uri date pentru mai putin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, damager said:

pariul meu e ca anul viitor Top nu va mai fi in top 3. 

 

Cel mai probabil. Oricât de bun pilot este, nu poate compensa pentru motocicleta aia. Cel puțin în primă fază.

 

În același timp, succesul lui Bautista se pune prea mult în seama motocicletei. Este clar că Ducati au cel mai bun material, dar Rinaldi este de obicei departe de Bautista (înainte de Magny-Cours nu-mi aduc aminte când a fost ultima dată când l-am văzut să ruleze în fața lui #19), iar piloții satelit sunt doar ocazional sus (Bassani și mai recent Petrucci).

 

Modul în care merge (și domină) Bautista este legat în primul rând de stil și de felul în care poate exploata motocicleta aia (gabarit, poziție, dinamică, etc.). S-a văzut clar din primul and când s-a urcat pe ea în 2019 și a reușit 11 victorii consecutive ca rookie, pe când coechipierul lui, mult mai experimentat, se bătea pentru top 10 sau top 5. Mai departe, cât a stat doi ani la Honda ('20-'21), a reușit doar vreo 3 podiumuri și nicio victorie. Pentru ca apoi, la revenirea la Ducati, să câștige din nou, în mod direct (din a 2-a cursă parcă) și constant.

 

7 minutes ago, damager said:

Da, cu LLP-ul era destul de la limita, cred ca nu l-au dat ca si Rinaldi era iesit de pe trasa, dar il dadea jos si dc era pe trasa, a intarziat prea mult franarea, pb crezand ca va trece si el odata cu Top.

Am vazut LLP_uri date pentru mai putin :)

 

Bautista nu este genul de pilot foarte agresiv sau care să aibă antecedente de acest fel, iar prin manevra aia a pierdut practic 2 locuri și șansa la victorie. Probabil că s-a ținut cont și de aceste aspectele în luarea deciziei.

 

De văzut cine vine în locul lui Rea la Kawasaki. Rinaldi și Redding primi candidați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Cel mai probabil. Oricât de bun pilot este, nu poate compensa pentru motocicleta aia. Cel puțin în primă fază.

 

În același timp, succesul lui Bautista se pune prea mult în seama motocicletei. Este clar că Ducati au cel mai bun material, dar Rinaldi este de obicei departe de Bautista (înainte de Magny-Cours nu-mi aduc aminte când a fost ultima dată când l-am văzut să ruleze în fața lui #19), iar piloții satelit sunt doar ocazional sus (Bassani și mai recent Petrucci).

 

Modul în care merge (și domină) Bautista este legat în primul rând de stil și de felul în care poate exploata motocicleta aia (gabarit, poziție, dinamică, etc.). S-a văzut clar din primul and când s-a urcat pe ea în 2019 și a reușit 11 victorii consecutive ca rookie, pe când coechipierul lui, mult mai experimentat, se bătea pentru top 10 sau top 5. Mai departe, cât a stat doi ani la Honda ('20-'21), a reușit doar vreo 3 podiumuri și nicio victorie. Pentru ca apoi, la revenirea la Ducati, să câștige din nou, în mod direct (din a 2-a cursă parcă) și constant.

 

 

Bautista nu este genul de pilot foarte agresiv sau care să aibă antecedente de acest fel, iar prin manevra aia a pierdut practic 2 locuri și șansa la victorie. Probabil că s-a ținut cont și de aceste aspectele în luarea deciziei.

 

De văzut cine vine în locul lui Rea la Kawasaki. Rinaldi și Redding primi candidați.


da, asa e. bau exploateaza f bine motoreta.

anul viitor cred ca o sa vedme 2 ducati-uri pe podium frecvent, bulega e un pilot rapid si cred ca o sa se adapteze rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este clar că asta-și doresc și cei de la Ducati, pregătesc era post-Bautista (care se va retrage cel mai probabil după 2024). Personal nu sunt convins de Bulega: merge foarte bine în supersport, dar nu este la nivelul unui fost pilot de MotoGP precum Bautista. A avut ceva sclipiri în sezonul de debut la Moto3, apoi nimic. Ducati ar fi vrut probabil să-l aducă pe Zarco la echipa oficială, dar francezul a preferat să fie codaș în MotoGP decât la vârf în WSBK.

