Sari la conținut

Ce sa aleg? Ktm exc 250 sau Yamaha Wr 250?


AdryanCross
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Urmează să-mi cumpăr primul meu enduro și după  2luni de căutare și informare am ajuns prin eliminare la aceste 2 variante: Yamaha wr 250 si Ktm exc 250, fabricatie 2008-2012, avand un buget de 2000-3000e. Asa ca am deschis acest topic pentru a va cere parerea despre aceste 2 modele(fiabilitate/intretinere si comportament in teren).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa inveti mecanica, cumpara KTM. Daca vrei sa te dai pe coclauri, ia WR250F. In orice caz, orice iei trebuie intretinut cu multa grija. Altfel te lasa prin padure cind ti-e lumea mai draga.

1 oră în urmă, AdryanCross a spus:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, textoru a spus:

Daca vrei sa inveti mecanica, cumpara KTM. Daca vrei sa te dai pe coclauri, ia WR250F. In orice caz, orice iei trebuie intretinut cu multa grija. Altfel te lasa prin padure cind ti-e lumea mai draga.

Din ce am citit yamaha e topul fiabilitatea și are cele mai bune suspensi. Dar am văzut oameni care spun ca din 2008 ktm ii da rău în cap lui yamaha pe fiabilitate și comportament in teren. De asta caut păreri de la cei care dețin unu din motoarele astea sau le-au avut pe ambele. Ps: am uitat sa menționez ca vreau 4t. Mulțumesc pentru parere! 😘

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, secbiker a spus:

Ambele sunt ok, mai poti lua in calcul o Honda CRF 250X, am detinut-o 6 ani, doar suspensiile i le-am facut mai soft, am fost foarte multumit.

Mulțumesc pentru parere! Dacă o sa vad ceva ce îmi place, am să încerca și o honda.

Acum 16 ore, textoru a spus:

Am avut WR250F. Spectacol motorul. Apoi mi-am luat KTM. Nemaipomenit si asta, dar am aprofundat cunostintele de mecanica aplicata. 

Mulțumesc pentru răspuns!

Sa înțeleg ca wr te menajează, iar exc te învață putin mecanica? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca o sa ajungi tot la ktm . Incepe cu ce vrei tu...dar o sa-ti dai seama ca un KTM e fix ce trebuie pentru enduro si nu exista yamaha sa faca asa ceva :d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am detinut niciunul dintre cele 2 modele, am avut colegi de enduro care au detinut asa ceva. Parerea generala e cam urmatoarea:

Yamaha e buletproof, trage bine de tot, cei mai multi sunt foarte incantari de ea. Totusi, KTM e mult mai OK ca si bicicleta. Adica o simti mult mai usoara, centrul de greutate e mult mai bine pus, amortizoare mult mai OK, nu te arunca in stanga si in dreapta. Adica, cu o mentenanta OK, urci mult mai bine cu un KTM decat cu o Yamaha.

Normal ca mentenanta conteaza. Adica, decat sa iei un motor cu amortizoare curse, compresie varza, suruburi infiletate de s-a stricat filetul in motor, mai degraba iei un motor bine intretinut mecanic, indiferent de marca. Insa, la aceeasi mentenanta, eu as alege KTM.

Am avut si KTM si alte marci (doar 2T), si pot sa spun ca la KTM stock nu a trebuit sa fac upgrade mai la nimic. La o husqvarna in schimb topaiam pe coclauri de ma dureau mainile, atat de proaste avea amortizoarele. Iar la actuala Beta a trebuit sa trec la amortizoare Ohlins pe fata ca sa ma descurc. Desi motorul Beta e teapan si centrul de greutate e acolo unde trebuie, amortizoarele stock erau de toata jena.

Cat despre mentenanta, nu am vazut cine stie ce diferenta intre marci. La mai toate trebuie schimbate consumabile gen lant, rulmenti, facute amortizoare, mentenanta electromotor, piston, placute, schimbat ulei, etc. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...