Sari la conținut

Plimbare moto Bucuresti - Bucovina 18/19-22.08


Sei
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oameni buni, a facut maimutica mea care are 54 kg pe Z750 care nu este o motocicleta comoda , chiar as putea spune invers, Budapesta-Bucuresti dintr.o bucata, ultima parte a facut.o singurica, de undeva de la Sibiu, noapte, a ajuns pe la 3 dimineata acasa, concluzia o trageti voi dar nu va mai vaietati atata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Adrian M. a spus:

Mă întreb cine face harta aia. O bună bucată din DN17D lipsește cu desăvârșire și aproape toată partea de sud a TF e roșie, deși nu-i chiar atât de rea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Geologu a spus:

Mă întreb cine face harta aia. O bună bucată din DN17D lipsește cu desăvârșire și aproape toată partea de sud a TF e roșie, deși nu-i chiar atât de rea.

n-am fost anul asta pe TF, dar nu cred ca au reparat mare lucru dupa ce cobori de sus. Bucata aia de asfalt de 50 km pana la curtea de arges, prin padure si pe langa apa, este de ani de zile praf. Si peticita. Si iar praf. Mereu m-a scos din pepeni bucata aia. Asa ca din punctul meu de vedere, merita sa fie rosie :))))

Este o harta comunity based, in mare parte. Deci cu siguranta....perfectibila.

Dar eu m-am tot luat dupa ea ,si nu a fost rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

n-am fost anul asta pe TF, dar nu cred ca au reparat mare lucru dupa ce cobori de sus. Bucata aia de asfalt de 50 km pana la curtea de arges, prin padure si pe langa apa, este de ani de zile praf. Si peticita. Si iar praf. Mereu m-a scos din pepeni bucata aia. Asa ca din punctul meu de vedere, merita sa fie rosie :))))

Am fost eu cu Tiger-ul Roadie din dotare. Viteza medie a fost de 60 km/h între Vidraru și hotelul Capra. Eu zic că nu e atât de praf totuși. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Geologu a spus:

Am fost eu cu Tiger-ul Roadie din dotare. Viteza medie a fost de 60 km/h între Vidraru și hotelul Capra. Eu zic că nu e atât de praf totuși. ;)

nu se pune cu tigeru :)))

ala are suspensie :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.08.2023 la 7:04, Geologu a spus:

Vezi ce îți apare pe Street View la intrarea pe DN17D dinspre Cârlibaba.

 

Sa facem o recapitulare:

 

1. Userul DesertEagle spune in aceasta postare: 

 

faptul ca DN17D este impracticabil pentru motociclete, fiind futut complet.

 

2. Eu postez acest raspuns:

In care, evidentiez starea drumului, DN17D, ca fiind asfaltat in anul 2018, pana la intersectia cu DN18.

 

Apoi, vii dumneata cu acest citat:

 

Citat

Eu stiu la ce am dat street view, e la 62 km spre Carlibaba, aproape de iesirea din Sangeorz Bai. Ce ar trebui sa vad cu asta? E de bine sau de rau? Cine stie...

 

iar matale, eternul troll Desert:

Citat

 

"Matura pe spinare" -  ai 5 ani cumva? Ca asa pare... In rest, e bine ca ti-ai dat seama ca nu e bine sa fii prost pe internet.

Eu am dat informatii la zi din zona pt ca practic locuiesc pe drumurile astea. Vrei sa iei in considerare, bine. Nu vrei, iarasi bine. Trage aer in piept si calmeaza-te, nu-ti face bine sa te certi cu anonimi pe forumuri, faci vreun AVC sau ceva.

 

Altfel, drumuri bune la toata lumea!

 

 

Tu esti prost pe internet de cand postezi pe forumul asta. Tu si toti cei ca tine, care au venit pe forumul asta doar sa se bage in seama, sa caute scandal si cearta.

Eu nu ma cert cu tine, ai inteles gresit, la cati am intalnit ca tine, deja te tratez cu sictirul necesar. Nu am nevoie de forumul asta neaparat ca sa imi programez iesirile. De fapt, e din ce in ce mai rara interventia mea aici.

In mare parte, din cauza celor ca tine, printre altele, evident. 

Forumul asta nu mai aduce nici un plus valoare, doar certuri, mahala, care o are mai mare. Si tu contribui, felicita-te si pupa-te. Ai tot forumul la dispozitie sa te dai rotund si mare.

 

Imi cer scuze pentru initiatorul acestei excursii. Din pacate, lucrurile au deviat mai mult decat as fi vrut si eu. Nu voi mai scrie aici. Daca exista interes, sunt disponibil, pot fi contactat pe pm. Multumesc.

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba ta, numai să ne spui și nouă cum a fost. Tu ai pus o imagine dintr-un punct de pe drum. Eu te-am îndemnat să te uiți la capătul dinspre Cârlibaba, unde n-ai să vezi asfalt după ce treci podul.

Ce motocicletă ziceai că ai?

