Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 13 ore, nike a spus:

Arunca un ochi peste realizarile italianului in Motogp si vei vedea ca acestea au aparut cand a ramas fara mobra in sezonul urmator pe motiv ca Gresini racing sunt niste saraki si ca sa ramana aici aveau nevoie de sponsori. Dupa ce l-au usuit pe Digia s-au vazut rezultatele, de ce?! pentru ca nu a mai fost obligat sa spuna yes sir la fiecare idee a echipei Gresini si si-a vazut de drumul sau.  ;)

 

sa fiu scuzat dar asta mi se pare o idee de domeniul fantasticului si fara sursa

 

explica-mi de ce ar fi trebuit sa spuna el yes sir? in conditiile in care anul trecut Bastianini n-a avut nici o jena sa-i sufle victorii lui Peco. Ce iar fi fost impus lui Digia? Ce echipa nu-si doreste ca pilotul sa performeze bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 18 ore, Cavaleru a spus:

 

 

 

explica-mi de ce ar fi trebuit sa spuna el yes sir? in conditiile in care anul trecut Bastianini n-a avut nici o jena sa-i sufle victorii lui Peco. Ce iar fi fost impus lui Digia? Ce echipa nu-si doreste ca pilotul sa performeze bine?

nu si a imaginat nimeni ca Digia sa castige vreo cursa. Yes sir a fost in interiorul echipei la ce cauciucuri sa puna si cum sa mearga nu sa l lase pe Pecco in fata asa cum crede xt600

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, Cavaleru a spus:

 

sa fiu scuzat dar asta mi se pare o idee de domeniul fantasticului si fara sursa

 

explica-mi de ce ar fi trebuit sa spuna el yes sir? in conditiile in care anul trecut Bastianini n-a avut nici o jena sa-i sufle victorii lui Peco. Ce iar fi fost impus lui Digia? Ce echipa nu-si doreste ca pilotul sa performeze bine?

Cred ca a mai fost odata discutia asta, pe un alt topic. Recent a aparut un articol care prelua declaratia unui inginer Ducati, care a spus ceva foarte interesant, despre modul de lucru impus de boss-ii de la Ducati tuturor echipelor/pilotilor care folosesc motocicletele lor. Declaratia venea in contextul prestatiei surprinzatoare a lui Diggia, la Philip Island si oferea o explicatie "from inside" pentru aceasta performanta. Omul spunea in mod explicit ca conducerea Ducati impune tuturor pilotilor Ducati niste intervale de set up, pe care nu au voie sa le depaseasca, dar ca in cazul lui Diggia, care era deja anuntat ca este disponibilizat, au facut o exceptie, lasandu-l sa isi faca setarile pe care le doreste. Coincidenta: rezultatele nu au intarziat sa apara, culminand cu victoria din Qatar.  De aici se poate trage o concluzie:  prin aceasta politica a "intervalelor de set up" Ducati poate controla performantele celorlalte echipe/piloti. Nu trebuie sa spuna Diggia "yes sir", este "reglat" din setari.. ;) . Iar atunci cand este necesar, intra in vigoare ordinele de echipa sau pentru echipe.. ;) .Baietii controleaza totul, nu lasa nimic la voia intamplarii. Cuvintele lui Stoner sunt revelatoare, in acest sens:    

“When they start going up and down the paddock to all their teams, it’s not just asking a teammate ‘don’t cause any problems to your teammate, stay behind’,” he told TNT Sports.

“It was an entire manufacturer that they were controlling."

Articolul cu declaratiile lui Stoner este foarte relevant in ceea ce priveste relatiile dintre Ducati si proprii piloti. Vezi aici: https://www.crash.net/motogp/news/1039809/1/stoner-ducati-not-great-handling-riders-they-put-stress-situations . Cine crede in bullshit-urile cu democratia de la Ducati este un naiv. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, xt600 a spus:

Cine crede in bullshit-urile cu democratia de la Ducati este un naiv. 

Ai văzut cum stăteau Vinales și MM-ul "ca inițiativă personală spaniolă" în spatele lui Martin să-l țină pe 5 pe Bagnaia în cursa de sprint. Poate-poate face ceva compatriotul lor. 

Vrei ca echipa să fie sfântă? 

Bine, Vinales cred că nu și-a dat seama ce face... :double-grin:

 

În primele 2 treimi ale campionatului fiecare arată ce poate, pe urmă îl sprijină pe primul de-al lor. De ce nu, dacă mai este și italian. :double-grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...