 

Poate fi șansa lui Razgatlıoğlu dacă nu merge treaba la BMW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basani la KRT :)) Redding a vrut, dar japonezii au zis pas, asa ca Redding trece de la echipa de uzina la echipa de client BMW de anul viitor si le pupa mainile pentru asta. 

 

Ce inseamna sa fii un prostan cu gura mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.09.2023 la 12:35, PzKpfW a spus:

 

Este sigur? Am citit doar zvonuri. Și știu că discută și cu Rinaldi (care la rândul lui este în discuții și cu HRC pentru a-l înlocui eventual pe Lecuona).

Cica e ca si semnat :) A tot aparut pe site-uri cu renume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greșeală nescuzabilă pentru Bautista. Trebuie să-i mulțumească coechipierului că i-a răpit ceva puncte lui Toprak. Totuși, mâine rămâne favorit în ambele curse.

 

Cu două etape rămase după asta, ar putea deveni interesant: la Portimão ar fi avantaj Razgatlıoğlu; Jerez, probabil Bautista.

 

Bautista a făcut ceea ce se aștepta de la el în cursele de duminică. Toprak nu a avut ce să facă și a limitat daunele ca de obicei. Teribil de constant, dar fără greșeli din partea lui Álvaro, va fi greu: 47 de puncte de recuperat în 4 curse principale și 2 de Superpole.

 

Cursele de la Aragon se pot vedea aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bautista își rescumpără greșelile de la Imola și Aragon. Câștigă pe un circuit pe care Razgatlıoğlu și Rea ar fi fost teoretic favoriți.

 

Cursa de ieri se poate vedea aici.

 

Dacă Toprak nu termină cel puțin pe 2 iar Álvaro câștigă și ultima cursă de astăzi, este campion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce cursa!!!!! La asta ma refer cand spun "spectacol" 

 

Turcul a dat cu pumnii in rezervor imediat dupa trecerea liniei start/sosire...

 

Bautista incredibil, ca de obicei.

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razgatlıoğlu poate fi mândru de cursa pe care a făcut-o. Incredibil. Foarte agresiv, la limită tur de tur.

 

Bautista ceva mai inteligent, știa unde are avantajul și l-a ferit pe truc de vreo două ori. Ce face Álvaro cu motocicleta aia, cum reușește să nu piardă timp pe părțile virajate și pe schimbările de direcție, unde se vede că este în dezavantaj, impresionant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Gixu. said:

Spre deosebire de Redding, turcul are capacitatea de a duce BMW pe podium.

 

Din păcate cred că doar atât. Clar nu va mai fi în poziția în care a fost în ultimii 3 ani, se va bate rar (sau deloc) pentru victorii cu Bautista.

 

1 minute ago, frigider said:

care face o pomana si pune link la cursa? :D 

 

Diseară probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Din păcate cred că doar atât. Clar nu va mai fi în poziția în care a fost în ultimii 3 ani, se va bate rar (sau deloc) pentru victorii cu Bautista.

 

 

Diseară probabil.

Acum cativa ani Aprilia se batea pentru ultimele locuri in GP...Usor, usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Gixu. a spus:

Acum cativa ani Aprilia se batea pentru ultimele locuri in GP...Usor, usor...

da, dar asta vine cu niste ani de zile.

practic riderul pierde ani cand e in forma max. 😐  

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

nu pot sa zic ca nu am incercat :D 

image.thumb.png.299faaeac2f7cb62f7caa15fb7c1e974.png

 

le vad eu de acasa :) 

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...