DN17D

https://maps.app.goo.gl/s5hR2FV4JRJnBr7p7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IMG_20230802_233404.thumb.jpg.29bf95d45b3208ad0fe710dabda6c3fe.jpg

 

@Geologu Lasa-l frate ca asta pare genul care se urca pe Jepi in slapi si dupa aia cheama Salvamontul, pentru ca Google.

 

@misionaru Uite aici plusvaloare: daca mergi pe acolo, sper ca poti chema SMURD-ul prin porumbei calatori, ca semnal de mobil nu este.

E timpul sa afli ca in tara asta mai sunt si drumuri diferite de A3, gen bulite total.

 

🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 8/2/2023 at 11:41 PM, DesertEagle said:

IMG_20230802_233404.thumb.jpg.29bf95d45b3208ad0fe710dabda6c3fe.jpg

 

@Geologu Lasa-l frate ca asta pare genul care se urca pe Jepi in slapi si dupa aia cheama Salvamontul, pentru ca Google.

 

@misionaru Uite aici plusvaloare: daca mergi pe acolo, sper ca poti chema SMURD-ul prin porumbei calatori, ca semnal de mobil nu este.

E timpul sa afli ca in tara asta mai sunt si drumuri diferite de A3, gen bulite total.

 

🤣

ba cine e asta ma ? are 200 posturi si troleaza grav. Prieten ai 10km mersi pe motor si faci pe interesantul. Cauta-ti alt loc.\

 

Apropos de tura:
@Sei, @misionaru daca mergi si cred ca am motoreta gata pana atunci m-as baga si eu :).

 

Indiferent de cazari , cort sau pensiune, as mai face odata toate traseele de acolo.

Editat de Ribo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.08.2023 la 23:41, DesertEagle a spus:

IMG_20230802_233404.thumb.jpg.29bf95d45b3208ad0fe710dabda6c3fe.jpg

 

@Geologu Lasa-l frate ca asta pare genul care se urca pe Jepi in slapi si dupa aia cheama Salvamontul, pentru ca Google.

 

@misionaru Uite aici plusvaloare: daca mergi pe acolo, sper ca poti chema SMURD-ul prin porumbei calatori, ca semnal de mobil nu este.

E timpul sa afli ca in tara asta mai sunt si drumuri diferite de A3, gen bulite total.

 

🤣

Exista un singur lucru pe care-l apreciez la tine, ca persoana pusa pe "scandal" :) si anume faptul ca stii sa scrii corect gramatical. E mare lucru, macar esti un troll cu o cultura, ai trecut prin clase, crede-ma ca nu fac misto aici, asta e un lucru benefic pentru forum. :)

Cat despre iesire, din pacate, au intervenit alte planuri, din moment ce initiatorul nu a mai dat semne de viata.

 

Partea cu porumbeii calatori, o sa o las fara replica, nu vreau sa hranesc trollii :) Desi, sunt convins ca o sa extrapolezi asta in favoarea ta. Sa fii tu sanatos, baga mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 11.08.2023 la 21:11, misionaru a spus:

Exista un singur lucru pe care-l apreciez la tine, ca persoana pusa pe "scandal" :) si anume faptul ca stii sa scrii corect gramatical. E mare lucru, macar esti un troll cu o cultura, ai trecut prin clase, crede-ma ca nu fac misto aici, asta e un lucru benefic pentru forum. :)

Cat despre iesire, din pacate, au intervenit alte planuri, din moment ce initiatorul nu a mai dat semne de viata.

 

Partea cu porumbeii calatori, o sa o las fara replica, nu vreau sa hranesc trollii :) Desi, sunt convins ca o sa extrapolezi asta in favoarea ta. Sa fii tu sanatos, baga mare!

 

Un troll pe internet nu e ceea ce crezi tu, adica o persoana care nu-ti place. Ti-am dat informatii bune, actualizate si absolut dezinteresat. Sa continui sa fii prost e doar alegerea ta, in loc sa asimilezi, sa te adaptezi si sa accepti ca tara asta e altceva decat crezi in mod stupid.

Apropo, vezi ca Bucovina e plina de arii protejate si parcuri naturale, deci 'focul de tabara", dorinta ta subliminala, de copil probabil privat de micile bucurii ale vietii, este interzis in mare parte, iar campingurile sunt rare spre inexistente.

 

In rest numai bine tuturor. @OP, In weekend sunt si eu prin zona, lada de bere o dau eu. 🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prognoza spune ca ploua urmatoarele 5 zile. Data trecuta cand a plouat mai serios, acum 2 saptamani, a fost picat curentul vreo 7-8 ore in 3 comune (de la Dorna Candreni la Poiana Stampei). Vedeti ca noaptea e cam rece, azi-dimineata erau 7 grade si e asa de vreo saptamana, cu prognoza sa urce la 12. In vara asta am facut focul de vreo 3-4 ori, mai ales cand am avut musafiri care nu sunt obisnuiti cu vremea de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...