Sari la conținut

Veliko Tarnovo (BG) - tura de o zi (03.09.2023)


SONYC
 Share

Postări Recomandate

Duminica, ora 07.00 - OMV Comuna 1 Decembrie

 

Km aprox: 400

 

Mentionez din start ca ritmul va fi unul de luat amenda, asa ca daca veniti, e pe proprie raspundere.

 

Nu e o tura pentru toata ziua, ci doar pentru cateva ore. Imi dati de veste daca sunteti interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, SONYC a spus:

Nu am calculat media vitezei pentru nicio tura si nici nu intentionez sa incep prea curand.

Nu-ti indica in bord?

Acum 6 minute, Nguyen a spus:

 

Amenda nu se da pe media de viteza.

Ritmul, in schimb, da :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Nguyen a spus:

 

Amenda nu se da pe media de viteza.

 

Stiu ✌️

 

Acum 10 minute, alexgrp a spus:

Nu-ti indica in bord?

 

Nu stie din astea, e "fer" vechi. Dar nici daca stia nu m-as fi uitat, nu ma intereseaza media de viteza sau consumul, nu de asta mi-am cumparat mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, SONYC a spus:

 

Stiu ✌️

 

Nu stie din astea, e "fer" vechi. Dar nici daca stia nu m-as fi uitat, nu ma intereseaza media de viteza sau consumul, nu de asta mi-am cumparat mobra.

Am inteles. Eram doar curios. Ar fi fost singurul reper cu care mi-as fi putut da seama cam care e ritmul asta de-l tot pomenesti pe aici, pe la fiecare invitatie. Poate oi veni vreodata sa-l descopar si sa iau si io amenzi.

Ce "fer" vechi e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, alexgrp a spus:

Am inteles. Eram doar curios. Ar fi fost singurul reper cu care mi-as fi putut da seama cam care e ritmul asta de-l tot pomenesti pe aici, pe la fiecare invitatie. Poate oi veni vreodata sa-l descopar si sa iau si io amenzi.

Ce "fer" vechi e?

 

Am mai spus-o, dar se pare ca e nevoie sa repet. Ritmul "sustinut" pe care il notez la fiecare tura pe care o fac nu inseamna 200 km/h, ci mers intins, nu pierdut timpul la cafele, tigari, pauze de odihna si vorba lunga, nu pentru mine cel putin. De regula nu ies la plimbare pentru mai putin de 500 de km, turele la mine inseamna de la 700-800 de km/zi pana la 1000 km/zi. Daca esti pasionat de cifre, TA + TF = 11 ore, calculeaza media.

 

Duminica insa, pentru ca vreau sa ma intorc repede, am schimbat ritmul din sustinut in rapid. Simt oleaca de mistocareala din partea ta si nu cred ca e cazul, nu te-am deranjat cu nimic. Conditiile sunt prezentate negru pe alb, prin urmare cine vrea vine, cine nu, nu.

 

"Fer-ul":

 

mobra.thumb.jpg.f61a6bb39ef36584e44e80433d083377.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, SONYC a spus:

 

Am mai spus-o, dar se pare ca e nevoie sa repet. Ritmul "sustinut" pe care il notez la fiecare tura pe care o fac nu inseamna 200 km/h, ci mers intins, nu pierdut timpul la cafele, tigari, pauze de odihna si vorba lunga, nu pentru mine cel putin. De regula nu ies la plimbare pentru mai putin de 500 de km, turele la mine inseamna de la 700-800 de km/zi pana la 1000 km/zi. Daca esti pasionat de cifre, TA + TF = 11 ore, calculeaza media.

 

Duminica insa, pentru ca vreau sa ma intorc repede, am schimbat ritmul din sustinut in rapid. Simt oleaca de mistocareala din partea ta si nu cred ca e cazul, nu te-am deranjat cu nimic. Conditiile sunt prezentate negru pe alb, prin urmare cine vrea vine, cine nu, nu.

 

"Fer-ul":

 

mobra.thumb.jpg.f61a6bb39ef36584e44e80433d083377.jpg

Da, sunt pe acelasi film. La fel prefer si eu sa merg: pauze putine si eficienta. 

Nu m-ai deranjat cu nimic, doar ca ai pus-o la fileu cu "ritm de luat amenda, asa ca, daca veniti, e pe proprie raspundere". Nu te astepti la caterinci dupa asemenea replici? In al doilea rand, mi se pare un pic anapoda sa vii cu asemenea conditii pretentioase pe un forum, unde habar n-ai cu ce companie de drum te trezesti :)). Pot fi esecuri totale turele astea. Te trezesti cu te miri cine. Avand in vedere exclusivitatea ceruta "Ritm de luat amenda. Veniti pe proprie raspundere", cred ca ti s-ar potrivi mai bine un grup cu soferi ce au acelasi stil. Scuze daca am deranjat! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, alexgrp a spus:

doar ca ai pus-o la fileu cu "ritm de luat amenda,

 

Nu-i nimic anormal ..... la expresia "ritm de luat amenda" se mai spunea "in limita permisului", si mai era una, se merge cu "permisul in mina" (adica ceva mai tare decit prima varianta).

Este foarte ok ca cei care vor sa participe, sa stie cum se va merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, alexgrp a spus:

Nu m-ai deranjat cu nimic, doar ca ai pus-o la fileu cu "ritm de luat amenda, asa ca, daca veniti, e pe proprie raspundere". Nu te astepti la caterinci dupa asemenea replici?

 

Din partea unor pustani, poate, subliniez cuvantul poate. Din partea unor oameni maturi insa, cu siguranta nu, din contra. Din partea unor oameni maturi si cu experienta ma astept sa citeasca si sa isi vada de drum daca nu participa sau daca nu au nimic constructiv de afirmat. Ceea ce tu traduci ca "replici", eu consider ca sunt conditii clare de participare si constituie o mica/mare diferenta. Esti liber sa faci caterinca pana nu mai poti, dar pe alt topic daca se poate. Iti multumesc!

 

Acum 21 ore, alexgrp a spus:

In al doilea rand, mi se pare un pic anapoda sa vii cu asemenea conditii pretentioase pe un forum, unde habar n-ai cu ce companie de drum te trezesti :)). Pot fi esecuri totale turele astea. Te trezesti cu te miri cine.

 

Cu ce companie m-as putea trezi? Oameni care merg mai tare/mai incet/prost? Imi pare ca n-ai prea inteles treaba asta cu motocicleala. Fiecare merge pe barba lui, ghidonul e in mainile pilotului si doar ale lui. Din acest motiv am si incercat sa fiu cat se poate de clar in exprimare, pentru a tria eventualii participanti si astfel limita riscurile.

 

Acum 21 ore, alexgrp a spus:

 Avand in vedere exclusivitatea ceruta "Ritm de luat amenda. Veniti pe proprie raspundere", cred ca ti s-ar potrivi mai bine un grup cu soferi ce au acelasi stil.

 

Nu iti face procese de constiinta, nu vor veni incepatori la tura asta. Cat despre stil, faci niste presupuneri nefondate, dar asa se intampla cand intervii pe un topic postat de un om despre care nu cunosti absolut nimic. Eu zic sa iti vezi linistit de "media vitezei"/"caterinca"/"soferi" si sa ne lasi pe noi, ca suntem baieti mari si vaccinati.

Editat de SONYC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, l.u.v a spus:

Nico scotea 170 km/oră medie orară Buc-Veliko :-)))

În condițiile astea TA + TF se pot face și în 5 ore. 

Numa piloți..

 

Iar marmota invelea ciocolata in staniol.

 

 

On-topic:

 

 

 

 

 

  Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...